Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

regula abuziva sau doar moft Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by toyotafocsani View Post
    La Focsani se schimba si rotile intre ele si se fac si verificari pe banc la sistemul de franare. Chiar daca verificarile se fac destul de repede pentru un utilizator, tehnicienii nostrii au cel putin 10 ani experienta in spate in verificarea, diagnosticarea si intretinerea acestor masini
    Perfect de acord cu afirmatia lui Andrei , la Focsani chiar se fac aceste operatiuni ! spun asta ca un proaspat beneficiar al acestor servicii despre care stiam din Manualul Utilizatorului si pe care oamenii le-au facut fara se le cer in mod expres !
    Cat priveste vorbele aruncate de un anonim pe acest forum , il sfatuiesc pe Andrei sa nu cada in capcana unei polemici ce este mult sub limita civilizatiei ... este foarte curios cum dupa ce am inceput acest thread a aparut individul fara identitate si a inceput sa ne sufoce cu afirmatiile lui , afirmatii care miros a tarate ... asta il scoate din anonimat si ne arata de fapt cine este el ! Am incheiat acest subiect si il rog si pe Andrei sa-l considere incheiat pentru a nu da satisfactie unui *nimeni* ...

    Comment


    • #62
      Ca sa scurtez eu polemica.....
      Pe scurt ...nu ma astept sa fie toata lumea happy-happy-joy-joy ...fiecare poate sa aibe o pozitie diferita fata de restul lumii ...nu pot sa pun la perete ...pe toata lumea...zeus e mai "special" ....desi in momentul acesta e sigurul de pe forum....sunt de acord cu reprezentantul Toyota Focsani ...numai ca ....din pacate carnetele de membru de partid sunt scumpe si ar trebui sa stau sa fac poze la toata lumea..
      Pe de alta parte ...nu vreau sa incep sa fac curatenie pe aici ...haideti sa fim mai echilibrati...si mai cumpatati in vorbe....zeus ...te rog fi mai echilibrat....
      Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

      Comment


      • #63
        Eu cred ca o sa reveniti la sentimente mai bune cand o sa aflati cine e zeus!
        http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

        Comment


        • #64
          Originally posted by Legionaru' View Post
          ...cand o sa aflati cine e zeus!
          Pai zeus este zeul Si cat de vanitos tre' sa fi ca sa-ti alegi asa un nick?!

          Comment


          • #65
            Subscriu la afirmatia lui Vali44.Sa nu dam satisfactie unui necunoscut, sau daca o facem, ( poate ca si Zeus are idei, sau pareri demne de luat in seama ), sa o facem stiind de la cine vine,nume si prenume (CNP nu e obligatoriu), asa cum stim cine este Andrei Vrabie.

            Comment


            • #66
              Originally posted by Legionaru' View Post
              Eu cred ca o sa reveniti la sentimente mai bune cand o sa aflati cine e zeus!
              Tatal lui EBA are numele de cod Zeus, da' nu cred... si ii plac si forumurile.
              Dario, daca introducem regula cu numele si prenumele, trebuie sa o respectam toti, nu numai zeus.
              Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

              Comment


              • #67
                Vad ca s-au inmultit parerile pe acest subiect si este posibil sa scapam din vedere esentialul: sa ne informam si sa incercam sa invatam din experienta altora (inclusiv din cea a lui Zeus)

                Cu toate ca nu stapaneste gramatica limbii romane si are probleme de exprimare (este destul de greu de inteles ce vrea sa spuna) consider ca este bine intentionat si doreste sa ne impartaseasca din experienta lui in domeniu.

                La randul lui, si el ar trebui sa inteleaga ca nu va reusi sa-si impuna punctul de vedere daca foloseste un limbaj agresiv si jignitor.

                Probabil ca, fie va renunta sa mai posteze, fie va fi si mai vehement ca pana acum. Cred ca o abordare moderata (atat din partea lui cat si a noastra) va fi in beneficiul tuturor.

                Comment


                • #68
                  ce ma distreza ce scrie-ti voi pe aici .. vis a vis de gramatica nu m-a pasionat ever asa ceva, si daca ai gramatica dar nu ai materie cenushie ,o ai degeaba... scriu cum vreau si nu stau sa mi corectez textele ...cat despre jigniri nici nu am facut asa ceva ... chiar nu vad ceva jignitor , numai ca adevarul supara pe unii asta e treaba ... si prefer sa spuna daca vrea amicul cu corolla daca vrea... oricum abordarea in cazu lui e de toata jena...


                  si Zeus pur si simplu.fiecare are o limita in orice. ca sa nu divaghez vis a vis de nick uri ... sau unii nu conosc etimologia cuvantului nickname = porecla ...
                  Last edited by zeus; 11-10-2009, 12:19 PM.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by zeus View Post
                    ce ma distreza ce scrie-ti voi pe aici .. vis a vis de gramatica nu m-a pasionat ever asa ceva, si daca ai gramatica dar nu ai materie cenushie ,o ai degeaba... scriu cum vreau si nu stau sa mi corectez textele ...cat despre jigniri nici nu am facut asa ceva ... chiar nu vad ceva jignitor , numai ca adevarul supara pe unii asta e treaba ... si prefer sa spuna daca vrea amicul cu corolla daca vrea... oricum abordarea in cazu lui e de toata jena...


                    si Zeus pur si simplu.fiecare are o limita in orice. ca sa nu divaghez vis a vis de nick uri ... sau unii nu conosc etimologia cuvantului nickname = porecla ...
                    daca "ai gramatica" (imi pare rau pt tine dar te amagesti crezand altfel) e o dovada ca ai materie cenusie functionala, invers nu
                    Yaris Hybrid Ist generation

                    Comment


                    • #70
                      sunt destui oameni cu studii superioare mai "slabi" ca unu cu liceu si chiar doar cu 8 clase ...exemple poti sa iei la orice ora ... nu are leg materia cenushie cu pregatirea scolara ... sau cu ce nu ti place sa faci ...

                      Comment


                      • #71
                        Azi la prima ora am fost la service Toyota Craiova.Comandasem acum 2 saptamani niste clipsuri ai am fost sa le ridic.Pana ce mi-au fost aduse am cerut un calcul pentru schimbarea curelei de accesorii si a rolei intinzatoare.900lei+TVA piesele, 300 lei manopera. La final am fost anuntat ca beneficiez de reducere 5% la piese si 25% la manopera ca si client care fac service-area la ei postgarantie.Am intrebat daca pot veni cu uleiul meu si mi s-a spus ca da, dar sa corespunda normelor din manualul utilizatorului.Am mai cerut codurile si pretul pentru capacele de la faruri pentru ca au inceput sa se abureasca. Pret 51lei+TVA.I-am expus baiatului de la garantii problema cu aburitul farurilor si mi-a zis ca daca nu se rezolva cu schimbatul capacelor sa il sun, facem poze la faruri si le schimbam pe garantie.In sensul asta deja mi-a facut copii dupa cartea de garantii.Totul a durat aproximativ 30 minute aici incluzand si vizita de afara la masina pentru ca baiatul de la garantii sa vada farurile.Destul de bine.
                        Am plecat de la Toyota si avand codurile capacelor am cautat la cateva firme care aduc piese de origine Toyota.Toate au avut preturi peste cel dat de Toyota.Am sunat apoi la Toyota sa le comand, iar dupa 5 minute am fost sunat inapoi ca le au pe stoc si pot merge sa le iau.Neavand timp atunci o sa merg maine dimineata sa le ridic. Se pare ca incep experientele placute cu service-ul Toyota.
                        http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Legionaru' View Post
                          Azi la prima ora am fost la service Toyota Craiova.Comandasem acum 2 saptamani niste clipsuri ai am fost sa le ridic.Pana ce mi-au fost aduse am cerut un calcul pentru schimbarea curelei de accesorii si a rolei intinzatoare.900lei+TVA piesele, 300 lei manopera. La final am fost anuntat ca beneficiez de reducere 5% la piese si 25% la manopera ca si client care fac service-area la ei postgarantie.Am intrebat daca pot veni cu uleiul meu si mi s-a spus ca da, dar sa corespunda normelor din manualul utilizatorului.Am mai cerut codurile si pretul pentru capacele de la faruri pentru ca au inceput sa se abureasca. Pret 51lei+TVA.I-am expus baiatului de la garantii problema cu aburitul farurilor si mi-a zis ca daca nu se rezolva cu schimbatul capacelor sa il sun, facem poze la faruri si le schimbam pe garantie.In sensul asta deja mi-a facut copii dupa cartea de garantii.Totul a durat aproximativ 30 minute aici incluzand si vizita de afara la masina pentru ca baiatul de la garantii sa vada farurile.Destul de bine.
                          Am plecat de la Toyota si avand codurile capacelor am cautat la cateva firme care aduc piese de origine Toyota.Toate au avut preturi peste cel dat de Toyota.Am sunat apoi la Toyota sa le comand, iar dupa 5 minute am fost sunat inapoi ca le au pe stoc si pot merge sa le iau.Neavand timp atunci o sa merg maine dimineata sa le ridic. Se pare ca incep experientele placute cu service-ul Toyota.
                          or fi si ei in campanie electorala...
                          "we ride together...we die together,bad boys for life!"
                          Avensis 1,8 vvt-i

                          Comment


                          • #73
                            Sa dea domnul sa avem si la craiova un service toyota corect cu noi. Ca si mie mi se mai abureste o lampa stop pe dreapta si trebuie sa ajung pe la un service.
                            Legionare,
                            parca masina ta nu mai este in garantie, cum schimbi farul ?
                            Pe garantia mea?
                            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                            Comment


                            • #74
                              Nu domnu'!
                              Masina mea face parte dintr-un lot care au avut probleme cu farurile si beneficiaza de garantie extinsa pentru acestea, 5 ani.
                              http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                              Comment


                              • #75
                                florine ... a mea are 5 ani garantie la motor si cutie ... tot pt lot cu prb ... dar io si inca 2-3 stiu restu nu ,si daca or sa se duca cu prb asta cei de la toyota or sa ii puna sa plateasca reparatia...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google