Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

regula abuziva sau doar moft Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by zeus View Post
    florine ... a mea are 5 ani garantie la motor si cutie ... tot pt lot cu prb ... dar io si inca 2-3 stiu restu nu ,si daca or sa se duca cu prb asta cei de la toyota or sa ii puna sa plateasca reparatia...

    Observ ca nu ai mai spus nimic in legatura cu acest lot cu probleme. Ai facut aceasta afirmatie doar ca sa te lauzi sau doresti sa impartasesti informatia si cu ceilalti membrii ai forumului si nu ai reusit pana acum?

    Comment


    • #77
      no cristib...este un lot cu prb si de corolla si de avensis ... exista un TSB din 2007 sau 2008 ...care spune ca tre inlocuit blocu motor ... dar exact ca si in biblie ,,, degaba spune Omul ca este Isus sa voi nu credeti ...cam dura comparatia dar asa este ... altii "de pe alt forum stiu" ... la fel ca si cei cu ave de 2,0 benzina carora trebuiau sa li se dea mail sa le rescrie softul cei de la Toyo Romania ,....mai multe detalii nu mai zic ca iar sar te miri cine in capu meu :d ,,,, stiu cam multe nu ?!

      Comment


      • #78
        Zeus, nu cred ca te va acuza cineva ca dai astfel de informatii (ma refer la membrii forumului) ci probabil il vei deranja pe importator, ceea ce din punctul meu de vedere este ok.
        Dar daca sunt probleme la anumite loturi dorim sa le stim cu totii pentru a putea face sezizari, in cazul in care importatorul nu ia o astfel de initiativa
        Dorim ca aceste probleme sa le rezolvam in perioada garantiei, si nu dupa, pe bani.

        Mai asteptam astfel de informatii de la tine.

        Comment


        • #79
          Originally posted by Legionaru' View Post
          I-am expus baiatului de la garantii problema cu aburitul farurilor si mi-a zis ca daca nu se rezolva cu schimbatul capacelor sa il sun, facem poze la faruri si le schimbam pe garantie
          Azi am facut constatare, poze, acte. Luni astept raspuns de la Toyota Romania.
          http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

          Comment


          • #80
            Originally posted by Legionaru' View Post
            Azi am facut constatare, poze, acte. Luni astept raspuns de la Toyota Romania.
            Daca nu reusesti astept telefonul tau ,sa dam drumul la comanda din Bucuresti.Poate totusi reusesti cu garantia,oricum astept sa ma suni sa spui ori da ori nu, sa nu-i mai tin in stand by .
            Al meu nu se mai abureste de cand am umblat impreuna la el,la Danes,ai vazut ca era capac prins aiurea de service.
            Last edited by TIBINEL; 11-15-2009, 06:44 AM.

            Comment


            • #81
              Tibinel, luni primesc raspunsul.
              http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

              Comment


              • #82
                QUOTE=cristib;12117]O sa pun o poza saptamana viitoare, la noapte plec din tara si nu mai am timp.

                O sa incerc sa fiu mai explicit. Furtunasul, cat si partea de la turbo unde ar trebui sa intre sa afla dupa capacul de pe motor, spre parbriz, chiar pe zona centrala. Acolo este o tablita, peste care trece un furtun, parca imbrcata in folie de aluminiu. Sub tablita se afla acel furtun, de fapt sunt 2 la fel, negre si subtiri, cu intaritura.

                Am fost ieri la service sa-mi puna un colier, tot imi iesea furtunasul. Explicatia lor a fost ca se dilata de la caldura si iasa. Deja simt cand este furtunul iesit, masina nu mai trage pe plaja de turatii 1400-2200.[/QUOTE]
                Gramatica,oare cum se numeste "partea de la turbo"?ai facut si poze!!!!
                Doamne ,i-a legatura cu Zeus si-ti v-a spune cum se numeste,stii ceva ,am schimbat 4 turbine la Avensisul meu,si 1 data" partea aceea de turbo"mare filozofie,oare cum se numeste?
                Respecta si nu te da rotund ,si atunci poate o sa fii si tu respectat,nu sari la oameni fara sa-i cunosti

                Comment


                • #83
                  Originally posted by TIBINEL View Post
                  QUOTE=cristib;12117]O sa pun o poza saptamana viitoare, la noapte plec din tara si nu mai am timp.

                  O sa incerc sa fiu mai explicit. Furtunasul, cat si partea de la turbo unde ar trebui sa intre sa afla dupa capacul de pe motor, spre parbriz, chiar pe zona centrala. Acolo este o tablita, peste care trece un furtun, parca imbrcata in folie de aluminiu. Sub tablita se afla acel furtun, de fapt sunt 2 la fel, negre si subtiri, cu intaritura.

                  Am fost ieri la service sa-mi puna un colier, tot imi iesea furtunasul. Explicatia lor a fost ca se dilata de la caldura si iasa. Deja simt cand este furtunul iesit, masina nu mai trage pe plaja de turatii 1400-2200.
                  Gramatica,oare cum se numeste "partea de la turbo"?ai facut si poze!!!!
                  Doamne ,i-a legatura cu Zeus si-ti v-a spune cum se numeste,stii ceva ,am schimbat 4 turbine la Avensisul meu,si 1 data" partea aceea de turbo"mare filozofie,oare cum se numeste?
                  Respecta si nu te da rotund ,si atunci poate o sa fii si tu respectat,nu sari la oameni fara sa-i cunosti[/QUOTE]


                  ai inceput sa faci analize pe text? gramatica nu are nici o legatura cu necunoasterea denumirii unor componente, pe care mi-o asum.

                  Pozele le-am facut la rugamintea unui coleg de pe forum, sper ca l-am ajutat.

                  Daca ai fi citit cu atentie ce am scris, nu "am sarit" la Zeus ci i-am recomandat o atitudine moderata. I-am recunoscut experienta si i-am sugerat sa ne mai informeze in legatura cu probleme masinilor Toyota.

                  Dar daca tot ai pomenit de gramatica:
                  - "i-a legatura" - corect: ia legatura (verbul a lua)
                  - "v-a spune" - corect: va spune (viitorul verbului)


                  Fara suparare.

                  Comment


                  • #84
                    Salutare, cat de curand trebuie sa ma duc la revizia de 30.000, din cate am citit s-au "dat pe brazda" si cei de la Constanta ? Sper sa nu fie nevoie sa ma duc la Focsani ...
                    LC 120 3.0 D4D AT

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by TIBINEL
                      Mai gramatica,sensibil mai esti, am mancat pe paine multi ca tine cu observatii gramaticale(GUERILA-multi stiu de cine vorbesc) .Ai multe de invatat de la ZEUS,pe cand apari la o intalnire TOYOTA,sa vezi acolo gramatica pura,sa-l cunosti,sa ne cunoastem,tu cu gramatica si noi cu masinile.

                      Acum am observat acest "mesaj", altfel ti-as fi raspuns in mesajul anterior. Am doar cateva completari de facut iar daca mai vrei sa-mi transmiti ceva, foloseste PM-ul, nu voi continua aceasta discutie pe forum pentru ca nu-si are rostul.

                      1. Cred ca ai fost putin tulburat cand ai scris mesajul, probabil de sensibilitatea mea (nu stiu ce pui tu pe paine, dar daca mananci "multi ca mine" ai grija sa nu te ineci).

                      2. Nu am fost singurul care a reactionat la comentariile lui Zeus (poate prea vehemente), daca ai citit si celelalte posturi ai observat si comentariul pertinent si mai determinat apartinand lui Vali 44 (Vali, sa nu te superi ca ti-am folosit numele, era necesar pentru explicatia urmatoare. Multumesc)

                      Totusi, de ce ai reactionat doar la ce am scris eu? Pentru ca il cunosti pe Vali, pe Zeus si de fapt si Vali il cunoaste pe Zeus (nu cred ca stia cine se ascunde sub nick-ul Zeus in acel moment)

                      3. Pentru clarificare, consider ca Zeus trebuia sa respectele regulile acestui forum, asa cum le respecta pe celalalte si sa se prezinte asa cum am facut cu totii (Vio, 35 ani, Bucuresti)

                      Exista mai multe persoane care posteaza pe ambele forumuri si care au experienta in domeniul auto (si aceasta marca) si parerile lor sunt bine venite pentru membrii cu mai putina experinta. Atata timp cat exista respect pentru cealalta persoana. Sunt sigur ca Vio este o persoana deosebita, la fel cum esti si tu. Doar ca "intrarea" pe acest forum nu a fost pe masura valorii lui.

                      Sper sa fiu in asentimentul membrilor forumului: Vio, bine ai venit pe acest forum.
                      Last edited by Mushu; 11-21-2009, 05:31 AM. Reason: nu mai pune numele la alte forumuri

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by cristib View Post
                        Sper sa fiu in asentimentul membrilor forumului: Vio, bine ai venit pe acest forum.
                        Sau sa-ti spunem "che"?!

                        Comment


                        • #87
                          Domnilor omu' e periculos are dedublari de pesonalitate: zeus, che...........=))=))=))
                          http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                          Comment


                          • #88
                            Haideti domnilor ...ca din ce vad trebuie sa imi fac timp sa sterg....sfat : ''nu mai postati decat la subiect''
                            Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Legionaru' View Post
                              Azi am facut constatare, poze, acte. Luni astept raspuns de la Toyota Romania.

                              Raspunsul primit a fost favorabil.Farurile vor fi schimbate pe garantie.
                              Multumesc lui Ionut Lupu (responsabil garantii) pentru straduinta de care a dat dovada in rezolvarea cazului meu!
                              http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                              Comment


                              • #90
                                Azi am fost si eu la Toyota Craiova pentru constatare la o lampa stop care se abureste.
                                A fost o experienta mult mai placuta dacat data trecuta. S-au miscat repede, au facut poze, mi-au mai prins niste plastice de sub motor care erau desprinse. Am stat langa masina si am vazut ce era de vazut. Acum astept raspunsul de la Toyota Romania.
                                Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google