Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

1.6 benzina sau 2.0 diesel?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.6 benzina sau 2.0 diesel?

    pe o corolla sau auris, nu ma pot hotari

  • #2
    Păi trebui să-ţi pui două întrebări simple:

    - faci minim 20.000 km/an ?
    - ce buget ai la dispoziţie (între variantele Sol e diferenţă de vreo 2800 EUR) ?
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #3
      1.6 benzina

      La diesel iti recuperezi investitia dupa 100.000km mersi cel putin.

      Comment


      • #4
        fac 25000 km /an
        diferenta de pret nu ma deranjeaza, daca as sti pe ce ii dau
        mie mi-ar place benzinarul dar ma tem de consum.
        am mers cu o verso iasi-bucuresti-iasi (3 saptamani, de la reprezentanta) si avea un motor 2.0 d4d 140 cp, si am scos un consum de 5-6.asa da

        Comment


        • #5
          fac 25000 km/an (atata am facut cu aygo)
          dar ma tem ca daca i-mi iau 1.6 si merg cum merg cu aygo am sa dau faliment
          cei 2500 E diferenta nu ma deranjeaza neaparat pt ca eu vreau totusi luna nu sol, deci mai scade si doar ii dai odata , si masina o tii un oarecare timp, iar eu acuma la aygo sufar de cuplu, iar d4d-ul are ceva cuplu fata de benzinar, dar eu nu am mai avut diesel, si mie frica sa nu-l omor.

          Comment


          • #6
            pardon, am scris de doua ori
            abia m-am trezit

            Comment


            • #7
              Dacă faci 25.000 km/an și vrei s-o ții măcar vreo 4 ani eu spun că merită cu siguranță varianta 2.0 D-4D Auris sau Corolla după gusturi.
              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

              Comment


              • #8
                as vrea so o tin chiar mai mult
                ideea e sa ma inteleg cu ea
                eu nu am mai avut diesel , cu toate ca m-ar incanta
                acum nu stiu ca fiabilitate
                problema mea este:
                diesel inseamna un stil asa...moshnegesc, sau doar ca nu urci peste 3500 ture?
                banuiesc ca urca mai repede in turatie ca benzinaru (pe care eu il duc la 4-5000 ture destul de des), deci dieselul il duc doar in 3500 , presupun, dar ca demaraj si ca sarcina, datorita cuplului eu zic ca e mai bun.
                am dreptate???????

                Comment


                • #9
                  Da, normal, ai un cuplu mai mare la turaţii mai mici. Despre fiabilitate mă îndoiesc că ar trebui să-ţi faci griji.
                  BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                  Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                  Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                  Comment


                  • #10
                    Diesel-ul e mai "fun to drive" din cauza curbei abrupte de cuplu in zona 1500-2000rpm. Oricum totul se reduce de fapt la o chestiune de gust (eu am trecut de la diesel la benzina....)
                    Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

                    Comment


                    • #11
                      exemplul perfect!!!!
                      de ce ai trecut pe benzina?
                      ai avut 2.0 d4d?
                      ideea care ma incanta la diesel este ca la aceleasi performante consumi mai putin, trebuie sa ne gandim si la asta nu?

                      Comment


                      • #12
                        Am avut un diesel de putere mica, 1.4HDI 70cp. Cel putin imi dadea iluzia ca e sprinten Eu oricum am talpa destul de grea si maximum de satisfactie il obtineam tinand-o in zona 2-3000rpm cu consumuri de 5.5% in afara orasului si 9% in Bucuresti

                        A, ce nu mi-a placut: turbo lag si zgomotul "de diesel"! Dar stiu si eu, peste un numar de ani poate imi voi lua din nou diesel!
                        Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by andriu View Post
                          fac 25000 km/an (atata am facut cu aygo)
                          dar ma tem ca daca i-mi iau 1.6 si merg cum merg cu aygo am sa dau faliment
                          cei 2500 E diferenta nu ma deranjeaza neaparat pt ca eu vreau totusi luna nu sol, deci mai scade si doar ii dai odata , si masina o tii un oarecare timp, iar eu acuma la aygo sufar de cuplu, iar d4d-ul are ceva cuplu fata de benzinar, dar eu nu am mai avut diesel, si mie frica sa nu-l omor.
                          Salut,
                          ce motor ai la Aygo?Esti sigur ca suferi de cuplu?
                          Ave 1.8 Luna '08

                          Comment


                          • #14
                            daaaaaaaaaaaaaaa
                            1.0 70 caluti, dar cuplul e .... nu e !!!
                            o sticla de 2 l daca o pui in masina io i-ti chicesc !!!!

                            Comment


                            • #15
                              salut,

                              in primul verifica ce greutate are masina la care te hotarasti. Daca pui un mnotor de 1.6ltr pe o masina de 1,4to vara vind ac-ul functioneaza si ai si ceva greutate vei simti acest lucru. Eu personal am trecut de la 1.6ltr (peugeot 307 din 2006 ) la 2.0 diesel chiar daca am pierdut cam 2700eu la vinzarea lui 307. Intre diesel si benzina sunt multi factori ce trebuiesc analizati. Dupa costuri ai nevoie cam de 65-70.000km pentru a amortiza diferenta de pret (asta daca tii cont ca la revinzare scapi mai repede de masina si la un pret mai bun). Daca te hotarasti la benzina eu iti recocomand motor de 1.8 (consuma aproape la fel ca 1.6)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google