Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

impresii despre avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    bai m-au lasat rece chestiile astea cu problemele din fabrica ... sper sa nu am probleme ca astept si eu mashina sa-mi vina peste 3 saptamani. Mi-au zis ca e fabricatie 2008 ... altfel ... cred ca o sa fac o criza. imi pare rau edy pt. problemele tale dar chiar cred ca nu ai ce sa faci mare lucru` pt. ca ii doare in dos de noi. sincer.
    Toyota Avensis 2.2 D-4D 150CP EXECUTIVE

    Comment


    • #62
      da hai sa fim seriosi ce inseamna 2800 de km la o masina fie ea si logan, matiz etc. ce sa mai zic de toyota care se lauda a fi cea mai fiabila. inainte de avensis am avut ford mondeo din 2003 cu 195000 km rulati din care 60000 facuti in ro si esapamentul arata mult mai bine, la mondeo nu s-a incins esapamentul?
      la avesisul meu sa facut o magarie mai exact un baiat destept la scimbat, acum eu nu stiu unde la mega auto sau in parcul toyota romania din giurgiu ca in afara romaniei nu cred, dar un lucru stiu sigur ca platesc de ma ustura pielea si am primit o vechitura

      Comment


      • #63
        Originally posted by edy View Post
        dar un lucru stiu sigur ca platesc de ma ustura pielea si am primit o vechitura
        asta spuneam si eu ca si eu platesc de ma ustura **** (adik 26.000) si am platit-o cash . am avut un cielo nou 2004 si crede-ma ca am stat cu el mai mult in service decat pe strada. am 150.000 cu ea si nu vrea nimeni sa o cumpere pt ca e un jaf la km astia. am schimbat toba finala la cielo la 20-30.000 de km ceva de genu` asta pt ca s-a spart pur si simplu si am facut scandal s-o schimbe pe garantie pt. ca nu au vrut la inceput. am auzit si eu de toyota ca ar fi una din cele mai fiabile pt. drumurile si conditiile noastre de trafic asa ca am ales ce trebuia (SPERRRRRRRRR). alte probleme ai mai avut inafara de toba?
        Toyota Avensis 2.2 D-4D 150CP EXECUTIVE

        Comment


        • #64
          sunt pe aici cativa posesori de avensis care sa aiba in jur de 3000 km si sa fie dispusi sa ataseze cateva poze cu esapamentul lor? poate sa aiba si mai multi km, sa vada si restul lumii cumtrebuie sa arate, pote cine stie vad si cei de la toyota ro cum trebuie sa arate daca nu au mai vazut un esapament de avensis rulat 3000 km.
          multumesc celor care fac efortul de a se baga pe sub masini

          Comment


          • #65
            daca sunteti draguti sa pozati cu aproximatie aceleasi portiuni de esapament pentru a fi relevanta comparatia

            Comment


            • #66
              Am eu 1800km. Am sa incerc sa fac cateva poze de pe telefon sa le pun. Sper sa iasa bine.

              Comment


              • #67
                Originally posted by edy View Post
                daca sunteti draguti sa pozati cu aproximatie aceleasi portiuni de esapament pentru a fi relevanta comparatia
                Uite 2 poze facute dimineata cu mobilul:
                Picture001.jpg Picture002.jpg
                Am 10500 km cu ea , umblat in oras si cateva drumuri de munte (asta vara).
                Attached Files
                Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                Comment


                • #68
                  Va salut pt toti, sunt nou pe acest forum si am nevoie de un sfat de la voi.
                  Intentionez sa achizitionez o Toyota Avensis 1.8, din 2005, cu 100.000 de km la bord, de la o cunostinta, care nu a schimbat nimic pe ea, masina aratand impecabil.
                  Ma intereseaza, de la cei care detin un astfel de model, cat de fiabil este Avensis-ul si daca ar merita sa cumpar masina, la 100.000 de km, pentru a o folosi inca 3-4 ani, fara sa am probleme.
                  Va multumesc anticipat.

                  Comment


                  • #69
                    ...depinde...

                    Comment


                    • #70
                      Te duci la un service serios si faci test la masina (motor, amortizoare, ....). La caroserie nu ai probleme , asta daca nu a avut accidente. Daca iese bine la teste eu zic ca merita, mai ales ca o cumperi de la cineva cunoscut si nu de la tzeparii din targ.
                      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                      Comment


                      • #71
                        Sunt de aceeasi parere cu Zorro. Testul de la service vorbeste de la sine. Insa depinde foarte mult si de ce suma iti cere pe ea. O suta de mii km nu e mult la Toyota, dar vezi sa nu fi fost "forjata" puternic, sa aiba motorul varza.
                        Cel mai nasol este ca nu poti sa-ti dai acum seama de chestia asta, chiar daca-i faci o compresie, ca mai sunt insi care toarna tot felul de zemuri in motor, ca sa mearga bine macar un timp, cand e sa vanda masina. Insa daca e de la un prieten, probabil ca n-o sa-ti faca figura asta. Asa ca nu-ti mai ramane decat sa pui in balanta banii si conditia masinii.

                        Comment


                        • #72
                          Ma convingeti incet-incet...
                          Imi lasa masina la 12000 de euro, iar majoritatea kilometrilor i-a facut la drum lung.
                          Va multumesc pentru raspunsuri.

                          Comment


                          • #73
                            Baga un drive test cu avensisul prietenului, mergi si la reprezentanta toyo si fa si acolo un test cu unul nou sa vezi daca sunt diferente de tinuta (desi la ave cu face lift e suspensia imbunatatita), treci si pe la concurenta si fa niste drive-uri pe la ei , ca tot e gratis, si la sfarsit o sa ai date suficiente sa te poti hotari.
                            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                            Comment


                            • #74
                              toyota este o masina buna dar din cauza importatorilor care ne trateaza ca pe ultimii sarlatani o alta toyota noua in romania nu am sa am si probabil o sa predau leasingul si la actuala.
                              nu pot sa cred ca toyota romania considera ca mi-a facut un mare serviciu acceptand sa-mi schimbe bordul care a fost livrat crapat.
                              nu pot sa cred ca toyota romania crede ca eu incerc sa optin un esapament care nu mi se cuvine, au acceptat sa-mi schimbe toba finala dar numai pentru ca am insistat sa ii conving ca la piata stand zeci de minute in telefon si exlicandule ca eu asa am ridicat masina de la dealer si asta o fac din motive estetice ca finala este la vedere iar restul esapamentului este bun asa ruginit si cu ce ma deranjeaza ca nu este la vedere spune toyota romania, pe langa asta oana nedelcu de la toyota romania ma facut sa ma simt ca ultimul gunoi care cere pomana de la ei spunandumi cum esapamentul a ruginit la mine ca cine stie pe unde am mers eu cu masina de parca crustele alea de rugina se fac asa intr-o luna. cu ochii mei saptamana trecuta am vazut o toyota auris in showroom cu un km la bord si cu esapamentul ruginit si nu putin, banuesc ca nu este singurul din tara si nici singurul model.
                              cu tristete tin sa remarc ca am reusit sa starnesc interesul unui numar foarte mic de forumisti cu o problema foarte grava, nu ma leg de pietricelele de la roti nici de butoane neiluminate, greierasi etc. vorbesc doar de rebuturi puse pe masina mea si care ar trebui schimbate repede si cu scuzere de rigoare, nu in acest fel toyota si-a creiat un nume in lume

                              Comment


                              • #75
                                Man, scuza-ma ca ma bag si eu ca musca-n lapte. Dar vreau sa-ti spun ca nu cred ca ai starnit interesul unui numar mic de forumisti. Cred ca toti cei care au citit au bagat bine la cap, chiar daca nu au postat reply. Eu, unul, am cazut pe ganduri. Si mai cred ca ai facut, poate, o mica greseala in abordare, luandu-i cu bun simt, ca un tip civilizat si care se respecta. In clipa in care ai vazut ca stramba din nas si dau din colt in colt, trebuia sa te duci frumusel in fata unui computer, sa redactezi o scrisoare in engleza catre Toyota Europe, Toyota World, USA, Japan etc. si o alta in romaneste, pentru mass media si zecile de forumuri auto si nu numai, in care sa explici ce si cum; textele ar fi putut fi bine asezonate cu picanterii gen: regret enorm ca am luat Toyota, mai bine luam Trabant 601 sau Pobeda, ca-s mai de nadejde etc. Te duceai frumusel cu cate un exemplar la Toyota Romania, sa le povestesti ce frumos ai putea sa le dai drumul in lume si eventual sa mai gasesti si alti clienti nemultumiti, sa faceti gargara impreuna contra politicii Toyota Romania si cred ca te puteai pregati sa fii pupat oriunde, numai sa-ti treaca oful, nu sa te lupti ca disperatul cu morile de vant ale unor imbecili care nu merita sa fie asociati cu o marca de prestigiu cum e Toyota. Sunt convins ca rezolvai fara batai de cap macar la esalonul "extern", adica la mama (ca sa nu spun matusa) Toyota.
                                Sunt consternat de cele scrise de tine si achiesez pe deplin la ideea ca suntem tratati ca vai de noi, intr-o tara de doi lei cum e asta in care ne ducem zilele. Dar, daca tot suntem fortati sa acceptam normele Europei civilizate (vezi, draga Doamne, taxa auto, accize la combustibili si muuulte multe alte rahaturi - sa ma scuze admin-ul, dar m-am aprins ), sa-i fortam si noi sa ne trateze ca pe occidentali, God dammit! Macel, manca-v-as! Care pe care! Pai nu? Sunt curios cum au reactionat cei de la Mega Auto. Keep in touch.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google