Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

impresii despre avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    La 9000km masina este ca si noua, motorul abia de acum incepe sa-si arate calitatile. Pretul e bun, si daca masina nu are accidente atunci merita. Comparatia cu 407 nu o pot face eu, nu am condus peugeot. Fa un drive test cu ave si vezi cum te simti !
    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

    Comment


    • #32
      merci mult,cunosc ave am vrut sa-mi iau cam de prin2004.ma interesa pretul.inca odata merci

      Comment


      • #33
        Originally posted by claudiu72 View Post
        salut,as dori niste sfaturi in legatura cu avensis.am gasit una second 9000km 2007 1.8 luna pret total 13500+tva pretul este total cu dobanda.ce ma sfatuiti.mentionez k in prezent detin un 407 full 2.0hdi
        Salut,
        Noua este 20550 eur. Daca esti norocos si te duci repede la Toyota sa prinzi promotia de 12%, o gasesti cu 18084 eur. Nu vad care este legatura cu mentiunea ta ca ai Peugeot.
        Ave 1.8 Luna '08

        Comment


        • #34
          Originally posted by Tudor Catalin View Post
          Salut,
          Noua este 20550 eur. Daca esti norocos si te duci repede la Toyota sa prinzi promotia de 12%, o gasesti cu 18084 eur. Nu vad care este legatura cu mentiunea ta ca ai Peugeot.
          salut vroiam niste comparatii fiind aceasi clasa,atat doar dar nu mi ai dat raspunsul

          Comment


          • #35
            Originally posted by claudiu72 View Post
            salut vroiam niste comparatii fiind aceasi clasa,atat doar dar nu mi ai dat raspunsul
            Salut,

            Un raspuns multumitor iti pot da peste vreo luna, deoarece nu am condus inca Avensis( in 2-3 saptamani trebuie sa-mi vina).Totusi daca citesti cu atentie acest forum, o sa gasesti in multe posturi( chiar si pe threadul asta, unde kamikadze puncteaza foarte bine partile bune si mai putin bune ale Avensisului)lucru care te va ajuta sa faci o comparatie cu masina ta.Un avantaj net pt Av. este spatiul interior.Daca ai un copil sau doi, sau daca esti un tip inalt, vei simti din plin diferenta.Ca si comportament rutier, nu cred sa gasesti diferente majore, deoarece in aceeasi clasa cred ca toate masinile sunt sensibil egale.Este foarte important ce astepti tu de la aceasta masina.
            Ave 1.8 Luna '08

            Comment


            • #36
              Salut, de cinci saptamani sunt posesorul unei toyota avensis 1.8 luna, cu calitatile marcii toyota sunt familiarizati toti pe acest forum asa ca nu o sa va plictisesc cu plusuri.
              Cand am facut receptia masinii am constatat ca plansa de bord avea o crapatura urata deasupra indicatoarelor, bine inteles ca singura solutie este sa o schimbe pe garantie (lucru de care nu sunt tocmai incantat, abia am vandut un second ca sa iau una "noua" si sa pun surubelnita pe ea" oricum au trecut cinci saptamani nici un raspuns de la servis. A doua zi vad toba de esapament ca are o culoare rosiatica (incinsa) si teava la fel ruginie, o luna am analizat pe strazi toate tobele de masini oarecum noi in special de avensis si ca a mea nu am vazut, mergand la cei de la servis mi se spune ca acolo se sparg gazele si ca este normal. acum am 2800 km cum functioneaza sunt mutumit cu exceptia greerasilor, unul in zona stalpului stanga fata, unul pe la centura de siguranta sofer si unul unde se imbina fata portiera cu bordul dreapta.
              Concluzie finala: ffff dezamagit de faza cu bordul, nu ma asteptam sa iasa asa ceva din uzinele toyota si ce este mai dureros este ca cei de la toyota ro stiu problema si deocamdata nimic

              Comment


              • #37
                ne oferi o poză cu crăpătura de pe bord?

                pare incredibil. dacă e ceva la vedere şi de o mărime considerabilă, eu îl consider REBUT, care n-ar fi trebuit adresat pieţei.
                şi dacă a durat 5 săptămâni, înseamnă că problema e destul de gravă pentru că e o decizie de destul de grea să ce? să repare? nu cred. să înlocuiască toată maşina. şi asta e o mare pierdere pe vânzări.
                oricum, la recepţie trebuia făcut ceva.
                poţi considera că ţi-au împrumutat una până ţi-o aduce pe aia ... nouă.

                arată-ne poze. chiar şi cu ţeava de eşapament. cei cu benzinare de 3000 km vor putea confirma sau nu. tot cu poze.
                トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

                Comment


                • #38
                  @EDY: E nasoala situatia. As vrea acum sa vina Dan(de la serviceul Mega Auto Iasi) sa raspunda la ce spui tu. Daca tu chiar ai vorbit cu ei de 5 saptamani, si inca nimic....

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by edy View Post
                    Salut, de cinci saptamani sunt posesorul unei toyota avensis 1.8 luna, cu calitatile marcii toyota sunt familiarizati toti pe acest forum asa ca nu o sa va plictisesc cu plusuri.
                    Cand am facut receptia masinii am constatat ca plansa de bord avea o crapatura urata deasupra indicatoarelor, bine inteles ca singura solutie este sa o schimbe pe garantie (lucru de care nu sunt tocmai incantat, abia am vandut un second ca sa iau una "noua" si sa pun surubelnita pe ea" oricum au trecut cinci saptamani nici un raspuns de la servis. A doua zi vad toba de esapament ca are o culoare rosiatica (incinsa) si teava la fel ruginie, o luna am analizat pe strazi toate tobele de masini oarecum noi in special de avensis si ca a mea nu am vazut, mergand la cei de la servis mi se spune ca acolo se sparg gazele si ca este normal. acum am 2800 km cum functioneaza sunt mutumit cu exceptia greerasilor, unul in zona stalpului stanga fata, unul pe la centura de siguranta sofer si unul unde se imbina fata portiera cu bordul dreapta.
                    Concluzie finala: ffff dezamagit de faza cu bordul, nu ma asteptam sa iasa asa ceva din uzinele toyota si ce este mai dureros este ca cei de la toyota ro stiu problema si deocamdata nimic
                    Salut,
                    eu unul sunt destul de mahnit sa aud asa ceva, mai ales ca in scurt timp trebuie sa ma duc sa ridic si eu una.Nu as dori sa-ti pun sare pe rana, dar, eu unul consider ca ai gresit cand ai acceptat sa iei masina cu aceste probleme. Poate as fi acceptat daca imi dadeau un discount.Sper sa-ti rezolvi aceste probleme curand.Poate ar fi bine sa te adresezi la Toyota Europa, ei trebuie sa aiba un departament de customer service
                    Ave 1.8 Luna '08

                    Comment


                    • #40
                      [poze. chiar şi cu ţeava de eşapament. cei cu benzinare de 3000 km vor putea confirma sau nu. tot cu poze.[/quote]
                      sa nu se inteleaga ca esapamentul a devenit in felul asta in acesti 3000 km, eu am vazut problema a doua zi dupa ce am luat-o, aveam in jur de 100 km. am pus si poze cu bordul si esapamentul unei toyota avensis la 0 km.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #41
                        Masina arata de parca a facut 50000km.
                        Nu e posibil asa ceva, fa scandal monstru !!!
                        Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by edy View Post
                          [poze. chiar şi cu ţeava de eşapament. cei cu benzinare de 3000 km vor putea confirma sau nu. tot cu poze.
                          sa nu se inteleaga ca esapamentul a devenit in felul asta in acesti 3000 km, eu am vazut problema a doua zi dupa ce am luat-o, aveam in jur de 100 km. am pus si poze cu bordul si esapamentul unei toyota avensis la 0 km.
                          Problemele sunt de neacceptat. Eu spun să te duci și să ai o discuție mai incisivă cu directorul de acolo.
                          Discută și cu Dan, poate îți dă o mână de ajutor.
                          Last edited by OvidiuH; 03-05-2008, 13:53 PM.
                          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                          Comment


                          • #43
                            Dan e seful de service...cel putin asa stiu...sper sa nu ma insel

                            Comment


                            • #44
                              Masina ta sigur a fost noua ca din pozele cu bordu si cu esapamentul zici ca e masina de test drive. Ia-i cu vorba buna iar daca nu se poate ...direct scandal , dar scandal dala cu amenintari de opc & shit.ia ca o sa ma uit si eu la a mea peste tot atent sa vad daca e ceva in neregula ca are doar 1100 km saraca.

                              Comment


                              • #45
                                Bordul = un rebut al TOYOTA. Nu-mi inchipui cum si-au permis sa scoat un astfel de produs pe piata. Nu au control de calitate? Cu poza respectiva, daca o scoi pe surse puternice (tv, ziare, reviste), iti face TOYOTA cadou si un sejur in Emirate.

                                Teava = hotie romaneasca. Asa cred. A fost un moment de stationare, pina sa o ridici tu, unde un frate de-al nostru si-a innoit teava.

                                Pentru o masina noua,

                                RUSINE TOYOTA ROMANIA !!!

                                Dar tot cu voi sunt. Nu va las.
                                トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google