Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

impresii despre avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    SAU:
    Cred ca UNUL a vazut ca bordul e rebut si a permis schimbarea tevii, ca tot se intorcea masina la fabrica.
    Numai ca o fi venit ALTUL (din concediu), n-a stiut si a vandut-o.

    Asta as crede, ca e prea din cale-afara.
    トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

    Comment


    • #47
      salutare!

      Azi am platit un avensis 2.2 d-4d executive de la delear-ul Toyota din Militari si peste 2-3 saptamani ar trebui sa soseasca. Este neagra cu piele bej.
      Acum am si eu cateva intrebari (pt. cei care se pricep):
      * de ce nu pot sa-mi pun in locul acela special pentru navigatie un display (fiinca acolo mi s-a spus ca nu se poate pune nimic acolo)
      * ce fel de jante sunt pe acest model (nu am putut sa aflu` de la dealer)
      * ce probleme majore ati avut cu acest model (dc ati avut)
      * senzori de parcare ii am gratuit dar sunt numai pe fata. Se pot pune si pe fata?

      Sper sa nu deranjez pe nimeni cu aceste intrebari!
      Toyota Avensis 2.2 D-4D 150CP EXECUTIVE

      Comment


      • #48
        Executive vine cu jante de aliaj de 17". Da, se pot pune senzori de parcare şi pe faţă, e setul TPA 800 (parcă aşa īi zice).
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #49
          Originally posted by nitronos View Post
          * de ce nu pot sa-mi pun in locul acela special pentru navigatie un display (fiinca acolo mi s-a spus ca nu se poate pune nimic acolo)
          * ce probleme majore ati avut cu acest model (dc ati avut)
          display?
          de ce nu? E un loc pe care-l poţi adapta pentru un display pe dimensiuni. Pentru video sau navy. Un om cu imaginaţia şi cu răbdarea necesară, poate face minuni. (am să postez un foto cu o adaptăre minoră, ce-i drept, dar frumoasă, ce am făcut EU)
          Doar dacă nu s-a opus deja Toyota pentru că, să zicem, este īn garanţie şi nu acceptă modificări de sisteme audio sau la partea electrică, decāt sub directa supraveghere (sau lucrarea lor, chiar)

          probleme majore?
          NIMIC
          トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

          Comment


          • #50
            Chiar te rog dc poti sa pui o foto .
            Merci
            Toyota Avensis 2.2 D-4D 150CP EXECUTIVE

            Comment


            • #51
              am primit rezolutia de la toyota ro, plansa de bord se schimba pe garantie si esapamentul nu, zic ei ca din poze rezulta ca masina a rulat pe carosabil murdar (nu am stiut ca tre sa ma dau cu toyota numai in sufragerie) si eu nu as fi ingrijit-o corespunzator, eu am ridicat masina pe 25 ianuarie si am mers la service dupa aproximativ o luna si celor de la toyota ro le-am comunicat problema cand am primit acel tel cu multe intrebari aroximativ trei saptamani. acum s-a trimis un nou mail la toyota ro cu cateva modificari in text si astept o noua rezolutie sper favorabila.
              marea rugaminte care o am la forumistii care citesc postul meu si vad pozele atasate este: credeti ca este posibil ca esapamentul meu sa rugineasca in halul asta intr-o luna si 2800 km ?
              Attached Files

              Comment


              • #52
                Originally posted by edy View Post
                am primit rezolutia de la toyota ro, plansa de bord se schimba pe garantie si esapamentul nu, zic ei ca din poze rezulta ca masina a rulat pe carosabil murdar (nu am stiut ca tre sa ma dau cu toyota numai in sufragerie) si eu nu as fi ingrijit-o corespunzator, eu am ridicat masina pe 25 ianuarie si am mers la service dupa aproximativ o luna si celor de la toyota ro le-am comunicat problema cand am primit acel tel cu multe intrebari aroximativ trei saptamani. acum s-a trimis un nou mail la toyota ro cu cateva modificari in text si astept o noua rezolutie sper favorabila.
                marea rugaminte care o am la forumistii care citesc postul meu si vad pozele atasate este: credeti ca este posibil ca esapamentul meu sa rugineasca in halul asta intr-o luna si 2800 km ?
                Salut,
                cred ca sunt magari daca sustin treaba asta.Nu am auzit in viata mea ca toba trebuie ingrijita cumva.Se pare ca o scoti greu la capat cu romanii, asa ca te sfatuiesc inca odata sa cauti customer service toyota europe si trimite poze si fa reclamatie.Este incredibil ca cineva in domeniu poate sustine ca tu esti vinovat de rugina tobei intr-o luna!!
                Ave 1.8 Luna '08

                Comment


                • #53
                  Cam aşa (profunzimea în metal a ruginii) arată pe ţeava Toyotei mele de 23 de ani.
                  Sunt cruste de rugină. Pe lângă straturile de noroi.
                  Am să fac şi eu poze la ţeava Avensis-ului meu de 2 ani şi ceva (două ierni cu sare pe drumuri) şi o să vedeţi că e ca nouă. Poate la diesel rezistă mai bine....

                  Încă ceva:
                  Mai sus am emis o ipoteză. Şi parcă răspunsul primit de la Toyota România se confirmă. Ce ţine de vina englezilor (rebutul de la bord) - da, e adevărat, e rebut, nu noi suntem de vină. Ce ţine de ţeavă - nu, cum să fie adevărat (ar trebui să recunoaştem).
                  Oricum o expertiză profesionistă se impune, întrucât în atare situaţie (cea în care ipoteza mea şi a tuturor se confirmă) nu poţi avea încredere în tot ansamblul problemei. Poate mai e ceva schimbat, nu? Câte?

                  Dacă nu, înseamnă că ai mers pe foarte multe drumuri cu antiderapant (sare), nu prea ai spălat-o pe dedesubt şi ... . Dar îi cam prea tare, nu-i aşa, dealers?

                  P.S. Edy, caută pe ansamblul eşapamentului, mai ales în zonele de montare/îmbinare, urme de chei (hexagoanele şuruburilor cu urme de la chei). De asemenea, diferenţe de oxidare între componente vecine şi cu material (metal) identic (tot pe la îmbinări, acolo unde originalul a rămas, iar lângă el este falsul).
                  În ultima poză, EU observ un alt fel de rugină: o rugină fină, pe un metal nou. Acea parte MIE mi se pare nouă, chiar dacă are (cu acea puţină) rugină. Ei bine, fă diferenţa între ea şi alte componente (părţi)
                  トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

                  Comment


                  • #54
                    Şi încă ceva:

                    Acolo unde este aplicată eticheta de pe tobă (catalizator, ce-o fi ăla - chestia umflată), şterge cu o cârpă umedă bine şi notează datele (fă poză cu macro).
                    Eticheta conţine date de fabricaţie: fabrică (furnizor), dată, lot. Te poate ajuta.
                    Poate o fi de prin 2003, cine ştie ...

                    Etichete (inscripţii) trebuie să fie pe fiecare componentă. Ia şi de pe cele care par a fi mai noi. Pentru comparaţie.

                    Succes!
                    トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

                    Comment


                    • #55
                      E ceva tare dubios. E imposibil să apară atāta rugină īn 2 luni.
                      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by OvidiuH View Post
                        E ceva tare dubios. E imposibil să apară atāta rugină īn 2 luni.
                        esapamentul arata asa de cand am luat masina, greseala mea a fost ca am facut reclamatia abia dupa cinci saptamani timp in care magari astia spun ca a ruginit

                        Comment


                        • #57
                          E foarte probabil ca maşina să fie să fie dintr-un stoc vechi. În actele de provenienţă apare ca fiind produsă în 2007 ?
                          Treaba cu rugina e deosebit de seriosă. Maşina e cumpărată pe firmă ?
                          Last edited by OvidiuH; 03-16-2008, 09:03 AM.
                          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by OvidiuH View Post
                            E foarte probabil ca maşina să fie să fie dintr-un stoc vechi. Īn actele de provenienţă apare ca fiind produsă īn 2007 ?
                            Treaba cu rugina e deosebit de seriosă. Maşina e cumpărată pe firmă ?
                            ca sa iau masina fabricata in 2008 trebuia sa mai astept ceva vreme eu platind avansul pe 17 ianuarie (asa mi-au spus cei de la megaauto iasi) asa ca masina este produsa in 2007, dar oare comromisul nu este destul de mare ca eu am cumparat masina noua in 2008 fabricata in 2007? trebuie sa o mai iau si ruginita, masina este luata in leasing pe firma.

                            Comment


                            • #59
                              M-am uitat intentionat la un Auris pe benzina de 1.6 la 25000 km si are evacuarea identica cu ce ai aratat in pozele tale.
                              Cred ca nu e vorba de rugina cat de faptul ca asa arata ele cand se ard...eventual daca se sparg in 3 ani sau 100 000 km poti sa le schimbi in garantie.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by TME View Post
                                M-am uitat intentionat la un Auris pe benzina de 1.6 la 25000 km si are evacuarea identica cu ce ai aratat in pozele tale.
                                Cred ca nu e vorba de rugina cat de faptul ca asa arata ele cand se ard...eventual daca se sparg in 3 ani sau 100 000 km poti sa le schimbi in garantie.
                                si daca se sparge in 3 ani si doua luni o cumpar eu nu? si daca un smecher roman a purtat deja trei ani esapamentul meu si eu il port de nou trebuie sa fiu chiar incantat nu? am mai spus si repet esapamentul arata in felul ala de cand masina avea 1oo km, fraier am fost eu ca am mers in service la 2800 km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google