Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Calitatea TOYOTA: Autoturisme, Piese si Servicii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by avensis75 View Post
    ...Cea de a doua intrebare se refera la filtrul de motorina ( asa cum am spus si la inceput , este vorba de Avensis 2.2 diesel, D4D):
    - avand in vedere pretul destul de mare al unui filtru de motorina , peste 200 Ron, ce filtru imi puteti recomanda ( aftermarchet).,
    Ai grija cu filtrul de motorina...ia-ti Denso sau o calitate apropiata.
    Am o cunostinta care si-a cumparat o ieftineala si dupa 3 luni avea un 1 injector defect.
    Vezi ca avea c_slv (Silviu) de vanzare originale Denso la 80lei bucata...
    Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

    Comment


    • #32
      Salut
      Eu am cumparat filtrele (si alte piese) de la "www.coastadeest.ro" preturi ok si calitate nu am avut nici o problema cu ele, baietii de acolo sunt ok lsi au destule cunostinte ca sa te sfatuiasca despre piese. (2.0 D4D)

      Comment


      • #33
        Originally posted by iulianD-4D View Post
        Salut
        Eu am cumparat filtrele (si alte piese) de la "www.coastadeest.ro" preturi ok si calitate nu am avut nici o problema cu ele, baietii de acolo sunt ok lsi au destule cunostinte ca sa te sfatuiasca despre piese. (2.0 D4D)
        Multumesc Iulian,

        O sa fac o intrebare si aici.

        Comment


        • #34
          Originally posted by gabi-BT View Post
          Ai grija cu filtrul de motorina...ia-ti Denso sau o calitate apropiata.
          Am o cunostinta care si-a cumparat o ieftineala si dupa 3 luni avea un 1 injector defect.
          Vezi ca avea c_slv (Silviu) de vanzare originale Denso la 80lei bucata...
          Multumesc Gabi,

          Cum pot sa iau legatura cu C_SLV ?

          Comment


          • #35
            Cum pot sa iau legatura cu C_SLV ?[/QUOTE]

            Pe C_SLV il gasesti aici : http://www.autohertz.wgz.ro

            Comment


            • #36
              Originally posted by avensis75 View Post
              Multumesc Gabi,
              Cum pot sa iau legatura cu C_SLV ?
              Nu stiu exact ce motor ai la Avensis, dar daca ai 1AD-FTV, codurile consumabilelor sunt:
              - 23390-33060 = 1 buc (filtru combustibil)
              - 04512-0R010 = 1 buc (filtru ulei)
              - 17801-0R010 = 1 buc (filtru aer motor)
              - 87139-YZZ07 =1 buc (filtru habitaclu)
              Tre' sa-i spui lui Silviu si codurile, ca el stie ce are da' nu stie unde se potriveste.
              Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

              Comment


              • #37
                Originally posted by OvidiuH View Post
                Ce intelegi tu prin atitudine ?

                Eu am apelat pana acum la urmatoarele variante:
                1. Scrisoare catre Toyota Romania si dealerul local
                2. Scrisoare catre Toyota Europe care redirectioneaza automat scrisoarea catre reprezentanta din tara ta, deci tot la Toyota Romania ajunge.

                In final, pentru ca demersurile de mai sus nu au avut niciun rezultat (de la ultima scrisoare a trecut cam un an si jumatate, iar din promisiunile primite cu promisiunile am ramas), am apelat la varianta 3 si anume nu mai calc pe la ceea ce inseamna dealer autorizat Toyota.

                Cat timp pe cei ce conduc aceasta marca in Romania ii doare la basca (scuzati-mi franceza), nu o sa vezi prea multe imbunatatiri in relatia cu clientul la multe din reprezentantele locale.
                De acord cu tine pana aici. Dar daca ar fi 1000 de scrisori trimise la Toyota Europe? Nu crezi ca cineva ar lua atitudine?

                Comment


                • #38
                  Originally posted by avensis75 View Post
                  Buna ziua tuturor,

                  Daca nu va suparati am si eu doua intrebari ( este vorba de un Avensis 2.2, diesel D4D, an fabricatie 2005, 107.000 km):
                  -asa cum unii dintre d-voastra ati mai mentionat in posturile de mai sus farurile se aburesc la diferite temperaturi ( in cazul meu cel de pe stanga)
                  -tot la farul de pe stanga am schimbat becul ( am xenon din fabrica D2S)
                  -dupa inlocuirea becului ( facut rost de la cineva de la Toyota) am constatat ca becul proaspat schimbat lumineaza mai slab decat cel vechi de pe partea dreapta.
                  Care credeti ca ar fi cauzele ? Mi-ar prinde bine niste pareri sau opinii ( in special cei care au mai avut de a face cu astfel de situatii).
                  Cea de a doua intrebare se refera la filtrul de motorina ( asa cum am spus si la inceput , este vorba de Avensis 2.2 diesel, D4D):
                  - avand in vedere pretul destul de mare al unui filtru de motorina , peste 200 Ron, ce filtru imi puteti recomanda ( aftermarchet).

                  Cu respect,
                  In primul rand trebuia sa schimbi ambele becurile. Chiar daca cel care l-ai pus nou este identic cu cel vechi, la cel vechi exista o uzura. Solutia este sa schimbi amandoua becurile cand se arde unul din ele. Asa recomanda si producatorul.
                  Cat despre filtrul de motorina exista pentru Avensis 23390-33030 care costa 134 de lei cu tot cu tva, original....
                  Last edited by vvti; 02-23-2011, 16:15 PM. Reason: greseala de scriere....

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by vvti View Post
                    In primul rand trebuia sa schimbi ambele becurile. Chiar daca cel care l-ai pus nou este identic cu cel vechi, la cel vechi exista o uzura. Solutia este sa schimbi amandoua becurile cand se arde unul din ele. Asa recomanda si producatorul.
                    Cat despre filtrul de motorina exista pentru Avensis 23390-33030 care costa 134 de lei cu tot cu tva, original....
                    Salut VVTI,

                    Stiu ca trebuie schimbate ambele becuri dar partea care ma baga un pic in ceata este aceea ca, BECUL CEL NOU LUMINEAZA MAI SLAB DECAT CEL VECHI. Aici este nelamurirea mea.Cineva imi zicea ca de vina ar fi lupa de la far.Nu stiu ce sa zic.Posibil sa fie din vina becului ?

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by gabi-BT View Post
                      Nu stiu exact ce motor ai la Avensis, dar daca ai 1AD-FTV, codurile consumabilelor sunt:
                      - 23390-33060 = 1 buc (filtru combustibil)
                      - 04512-0R010 = 1 buc (filtru ulei)
                      - 17801-0R010 = 1 buc (filtru aer motor)
                      - 87139-YZZ07 =1 buc (filtru habitaclu)
                      Tre' sa-i spui lui Silviu si codurile, ca el stie ce are da' nu stie unde se potriveste.
                      Salut GABI-BT,

                      Motorul este 2AD-FTV, 110 kw.
                      In acest caz banuiesc ca nu mai sunt valabile codurile consumabilelor descrise mai sus.
                      Ai idee ce coduri au consumabilele pentru 2AD-FTV ?

                      Cu multumiri,

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by avensis75 View Post
                        Salut GABI-BT,
                        Motorul este 2AD-FTV, 110 kw.
                        In acest caz banuiesc ca nu mai sunt valabile codurile consumabilelor descrise mai sus.
                        Ai idee ce coduri au consumabilele pentru 2AD-FTV ?

                        Cu multumiri,
                        Imi pare rau, nu stiu.
                        Filtrele de aer si polen ma gandesc ca sunt la fel...
                        Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by avensis75 View Post
                          Salut GABI-BT,

                          Motorul este 2AD-FTV, 110 kw.
                          In acest caz banuiesc ca nu mai sunt valabile codurile consumabilelor descrise mai sus.
                          Ai idee ce coduri au consumabilele pentru 2AD-FTV ?

                          Cu multumiri,
                          Intra pe ingaraj.ro si urmeaza pasii pt identificarea masinii . Acolo gasesti tot ce iti doresti , preturile sunt ok iar magazinul este in * comuna * ta . Totusi , iti recomand ca filtrul de motorina sa-l cumperi de la reprezentanta deoarece este mare diferenta intre cele din comert si cele din reprezentanta , lucru constatat personal la ultima revizie cand am preferat sa raman cu cel cumparat de mine si sa pun de la ei.
                          Sper sa te descurci ...

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by avensis75 View Post
                            Salut VVTI,

                            Stiu ca trebuie schimbate ambele becuri dar partea care ma baga un pic in ceata este aceea ca, BECUL CEL NOU LUMINEAZA MAI SLAB DECAT CEL VECHI. Aici este nelamurirea mea.Cineva imi zicea ca de vina ar fi lupa de la far.Nu stiu ce sa zic.Posibil sa fie din vina becului ?
                            In cazul asta trebuie schimbat farul...

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by avensis75 View Post
                              Salut GABI-BT,

                              Motorul este 2AD-FTV, 110 kw.
                              In acest caz banuiesc ca nu mai sunt valabile codurile consumabilelor descrise mai sus.
                              Ai idee ce coduri au consumabilele pentru 2AD-FTV ?

                              Cu multumiri,
                              Acelea sunt consumabilele. Sunt la fel si la 1AD si la 2AD... Filtrul de combustibil 23390-33030

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by vvti View Post
                                Acelea sunt consumabilele. Sunt la fel si la 1AD si la 2AD... Filtrul de combustibil 23390-33030
                                E bun si 23390-33060 pt. 1AD-FTV? Ca mie de asta mi-a pus la revizia de 30.000km (cel putin asa scrie pe deviz...).
                                Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google