Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat cumparare Toyota Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Multumesc..

    Comment


    • #47
      Am revenit ...
      Masina era praf...

      Comment


      • #48
        Persevereaza si vei reusi ..in final vei gasi o masinuta ..

        Comment


        • #49
          Ingrozitor, masina era lovita fata, spate si lateral , discurile de frana erau mai mult de 70% consumate, la planetare efectiv picura ulei ... sunt foarte dezamagit, sincer nu stiu daca o sa gasesc ceva in banuti pe care ii am

          Comment


          • #50
            Revin,vad ca inca nu ai gasit o masina pe gustul tau.
            Asa cum am mai spus 4-5 luni am tot cautat...imi luasem gandul ca o sa gasesc ceva BUN.Eu nu am avut bani sa iau modelul dupa 2005 insa la cea pa care am luat-o sunt super multumit.Nelovita,reviziile la zi.iar ca idee din postarile de la alti useri .am vazut ca lantul se schimba la 120.000?....din alte surse lantul tine mult si bine iar de uleiul din cutie o sa ma interesez daca trebuie sa-l schimb.am 65.000km acum.
            Spor la cumparat si o sa mai urmaresc postul tau.Bafta

            Comment


            • #51
              nu gandi pesimist. o sa gasesti , ai sa vezi !

              Comment


              • #52
                sper sa gasesc cat mai curand ...

                Comment


                • #53
                  Originally posted by george2013 View Post
                  sper sa gasesc cat mai curand ...
                  Am gasit eu astazi...am cumparat-o din Brasov dintr-o reprezentanta Opel Chevrolet. Masina fusese data la un buy back de catre un profes universitar din Brasov. Din 2008; a fost 5200 euro si am luat-o cu 4900. Masina a mers perfect pana acasa. Are cartea service cu toate reviziile in reprezentanta toyota din Brasov, cumparata de noua tot de la ei, profesorul este singurul proprietar. Are 65 000 km. Vin din interiorul unui Vectra de 150 de cai, diesel si cand am facut testul cu Yarisul am crezut ca are ceva motorul )) Pana la urma, am cumparat-o. Masina avea si taxa platita sau cel putin asa mi-a confirmat atat proprietarul cat si reprezentantii din showroom...oricum, fiind jurist, am stipulat in contract cum ca se obliga sa suporte taxa in caz contrar. Astept sa o inscriu. Consumul a fost de 5.5 pe ruta Brasov - intrarea autostrada Ploiesti Bucuresti, a crescut la 6.7 la finalul autostrazii pe care am rulat cu 135-145 km/h. L-am resetat la intrare in Bucuresti, unde am inregistrat un consum de 8.9 pana am ajuns in fata blocului (astazi a fost un trafic infernal in capitala). Sper sa ma satisfaca pentru urmatorii 2 ani. Nu are forta in demaraj, dar este extrem de "cool"...este prima mea masina de asemenea dimensiuni...daca aveti alte intrebari va stau la dispozitie. O luna am cautat si eu sa gasesc una asa cum imi doream...am platit ceva mai mult dar astazi o am...oricum ma saturasem de cautat si de intalniri cu tot felul de banditi...

                  Comment


                  • #54
                    masina este toyota yaris 1.3 benzina 87 cp

                    Comment


                    • #55
                      Felicitări, am văzut și eu mașină pe net, dar era peste bugetul meu....

                      Comment


                      • #56
                        peste un an o vand pe a mea ) deci aici trebuie sa postez pt doritorii care cauta masini de la oameni seriosi

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by anona1963 View Post
                          masina este toyota yaris 1.3 benzina 87 cp
                          sa o stapanesti sanatoasa

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by anona1963
                            Masina avea si taxa platita sau cel putin asa mi-a confirmat atat proprietarul cat si reprezentantii din showroom...oricum
                            Toti spun ca au taxa platita si nu este revendicata in instanta ,dar de unde stii ca nu este deschisa actiune de revendicare .care poate dura pana la 2 ani .in acest interval o poti inmatricula pe numele tau dar daca o fi sa o vinzi cel care o cumpara trebuie sa plateasca taxa .
                            Cea mai simpla metoda de a afla daca cel care o vinde nu a deschis proces de recuperare a taxei .accesezi http://portal.just.ro/SitePages/acasa.aspx alegi judetul (localitatea ) iar in stanga la dosare ii introduci numele proprietarului .daca apare cu nr dosar Sectia a II-a Civilă de Contencios Administrativ şi Fiscal
                            iar parte parata este ADMINISTRAŢIA FINANŢELOR PUBLICE atunci este clar ca te duce in eroare

                            Comment


                            • #59
                              ai dreptate...si eu sunt mereu sceptic, legat de orice problema, dar momentan ma intereseaza sa o inscriu...nu vreau sa o vand. Imi parea rau sa nu o cumpar...arata prea cum imi doream...

                              Comment


                              • #60
                                Mersi pentru urare...daca aveti nevoie de vreu sfat juridic sau tinand cont de faptul ca pentru o perioada scurta de timp m-am invartit printre cativa samsari de masini va pot ajuta si cu alte sfaturi. O masina ieftina are mai mereu vicii ascune. Chiar daca are carte service, revizii la reprezentanta tot exista posibilitatea sa fie foarte grav avariata si refacuta intr-un service neautorizat. Plansele de bord se imbraca foarte ieftin. Masinile nu mai au air-bagurile iar in locul acestora se monteaza niste sigurante care sa fenteze calculatorul masinii sau pur si simplu este spart ledul ce indica eroarea. Chiar si crtile service se falsifca. Un individ se ocupa (in cazul marcii Opel) cu realizarea de carti service cu istoric cu tot (verificabil in reprezentanta). Oferea acest serviciu pentru cateva sute de euro....piesele schimbate pe masinile cu multi km sunt doar turcesti sau chinezesti cu o durata media de viata extrem de mica...va pot povestii o gramada (de la falsificarea chitantei taxa timbru emisa de anaf pana la masini la care nr de inmatriculare difera de cel din acte - am vazut un A6 in aceasta situatie)...piata este plina (roportie foarte mare) de astfel de masini. Pe saiturile din Germania, masinile costa considerabil mai mult decat pe autovit...inchei cu o expresie americana: "when something is too good to be true it mean that it is"...multa bafta in lumea tenebroasa a samsarilor de masini...!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google