Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat cumparare Toyota Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat cumparare Toyota Yaris

    Buna ziua
    Am si eu o intrebare, doresc sa cumpar pt sotia mea un Yaris , dupa lungi cautari pe net am gasit din 2006 motor 1.0 benzina cu 70.000 km ( proprietarul pune ca are carte service la masina, toate reviziile au fost facute la reprezentanta ) pret 3800 euro( si va trebui platit timbrul de mediu ) Ce parere aveti ? sincer va spun nu ma prea pricep, merita ? ce ar trebui sa verific ? Multumesc

  • #2
    De unde provine (tara de provenienta )
    Cam dubiosi sunt Km ,sunt prea putini in comparatie cu anul fabricatie ( la acest model km se dau f usor inapoi )In rest documente nu mai discutam ,se gasesc in alb peste tot (daca provine din Germania )
    Pretul este cam mare +trebuie sa platesti taxa de timbru +RAR +altele
    Daca ti sa pus pata pe ea dute la o reprezentanta sa iti spuna exact daca a fost mesterita sau nu ....in acesti bani poti lua un 1.4D ....

    Comment


    • #3
      Iti multumesc Valy40 de raspuns, masina e din romania, ( am gasit si in germania dar nu ma pricep sa cumpar de acolo ) Am fost ieri sa vad masina aceea dar era mesterita, am gasit multe probleme la ea. Am cautat iarasi si am gasit alta din 2008 tot motor 1.0 , 120.000 km la 3700 euro , ( dar zice ca nu stie cum e cu taxa de mediu )

      Comment


      • #4
        Originally posted by george2013 View Post
        Iti multumesc Valy40 de raspuns, masina e din romania, ( am gasit si in germania dar nu ma pricep sa cumpar de acolo ) Am fost ieri sa vad masina aceea dar era mesterita, am gasit multe probleme la ea. Am cautat iarasi si am gasit alta din 2008 tot motor 1.0 , 120.000 km la 3700 euro , ( dar zice ca nu stie cum e cu taxa de mediu )
        Tot scumpa este,,,parerea mea si aceasta este smecherita (120.000 km....???)mai incearca poate gasesti una adevarata ,mergi cu cineva care se pricepe la yaris-uri si cauta ....
        ( dar zice ca nu stie cum e cu taxa de mediu )
        este inmatriculata cu nr de RO ...???
        Last edited by Vali 40; 09-10-2013, 10:26 AM. Reason: adaugat text

        Comment


        • #5
          Din pacat e smecherita, nu doreste sa verificam masina la reprezentanta ....

          Comment


          • #6
            Dar te rog spune-mi tu ce crezi.... Care ar fi prețul corect? Eu în total as dispune de 4000 euro, dar nu găsesc nimic

            Comment


            • #7
              Originally posted by george2013 View Post
              Dar te rog spune-mi tu ce crezi.... Care ar fi prețul corect? Eu în total as dispune de 4000 euro, dar nu găsesc nimic
              Greu de spus , dar cand iti achizitionezi o masina trebuie sa tii cont si de anumite costuri suplimentare :
              1-taxa timbru (daca nu este platita sau este revendicata )
              2-dupa achizitie trebuie obligatoriu bagata in service pentru revizie si schimbarea consumabililor (nimeni nu le schimba ,dupa aia vinde masina )ex; placute & ferodouri ,toate filtrele ,ulei motor ,eventual cutie , antigel daca este nevoie,lichid frana daca este murdar ,etc...
              3-RAR daca nu este inmatriculata ,iar daca da trebuie identificare .
              4- traduceri si alte documente etc
              5-in final tragi linie si vezi ca nu prea iti ajung banii sa cumperi o masina fiabila ,consum redus mai tanara si cu aspect comercial

              Daca ai un prieten care se ocupa cu masini Germania mergi cu el si gasesti una in jur la 2500 euro ....( totul in viata tine de noroc )
              bafta ..

              Comment


              • #8
                multumesc pentru raspuns

                Comment


                • #9
                  Salut.Greu am gasit si eu.Am cerut si aici ajutorul.M-am gandit ca poate vinde cineva din forum....Am gasit una pana la urma din 2004..cu 64000km reali...verificati la reprezentanta.motor 1.3 inscrisa RO.Taxa o platesc eu asta e.am dat 2700 pe ea iar cu taxa o sa ajung la 3000 Dar sunt super multumit de masina si nu imi pare rau ca nu am luat altceva.
                  george2013 trebuie sa ai rabdare.Eu am cautat 4 luni ZILNIC pe toate siteu-rile din Romania cu vanzari auto.
                  Bafta la cumparare.

                  Comment


                  • #10
                    Te cred dmx_1973 , sincer iti spun eu am impresia ca doar tepe sunt aici in RO, adica pana acum am vazut 3 si toate erau lovite si reparate, si alte 5 dupa ce am facut programare la reprezentanta pentru verificare nu au mai dorit sa vina . Eu as vrea modelul din 2006. Iti doresc multi km fara incidente ...

                    Comment


                    • #11
                      Ciudat cum le invart unii...si mai interesant cum, cand cauti, nimeni nu stie, cum ti-ai luat, toata lumea stie o masina exact cum cautai tu ). Asta este. Trebuie cautat un echilibru intre pret-an-istoricul real al masinii.
                      Din pataniile descrise mai sus, vad ca is multi tepari.
                      Totusi, nr de km mai putini nu inseamna ca masina a fost lucrata.
                      Eu am luat Aurisul cu 102.500 km la bord facuti in 4 ani si ceva (masina luata din romania, nu adusa), totusi in 1 an de zile eu am facut 10.000 km. Daca mergeam pe calculul ca vechiul proprietar circula 10 k ca mine, putea sa dea linistit kilometrajul inapoi la 40 k si eu ziceam ca-i ok...
                      In aceeasi ordine de idei un prietan si-a luat avensis de nou, din 2006, si are aproximativ 70.000 de km cu el. Nu vrea sa-l vanda, dar cand o sa vrea, precis potentialii cumparatori o sa sara ca arsi cum de are numa' atatia km...
                      Cat despre masinile aduse din afara, in special diesel, sunt n masini din 2011 cu 130.000 km sau mai mult...evident ca e suspect daca vine unu cu o masina din 2008 si zice ca are 130.000 km...Se poate, dar rar.
                      Spor la cautat masini, doar cu perseverenta se poate. Povestile cu masinile is ieftine si bune, sunt doar povesti.

                      Comment


                      • #12
                        Revin... Am gasit o toyota yaris din 2006 e modelul full, ca si pret e oki pentru mine, are un mik dezavantaj sa zic asa, are 150.000 km reali pe cartea service, in toti acesti km masina a fost dusa doar la reprezentanta... Ce parere aveti , sunt multi acesti km ???

                        Comment


                        • #13
                          Teoretic: ar fi ok sa fie sub 100.000 km. Masina merge mult si bine insa. In functie de nr de ani si km anumite piese, treptat, o sa trebuiasca schimbate; iar daca te gandesti la revanzare, te pui in locul viitorului tau client care isi va pune aceeasi intrebare ca si tine: e ok cu asa multi km?
                          Faptic: daca masina iti place cum merge, cum arata, ce dotari are, ia-o ca si cum nu stii nr de km.
                          Stii ce cumperi, nu doar traiesti cu impresia ca ai o masina in bord cu 70.000 km si faptic 200.000.

                          Comment


                          • #14
                            Nu toate masinile cu km putini sunt manarite.

                            Eu am un yaris din 2007 si am luat-o in feb cu 43000 verificati la toyota iar din feb pana acum am facut 4000 km cu ea...poate de afara se aduc manarite dar din Romania mai putin mai ales cand e vb de o masina de oras.

                            Comment


                            • #15
                              eu zic ca pentru un yaris 150000 de km sunt foarte multi. de regula astea au fost masini luate pe leasing operational si folosite de agenti de vanzare (cola de ex) . eu eram sa ma intep cu un suzuki splash care avea 94000 de km , arata bine dar de condus mai putin, avea clar probleme cu mecanica . Mi-a atras atentia un colant de pe luneta cu Sixt si mi-a cazut fisa ce era cu masina. In prealabil domnul vanzator o prezenta ca fiind masina din reprezentanta si o da ieftin pt ca vrea sa scape de ea pt ca se desparte de asociatul lui...bla bla .

                              Gasesti suficiente Yaris din Romania cu putini km si pret bun mai ales ca sigur se negociaza la sange azi. Eu cand am luat yarisul am scos de la 4900 la 4050 si nu am fost nevoie sa ii schimb decat uleiul si filtre.

                              Succes

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google