Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat cumparare Toyota Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Vali 40 View Post
    Cam multi kilometri ...!! foarte rar gasesti la ora actuala persoane serioase care sa iti dea o masina adevarata .la un pret acceptabil ..
    Da, asa e... dar sa ști ca am văzut yaris cu 600.000 km și mergea fără probleme,

    Comment


    • #32
      mult , eu zic ca mult 150000 si nici nu esti sigur ca sunt reali. mai bine mai strangi 1000 de e si poate dai de ceva mi bun. la cele cu 1.3 ai mai multe dotari decat la cel cu 1 l plus puterea mai mare.

      Comment


      • #33
        Enopul, masina e cu motor de 1.3 e varianta SOL echipare maxima , si km sunt reali deoarece am de la ei cartea service de la 0 km pana la 156.000 km , tot ce a fost facut la masina a fost facut doar in reprezentanta .... si sincer mai mult de 4000 euro nu imi permit, e o masina pentru sotia . PS Reprezentanta vinde masina

        Comment


        • #34
          pai daca iti da si garantie, da-i bice. daca nu bate nu troncane eu zic ca merge. ii schimbi bujiile daca e cazul ulei filtre si aia e. ii stii istoricul ...ce i se poate intampla asteia i se poate intampla si alteia de 30000 . e adevarat ca poate a fost hamalita de mai multi dar nu neaparat sa fie o masina proasta. daca e intretinuta tehnic restul e poveste. tehnic vorbind nu e o masina foarte complicata, deci nu prea are ce sa iti cada ...nu e diesel care te faca sa te gandesti la filtru de particule la turbina la egr si alte porcarii scumpe. spune-le sa iti faca un test de amortizoare , verifica placutele discurile de frana ca sa stii cand ai de bagat iar bani ...si spune-i sotiei ca vremea cand isi lua posete si pantofi la discretie a trecut. NU MAI ARE NEVOIE DE atatia pantofi la care sa schimbe flecul pt ca acum merge cu masina si economiile facute se vor duce in benzina. Explica-i ca benzina consumata nu e gaura in buget ci se poate traduce ca o achizitie de timp pt ca ajunge mai repede acasa si la serviciu implicit sta mai mult cu familia iar timpul costa cam 6.5 l la 100

          Comment


          • #35
            E foarte interesanta descrierea ta si imi place, deci garantie nu ofera pentru masina , am citit tot istoricul, la 150.000 are schimbat kit ambreaj, in rest doar ulei din 15.000 in 15.000 + filtru ..si pe la 90.000 bujiile ...Dar partea proasta abia acuma vine , de juma de ora am sunat sa ii confirm ca dimineata sunt acolo pentru masina si a zis sa mai astept sa ma sune el pentru ca directorul nu e prea satisfacut ca se vinde masina prea ieftin ... sincer nu mai inteleg nimic , vineri cand am vb ultima data cu el a zis ca totul e oki , domnul director a dat aprobarea spre vanzare , iar acum apare surpriza ... Am nevoie urgent de un Yaris si cu 4000 de euro ai mei nu gasesc nimic serios

            Comment


            • #36
              pai e clasica la noi...sa mai ciupim la pret. dar acolo in istoric nu scrie nimik de lant de distributie? nimik de lichid de frana, placute, nimik de ulei cutie care se schimba la 60000?
              bujiile la 90000?stiam ca se schimba la 45000 , 90000 daca sunt nu stiu de care si nu cred ca vine din fabrica cu bujii cu iridium parca.

              Comment


              • #37
                Originally posted by enopul View Post
                pai e clasica la noi...sa mai ciupim la pret. dar acolo in istoric nu scrie nimik de lant de distributie? nimik de lichid de frana, placute, nimik de ulei cutie care se schimba la 60000?
                bujiile la 90000?stiam ca se schimba la 45000 , 90000 daca sunt nu stiu de care si nu cred ca vine din fabrica cu bujii cu iridium parca.
                de lant nu scrie absolut nimic ! dar si acela trebuie schimbat ???
                mai scrie asa de placute schimbate de 3 ori per total, uleiul la cutie tot la 90.000, a avut de 3 ori schimbat parbrizul si curatat senzor ABS la 120.000

                Comment


                • #38
                  aia cu senzorul de ABS e clasica la Yaris. in general cand e frig face figuri. aia cu parbrizul nu e problema ca si tie ti se paoe intampla sa il spargi si de 4 ori , Doamne fereste, daca dai de o portiune de drum cu pietris. uleiul se schimba la 60000 in cutie , asa e cel putin la cea de 1l , nu cred ca e diferit la 1.3. lantul nu sunt sigur dar parca la 120000 dar nu sunt sigur.
                  avand in vedere km si cum au schimbat ei consumabilele cat ar dori sa obtina pe masina? 6000
                  4000 e mai mult de cat ok pt ei .

                  Comment


                  • #39
                    Acum il sun si nu imi mai raspunde la telefon .... pe cuvantul meu am impresia ca defapt eu nu cumpar masina de la reprezentanta toyota ci de la un samsar care vrea sa ciupeasca tot cate 100 de euro in plus..

                    Comment


                    • #40
                      de la ce reprezentanta vrei sa cumperi masina

                      Comment


                      • #41
                        cum ai rezolvat speta cu reprezentanta?

                        Comment


                        • #42
                          da, o sa merg miercuri dupa ea, o sa revin cu detali

                          Comment


                          • #43
                            Nu ai specificat ce Reprezentanta este ..a cui ..??

                            Comment


                            • #44
                              Masina o vinde reprezentanta Toyota

                              Comment


                              • #45
                                Bafta multa ..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google