Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitionare Rav4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by doracapi View Post
    Ar trebui sa-ti faca o reducere suplimentara deoarece daca nu repara la timp problema s-ar fi distrus motorul.Oricum asta inseamna uzura mai mare decat cea corespunzatoare nr. km.Cred ca masina a fost exploatata fara menajamente,s-a folosit motorina slaba calitativ si s-a mers mult in oras.Nu cred ca conteaza atat nr. de km cat modul de exploatare si intretinere.In general daca sunt probleme datorate unei exploatari necorespunzatoare ele apar intre 120-160 mii km,momentul optim de a o vinde inca la pret si de a scapa de ea si de reparatiile de mii de euro.Alti proprietari pot sa aiba aceleasi probleme si sa le ascunda.
    Multumesc pt raspuns, e posibil sa mai apara acceasi problema dupa 20-30 mii km? Cei de la service toyota ofera si o garantie la manopera + piese, 1 an din cate am inteles.
    Proprietarul a facut naveta bacau-bucuresti si a fost utilizata destul de mult in bucuresti.Eu am de gand sa o folosesc tot pt naveata..distanta zilnica de 70 de km, fara oras.
    Mai bine ma gandesc la o masina noua??

    Comment


    • #62
      @tiby

      Problema cu apa a fost rezolvata pe garantie? F important. In cele mai multe cazuri dealerii incearca sa scoata vinovat utilizatorul pentru folosire necorespunzatoare.

      Cat despre accident daca masina a fost reparata corespunzator nu vad o problema numai in cazul in care a fost afectat sasiul masinii. Asta se poate verifica la o geometrie a rotilor. De apreciat faptul ca proprietarul a recunoscut accidentul.

      Motorul de 136 cai e putin cam slabut comparativ cu 177. Acum depinde si ce vrei de la masina. Porbabil cu 4 pasageri si bagaje se va simti lipsa cailor in anumite conditii.

      Poti vedea cum a fost folosita masina si dupa urmele de la interior. De obicei o masina muncita nu prea are cum sa arate brici la interior. Volan, pedale, scaun, prag, maner usa sofer, butoane geamuri ...

      Daca pretul e bun si masina are cat de cat optiuni, mai ales culoarea f important atunci se poate considera o masina vandabila. Cel putin in cazul meu ma gandesc inainte de a face o achizitie si la revanzare.

      Daca ne comunici si pretul si optiunile ne putem face o parere completa.

      Masina noua? Eu cred despre masinile noi ca sunt o gaura la buget. De ce? Pai pretul scade puternic in 3 ani peste 50-60%.
      Last edited by wug; 04-10-2012, 08:03 AM. Reason: Adaugare text
      Rav4 Executive 2.2 D-Cat 177cp

      Comment


      • #63
        Originally posted by wug View Post
        @tiby

        Problema cu apa a fost rezolvata pe garantie? F important. In cele mai multe cazuri dealerii incearca sa scoata vinovat utilizatorul pentru folosire necorespunzatoare.

        Cat despre accident daca masina a fost reparata corespunzator nu vad o problema numai in cazul in care a fost afectat sasiul masinii. Asta se poate verifica la o geometrie a rotilor. De apreciat faptul ca proprietarul a recunoscut accidentul.

        Motorul de 136 cai e putin cam slabut comparativ cu 177. Acum depinde si ce vrei de la masina. Porbabil cu 4 pasageri si bagaje se va simti lipsa cailor in anumite conditii.

        Poti vedea cum a fost folosita masina si dupa urmele de la interior. De obicei o masina muncita nu prea are cum sa arate brici la interior. Volan, pedale, scaun, prag, maner usa sofer, butoane geamuri ...

        Daca pretul e bun si masina are cat de cat optiuni, mai ales culoarea f important atunci se poate considera o masina vandabila. Cel putin in cazul meu ma gandesc inainte de a face o achizitie si la revanzare.

        Daca ne comunici si pretul si optiunile ne putem face o parere completa.

        Masina noua? Eu cred despre masinile noi ca sunt o gaura la buget. De ce? Pai pretul scade puternic in 3 ani peste 50-60%.
        Masina are dotarile de VIP cred..piele, scaune incalzite, turela, senzori parcare,culoarea gri sobolan metalizat.
        Reparatia nu a fost facuta in garantie deoarece masina are 125 mii km si este suportata de catre proprietar.
        Masina arata impecabil la interior..pielea e f bine intretinuta.
        Masina a fost accidentata la 5000 de km de noua, si facuta in casco..a fost lovita in spate dar reparata ok, e insesizabil.
        Pretul este de 14mii euro tva inclus.

        Comment


        • #64
          Originally posted by tiby View Post
          Masina are dotarile de VIP cred..piele, scaune incalzite, turela, senzori parcare,culoarea gri sobolan metalizat.
          Reparatia nu a fost facuta in garantie deoarece masina are 125 mii km si este suportata de catre proprietar.
          Masina arata impecabil la interior..pielea e f bine intretinuta.
          Masina a fost accidentata la 5000 de km de noua, si facuta in casco..a fost lovita in spate dar reparata ok, e insesizabil.
          Pretul este de 14mii euro tva inclus.
          Ezitarea este ca o boala lunga-moarte sigura , si apoi e ca la casatorie - ca o faci sau nu , tot regreti
          Ca sfat - face-ti spune inima si nu mai lua in calcul toate teoriile pro si contra de pe forum !
          Daca va fi sa te lauzi dupa aceea e ok , daca nu , inseamna ca ai avut ghinion ...

          Comment


          • #65
            Originally posted by vali44 View Post
            Ezitarea este ca o boala lunga-moarte sigura , si apoi e ca la casatorie - ca o faci sau nu , tot regreti
            Ca sfat - face-ti spune inima si nu mai lua in calcul toate teoriile pro si contra de pe forum !
            Daca va fi sa te lauzi dupa aceea e ok , daca nu , inseamna ca ai avut ghinion ...
            Ai dreptate...
            La pret cum ti se pare?

            Comment


            • #66
              Eu am luat in feb 2012 pe cea din semnatura cu piele bej incalzita, jante pe 18", climatronic, km similar ... fara trapa, fara senzori parcare cu 12500 din Deutschland. La care se adauga drumul si taxa pe poluare in valoare de 1600 euro. Masina nu e impecabila exterior (are cateva zgarieturi), insa motorul, diferentiale, cutie, suspensii sunt brici. Motorul de 2.2 cu 177cp.

              Exact cum spunea si colegul, daca tie iti place dai banii omului si gata. Eu as incerca totusi pe 13500 euro, sau ma rog as pleca de acolo sa o scot in 13600-13700.

              Cauta si tu "nod in papura" gen anvelope de iarna sau starea anvelopelor de vara, zgarieturi, parbriz, puncte capota de la pietre etc ... Fiind culoare inchisa e imposibil sa nu aibe ceva probleme la 125k km. Vezi daca sunt toate geamurile originale si din acelasi an ...
              Rav4 Executive 2.2 D-Cat 177cp

              Comment


              • #67
                Originally posted by wug View Post
                Eu am luat in feb 2012 pe cea din semnatura cu piele bej incalzita, jante pe 18", climatronic, km similar ... fara trapa, fara senzori parcare cu 12500 din Deutschland. La care se adauga drumul si taxa pe poluare in valoare de 1600 euro. Masina nu e impecabila exterior (are cateva zgarieturi), insa motorul, diferentiale, cutie, suspensii sunt brici. Motorul de 2.2 cu 177cp.

                Exact cum spunea si colegul, daca tie iti place dai banii omului si gata. Eu as incerca totusi pe 13500 euro, sau ma rog as pleca de acolo sa o scot in 13600-13700.

                Cauta si tu "nod in papura" gen anvelope de iarna sau starea anvelopelor de vara, zgarieturi, parbriz, puncte capota de la pietre etc ... Fiind culoare inchisa e imposibil sa nu aibe ceva probleme la 125k km. Vezi daca sunt toate geamurile originale si din acelasi an ...
                Nu cred ca pot sa mai trag ceva la pret,proprietarul emite factura, masina o iau pe firma si deci deduc TVA-ul.
                Ah am uitat sa mentionez ca acu si-a schimbat si parbrizul tot in casco, pe original.Prezenta cateva urme de la pietricele si l-a inlocuit.Are anvelope noi de iarna, de vara o sa trebuiasca sa imi achizitionez eu in caz ca o cumpar.
                Le are pe cele originale cu care a venit masina da din cate am inteles sunt destul de uzate.
                Ce sfat imi puteti da? Unde sa merg cu ea sa ai fac o verificare?Tot la reprezentanta toyota unde tocmai a reparat-o? De fapt azi a scos-o din service.

                Comment


                • #68
                  Pentru o verificare eu stiu de GTC Auto, sunt prin Popesti-Leordeni. Sunt autorizati toyota. Eu am facut o revizie la un Lexus la ei si s-au comportat civilizat si curat.



                  In rest ce sa zic, bafta!
                  Rav4 Executive 2.2 D-Cat 177cp

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by wug View Post
                    Pentru o verificare eu stiu de GTC Auto, sunt prin Popesti-Leordeni. Sunt autorizati toyota. Eu am facut o revizie la un Lexus la ei si s-au comportat civilizat si curat.

                    www.gtcauto.ro

                    In rest ce sa zic, bafta!
                    E destul de departe pentru mine colegu...
                    Ceva din zona moldovei?

                    Comment


                    • #70
                      Ayayayyy colegu ... acum am vazut ca esti din Bucovina. Scuze ... prin zona aia nu stiu nimic.
                      Rav4 Executive 2.2 D-Cat 177cp

                      Comment


                      • #71
                        In concluzie dragi colegi ce parere aveti?
                        Sa ma leg la cap cu ea ca si cu nevasta....

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by tiby View Post
                          E destul de departe pentru mine colegu...
                          Ceva din zona moldovei?
                          Pretul e bun , mai ales ca o iei pe firma si deduci TVA . Daca vrei sa mergi la o reprezentanta eu te sfatuiesc sa faci un drum la Focsani . Acolo ai sa gasesti un om care chiar stie * ce este si cu ce se mananca Toyota * ... Plus de asta o scoti la drum si te dumiresti cum se comporta . Daca te hotarasti sa mergi la Focsani , da un PM si am sa-ti dau nr de contact si numele omului de acolo .

                          ... hai ca deja te-ai hotarat sa devii de-al nostru !!!

                          Comment


                          • #73
                            Da. si mie mi se pare o oferta buna in cazul in care masina intra pe firma. E o masina fiabila care tine cu casa. Mi se pare cea mai buna in clasa ei. Interior cu gust si o simetrie de clasa, design exterior bun, motor, cutie, diferentiale de clasa. Un service in jur de 700 ron.

                            Cu masina e cum e cu femeia, ori de dragoste la prima vedere ori nu e nimic.



                            Pune seria de sasiu aici si vezi exact ce si cum despre masina.
                            Rav4 Executive 2.2 D-Cat 177cp

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by vali44 View Post
                              Pretul e bun , mai ales ca o iei pe firma si deduci TVA . Daca vrei sa mergi la o reprezentanta eu te sfatuiesc sa faci un drum la Focsani . Acolo ai sa gasesti un om care chiar stie * ce este si cu ce se mananca Toyota * ... Plus de asta o scoti la drum si te dumiresti cum se comporta . Daca te hotarasti sa mergi la Focsani , da un PM si am sa-ti dau nr de contact si numele omului de acolo .

                              ... hai ca deja te-ai hotarat sa devii de-al nostru !!!
                              Multumesc mult pt sfaturi, sapt viit merg sa o testez la dealer-ul toyota unde a fost facuta reparatia.Am sa merg cu ea si la Focsani in limita timpului disponibil.

                              Comment


                              • #75
                                Oricand cu placere si te asteptam in "clab" co poze
                                Rav4 Executive 2.2 D-Cat 177cp

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google