Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitionare Rav4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by vali44 View Post
    Te zgarcesti la 25 litri de motorina ? Ovidiu ti-a spus voalat ca in Bucuresti nu e de mers ... faci cum vrei dar nu te mai vaieta dupa aceea ... NU INTELEGI CA SUNT REPREZENTANTE TOYOTA CARE TREBUIESC OCOLITE ???? Poate ai sa intelegi ce vrem sa spunem dupa ce vei fi in grupul nostru .... treaba ta , sunt banii tai ...
    Pai daca am inteles bine cea din Popesti Leorderni e OK, sau ma insel? Nu se pune problema motorinei dar nu cred ca o sa fie nimeni de acord sa mearga cu mine 120 KM sa fac o verificare. O sa incerc totusi varianta voastra. Multumesc pentru ajutor. Sper sa o iau cat mai curand.

    Comment


    • #17
      Originally posted by arttopo View Post
      Pai daca am inteles bine cea din Popesti Leorderni e OK, sau ma insel? Nu se pune problema motorinei dar nu cred ca o sa fie nimeni de acord sa mearga cu mine 120 KM sa fac o verificare. O sa incerc totusi varianta voastra. Multumesc pentru ajutor. Sper sa o iau cat mai curand.
      Poti apela cu incredere la cei de la GTC.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #18
        Originally posted by OvidiuH View Post
        Poti apela cu incredere la cei de la GTC.
        Mai am o intrebare D-CAT sau D-4D ?

        Comment


        • #19
          Originally posted by arttopo View Post
          Mai am o intrebare D-CAT sau D-4D ?
          D-4D ! D-CAT-ul este foarte pretentios la calitatea motorinei .

          Comment


          • #20
            Cu D-CAT e posibil sa ai ceva probleme din cauza motorinei de la noi. E ceva mai pretentios din punctul asta de vedere fata de D-4D.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #21
              D-CAT...daca ai posibilitatea

              Comment


              • #22
                Originally posted by razvan.albu View Post
                daca vrei sa faci si putin offroad, benzina este superioara din BIOS, ca sa zic asa. Datorita cuplului mai mic la turatii joase, nu are acea tendinta de a rupe aderenta instantaneu cum are dieselul. Cuplul mare la turatie joasa este un dezavantaj in offroad, RAV-ul neavand reductor ca si offroaderele adevarate cu motorizari diesel. Din proprie experienta pot sa-ti spun ca benzinarul pe zapada si pe gheata este de poveste, nu am avut nici o problema de rupere a aderentei. Cat despre consum, este ceva mai mare, dar vorba unui baiat de pe aici de pe forum, care mi-a zis si mie la fel, "ce coaie, n-ai bani de benzina?". Nu mai vorbesc despre sunetul motorului pe benzina. Ar trebui sa incerci si una si alta, macar sa vezi care ti se potriveste.
                Sper sa nu te superi pe mine dar habar nu te pricepi ca sa zic asa.

                1) Cuplu mai mic la turatii joase este ceea ce nu vrei sa ai in off road.
                2) Reductorul creste cuplul la roata (te ajuta de exemplu sa urci pante foarte abrupte)
                3) Ruperea aderentei nu se face deoarece controlul tractiunii o impiedica sau daca se face se face din cauza deraparii ceea ce este independent de carburantul cu care functioneaza masina
                4) Eu am in familie si varianta diesel si cea pe benzina. Consum comparativ: Bucuresti -> Herculane si inapoi (durata cam 5 ore). Consumurile pe computerul de bord la ambele: benzina: 8.7 l/100km, motorina: 4.9 l/100km. In Bucuresti: benzina: 12.9 l/100km, motorina: 7.8 l/100km.

                Comment


                • #23
                  in offroad cel mai bun motor e cel pe benzina , oare de ce ?! ... ceva legat de cuplu mic la turati mici ... dieselul tocmai ca rupe f repede aderentza nu e bun, cum a mai spus cineva aici ...

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by zeus View Post
                    in offroad cel mai bun motor e cel pe benzina , oare de ce ?! ... ceva legat de cuplu mic la turati mici ... dieselul tocmai ca rupe f repede aderentza nu e bun, cum a mai spus cineva aici ...
                    Pai deci mergand pe logica ta inseamna ca cel mai bun pt off road este un motor Wankel de exemplu care are cuplu maxim undeva pe la 9000-1000 rpm si eventual cu o cutie de viteze cu rapoartele cat mai lungi ca sa diminueze din cuplu.

                    Ciudat este ca toate masinile offroad "adevarate" fie ca sunt diesel sau nu au motorul si transmisia reglate de asemenea natura astfel incat sa aiba cuplul maxim la turatii cat mai mici....cred ca inginerii care le proiecteaza au o logica practica si functionala inversa....

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by adimsr View Post
                      Pai deci mergand pe logica ta inseamna ca cel mai bun pt off road este un motor Wankel de exemplu care are cuplu maxim undeva pe la 9000-1000 rpm si eventual cu o cutie de viteze cu rapoartele cat mai lungi ca sa diminueze din cuplu.

                      Ciudat este ca toate masinile offroad "adevarate" fie ca sunt diesel sau nu au motorul si transmisia reglate de asemenea natura astfel incat sa aiba cuplul maxim la turatii cat mai mici....cred ca inginerii care le proiecteaza au o logica practica si functionala inversa....
                      Eu cred ca RAV4 nu e nici pe departe un off road adevarat. Am mers cu navara si cu mitsubishi pajero, ambele diesel si merg super si off road si on road.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by arttopo View Post
                        Eu cred ca RAV4 nu e nici pe departe un off road adevarat. Am mers cu navara si cu mitsubishi pajero, ambele diesel si merg super si off road si on road.
                        RAV4 clar nu este facuta pt off road. Primul element care denota asta este suspensia foarte rigida si cuplajul Haldex.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by adimsr View Post
                          Sper sa nu te superi pe mine dar habar nu te pricepi ca sa zic asa.

                          1) Cuplu mai mic la turatii joase este ceea ce nu vrei sa ai in off road.
                          2) Reductorul creste cuplul la roata (te ajuta de exemplu sa urci pante foarte abrupte)
                          3) Ruperea aderentei nu se face deoarece controlul tractiunii o impiedica sau daca se face se face din cauza deraparii ceea ce este independent de carburantul cu care functioneaza masina
                          4) Eu am in familie si varianta diesel si cea pe benzina. Consum comparativ: Bucuresti -> Herculane si inapoi (durata cam 5 ore). Consumurile pe computerul de bord la ambele: benzina: 8.7 l/100km, motorina: 4.9 l/100km. In Bucuresti: benzina: 12.9 l/100km, motorina: 7.8 l/100km.
                          Io nu ma supar, mai ales ca un cuplu mic cum am eu e de dorit in noroi sau in zapada. Si atunci n-am de ce sa ma supar. Iar reductorul la cele adevarate o fi crescand culpul la roata, dar mentine turatia in limite rezonabile, astfel incat sa nu rupa aderenta. Controlul tractiunii nu mi se pare o optiune care sa ajute in offroad, io personal l-as scoate daca as sti cum sa-l pun la loc (la XA3 e manevra aia cu CTRL+Alt+Del ce trebuie facuta cu pedala de frana si altele. Nu am incercat sa ma dau cu dieselul pe gheata, dar m-am distrat teribil uitandu-ma la altii cum se chinuie sa iasa. Pana la urma nu conteaza cine se pricepe, ci cine iese din noroi si se uita la ailaltii. Poate iesim o data la o proba de aderente, sa verificam diagramele de cuplu si de turatii :-)

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by adimsr View Post
                            RAV4 clar nu este facuta pt off road. Primul element care denota asta este suspensia foarte rigida si cuplajul Haldex.
                            Cred ca 1% din posesorii de 4X4 au vazut cum arata un traseu de offroad. Sau au cuparat masina pentru asta. Cred ca offroaderii adevarati din Romania ii gasim pe la Cosmote sau Orange, cand pleaca ei sa puna releul in picioare. In rest 4x4 in Romania sunt folosite sa duci copii la scoala :-)

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by adimsr View Post
                              Sper sa nu te superi pe mine dar habar nu te pricepi ca sa zic asa.

                              1) Cuplu mai mic la turatii joase este ceea ce nu vrei sa ai in off road.
                              2) Reductorul creste cuplul la roata (te ajuta de exemplu sa urci pante foarte abrupte)
                              3) Ruperea aderentei nu se face deoarece controlul tractiunii o impiedica sau daca se face se face din cauza deraparii ceea ce este independent de carburantul cu care functioneaza masina
                              4) Eu am in familie si varianta diesel si cea pe benzina. Consum comparativ: Bucuresti -> Herculane si inapoi (durata cam 5 ore). Consumurile pe computerul de bord la ambele: benzina: 8.7 l/100km, motorina: 4.9 l/100km. In Bucuresti: benzina: 12.9 l/100km, motorina: 7.8 l/100km.
                              Cred ca ceea ce vrei tu sa spui este ca e bine la offroad, cu controlul tractiunii activat, cutie automata si "uphill assist", ca e mai usor. Masina de 2.0 benzina urca panta de 35° lejer in treapta intai, cu 4 persoane in masina, in conditii de aderenta normale (vara, drum forestier). Un cuplu mai mare nu face decat sa smuceasca roata, avand in vedere conditiile in care urci in offroad. Cuplul ala mare de la motorizarile diesel te ajuta DOAR la capacitatea de tractare si atat. nu la urcare si nici la noroi. Nu cred ca vrei sa spui ca ti-ai luat diesel ca sa urci cu rulota la munte. E mai placut sa te dai cu dieselul, e adevarat ca e mai fun to drive in oras, dar nu cred ca ai avea probleme cu benzinara, nici in cele mai nasoale conditii. Si mai e si problema de driver. Si la una si la alta treptele la cutii sunt facute in functie de elasticitatea motorului astfel incat sa nu ajungi sa mai ai nevoie de cuplu. 200 Nm nu e mult comparat cu altele, dar din experienta am observat ca e mai mult decat destul pentru o masina de 1500 kg.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by razvan.albu View Post
                                Cred ca ceea ce vrei tu sa spui este ca e bine la offroad, cu controlul tractiunii activat, cutie automata si "uphill assist", ca e mai usor. Masina de 2.0 benzina urca panta de 35° lejer in treapta intai, cu 4 persoane in masina, in conditii de aderenta normale (vara, drum forestier). Un cuplu mai mare nu face decat sa smuceasca roata, avand in vedere conditiile in care urci in offroad. Cuplul ala mare de la motorizarile diesel te ajuta DOAR la capacitatea de tractare si atat. nu la urcare si nici la noroi. Nu cred ca vrei sa spui ca ti-ai luat diesel ca sa urci cu rulota la munte. E mai placut sa te dai cu dieselul, e adevarat ca e mai fun to drive in oras, dar nu cred ca ai avea probleme cu benzinara, nici in cele mai nasoale conditii. Si mai e si problema de driver. Si la una si la alta treptele la cutii sunt facute in functie de elasticitatea motorului astfel incat sa nu ajungi sa mai ai nevoie de cuplu. 200 Nm nu e mult comparat cu altele, dar din experienta am observat ca e mai mult decat destul pentru o masina de 1500 kg.
                                1) controlul tractiunii nu te lasa sa rupi aderenta oricat de mare ar fi cuplul
                                2) panta mai mare => forta necesara tractiune creste => cu cat ai cuplu mai mare cu atat urci pante mai mari (mecanica elementara a planului inclinat)
                                3) daca decuplezi (presupunand ca se poate) controlul tractiunii atunci depinde de sofer cum dozeaza din ambreiaj si aceleratie cuplul la roata

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google