Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme Land Cruiser 120

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    probleme cu amortizoarele?

    Am un LC 120 diesel din 2006 cu dotari VIP. Fara sa schimb nimic la masina azi la drum in masina am sarit parca eram pe trambulina - amortizoare.... ce s-a putut intampla intr-o noapte? Masina nu mai era asa de ridicata pe spate ca de obicei si nu cobora spatele la oprirea masinii!

    Comment


    • #17
      Originally posted by narcisluca View Post
      Am un LC 120 diesel din 2006 cu dotari VIP. Fara sa schimb nimic la masina azi la drum in masina am sarit parca eram pe trambulina - amortizoare.... ce s-a putut intampla intr-o noapte? Masina nu mai era asa de ridicata pe spate ca de obicei si nu cobora spatele la oprirea masinii!
      pot fi diferite cauze: perne de aer sparte, compresor defect, blocul de supape perne aer defect, senzori de inaltime defecti, siguranta arsa la sistemul ala de ridicare pneumatic... cel mai probabil ar fi senzorii de inaltime dar nu poti exclude nici celelalte cauze. Mergi la service!

      Comment


      • #18
        Multumesc - problema ca nu face tot timpul asa - sunt zile cand se comporta normal! Mi e groaza sa ma duc la service in Iasi la Toyota ...

        Comment


        • #19
          Aveam un senzor de inaltime blocat, si din cauza asta s-a rupt suportul de tabla pe care e montat senzorul. Cat costa un senzor nou?

          Comment


          • #20
            salut am revenit pe forum dupa o lunga pauza .... am nevoie de niste pareri ... vreau sa dau la schimb toyota mea in reprezentanta si sa yau un LC 150 nou ... niste pareri .. pro , contra ? .... va multumesc mult ( tin sa va anunt ca vreau sa schimb masina datorita problemelor multiple care le am cu ea ) ...
            Speed After Death

            Comment


            • #21
              Originally posted by nini92nyk View Post
              salut am revenit pe forum dupa o lunga pauza .... am nevoie de niste pareri ... vreau sa dau la schimb toyota mea in reprezentanta si sa yau un LC 150 nou ... niste pareri .. pro , contra ? .... va multumesc mult ( tin sa va anunt ca vreau sa schimb masina datorita problemelor multiple care le am cu ea ) ...
              salut nini,

              de unde ziceai ca ai bagat motorina in masina? din canistra? ce calitate avea motorina aia?

              acum depinde cat iti da pe masina ta si cat te multumeste pe tine financiar deal-ul. poate iesi mai bine sa-ti vinzi tu masina.
              ce nivel de echipare vrei sa iei LC150?
              pare o miscare buna. masina noua, cu garantie.
              masina ta nu se poate compara cu una noua. nu e vb doar de vechime, insa din ce zici tu ai avut ceva probleme cu ea. poate nu a fost intretinuta cum trebuia inainte sa o iei tu.

              Comment


              • #22
                Originally posted by mircanu View Post
                salut nini,

                de unde ziceai ca ai bagat motorina in masina? din canistra? ce calitate avea motorina aia?

                acum depinde cat iti da pe masina ta si cat te multumeste pe tine financiar deal-ul. poate iesi mai bine sa-ti vinzi tu masina.
                ce nivel de echipare vrei sa iei LC150?
                pare o miscare buna. masina noua, cu garantie.
                masina ta nu se poate compara cu una noua. nu e vb doar de vechime, insa din ce zici tu ai avut ceva probleme cu ea. poate nu a fost intretinuta cum trebuia inainte sa o iei tu.
                motorina care o bagam in masina era din slovenia ... dar nu eram singurul care alimentam cu aceeasi motorina ! .... insa am fost singurul care am intampinat probleme la masina ! ... nu stiu ce e cu masina asta ca tot cate una ma lasa... akm m'a lasat alternatorul ! ) e 3400 lei unul nou! :x ... si referitor la LC150 ... o vreau FULL ... am vorbit deja la Cj la reprezentantza si e undeva la 44-46.ooo Eur ... acum ramane de vazut ! tre sa merg cu amea la cj sa vad la cat o evalueaza ca sa o vand la pretul pietei nu yau 15.ooo pe ea )
                Speed After Death

                Comment


                • #23
                  Aceasta este toyota despre care va spunea'm ... niste pareri pro sau contra jantelor negre ?
                  Attached Files
                  Last edited by nini92nyk; 05-09-2012, 21:35 PM.
                  Speed After Death

                  Comment


                  • #24
                    dao si ia LC .. nu conteaza oricum e mai bun LC ul

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by zeus View Post
                      dao si ia LC .. nu conteaza oricum e mai bun LC ul
                      Stai ca nu inteleg ) sa o dau si sa yau LC ..dar asta ce e ... nu e LC ?)
                      Speed After Death

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by nini92nyk View Post
                        motorina care o bagam in masina era din slovenia ... dar nu eram singurul care alimentam cu aceeasi motorina ! .... insa am fost singurul care am intampinat probleme la masina ! ... nu stiu ce e cu masina asta ca tot cate una ma lasa... akm m'a lasat alternatorul ! ) e 3400 lei unul nou! :x ... si referitor la LC150 ... o vreau FULL ... am vorbit deja la Cj la reprezentantza si e undeva la 44-46.ooo Eur ... acum ramane de vazut ! tre sa merg cu amea la cj sa vad la cat o evalueaza ca sa o vand la pretul pietei nu yau 15.ooo pe ea )
                        cand bagi motorina din terte surse risti mereu. nu stiu cat ai economisit tu cu motorina asta din slovenia insa cu cat ai platit injectoare, cred ca mai bine alimentai de la o benzinarie la pret normal.
                        daca alte masini nu s-au stricat, asta nu inseamna ca a ta nu se poate strica.

                        pretul ala e fara tva?
                        m-am uitat si eu pe o oferta (toyota.ro) si varianta full vine ceva mai scumpa. vine cu o groaza de optiuni si dotari. fa un test drive si vezi daca iti trebuie toate alea.
                        bafta

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by mircanu View Post
                          cand bagi motorina din terte surse risti mereu. nu stiu cat ai economisit tu cu motorina asta din slovenia insa cu cat ai platit injectoare, cred ca mai bine alimentai de la o benzinarie la pret normal.
                          daca alte masini nu s-au stricat, asta nu inseamna ca a ta nu se poate strica.

                          pretul ala e fara tva?
                          m-am uitat si eu pe o oferta (toyota.ro) si varianta full vine ceva mai scumpa. vine cu o groaza de optiuni si dotari. fa un test drive si vezi daca iti trebuie toate alea.
                          bafta
                          Cei de la CJ au spus ca intre 44-46.ooo e Full .. apai sincer sa fiu nu imi tre orice dotare.. ca nu o iau pt offroad clima , navigatie , piele , sistemu audio ala cu 17 boxe JBL . .astea m'ar interesa mai mult ..
                          Speed After Death

                          Comment


                          • #28
                            Am si eu probleme cu o Toyota LandCruiser din 2005, motor 3L diesel, cutie manuala. Problemele au inceput de mult cand a crescut consumul mediu de la 12,5 in oras la 17 (regimul de mers fiind acelasi). Am dus masina la Toyota, au spus ca e de la injectoare. Nu am fost convins asa ca am dus injectoarele la Galati, le-a testat si totul a iesit bine. Le-am dus din nou la Toyota, le-a montat, consumul a revenit la normal.

                            Acum am o noua problema. In mers, a inceput sa scoata foarte mult fum negru si a aparut un tzacanit puternic de la motor. Am verificat uleiul, era 4 degete peste maxim desi cu cateva saptamani in urma i se facuse revizia (schimat ulei, filtre, etc). Din nou, la Toyota mi-au spus ca e vorba de injectoare. Le-am dus la un service din Braila, mi-au spus ca injectoarele sunt foarte bune dar le pot trimite la Constanta pentru verificari amanuntite. Zis si facut! Am fost sunat de la Constanta de unde mi-au spus ca injectoarele sunt foarte bune si ca nu trebuie schimbate. A mai avut cineva aceeasi problema? De la ce poate fi fumul negru gros, tacanitul la motor si nivelul foarte crescut al uleiului???

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by frio View Post
                              Am si eu probleme cu o Toyota LandCruiser din 2005, motor 3L diesel, cutie manuala. Problemele au inceput de mult cand a crescut consumul mediu de la 12,5 in oras la 17 (regimul de mers fiind acelasi). Am dus masina la Toyota, au spus ca e de la injectoare. Nu am fost convins asa ca am dus injectoarele la Galati, le-a testat si totul a iesit bine. Le-am dus din nou la Toyota, le-a montat, consumul a revenit la normal.

                              Acum am o noua problema. In mers, a inceput sa scoata foarte mult fum negru si a aparut un tzacanit puternic de la motor. Am verificat uleiul, era 4 degete peste maxim desi cu cateva saptamani in urma i se facuse revizia (schimat ulei, filtre, etc). Din nou, la Toyota mi-au spus ca e vorba de injectoare. Le-am dus la un service din Braila, mi-au spus ca injectoarele sunt foarte bune dar le pot trimite la Constanta pentru verificari amanuntite. Zis si facut! Am fost sunat de la Constanta de unde mi-au spus ca injectoarele sunt foarte bune si ca nu trebuie schimbate. A mai avut cineva aceeasi problema? De la ce poate fi fumul negru gros, tacanitul la motor si nivelul foarte crescut al uleiului???

                              Nivelul crescut in baia de ulei ... poate fi si din cauza la apa si din cauza la motorina ! ..... si mie imi crestea nivelul la ulei cand am avut probleme cu injectoarele .... dupa schimbarea lor totul a revenit la normal! ...
                              Speed After Death

                              Comment


                              • #30
                                Am rezolvat-o. De la apa in ulei nu avea cum sa fie pentru ca ar fi facut spuma din uleiul ala. Motorina nu era pentru ca inca era gros si nu mirosea a motorina.. "Mecanicii" de la Toyota din Braila la ultima revizie facuta au pus uleiul nou fara sa mai dea drumul la cel vechi. Aveam 14L de ulei in ea!!! Era ulei 100%.

                                Masina merge cum trebuie insa tot mai scoate fum. Putin cand creste in ture si apoi cand iau piciorul de pe acceleratie da mai mult.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google