Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

motor d-4d sau v6 ce sa iau?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    parerea mea este sa-ti iei diesel..iti consuma si putin si are si putere mare...

    Comment


    • #32
      cum are putere mai mare ca are motor de 4000 si 250 cai poate te referi la cuplu!!

      Comment


      • #33
        dap...la cuplu

        Comment


        • #34
          ma tot uit cat de multi oameni se plang de calitatea vopselei si de tabla folosita de toyota voi ati antalnit asa probleme sau se exagereaza?

          Comment


          • #35
            vali

            Originally posted by vali44 View Post
            Zarra , toate motoarele Toyota fabricate dupa 2005 au distributia pe lant .... chiar si pentru micuta Aygo !
            adica un Land Cruiser din 2003 d4-d,are distributia pe curea?

            Comment


            • #36
              land cruiserul pe benzina are distributie pe lant cel diesel are distributia pe curea dintata asta stiu sigur

              Comment


              • #37
                de distributie nu stiu..o sa ma interesez..dar de vopsea...cel putin la a mea..nu am vazut nimik sa-mi atraga atentia...poate o fi la modele dupa 2007..o sa ma uit mai atent..

                Comment


                • #38
                  Azi a fost pe la mine un amic, care are un LC 120 din 2006, 3 diesel....
                  Eu, chitit pe LC, il mai intreb una alta cand il prind.... si raspunsul - da, l-as recomanda la dusmani: masina a iesit din garantie in noiembrie 2008, are 80 mii si ceva kilometri, si i s-a dus motorul.... deviz reparatie - 39.982 lei.
                  Brrrrr

                  Comment


                  • #39
                    cum draq?..e primul pe care il aud ca i s-a dus motorul la toyota..

                    Comment


                    • #40
                      ami puteti spune din experienta voastra cum de comporta lc pe sosea?

                      Comment


                      • #41
                        Am vorbit cu prietenii mei (mecanici) si mi-au zis ca la LC distributia e pe curea, si, cu toate ca producatorii dau 120.000 km (parca si la LC, dar in general) km ce se pot face cu ea, e garantata ca tine cam 60.000, iar in 3 ani... se cam cojeste cauciucu.....
                        De asemenea asa damage la motor se putea intampla doar daca se rupea cureaua de distributie.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by maxu View Post
                          Azi a fost pe la mine un amic, care are un LC 120 din 2006, 3 diesel....
                          Eu, chitit pe LC, il mai intreb una alta cand il prind.... si raspunsul - da, l-as recomanda la dusmani: masina a iesit din garantie in noiembrie 2008, are 80 mii si ceva kilometri, si i s-a dus motorul.... deviz reparatie - 39.982 lei.
                          Brrrrr
                          Nu vreau sa facem polemica pe povestea asta dar spune-i prietenului tau ca: 1. daca masina este fabricata in 2006, cum scrii tu, inseamna ca nu a iesit din garantie... iese in 2009.
                          2. daca masina are 80000 Km, cum spui tu, nu este iesita din garantie nici din cauza kilometrilor.
                          Intrebarea este: de ce trebuie sa plateasca reparatia motorului, masina fiind in garantie?

                          O alta discutie este asta: cureaua de distributie la lc 120 este garantata 105 000 Km. Repet: GARANTATA! Mecanicii care ti-au spus ca se cojeste, ca rezista doar 60000 Km, probabil vorbesc despre curele de ceas...nicidecum de distributie la Toyota! Garantata 105 000 Km inseamna ca producatorul iti repara motorul chiar daca s-a rupt la 104 999 Km.
                          Si tot ca o discutie: LC 100 are garantata cureaua 150 000 Km. Cum de vorbesc unii mecanici ca rezista doar 60 000???

                          Comment


                          • #43
                            Gresisem eu anul de fabricatie, era 2005 - dar am spus ca a iesit din garantie in noiembrie 2008, nu? 3 ani e garantie sau 100.000 km, primul termen implinit.
                            Aia vreau sa verific si eu cu nr de km, dar nu am manual de LC 120.
                            Oricum, ca idee, si lichidul de frana e recomandat sa-l schimbi la 2 ani, chiar daca nu folosesti masina; si uleiul din motor la 1 an, etc; deci, nu-mi dau seama de ce sustii ca acea curea va tine fix sau mai mult 105.000 km.
                            Nu vreau sa intru nici eu in detalii, dar curelele nu sunt manufacturate, si verificate fiecare in parte, este vorba de o linie de productie (automatizata banuiesc), si peste tot mai iese un defect, nu crezi ?
                            P.S. Cei de la toyo cj i-au spus ca nu intra pe garantie, si eu eram curios cum sa-i combat. Daca aveam manualul de LC 120.... era altceva.

                            Comment


                            • #44
                              mai baieti lc 120 benzina are distributia pe lant iar lc 120 diesel ai pe curea!!!acelasi an adica 2009!

                              Comment


                              • #45
                                Am povestit cu proprietarul, si rusinica mie, nu i-am cerut detalii complete... Nu, nu s-a rupt cureaua de distributie , si a mers pe roti la ei . A spus ca mai trece pe la mine, si o sa vb mai multe cu el.
                                Urmatoarea intrebare e DE CE - sa vedem ce au zis bajetii de la toyo.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google