Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

motor d-4d sau v6 ce sa iau?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ce anume te-a determinat sa-ti iei masina din germania si nu romania ?

    Comment


    • #17
      pretul si s-o iau pe loc...in germania fac reduceri destul de mari la masini noi..de ex a mea avea pretul de 54.000 eur (full options)..si eu am luat-o la 45.000 eur..(am putut sa negociez asa intrucat era model 2003 si cu cutie de viteze manuala)..dar gasisem si un model 2007 care avea pretul de 55.000 versiunea full..si l-am intrebat pe neamt..cu banii jos..cat este...si mi-a facut o reducere de 5.000 eur ..
      iar la noi...versiunea full era in 2007 vreo 55-56.000 eur..si nici nu voiau sa auda de scadere de pret..basca ca trea sa mai si astepti pana gaseai sau ti le aducea vreo 5-6 luni..

      Comment


      • #18
        eu noua vreau so ia si cu cutie automata ca am vazut ca are niste optiuni in plus:HAC (Hill Assist Control) şi DAC (Downhill Assist Control) – numai pe varianta A/T.deci crezi ca ar fi mai bine sa fac o vizita pa la nemti. Am mai auzit ca masinile destinate pt romania sunt de calitate mai proasta este asa?

        Comment


        • #19
          HAC si DAC..are si a mea..cu deosebirea ca nu am buton..intrucat fiind cutie manuala, viteza o pot regla eu..asta a fost explicatia celor de la toyota..si este o explicatie logica..
          vizita pe la nemti..nici nu stiu ce sa-ti zic..eu am cautat masina noua toyota de mi-au sarit capacele..am fost in 3 orase..ti-am zis doar ca am avut o intreaga aventura..daca nu rezervi direct de pe net..o sa ai ceva probleme..chiar daca scoti hartii de pe mobile.de..cum am facut si eu..
          in primul rand...nu gasesti masina..deci nu gasesti..sau daca gasesti nu ti-o dau pe loc..mi-e mi-a zis sa astept 9 luni la un dealer ..era masina in vitrina..
          majoritatea toyotelor sunt pentru export..am ajuns la un dealer in munchen si avea in parc vreo 12-15 toyote..cu toate obtiunile..si nu am putut sa cumpar nici una..pe motiv ca toate sunt pt export...
          deci, dc vrei germania..informeaza-te bine inainte si du-te cu cineva cu masina..nu cu avionul..
          calitatea nu are legatura cu tara unde merg..toate vin din japonia in germania si de acolo se distribuie catre alte tari..

          Comment


          • #20
            ia arunca un ochi aici, si vezi de ce vreau eu sa o cumpar din germania - http://www.webmobil24.com/web/de/hae...cars/index.htm

            Comment


            • #21
              ce efecte negative are cipu de putere?

              Comment


              • #22
                ..am vazut de ce vrei sa cumperi din germania..dar vezi ca astea sunt toyota Prado..ceea ce este o diferenta..din cate stiu eu este legata de tara unde se foloseste..cred ca sunt pentru tarile foarte calde..iar nivelul de echipare, chiar si la full...este diferit fata de cel care il am eu de ex..si bordul este diferit..
                acum, este alegerea ta...am mai vazut si prin romania toyota prado..dar nu stiu ce sa-ti zic referitoare la ele...pana la urma este tot o toyota ..oricum, diferenta de interior este..ce se observa din poze cel putin..nu stiu la motor..
                referitor la cip-ul de putere..nu are ce sa-ti influenteze negativ la motor..cip-ul de putere ti-l pune pe turbina..si iti mai mareste puterea cu cativa cai la motor..dar in timp ti se duce turbina...stiu ca am vrut sa-mi pun si eu pe audi allroad..si tot asa mi-au spus si am auzit..ca turbina ti se duce in timp...acum sa nu te gandesti ca te tine 1 an 2 si gata ti se strica..nu..dar pot aparea diverse probleme legate de turbina..

                Comment


                • #23
                  nu vreau mai toyota prado ce te-a facut sa crezi asta?

                  Comment


                  • #24

                    Din cate stiu eu (asta a fost cel mai rapid link), doar denumirea difera: in unele tari s-a vandut ca LC 120, in altele Prado - in rest nici o diferenta.
                    Spuneai ca ai vazut ceva deosebiri intre bordul lor - te rog sa mi le zici si mie, ca eu nu am fost atent.
                    Iar ca si echipari, daca verifici putin sunt identice - difera doar denumirea nivelelor de echipare.
                    P.S. Nivelul Executive Aut TEMS e cu aprox 6.000 de eur mai mic decat in romania, la prima strigare; are 7 km la bord - legislatia in germania nu permita sa vinzi o masina cu 0 km cu un pret mai mic decat achizitie sau asa ceva - deci, o plimba omu prin curte 7 km, si o da cu 6.000 eur mai eftin.... de aia vreau sa o iau de acolo

                    Comment


                    • #25
                      pai mi-ai dat link-ul cu toyota prado http://www.webmobil24.com/web/de/hae.../index.htm..si am crezut ca vrei sa-ti iei prado..
                      maxu..din ce am vazut eu in poze..ceva pe la comenzi..display..etc..dar, repet..cica e facuta pentru tarile mai calde..asia, africa, egipt..etc..
                      o sa ma interesez mai bine..

                      Comment


                      • #26
                        mai emy io nu ti-am dat adresa aia !!!

                        Comment


                        • #27
                          ..sorry..cred ca din cauza oboseli..
                          acum am vazut si eu..
                          pana la urma iti mai iei toyota?

                          Comment


                          • #28
                            stie cineva motorul de 3.0 D4-D,de pe LC 120 pe ce este distributia?

                            Comment


                            • #29
                              sper sa o pot comanda acum in vara dar inca nu stiu ce sa iau benzina sau diesel ceva sugesti?

                              Comment


                              • #30
                                Zarra , toate motoarele Toyota fabricate dupa 2005 au distributia pe lant .... chiar si pentru micuta Aygo !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google