Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am facut o diferenta la filtrul de combustibil intre mann si jako.cel din urma mi s-a parut mult mai bun si calitativ.iar la aer in 10.000km chiar nu trece mizeria de partea dinstre motor.ramane curata.oricum la cat praf este in tara se poate schimba si la 5.000

    Comment


    • Originally posted by jus View Post
      am facut o diferenta la filtrul de combustibil intre mann si jako.cel din urma mi s-a parut mult mai bun si calitativ.iar la aer in 10.000km chiar nu trece mizeria de partea dinstre motor.ramane curata.oricum la cat praf este in tara se poate schimba si la 5.000
      Inteleg ca ai optat pentru Jakoparts la toate filtrele, inclusiv motorina si aer. Corect ?

      Cu respect,

      Comment


      • da corect.momentam m-am impacat bine cu ele.eu shimbul am inceput sa il fac la 10.000km acum.inainte era la 15.000 si la fiecare 7.500 schimbam f.aer si uleiul era "curat".acum sa vad daca tine si comporta bine fitrul pt 10.000 aici la mine e praf mult nu stiu cum o fi prin alte parti dar asta e.cand am postat mai devreme si am spus ca am facut o diferenta intre filtrele de aer nu am avut timp sa exemplific.o fac acum[cel de la jako am incercat sa-l suflu cu aer sa vad cat praf scoate din el,foarte putin comparativ cu mann.dupa o logica a mea si sper sa nu gresesc,retine praful in "pasla aia".]dupa cum am spus si ulterior am optat pt filtrele jako deoarece nu am avut niciodata in cei 2 ani de folosinta probleme cu motorul merge tipla.motorina numai rompetrol bag si am un consum fantastic.la drum husi-bucuresti cu statie si detector viteza e de 130-140[km tur-retur:650km] pun 35litri motorima[test plin pe plin].inainte foloseam petrom si fara 45 litri nu scapam.

        Comment


        • Originally posted by jus View Post
          aici la mine e praf mult nu stiu cum o fi prin alte parti dar asta e.cand am postat mai devreme si am spus ca am facut o diferenta intre filtrele de aer nu am avut timp sa exemplific.o fac acum[cel de la jako am incercat sa-l suflu cu aer sa vad cat praf scoate din el,foarte putin comparativ cu mann.dupa o logica a mea si sper sa nu gresesc,retine praful in "pasla aia".
          Pentru mine filtrul mai bun este acela din care scutur mai mult praf, dovada ca nu i a dat voie acestuia sa treaca prin el.
          http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

          Comment


          • si cum iti explici ca partea inferioara dinspre motor e curata[alba]fata de cea care preia impuritatile?eu aici facut diferenta.cutia de la filtru chiar e curata fara urme minore de praf,in locasul dinspre motor,nu am ce sterge sa spun asa cand verific filtrul.oricum or fi bune eu schimb la 5000km ca fac revizia la 10000km acum si pe langa asta mai traim si intr-o tara plin de "praf in ochi" :]]

            Comment


            • o sa revin cu poze la urmatorul schimb daca nu uit

              Comment


              • ajutati-ma si pe mine cu o problema.am un pitic pe creier.
                vreau sa imi instalez un cruise control si nu gasesc o maneta la un pret accesibil.am cautat pe net si am gasit pe dez...ro si mi-au cerut pe maneta 450 ron fara tva ceea ce este f.mult frate.poate auziti voi prin locatiile pe unde sunteti si ma pricopsesc si eu cu asa ceva.
                ca multumesc anticipat
                avensisul meu e t25,2.0d4d 2005 1cd-ftv

                Comment


                • Originally posted by jus View Post
                  ajutati-ma si pe mine cu o problema.am un pitic pe creier.
                  vreau sa imi instalez un cruise control si nu gasesc o maneta la un pret accesibil.am cautat pe net si am gasit pe dez...ro si mi-au cerut pe maneta 450 ron fara tva ceea ce este f.mult frate.poate auziti voi prin locatiile pe unde sunteti si ma pricopsesc si eu cu asa ceva.
                  ca multumesc anticipat
                  avensisul meu e t25,2.0d4d 2005 1cd-ftv
                  Fii atent - in afara de maneta trebuie sa ceri si partea inferioara a carcasei din plastic a volanului in care se monteaza maneta . In afara de asta trebuie sa mergi la reprezentanta sa puna testerul pe masina si sa-ti spuna daca in calculatorul masinii se regaseste pilotul automat . Cat priveste pretul , eu spun ca e ok numai daca exploatezi masina la drum lung pe autostrazi unde economia de combustibil scoate repede costul manetei ... sa-mi spui si mie unde gasesti asemenea autostrazi in Romania !!!

                  Comment


                  • am vazut un tutorial despre montarea manetei.daca nu ai partea din spate faci o gaurica,iar masina pe codul motor e pregatita pt cruise control.ms de informatii.iti spun ca pretul nu e ok.un volan de 2.2 d4d fara airbag si cu maneta si carcasa din spate era 100 euro,dar nu mai gasesc.

                    Comment


                    • Originally posted by jus View Post
                      da corect.momentam m-am impacat bine cu ele.eu shimbul am inceput sa il fac la 10.000km acum.inainte era la 15.000 si la fiecare 7.500 schimbam f.aer si uleiul era "curat".acum sa vad daca tine si comporta bine fitrul pt 10.000 aici la mine e praf mult nu stiu cum o fi prin alte parti dar asta e.cand am postat mai devreme si am spus ca am facut o diferenta intre filtrele de aer nu am avut timp sa exemplific.o fac acum[cel de la jako am incercat sa-l suflu cu aer sa vad cat praf scoate din el,foarte putin comparativ cu mann.dupa o logica a mea si sper sa nu gresesc,retine praful in "pasla aia".]dupa cum am spus si ulterior am optat pt filtrele jako deoarece nu am avut niciodata in cei 2 ani de folosinta probleme cu motorul merge tipla.motorina numai rompetrol bag si am un consum fantastic.la drum husi-bucuresti cu statie si detector viteza e de 130-140[km tur-retur:650km] pun 35litri motorima[test plin pe plin].inainte foloseam petrom si fara 45 litri nu scapam.
                      Multumesc JUS,

                      Ca o paranteza ..cunosc Husi-ul.Am bunicii la 25 km de Husi si trec pe acolo in fiecare vara.

                      Inca o data multumesc pentru precizari.
                      O zi buna,

                      Comment


                      • Originally posted by avensis75 View Post
                        Multumesc JUS,

                        Ca o paranteza ..cunosc Husi-ul.Am bunicii la 25 km de Husi si trec pe acolo in fiecare vara.


                        Inca o data multumesc pentru precizari.
                        O zi buna,
                        Apropo, cu filtru de motorina de la Jakoparts cum te impaci ? Cel putin din poze am vazut ca seamana cu filtru de motorina de la DENSO ( cel cu carcasa metalica).
                        Intreb pentru ca acum am pe masina filtru de motorina de la DENSO ( cumparat din reprezentanta, unde costa 250 ron..cam mult) iar pe site am gasit filtru motorina Jakoparts ( herth+bus) cu 45 ron.

                        Cu respect,

                        Comment


                        • Originally posted by Legionaru' View Post
                          Eu folosesc filtru de ulei Mahle,filtru de polen Corteco carbon activ. Sunt foarte multumit de ele.
                          Eu nu schimb filtru de aer(am kit K&N)si combustibil(la benzina nu se schimba) dar nu as cobori sub Mann sau Mahle.
                          salut legionare,

                          vreau sa iau si eu corteco cu carbon, spune-mi te rog ce cod are ala care l-ai pus tu: 21652874 sau 80000438?

                          multumesc
                          Ave 1.8 Luna '08

                          Comment


                          • filtru de motorina e identic cu denso vine perfect.comparabil e 99% ca cel original.eu nu am avut probleme cu nici un filtru.inainte le schimbam la 15.000 dar acum la 10.000.combustibil bag numai efix de la rompetrol si nu am avut pana acum nicio problema nici la temp de -30 cum a fost acu 2 ierni aici la noi.am avut acu vreo 2 ani un filtru mai scump si era mai mic arata ca dracu montat l-am schimbat atunci.

                            Comment


                            • Originally posted by avensis75 View Post
                              Apropo, cu filtru de motorina de la Jakoparts cum te impaci ? Cel putin din poze am vazut ca seamana cu filtru de motorina de la DENSO ( cel cu carcasa metalica).
                              Intreb pentru ca acum am pe masina filtru de motorina de la DENSO ( cumparat din reprezentanta, unde costa 250 ron..cam mult) iar pe site am gasit filtru motorina Jakoparts ( herth+bus) cu 45 ron.

                              Cu respect,
                              Daca schimbi filtrul de motorina la 30000 km e bine sa cumperi DENSO . Eu am fost la o revizie cu filtrul cumparat de mine si m-au convins cei de la reprezentanta sa-l cumpar pe-al lor deoarece Denso filtreaza impuritati de nu stiu cati microni ... in orice caz , la jumatatea dimensiunii ce o filtra Jacoparts pe care il aveam eu . Stiu ca este scump dar prefer sa dau mai multi bani pe filtru decat sa infund injectoarele .

                              Comment


                              • Originally posted by vali44 View Post
                                Daca schimbi filtrul de motorina la 30000 km e bine sa cumperi DENSO . Eu am fost la o revizie cu filtrul cumparat de mine si m-au convins cei de la reprezentanta sa-l cumpar pe-al lor deoarece Denso filtreaza impuritati de nu stiu cati microni ... in orice caz , la jumatatea dimensiunii ce o filtra Jacoparts pe care il aveam eu . Stiu ca este scump dar prefer sa dau mai multi bani pe filtru decat sa infund injectoarele .
                                Salut Vali44,

                                Schimbul de ulei si filtre il fac cam la un an de zile si sub 10.000 km ( nu fac mai mult de 10.000 km intr-un an).
                                Probabil cei de la reprezentanta au dreptate cand spun ca filtru de motorina DENSO filtreaza particule mai mici ca dimensiune decat alt filtru...dar nu stiu cat sunt de sinceri si nu vor sa ne convinga sa cumparam consumabilele de la ei, plus ca preturile sunt destul de piperate:filtru motorina DENSO cumparat din reprezentanta Toyota costa undeva la 250 ron iar un filtru JAKOPARTS (similar cu Denso in proportie de 90%) costa 50 ron.
                                Avand in vedere diferenta ...majora de pret, faptul ca fac schimbul la un an de zile ( pana in 10.000 km) cu alimentare doar de la OMV si Petrom ma face sa optez pentru JAKOPARTS.

                                Cel putin asta este punctul meu de vedere.

                                In orice caz multumesc pentru parerea impartasita.

                                Cu respect,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google