Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by closchkutza View Post
    In general amortizoarele se schimba in 2 situatii:
    1. amortizor spart, prezinta scurgeri de ulei;
    2. se face test de amortizoare si se constata o eficienta scazuta a acestora (dupa mine tot ce este sub 40% ar trebui schimbat). Atentie, inainte de efectuarea testului in cauza este neaparat nevoie sa se verifice presiunea din rotile ale caror amortizoare se testeaza. O roata mai moale/mai tare decat valoarea nominala poate influenta destul de mult rezultatul testului (mai pe scurt, fara presiune adecvata sunt testul este degeaba).
    Amortizoarele se schimba mereu in pereche.
    Daca se constata in urma testului ca pe o punte trebuie schimbat minim un amortizor iar cele de pe cealalata punte nu sunt inca de schimbat insa nici mult mai au, cel mai bine ar fi sa le schimbi pe toate 4 odata.
    Inca o chestie: chiar si amortizoarele "pe gaz" au ulei in ele, nu doar cele "pe ulei".
    Inca o chestie: in general nu amortizoarele scartaie ci ceva bucsa.
    Alta chestie: suspensia de la T25-ul pre-facelift este mai barca de felul ei din fabrica (de altfel foarte confortabila). De asemenea, se lasa destul de repede de fund la incarcare.
    Eu iti recomand sa faci un test al amortizoarelor inainte sa le schimbi(dar tinand cont de presiunea din roti, neaparat). Este posibil sa constati ca vrei sa schimbi ceva care de fapt nu necesita schimbare.

    Ca si amortizoare, ca intrebai de ele, eu am folosit Kayaba la masina anterioara (matiz) si vreau sa spun ca a schimbat radical comportamentul masinii. Dupa parerea mea sunt niste amortizoare foarte bune.
    Daca ar fi sa schimb la asta a mea acum amortizoarele, prima optiune ar fi cele de origine si apoi Kayaba.
    Salut closchkutza,

    Multumesc pentru precizarile facute fata de testarea amortizozrelor inainte de a lua decizia de inlocuire.
    Ce nu imi este clar este daca pot sa inlocuiesc in prima faza amortizoarele pe spate si ulterior cele de pe fata.
    Intradevar cand incarc Avensisul meu ( T25, an fabricatie 2005) cu 5 pasageri +bagajul aferent se lasa de spate asa cum ai precizat ( se pare ca este normal sa se lase avand in vedere suspensia tip ,,barca" cum ai denumit-o.
    Cand spui ca ai opta pentru amortizoare de origine la ce maraca te referi ?Ai idee cu ce amortizoare se doteaza Avensis T25-an 2005 in fabrica ?

    Cu respect,

    Comment


    • Originally posted by avensis75 View Post
      Salut closchkutza,

      Multumesc pentru precizarile facute fata de testarea amortizozrelor inainte de a lua decizia de inlocuire.
      Ce nu imi este clar este daca pot sa inlocuiesc in prima faza amortizoarele pe spate si ulterior cele de pe fata.
      Intradevar cand incarc Avensisul meu ( T25, an fabricatie 2005) cu 5 pasageri +bagajul aferent se lasa de spate asa cum ai precizat ( se pare ca este normal sa se lase avand in vedere suspensia tip ,,barca" cum ai denumit-o.
      Cand spui ca ai opta pentru amortizoare de origine la ce maraca te referi ?Ai idee cu ce amortizoare se doteaza Avensis T25-an 2005 in fabrica ?

      Cu respect,

      poti incerca cu incredere bilstein, din cate cunosc pot spune ca sunt cam cele mai bune, am studiat problema temeinic, in curand va veni vremea sa le schimb si eu si deocamdata sunt hotarat pe bilstein

      ar mai fi o varianta ceva mai ieftina si destul de buna - sachs



      ideal ar fi sa le schimbi toate deodata, daca schimbi amortizoarele numai la o punte comportamentul masinii nu va fi ok (in special la viteze ceva mai mari)
      Last edited by lorentzo72; 12-12-2012, 10:44 AM.
      corolla 2008 1.6 dual vvt-i

      Comment


      • Asa cum ti-a spus si colegul, cred ca cel mai bine e sa incearci o testare
        ori la banc de testare ori empiric, cu inca cineva care sa te ajute.
        Am avut T25 si eu cu motorizare 2.0 d4d si era destul de barca pentru stilul meu de condus ( "fugea" in curbele luate mai cu viteza ). Nu e rau, daca ai familie si vrei confort la denivelari este perfecta suspensia "barca". Cand le-am schimbat unul dintre ele era lasat pe fata- facea balans mai mult decat trebuie, osciland de 2-3 ori la fiecare denivelare si in curbe luate mai tare nu ma simteam ok. Le-am schimbat pereche, cum se face.Desi dupa schimbare comportamentul masinii s-a modificat mult in bine, devenind mai "inchegata " ,dar tot barca a ramas : la denivelari amortizeaza bine, cu cursa lunga in detrimentul rigiditatii la viraje in viteza. Trecand pe Avensis T27 am primit ce imi doream : suspensiile sunt scurte si tari, sport, comportamentul e altul, foarte rigida si stabila la viteza si in viraje. In schimb daca traversezi o linie de tramvai sau ai niste denivelari gen incretire de asfalt la stop, trebuie sa reduci total viteza pentru ca iti spargi dintii daca le iei tare
        kayaba, cel mai mare producator de amortizoare din lume este furnizor pentru toyota cat si pentru alte marci japoneze, inclusiv pentru divizii de racing, sunt ok
        KYB Europe website. KYB is one of the world’s largest suppliers of original equipment (OE) shock absorbers to vehicle manufacturers. Over 1 million KYB shock absorbers are manufactured every week from factories across the world.


        Originally posted by avensis75 View Post
        Salut closchkutza,

        Multumesc pentru precizarile facute fata de testarea amortizozrelor inainte de a lua decizia de inlocuire.
        Ce nu imi este clar este daca pot sa inlocuiesc in prima faza amortizoarele pe spate si ulterior cele de pe fata.
        Intradevar cand incarc Avensisul meu ( T25, an fabricatie 2005) cu 5 pasageri +bagajul aferent se lasa de spate asa cum ai precizat ( se pare ca este normal sa se lase avand in vedere suspensia tip ,,barca" cum ai denumit-o.
        Cand spui ca ai opta pentru amortizoare de origine la ce maraca te referi ?Ai idee cu ce amortizoare se doteaza Avensis T25-an 2005 in fabrica ?

        Cu respect,
        177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

        Comment


        • Originally posted by lorentzo72 View Post
          poti incerca cu incredere bilstein, din cate cunosc pot spune ca sunt cam cele mai bune, am studiat problema temeinic, in curand va veni vremea sa le schimb si eu si deocamdata sunt hotarat pe bilstein

          ar mai fi o varianta ceva mai ieftina si destul de buna - sachs



          ideal ar fi sa le schimbi toate deodata, daca schimbi amortizoarele numai la o punte comportamentul masinii nu va fi ok (in special la viteze ceva mai mari)
          Multumesc lorentzo72,

          Apreciez interventia si sfaturile tale.
          Motivul pentru care vreau sa schimb prima data amortizoarele de pe o punte si apoi de pe cealalta este legat de partea financiara.
          Voi lua in considerare si sfaturile tale.

          Cu respect,

          Comment


          • Originally posted by brewed View Post
            Asa cum ti-a spus si colegul, cred ca cel mai bine e sa incearci o testare
            ori la banc de testare ori empiric, cu inca cineva care sa te ajute.
            Am avut T25 si eu cu motorizare 2.0 d4d si era destul de barca pentru stilul meu de condus ( "fugea" in curbele luate mai cu viteza ). Nu e rau, daca ai familie si vrei confort la denivelari este perfecta suspensia "barca". Cand le-am schimbat unul dintre ele era lasat pe fata- facea balans mai mult decat trebuie, osciland de 2-3 ori la fiecare denivelare si in curbe luate mai tare nu ma simteam ok. Le-am schimbat pereche, cum se face.Desi dupa schimbare comportamentul masinii s-a modificat mult in bine, devenind mai "inchegata " ,dar tot barca a ramas : la denivelari amortizeaza bine, cu cursa lunga in detrimentul rigiditatii la viraje in viteza. Trecand pe Avensis T27 am primit ce imi doream : suspensiile sunt scurte si tari, sport, comportamentul e altul, foarte rigida si stabila la viteza si in viraje. In schimb daca traversezi o linie de tramvai sau ai niste denivelari gen incretire de asfalt la stop, trebuie sa reduci total viteza pentru ca iti spargi dintii daca le iei tare
            kayaba, cel mai mare producator de amortizoare din lume este furnizor pentru toyota cat si pentru alte marci japoneze, inclusiv pentru divizii de racing, sunt ok
            http://www.kyb-europe.com/
            Multumesc inca o data pentru sfaturi brewed,

            Cu respect,

            Comment


            • Originally posted by avensis75 View Post
              Salut closchkutza,

              Multumesc pentru precizarile facute fata de testarea amortizozrelor inainte de a lua decizia de inlocuire.
              Ce nu imi este clar este daca pot sa inlocuiesc in prima faza amortizoarele pe spate si ulterior cele de pe fata.
              Intradevar cand incarc Avensisul meu ( T25, an fabricatie 2005) cu 5 pasageri +bagajul aferent se lasa de spate asa cum ai precizat ( se pare ca este normal sa se lase avand in vedere suspensia tip ,,barca" cum ai denumit-o.
              Cand spui ca ai opta pentru amortizoare de origine la ce maraca te referi ?Ai idee cu ce amortizoare se doteaza Avensis T25-an 2005 in fabrica ?

              Cu respect,
              Da, poti sa le inlocuiesti montand pe cate o punte odata. In general nu este o problema daca fie se merge normal cu masina (fara accese sportive) sau cele "vechi" ce raman pe masina nu sunt terminate. Problema apare daca se merge sportiv si este o diferenta mare de eficienta intre amortizoarele "vechi" si cele noi (stabilitate inselatoare).
              Eu ma refeream la cele OEM (cele furnizate in service de Toyota). Nu stiu cine le face, sincer, este posibil sa fie totusi KYB (ar putea sa fie o stanta pe corpul amortizorului, insa nu m-am uitat).
              Cu toate astea, eu ti-as recomanda sa nu le schimbi decat daca este intr-adevar necesar. Faptul ca scartaie ceva pe spate si ca se lasa masina nu constituie motive suficiente pentru a le schimba daca nu este necesar, avand in vedere si costul lor (probabil se va invarti la ~1600-2000 toata masina).

              Ca idee, nu amortizoarele decid cat de mult se lasa masina in conditii de incarcare. Tot la fel, nu se obtine un comportament sportiv doar prin schimbarea amortizoarelor ci trebuie schimbate si arcurile+bucsi+ alte subansamble ale suspensie.
              In plus, aceste schimbari trebuie facute cu cap, masina din fabrica este gandita ca toate elementele sa functioneze la unison, sa fie in echilibru iar schimbarile pe sistemul "am auzit eu ca arcurile astea sunt smechere, pun d-astea si amortizoare din celelalte, tot smechere, si nu mai stiu ce de la nu mai stiu ce firma" risca sa duca la efecte..negative.
              Last edited by closchkutza; 12-13-2012, 18:04 PM.

              Comment


              • Originally posted by brewed View Post
                Asa cum ti-a spus si colegul, cred ca cel mai bine e sa incearci o testare
                ori la banc de testare ori empiric, cu inca cineva care sa te ajute.
                Am avut T25 si eu cu motorizare 2.0 d4d si era destul de barca pentru stilul meu de condus ( "fugea" in curbele luate mai cu viteza ). Nu e rau, daca ai familie si vrei confort la denivelari este perfecta suspensia "barca". Cand le-am schimbat unul dintre ele era lasat pe fata- facea balans mai mult decat trebuie, osciland de 2-3 ori la fiecare denivelare si in curbe luate mai tare nu ma simteam ok. Le-am schimbat pereche, cum se face.Desi dupa schimbare comportamentul masinii s-a modificat mult in bine, devenind mai "inchegata " ,dar tot barca a ramas : la denivelari amortizeaza bine, cu cursa lunga in detrimentul rigiditatii la viraje in viteza. Trecand pe Avensis T27 am primit ce imi doream : suspensiile sunt scurte si tari, sport, comportamentul e altul, foarte rigida si stabila la viteza si in viraje. In schimb daca traversezi o linie de tramvai sau ai niste denivelari gen incretire de asfalt la stop, trebuie sa reduci total viteza pentru ca iti spargi dintii daca le iei tare
                kayaba, cel mai mare producator de amortizoare din lume este furnizor pentru toyota cat si pentru alte marci japoneze, inclusiv pentru divizii de racing, sunt ok
                http://www.kyb-europe.com/
                Faptul ca iti "fugea" masina pe viraje (derapa) nu prea are legatura cu suspensia moale ci cu anvelopele ce nu reuseau sa pastreze aderenta suficient.
                Amortizorul de care ziceai ca "oscila" la denivelari era terminat complet, spart, de aceea se simtea asa de rau(si chiar se simte aiurea, am patit si eu la masina anterioara).
                Dupa schimbarea amortizoarelor normal ca tot barca a ramas, pentru ca nu ai schimbat decat un element al suspensiei din mai multe si in plus, amortiozoarele aftermarket puse de tine (din fericire) sunt facute sa fie cam la fel (in termeni de "duritate") cu cele de fabrica.

                Comment


                • Originally posted by closchkutza View Post
                  Faptul ca iti "fugea" masina pe viraje (derapa) nu prea are legatura cu suspensia moale ci cu anvelopele ce nu reuseau sa pastreze aderenta suficient.
                  Amortizorul de care ziceai ca "oscila" la denivelari era terminat complet, spart, de aceea se simtea asa de rau(si chiar se simte aiurea, am patit si eu la masina anterioara).
                  Dupa schimbarea amortizoarelor normal ca tot barca a ramas, pentru ca nu ai schimbat decat un element al suspensiei din mai multe si in plus, amortiozoarele aftermarket puse de tine (din fericire) sunt facute sa fie cam la fel (in termeni de "duritate") cu cele de fabrica.
                  stiu ce am facut, am fost aware de problema cu comportamentul tristelor anvelope de 16 toti cei 4 ani cat am avut-o. Asa cum ti-am spus anterior, nu am venit aci pentru relevatii sau sa caut adevarul.
                  Asa cum stiam si ca nu schimb radical dinamica daca schimb numai amortizoarele si flansele .P
                  Pentru dinamica am schimbat masina

                  Aci ii explicam omului numai faptul ca daca le pune noi tot barca ramane. Si nu e rau pentru familie .
                  Atat.
                  In rest, respect
                  177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                  Comment


                  • Bună tuturor,și eu sunt nou și proaspăt posesor de Avensis(2.0D).Lucrez în industria de carburant și vreau să-ți spun ceva despre problema la pct.2:
                    La o anumită turație,ultima mea mașină(VW Sharan 1.9),făcea EXACT la fel.Uneori smucea groaznic,alteori doar avea o sincopă de 1-2 sec în alimentare.Am curățat clapeta EGR,am dus-o în Austria,mi-au spus că e de vină carburantul.Culmea e că după ce ei mi-au curățat-o,am făcut revizia acolo,nu am mai avut această problemă...1 lună.Apoi a început din nou.Cred că ar trebui să încerci să vezi la EGR și să schimbi filtrul de motorină mai des.Povestea asta cu protecția,cu module electronice,bla,bla sunt niște opinii...mă fac să râd.Adevărul e că avem o motorină FOARTE proastă!!!

                    Comment


                    • Originally posted by closchkutza View Post
                      Da, poti sa le inlocuiesti montand pe cate o punte odata. In general nu este o problema daca fie se merge normal cu masina (fara accese sportive) sau cele "vechi" ce raman pe masina nu sunt terminate. Problema apare daca se merge sportiv si este o diferenta mare de eficienta intre amortizoarele "vechi" si cele noi (stabilitate inselatoare).
                      Eu ma refeream la cele OEM (cele furnizate in service de Toyota). Nu stiu cine le face, sincer, este posibil sa fie totusi KYB (ar putea sa fie o stanta pe corpul amortizorului, insa nu m-am uitat).
                      Cu toate astea, eu ti-as recomanda sa nu le schimbi decat daca este intr-adevar necesar. Faptul ca scartaie ceva pe spate si ca se lasa masina nu constituie motive suficiente pentru a le schimba daca nu este necesar, avand in vedere si costul lor (probabil se va invarti la ~1600-2000 toata masina).

                      Ca idee, nu amortizoarele decid cat de mult se lasa masina in conditii de incarcare. Tot la fel, nu se obtine un comportament sportiv doar prin schimbarea amortizoarelor ci trebuie schimbate si arcurile+bucsi+ alte subansamble ale suspensie.
                      In plus, aceste schimbari trebuie facute cu cap, masina din fabrica este gandita ca toate elementele sa functioneze la unison, sa fie in echilibru iar schimbarile pe sistemul "am auzit eu ca arcurile astea sunt smechere, pun d-astea si amortizoare din celelalte, tot smechere, si nu mai stiu ce de la nu mai stiu ce firma" risca sa duca la efecte..negative.
                      Inca o data, multumesc pentru precizari.

                      Cu respect,

                      Comment


                      • Buna ziua tuturor,

                        Am o rugaminte: vreau sa imi instalez o alarma ( pe un Avensis 2.2 diesel) si a-si dori sa imi recomandati ceva de care ati fost/sunteti multumiti.
                        Ma intereseaza o alarma care sa utilizeze cheia originala a masinii.

                        Cu multumiri,

                        Comment


                        • la multi ani! va doresc ca in noul an tot ce va doriti sa vi se indeplineasca si mai ales multa sanatate.

                          Comment


                          • Originally posted by jus View Post
                            la multi ani! va doresc ca in noul an tot ce va doriti sa vi se indeplineasca si mai ales multa sanatate.
                            Multumesc JUS pentru gandurile frumoase si va doresc si eu Un An Nou mai bun, mai linistit cu multe bucurii si satisfactii alaturi de cei dragi.

                            La Multi Ani tuturor !!!

                            Comment


                            • Salut!

                              O intrebare..
                              Am vazut ca in functie de consumatori masinuta sta la relanti la 900-1100rpm, mai ales cand e pornita clima am vazut ca are tendinta de a oscila intre aceste valori, insa in momentul in care se schimba turatia (mai exact in momentul cand turatia creste) se observa foarte insesisabil o mica tensiune la luminile din habitaclu si la luminile exterioare... trebuie sa stai cu ochiul pe el sa-ti dai seama. Am fost la un service din bucuresti (nu doresc sa-i dau numele) acestia in prima faza nu au observat nimic, dupa care la insistentele mele iau mai facut o verificare si concluzia a fost urmatoarea:
                              Au venit cu un aparat de masura si au masurat curentul din baterie si acesta oscila intre anumite valori (nu-mi mai aduc aminte) in momentul in care se schimba turatia. De aici a inceput o adevarata aventura..domnule e stricat un grup de diode din alternator sau poate altceva dar sigur e alternatorul de vina...si sigur nu ma mai tine 1000km, intreband de pret initial am pornit de la 200Ron manopera + interventia celui cu diodele ( nu foarte mare).. dupa care am urcat la un specialist mai mare in grad din acel service si surpriza... prietene poate face alternatorul si 2000 ca sa-l repari..si daca tot vrei sa-l repari nu mai bine cumperi unul nou..dam comanda de unul original si face doar 3000 ron....Aiurea am zis..fratilor am nevoie de un moment de gandire.... A doua zi am dus masina la alt service (la un bun amic) acestia au masurat curentul in baterie timd de-o ora aproape la insistentele mele..si totul oscileaza in parametri normali. Pentru linistea mea am discutat vreo 2 ore cu un domn inginer specialist pe diagnoza auto si in special parte electrica... explicatia a fost simpla.. eu sunt un pic stresat si dus cu capul si masina cica nu are nimic.. e normal ca masina sa oscileze intre acele turatii in functie de consumtaori iar acel puseu de tensiune este normal deoarece alternatorul in acel moment incearca sa compenseze consumul...... Sper sa fi facut bine ca l-am ascultat si nu am ajuns sa schimb alternatorul...
                              Am facut de atunci cu masina vreo 5-6kkm.... si totul e ok..nu mi-a crapat nimic la ea.

                              Am procedat bine?

                              Va multumesc

                              Comment


                              • Originally posted by chimi_007 View Post
                                Salut!

                                O intrebare..
                                Am vazut ca in functie de consumatori masinuta sta la relanti la 900-1100rpm, mai ales cand e pornita clima am vazut ca are tendinta de a oscila intre aceste valori, insa in momentul in care se schimba turatia (mai exact in momentul cand turatia creste) se observa foarte insesisabil o mica tensiune la luminile din habitaclu si la luminile exterioare... trebuie sa stai cu ochiul pe el sa-ti dai seama. Am fost la un service din bucuresti (nu doresc sa-i dau numele) acestia in prima faza nu au observat nimic, dupa care la insistentele mele iau mai facut o verificare si concluzia a fost urmatoarea:
                                Au venit cu un aparat de masura si au masurat curentul din baterie si acesta oscila intre anumite valori (nu-mi mai aduc aminte) in momentul in care se schimba turatia. De aici a inceput o adevarata aventura..domnule e stricat un grup de diode din alternator sau poate altceva dar sigur e alternatorul de vina...si sigur nu ma mai tine 1000km, intreband de pret initial am pornit de la 200Ron manopera + interventia celui cu diodele ( nu foarte mare).. dupa care am urcat la un specialist mai mare in grad din acel service si surpriza... prietene poate face alternatorul si 2000 ca sa-l repari..si daca tot vrei sa-l repari nu mai bine cumperi unul nou..dam comanda de unul original si face doar 3000 ron....Aiurea am zis..fratilor am nevoie de un moment de gandire.... A doua zi am dus masina la alt service (la un bun amic) acestia au masurat curentul in baterie timd de-o ora aproape la insistentele mele..si totul oscileaza in parametri normali. Pentru linistea mea am discutat vreo 2 ore cu un domn inginer specialist pe diagnoza auto si in special parte electrica... explicatia a fost simpla.. eu sunt un pic stresat si dus cu capul si masina cica nu are nimic.. e normal ca masina sa oscileze intre acele turatii in functie de consumtaori iar acel puseu de tensiune este normal deoarece alternatorul in acel moment incearca sa compenseze consumul...... Sper sa fi facut bine ca l-am ascultat si nu am ajuns sa schimb alternatorul...
                                Am facut de atunci cu masina vreo 5-6kkm.... si totul e ok..nu mi-a crapat nimic la ea.

                                Am procedat bine?

                                Va multumesc
                                Paranoia nu esti problema este de la alternator...posibil de la puntea de diode. Daca nu te deranjeaza acel licarit de la luminile interioare dar mai mult ca sigur iti fac si farurile la fel poti sa stai mult si bine pana crapa deci nu trebuie schimbat nimic. Cand o crapa te duci si il reconditionezi cumperi unul second sau cumperi unul nou si cu asta basta. In rest nu se va intampla nimic cu masina ta!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google