Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incercati la filtru de polen , Corteco, carbon activ.
    http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

    Comment


    • Originally posted by vali44 View Post
      Sa ma laud putin ....
      Azi am schimbat rotile de iarna cu cele de vara , ocazie cu care am gresat culisele spate si am schimbat culisele fata - cele fara garnitura , adica cele superioare cu altele cu garnitura . Am constatat la roata dreapta-fata ca una din culise mergea destul de greu si uzase placutele de franare , mai erau cam 3-4 mm de sant de control . Cele de pe stanga aveau aprox 6-7mm . Fiind vremea frumoasa am decis schimbarea tuturor placutelor de frana . Operatiunea a durat cam 1,5 ore cu berea de rigoare ... Vreau sa va spun ca dupa gresarea culiselor am avut ca rezultat ZERO ZGOMOT PE ETRIERI !
      Am folosit placute de franare TRW iar cele originale erau BOSCH .
      Neavand la indemana tubul cu vaselina originala pentru etrieri nu pot sa scriu codul acesteia dar promit sa o postez , poate reusim sa gasim undeva de cumparat la pret altfel decat cel din reprezentanta . Am mai descoperit ca firul transmitatorului ABS stanga-fata era neprotejat la frictiunea cu elementele de suspensie si l-am protejat cu membrana protectoare a unui cablu electric . Sa fi scapat din vedere acest lucru manufacurierul din Anglia ?!?
      Masina are 56000 km iar bavura discurilor de frana este sub 1 mm pe toate rotile , fara santuri profunde indiferent de fata discului .
      Salutam "vanatorul de rachete".

      Referitor la culise (calareti): e musai inlocuirea lor atunci cand fac zgomot? Adica se uzeaza boltul cumva, iar aplicarea vaselinei nu rezolva problema in mod optim?

      Eu inteleg problema asa:
      Calaretul are un diametru maxim cat sa culiseze fest (cu un spatiu minim) in colonet. Acest spatiu minim este uns si umplut de vaselina speciala. Si zgomot n-are cum sa fie, in felul acesta.
      Zgomotul apare cand spatiul se mareste datorita cui: a uzurii calaretului (adica si-a micsorat diametrul), ori a disparitiei vaselinei?

      Confectionarea la strung a calaretului este solutie ok? Adica, gasesti un material (otel) suficient de rezistent, care sa indeplineasc proprietatile necsare (dilatatie, rezistenta la uzura, necasant, etc). Iar in aceasta metoda banuiesc ca strungarul tre' sa fie cel mai artist, ca sa scoata diametrul optim.

      De ce intreb: am un concert infernal pe mai toti etrierii, iar orasul are foarte mult pavaj. Si vreau sa rezolv situatia rentabil.

      Multumesc.
      トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

      Comment


      • Originally posted by PalCo View Post
        Salutam "vanatorul de rachete".

        Referitor la culise (calareti): e musai inlocuirea lor atunci cand fac zgomot? Adica se uzeaza boltul cumva, iar aplicarea vaselinei nu rezolva problema in mod optim?

        Eu inteleg problema asa:
        Calaretul are un diametru maxim cat sa culiseze fest (cu un spatiu minim) in colonet. Acest spatiu minim este uns si umplut de vaselina speciala. Si zgomot n-are cum sa fie, in felul acesta.
        Zgomotul apare cand spatiul se mareste datorita cui: a uzurii calaretului (adica si-a micsorat diametrul), ori a disparitiei vaselinei?

        Confectionarea la strung a calaretului este solutie ok? Adica, gasesti un material (otel) suficient de rezistent, care sa indeplineasc proprietatile necsare (dilatatie, rezistenta la uzura, necasant, etc). Iar in aceasta metoda banuiesc ca strungarul tre' sa fie cel mai artist, ca sa scoata diametrul optim.

        De ce intreb: am un concert infernal pe mai toti etrierii, iar orasul are foarte mult pavaj. Si vreau sa rezolv situatia rentabil.

        Multumesc.
        Salut Cornel . Nu mai sunt * vanator * .. acum sunt * asistat social * si ma bucur de protectia * scutului * ....
        Referitor la intrebarile tale am sa-ti spun ce am constatat eu , daca altcineva are o idee mai buna as fi recunoscator sa o posteze - culisele fara garnitura din cauciuc au un anumit punct unde se uzeaza din cauza lovirii de marginea etrierului in sine . Nu cred ca este bine sa faci alta culisa din material mai dur deoarece in felul acesta distrugi materialul etrierului si este mult mai scump un etrier decat o culisa . Pentru rezolvarea problemei citeste o postare a lui ZORRO in care spune de unde si-a cumparat set de culise . Eu nu stiu codul lor dar il pot afla si ti-l spun telefonic . Ideea este ca de la setul pe care-l cumperi folosesti doar culisele prevazute cu garnitura de cauciuc si ai rezolvat problema pentru totdeauna avand ambele culise cu garnitura pe fiecare etrier . In privinta vaselinei albe pentru culise vestile sunt foarte proaste , am dat codul si compozitia acesteia la un magazin de piese auto care lucreaza cu Autonet in speranta ca vor gasi macar un corespondent . Pana acum rezultatul este zero ... singura varianta este o * pila * la o reprezentanta Toyota .
        Cred totusi ca setul de culise vine insotit si de un tub cu vaselina si atunci ai rezolvat problema .... daca faci rost de undeva de vaselina fa publica sursa !
        Bafta !

        Comment


        • Buna ziua tuturor,

          In primul rand doresc sa va urez la multi ani cu ocazia Sf Nicolae si sa va adresez o intrebare:
          - am un Avensis 2.2 diesel din 2005 cu 125.000 km la bord si ma bate gandul sa schimb amortizoarele si arcurile pe spate
          Ma intereseaza sa stiu ce fel de amortizoare sunt echipate Toyota Avensis din 2005, motor diesel D4D 2.2: pe gaz sau ulei ?

          De asemenea ce marci imi recomadati pentru amortizoare si arcuri ?

          Credeti ca este in regula sa schimb in prima faza amortizoarele si apoi arcurile ?

          Conteaza daca nu schimb in acelai timp si amortizoarele si arcurile ? Ce riscuri ar exista ?

          Cu multumiri,

          Comment


          • Originally posted by avensis75 View Post
            Buna ziua tuturor,

            In primul rand doresc sa va urez la multi ani cu ocazia Sf Nicolae si sa va adresez o intrebare:
            - am un Avensis 2.2 diesel din 2005 cu 125.000 km la bord si ma bate gandul sa schimb amortizoarele si arcurile pe spate
            Ma intereseaza sa stiu ce fel de amortizoare sunt echipate Toyota Avensis din 2005, motor diesel D4D 2.2: pe gaz sau ulei ?

            De asemenea ce marci imi recomadati pentru amortizoare si arcuri ?

            Credeti ca este in regula sa schimb in prima faza amortizoarele si apoi arcurile ?

            Conteaza daca nu schimb in acelai timp si amortizoarele si arcurile ? Ce riscuri ar exista ?

            Cu multumiri,
            Amortizoarele sunt cu ulei . Cred ca este bine sa le verifici si daca nu este curs niciunul sa nu le schimbi . Cat priveste arcurile , nu inteleg de ce trebuie schimbate ? Ai carat greutati mari in portbagaj si s-au inmuiat ? Fa mai intai o verificare , nu arunca banii inutil .

            Comment


            • Originally posted by avensis75 View Post
              Buna ziua tuturor,

              In primul rand doresc sa va urez la multi ani cu ocazia Sf Nicolae si sa va adresez o intrebare:
              - am un Avensis 2.2 diesel din 2005 cu 125.000 km la bord si ma bate gandul sa schimb amortizoarele si arcurile pe spate
              Ma intereseaza sa stiu ce fel de amortizoare sunt echipate Toyota Avensis din 2005, motor diesel D4D 2.2: pe gaz sau ulei ?

              De asemenea ce marci imi recomadati pentru amortizoare si arcuri ?

              Credeti ca este in regula sa schimb in prima faza amortizoarele si apoi arcurile ?

              Conteaza daca nu schimb in acelai timp si amortizoarele si arcurile ? Ce riscuri ar exista ?

              Cu multumiri,
              salut!
              La 125.000 de km se mai schimba daca se lasa, alt motiv la o exploatare normala nu ar trebui sa fie.Am avut si eu ocazia sa schimb toate amortizoarele la un Ave T 25 din 2003, 2.0 d4d la 135.000 deoarece unul pe fata era moale si facea balans in curbe, iar unul din cele de pe spate la fel. Puteam sa mai merg mult si bine cu ele daca nu o doream sa fie cat mai rigida ( se poate ) in viraje.
              Ce iti recomand :
              -inainte de schimbare sa le verifici si sa te asiguri ca merita schimbarea.E simpla povestea, ai 2 variante.
              -la schimbare, la o masina veche de 7 ani, daca tot o desfaci , e bine sa verifici toate piesele care au cauciuc pe ele ( bucsi, bielete, etc ) Daca au jocuri sau uzuri vizibile, e bine sa le schimbi. Rulmentii de sus se schimba deobicei o data cu amortizoarele, daca tot o desfaci o data la 7 ani.
              - arcurile nu se schimba, rezista infinit mai mult decat amortizoarele la o exploatare normala. In schimb,daca ai facut drag-race-uri cu placa de beton in spatele portbagajului sau ai tras remorci cu cherestea, s-ar putea sa fie cazul. lasand gluma la o parte,nu cred sa fie cazul.
              Optiunile ce le-am urmat la schimbare au fost :
              fata- amortizoare originale Toyota, Heavy duty ( sunt diferite de cele din dotarea de fabrica a masinii );
              spate- kayaba ( kyb )
              Au fost ok, am mai mers 5000 de km si am dat-o. Ca noua
              Sper sa-ti fie de folos.
              177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

              Comment


              • Originally posted by brewed View Post
                salut!
                La 125.000 de km se mai schimba daca se lasa, alt motiv la o exploatare normala nu ar trebui sa fie.Am avut si eu ocazia sa schimb toate amortizoarele la un Ave T 25 din 2003, 2.0 d4d la 135.000 deoarece unul pe fata era moale si facea balans in curbe, iar unul din cele de pe spate la fel. Puteam sa mai merg mult si bine cu ele daca nu o doream sa fie cat mai rigida ( se poate ) in viraje.
                Ce iti recomand :
                -inainte de schimbare sa le verifici si sa te asiguri ca merita schimbarea.E simpla povestea, ai 2 variante.
                -la schimbare, la o masina veche de 7 ani, daca tot o desfaci , e bine sa verifici toate piesele care au cauciuc pe ele ( bucsi, bielete, etc ) Daca au jocuri sau uzuri vizibile, e bine sa le schimbi. Rulmentii de sus se schimba deobicei o data cu amortizoarele, daca tot o desfaci o data la 7 ani.
                - arcurile nu se schimba, rezista infinit mai mult decat amortizoarele la o exploatare normala. In schimb,daca ai facut drag-race-uri cu placa de beton in spatele portbagajului sau ai tras remorci cu cherestea, s-ar putea sa fie cazul. lasand gluma la o parte,nu cred sa fie cazul.
                Optiunile ce le-am urmat la schimbare au fost :
                fata- amortizoare originale Toyota, Heavy duty ( sunt diferite de cele din dotarea de fabrica a masinii );
                spate- kayaba ( kyb )
                Au fost ok, am mai mers 5000 de km si am dat-o. Ca noua
                Sper sa-ti fie de folos.
                Multumesc brewed,

                Bineinteles ca informatiile prezentate de tine imi sunt de folos.

                Ce asi dori sa te mai intreb este partea legata de rulmentii de sus: cumva rulmentii de sus sunt una si aceiasi cu flansele ? sau pe langa flanse mai sunt si acesti rulmenti ?

                Referitor la exploatare: de cand am luat masina ( la 75.000 km) am mers regulamentar fara sa o incarc peste masura (maxim 5 persoane plus bagajul din portbagaj atunci cand am mai plecat prin vacanta, 1-2 ori pe an in rest 2 persoane).

                In concluzie recomanzi sa inlocuiesc doar amortizoarele si sa mai las arcurile actuale ( sunt ale masinii din 2005).

                Cu respect,

                Comment


                • Originally posted by avensis75 View Post
                  Multumesc brewed,

                  Bineinteles ca informatiile prezentate de tine imi sunt de folos.

                  Ce asi dori sa te mai intreb este partea legata de rulmentii de sus: cumva rulmentii de sus sunt una si aceiasi cu flansele ? sau pe langa flanse mai sunt si acesti rulmenti ?

                  Referitor la exploatare: de cand am luat masina ( la 75.000 km) am mers regulamentar fara sa o incarc peste masura (maxim 5 persoane plus bagajul din portbagaj atunci cand am mai plecat prin vacanta, 1-2 ori pe an in rest 2 persoane).

                  In concluzie recomanzi sa inlocuiesc doar amortizoarele si sa mai las arcurile actuale ( sunt ale masinii din 2005).

                  Cu respect,
                  Da, fara arcuri iti recomand.
                  Scartaie vreun amortizor sau face balans la denivelare ? De ce le schimbi ?
                  Rulmenti = rolele de partea superioara a prinderii amortizoarelor ( sau flanse cum zici )
                  177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                  Comment


                  • de unde ai luat amortizoarele originale toyota?

                    Comment


                    • Originally posted by jus View Post
                      de unde ai luat amortizoarele originale toyota?
                      Acum 3 ani le-am luat de la japan parts. Cu numar de serie, certificat de origine, totul ok.Erau mai ieftine decat la reprezentanta. Nu stiu daca mai exista ca firma in prezent.
                      177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                      Comment


                      • japan parts mai exista ca firma da oare or mai avea sau comercializa asa ceva?
                        cele orig care le-ai dat jos de cine erau facute?

                        Comment


                        • le-ai luat de la japan parts ca sediu(firma)sau erau de la orice mag de piese si colaborau cu ei?

                          Comment


                          • Originally posted by brewed View Post
                            Da, fara arcuri iti recomand.
                            Scartaie vreun amortizor sau face balans la denivelare ? De ce le schimbi ?
                            Rulmenti = rolele de partea superioara a prinderii amortizoarelor ( sau flanse cum zici )
                            Tot am impresia cand merg ( uneori) ca se aude un scartait dar o sa urmaresc mai atent simtomele de care imi spui: balans si scartatit.

                            Inca o data multumesc,

                            P.S. Poti sa imi mai recomanzi si alte marci de amortizoare ?

                            Comment


                            • de kyb am auzit numai de bine

                              Comment


                              • In general amortizoarele se schimba in 2 situatii:
                                1. amortizor spart, prezinta scurgeri de ulei;
                                2. se face test de amortizoare si se constata o eficienta scazuta a acestora (dupa mine tot ce este sub 40% ar trebui schimbat). Atentie, inainte de efectuarea testului in cauza este neaparat nevoie sa se verifice presiunea din rotile ale caror amortizoare se testeaza. O roata mai moale/mai tare decat valoarea nominala poate influenta destul de mult rezultatul testului (mai pe scurt, fara presiune adecvata sunt testul este degeaba).
                                Amortizoarele se schimba mereu in pereche.
                                Daca se constata in urma testului ca pe o punte trebuie schimbat minim un amortizor iar cele de pe cealalata punte nu sunt inca de schimbat insa nici mult mai au, cel mai bine ar fi sa le schimbi pe toate 4 odata.
                                Inca o chestie: chiar si amortizoarele "pe gaz" au ulei in ele, nu doar cele "pe ulei".
                                Inca o chestie: in general nu amortizoarele scartaie ci ceva bucsa.
                                Alta chestie: suspensia de la T25-ul pre-facelift este mai barca de felul ei din fabrica (de altfel foarte confortabila). De asemenea, se lasa destul de repede de fund la incarcare.
                                Eu iti recomand sa faci un test al amortizoarelor inainte sa le schimbi(dar tinand cont de presiunea din roti, neaparat). Este posibil sa constati ca vrei sa schimbi ceva care de fapt nu necesita schimbare.

                                Ca si amortizoare, ca intrebai de ele, eu am folosit Kayaba la masina anterioara (matiz) si vreau sa spun ca a schimbat radical comportamentul masinii. Dupa parerea mea sunt niste amortizoare foarte bune.
                                Daca ar fi sa schimb la asta a mea acum amortizoarele, prima optiune ar fi cele de origine si apoi Kayaba.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google