Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service in general - preturi, servicii, tips

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Joi seara sau vineri dimineata o sa ajung si eu in Focsani...probabil prea tarziu!
    2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
    2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

    Comment


    • Originally posted by StefanVVTi View Post
      Joi seara sau vineri dimineata o sa ajung si eu in Focsani...probabil prea tarziu!
      Fane , daca e ce ma gandesc eu , poti sa trimiti pe cineva sa-mi aduca bidonul cu vin la reprezentanta ... , voi ajunge acolo in jurul orei 09.30 ! Hai ca am glumit ... scuze pentru off topic ! Totusi , mai ai nr meu de tel ? Mi-ar placea sa ne mai intalnim cateva minute , chiar si in trafic .

      Comment


      • Service urile Toyo Motors sunt destul de ok nu am nimic de reprosat pana acum

        Comment


        • Salutare tuturor,

          Sunt un fericit posesor al unui avensis clasic, de putina vreme...
          L-am achizitionat cu programul 5 ani intretinere + 5 garantie, deci din punctul de vedere al costului reviziilor nu sunt foarte ingrijorat. Totusi as vrea sa stiu pe unde sa merg cu ea la revizii din punctul de vedere al seriozitatii. Am vazut ca Pitesti-ul e cotat destul de bine. Masina a fost luata de la Valcea unde cei cu care am intrat in contact au fost super ok. Toyota Valcea sunt aceiasi firma cu Next Automobile din Pitesti. Pentru revizii sunt mai bine de 100% sigur ca voi merge la unul din celel doua service-uri.

          Verificarea de 1000 a fost facuta la Valcea si pot spune ca nu a fost neaparat o simpla formalitate... bineinteles ca verificarile facute de ei nu-mi depaseau nici mie sau nicicarei alte persoane cat de cat cu inclinatii mai tehnice cunostintele insa au fost facute de cei de la Valcea cu simt de raspundere.

          S-a verificat uleiul, luminile. Seful de service a bagat-o/scos-o din service, probabil a aruncat un ochi la ce afisa calculatorul de bord si totul a fost bineinteles in regula.

          Bafta!

          Comment


          • Am facut si eu revizia de 30.000 la Avensis 2.0 D4D (2008) la Toyota Bacau.
            Filtrul de polen l-am cumparat si schimbat eu, filtrele de motor si combustibil le-am cumparat online si le-au schimbat ei.

            Costul total al reviziei (manopera, ulei Castrol SLX Professional 5W30, filtru ulei, garnitura buson) a fost 608 RON. Mi-au verificat lichidul de frana si nu a necesitat schimbare (in carte scrie ca trebuie schimbat la 30.000).

            Nu am ce sa le reprosez, foarte amabili si masina a intrat pe elevator la ora programata. In concluzie recomand! Este acceasi firma care adiminstreaza si service-ul Focsani.

            Comment


            • N-ai facut si un calcul total al reviziei?
              Sunt curios cu cat ai iesit mai ieftin.
              Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

              Comment


              • Salut, pai ei mi-au estimat cost total al reviziei 1200 RON cu consumabilele lor (inclusiv lichid de frana), iar eu am iesit la 608+250 (consumabilele mele)=858 RON. Rezulta o economie de 342 RON din care scadem lichidul de frana 76 RON deci 266 RON. E ceva.

                Filtrele pe care le-am luat au fost:
                - aer Knecht/Mahle
                - polen Jakoparts cu carbon
                - motorina Mann.

                Comment


                • Salut!

                  Sunt un proaspat posesor de Corolla, cumparata second de la un coleg. E model 2004, 1.4 benzina. Vreau sa ii schimb filtrele pentru inceput, si am gasit pe ingaraj.ro niste preturi decente, insa nu prea stiu daca se preteaza la masinuta marca jakoparts?!

                  Filtru ulei 15.02 lei
                  Filtru aer 36.61 lei
                  Filtru polen (carbon activ) 57.72 lei Repet, toate filtrele marca jakoparts.

                  Schimburile le voi face la un service, 80 lei manopera care include si o verificare a masinii.

                  Ulei cred ca voi lua un 5w-30, inca nu stiu exact, Castrol Magnatec am gasit la 140lei/4L.
                  Rogu-va, iau filtrele alea sau merge pe clasicele MANN, NIPPARTS etc? (par example filtru aer NIPPARTS e 80 lei, diferenta destul de mare fata de jako).

                  In speranta ca nu v-am plictisit,

                  Bogdan

                  Comment


                  • Am facut comanda pentru piese, filtru aer Champion 29 lei, filtru ulei Jakoparts 33 lei, filtru polen Mann cu carbon 61 lei. Mai ramane uleiul, habar n-am ce sa iau.

                    Comment


                    • Pai am vazut ca multi recomanda ulei Mobil 1 ESP 5W30, si eu am vrut sa iau tot din acela dar nu am mai ajuns la timp si am ramas la ce mi-au pus ei in Service (Castrol SLX professional). E pe la 55 RON litrul, tot atat a costat si Castrolul. bafta!

                      Comment


                      • Oops. Nu am vazut ca masina ta e pe benzina. Scuze Kappa. Din cate am vazut, Jakoparts este firma germana Herth und Buss care produce si Nipparts. Deci nu sunt chiar de aruncat. Personal am preferat insa marcile clasice Mann si Mahle pentru filtrele importante (motorina si motor) si doar cel de habitaclu l-am luat Jako.

                        Comment


                        • Salut

                          Am fost la revizie pentru 45000km cu RAV4, la Toyota Sud Bucuresti:

                          ulei 5w30 4l 183,5
                          filtru ulei 40,7
                          filtru aer 103,03
                          filtru polen 102,47
                          garnitura buson 4,24
                          manopera 190,4
                          total
                          624,34 RON

                          Am fost multumit. A durat putin si foarte amabili.

                          Am primit si un cadou un vin spumos/sampanie.

                          Numai bine,
                          Alex.

                          Comment


                          • Am facut revizia de 2 ani la Auris azi la GTC.

                            M-a costat aşa: 4,2 L ulei Lexus Formula XS 0W-20, filtru ulei, lichid de frānă 0,5L, manoperă 1,6 ore = 587 RON TVA inclus.
                            Filtrele de aer şi polen mi le-am schimbat singur. Totul a mers repede şi am plecat acasă īntr-o oră şi un sfert.
                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • de ce doar 0,5 litrii de lichid de frana? ti-au schimabt doar juamte sa stii nu e tot schimbat .

                              Comment


                              • Am stat lāngă maşină pe tot parcursul reviziei, atāt a intrat.
                                Au scos cāt s-a putut de mult lichid din instalaţie de la toate cele 4 roţi.
                                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google