Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service in general - preturi, servicii, tips

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • va salut pe toti de aici..am un avensis 2.2 l d4d de 3 ani si ma apropii de revizia la 90000(reviziile de la 30000 nu le am mai facut la inchape motors din cauza bine stiuta de toti) si vroiam sa intreb daca are cineva idee in afara de consumabile,ulei se mai schimba ceva?Pana acum n am avut nici o problema cu masina..Multumesc si astept pareri

    Comment


    • pai in functie de vechimea masinii, din 2 in 2 ani e recomandat sa schimbi lichidul de frana, la 5 ani antigelul, dar astea sunt lucruri pe care le poti vedea in cartea de service a masinii
      Ave 1.8 Luna '08

      Comment


      • Originally posted by Soringr View Post
        va salut pe toti de aici..am un avensis 2.2 l d4d de 3 ani si ma apropii de revizia la 90000(reviziile de la 30000 nu le am mai facut la inchape motors din cauza bine stiuta de toti) si vroiam sa intreb daca are cineva idee in afara de consumabile,ulei se mai schimba ceva?Pana acum n am avut nici o problema cu masina..Multumesc si astept pareri
        In mod normal, la 90k ai uleiul, lichidul de frana, filtrul de motorina si celelalte filtre (aer, polen, ulei).
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • direct la reprezentanța pentru europa

          Originally posted by OvidiuH View Post
          Asta e evident. Nu există termen de comparaţie între imaginea şi serviciile Toyota "din afară" şi cele de la noi.
          Se pare că singura șansă ca o cerere sau reclamație să fie luată în serios este adresarea ulterioară sau chiar direct la reprezentanța pentru europa: http://www.toyota.eu/contact/Pages/default.aspx
          Cei de la ”centrala” din România, Toyota din Pipera, sunt destul de departe de un minim de deontologie, cinste și corectitudine. Atenție, bulgarii sunt tot sub jurisdicția celor din pipera!

          Comment


          • Reprezentanta pentru EU te paseaza rapid la Toyota Romania.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • Am facut revizia de 3 ani (28.330 Km) la GTC Auto, cu piesele mele:

              - 4 litri ulei Toyota 5W30 ..................................... 140 lei
              - filtru ulei VIC C-110 ........................................... 16 lei
              - garnitura buson baie ulei Toyota 90080-43037 ........ 5 lei
              - filtru aer JAPANPARTS FA-288s ............................ 29 lei
              - filtru polen carbon Zerro Pollution W21528 ............ 70 lei
              - manopera GTC .................................................. 87 lei
              ________________________________________________
              Total .................................................. ............... 347 lei

              Am stat la rampa pe tot parcursul reviziei, placutele de frana sunt in regula, se vor schimba la anul.
              Filtrul de ulei VIC este japonez 100%, l-am luat de la Euro07, cei de la AlPadrino vand sub acelasi nume un filtru YC 110, fabricat de 888 din Singapore.

              Mai multe detalii si teste de filtre gasiti la rusi.

              @ closchkutza: este a doua revizie la care bag ulei de la c_slv, anul recut am luat si filtrul de ulei, precum si lichidul de frana si nu am nici-o problema. Suntem multi care cumparam de la el...
              Last edited by nei-k; 09-23-2011, 08:43 AM.
              Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

              Comment


              • Man, eu nu am zis ca piesele omului sunt contrafacute. Doamne fereste, n-ar fi drept sa acuz asa aiurea omul.
                Ce ziceam eu erau de fapt 2 nedumeriri:
                1. pe ce filiera ajung acele consumabile pe piata, consumabile care in mod normal sunt destinate exclusiv reprezentantelor?
                2. care este motivul pentru care uleiul este atat de ieftin (printre cele mai ieftine uleiuri de pe piata)?

                Adica nah, nu ma multumesc sa dau banul pe o chestie, eu vreau sa aflu si cum a ajuns pe piata acea chestie.

                De la AlPadrino eu luam filtru de ulei Toyota(modelul pentru corolla am impresia) pe care il foloseam la maty.

                Comment


                • Nu te condamn!
                  Aveau pe stoc si filtru Toyota, dar mi s-a pus pata pe VIC.
                  Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                  Comment


                  • Salut! Stiti cumva cine produce discurile de frana OE de pe Toyota Auris 1.4 diesel? Auzisem de la un posesor de Corolla ca ar fi TRW, dar stie cineva sigur?

                    Comment


                    • Pana la urma mi-am pus ATE si pe fata si pe spate, cu tot cu placute de frana. Luate toate de la Nafi Tehnic, le-am pus cand am facut si revizia de 4 ani.

                      Comment


                      • salut, sunt proaspatul posesor al unei Corolla 1,6 benzina din 2008 de care sunt incantat.
                        de asemenea, sunt nou pe forum.
                        in aceste conditii, vin, normal cu o intrebare catre voi:
                        ce service recomandati in bucuresti, atat pt. preturi, cat si pt. calitatea lucrarilor?
                        masina se apropie de 45.000 km si a facut 3 ani, asa ca e timpul pentru o revizie...
                        de service-urile toyota din bucuresti am tot auzit ca sunt scumpe si vreo 2 posesori cu care am mai vorbit nu erau prea multumiti nici de munca facuta de mecanicii de acolo...

                        Comment


                        • Originally posted by alexhaihui View Post
                          salut, sunt proaspatul posesor al unei Corolla 1,6 benzina din 2008 de care sunt incantat.
                          de asemenea, sunt nou pe forum.
                          in aceste conditii, vin, normal cu o intrebare catre voi:
                          ce service recomandati in bucuresti, atat pt. preturi, cat si pt. calitatea lucrarilor?
                          .
                          PITESTI sau FOCSANI !

                          Comment


                          • GTC Auto, cat inca esti in garantie si iti pasa de asa-zisa garantie Toyota de Romania.
                            Dupa ce iesi din garantie, poti si Nafi Tehnic.

                            Comment


                            • Recomand GTC Auto, chiar daca n-as fi din Bucuresti. Am facut pana acum 3 revizii la ei, este cea mai ieftina alternativa pentru cineva cu masina in garantie si apreciez enorm ca pot sa stau langa masina pe tot parcursul interventiei. Pentru mine conteaza sa vad din ce cutie sunt scoase piesele si ce scrie pe ea.

                              Comment


                              • Teapa la Genius Motors Brasov

                                Va recomand sa ocoliti service-ul Toyota Genius Motors Brasov.
                                Anul acesta mi-am cumparat singur ulei de motor si filtru pentru Toyota Yaris si l-am schimbat la un service obisnuit, fara pretentii. Teapa consta in faptul ca filtrul vechi, de la Genius, desi pe deviz era trecut "Toyota" si taxat la 34 lei fara tva deci cu tva vreo 42 lei la care s-a aplicat pe factura o reducere de 10% deci pret final aprox. 38 lei, s-a dovedit a fi inscriptionat Jakoparts si cautand pe net se gaseste la un pret mediu de 17 lei. Ca sa nu mai vorbesc de manopera, adica tot ce au facut ei la ultima revizie a durat vreo 45 minute (ulei + lichid frana + filtru aer si ce au mai verificat pe acolo), si au taxat 2 ore manopera la pret de 95 lei fara tva cu reducere 15% adica la final 200 lei manopera. Iar uleiul la fel, pe factura este trecut ulei toyota dar puteau sa puna ce vroiau ei...
                                La schimbul de ulei de anul acesta am ales sa nu merg la ei deoarece desi am cerut, la intrebarea lor sa-mi dea filtrul de aer si ulei schimbate nu mi le-au dat, si atunci am intrat la banuieli, care in privinta filtrului de ulei schimbat s-au confirmat(cu intarziere, dar daca eram mai destept ma uitam sub masina si vedeam si singur ca nu e filtru toyota inca de atunci).
                                Last edited by toytoy; 05-02-2012, 13:22 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google