Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service in general - preturi, servicii, tips

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In februarie trebuie sa fac si eu revizia de 2 ani la Auris. Cine imi poate da urmatoarele raspunsuri:
    - De unde sa cumpar filtrul de aer si de polen, sa fie mai ieftin dar sa aiba aceeasi calitate? Decat sa imi pun cine stie ce si sa ma trezesc cu diverse probleme, mai bine renunt si iau tot originale, chiar daca scumpe. La revizia de 1 an le-am schimbat si n-am avut nici cea mai mica problema. De fapt masina in sine n-a avut nici cea mai mica problema, in afara de multele vizite in service pentru semne de buna purtare
    - Unde sa fac revizia? Sa fie de incredere, sa pot sa stau si langa masina sa vad si eu ce se intampla. Am inteles ca GTC ar fi o optiune. Mai buna decat Toyota Sud unde merg mereu?
    Multumesc!
    Last edited by meios4us; 01-24-2010, 19:55 PM.

    Comment


    • Am facut revizia in final la Toyo Motor Sud. 1300 RON. Sunt multumit dar e scump.

      Comment


      • Originally posted by meios4us View Post
        Am facut revizia in final la Toyo Motor Sud. 1300 RON. Sunt multumit dar e scump.

        te-au lasat sa stai langa masina ?

        Comment


        • Nu toata revizia dar m-au chemat sa arunc o privire pe "burta" ei pentru ca am solicitat expres. Vroiam sa vad daca are vreun semn ceva de la borduri, gropi etc. Au zis ca oricum ei noteaza tot ce gasesc in neregula. Sa zicem ca ii cred Azi m-au sunat sa ma intrebe daca sunt multumit de revizie. Le-am zis ca a fost ok.

          Comment


          • revizia de 2 ani yaris1.3 toyota brasov
            580 ron( ulei, filtru ulei, filtru aer, lichid frana)
            60 ron schimbat anvelope de pe fata pe spate +echilibrat rotile

            Comment


            • la revizia de 45.000 schimba si filtru de polen? la yaris?

              Comment


              • Salutare, scuze daca deranjez pe cineva ,sunt nou venit pe forum.
                Am achizitionat o toyota Rav4 cu 175.000 km cu carte service doar la toyota . Am fost la service Toyota Oradea am cerut sa-mi confirme daca masina a fost in service si cit ar costa o revizie mare cu schimb ulei ,filtre , ulei in cutie si diferential ,curea de distributie ,etc. Dupa jumatate de ora ( desi eram singurul client in service ) nu au gasit masina in calculator ,si pretul nu erau foarte siguri a fost de aproximativ 4600 lei ,cu avans de 30% si programare peste 4 saptamini ca nu au piesele pe stoc. Am plecat la un garaj de cartier si au facut un calcul de 2800 lei . Din ambitie am sunat la Toyota Debrecen ( Ungaria ) si cu un e-mail am rezolvat programare peste 2 zile la un cost total de 2600 lei ( din prima mi0au dat reducere de 15% pt. client fidel ) si au si gasit masina cind are facute service-ul in Romania . Deci va las pe voi sa trageti concluziile

                Comment


                • Originally posted by cristipo View Post
                  Salutare, scuze daca deranjez pe cineva ,sunt nou venit pe forum.
                  Am achizitionat o toyota Rav4 cu 175.000 km cu carte service doar la toyota . Am fost la service Toyota Oradea am cerut sa-mi confirme daca masina a fost in service si cit ar costa o revizie mare cu schimb ulei ,filtre , ulei in cutie si diferential ,curea de distributie ,etc. Dupa jumatate de ora ( desi eram singurul client in service ) nu au gasit masina in calculator ,si pretul nu erau foarte siguri a fost de aproximativ 4600 lei ,cu avans de 30% si programare peste 4 saptamini ca nu au piesele pe stoc. Am plecat la un garaj de cartier si au facut un calcul de 2800 lei . Din ambitie am sunat la Toyota Debrecen ( Ungaria ) si cu un e-mail am rezolvat programare peste 2 zile la un cost total de 2600 lei ( din prima mi0au dat reducere de 15% pt. client fidel ) si au si gasit masina cind are facute service-ul in Romania . Deci va las pe voi sa trageti concluziile
                  Salut Cristi . Despre cei de la Toyota Oradea te sfatuiesc sa vorbesti cu Mos 64 ... are si el o adevarata istorie cu acestia . Mos spune despre ei ca * au filetul pe invers * !!!
                  Motiv in plus pentru a fi ocoliti de toti posesorii de Toyota din zona .

                  Comment


                  • Pacat ca cei de la noi (Oradea) nu isi pot rezolva problemele acasa si sunt obligati sa apeleze la vecini ,pacat ca cei de la Toyota Romania sunt dezinteresati si nu reactioneaza in niciun fel la reclamatii , pacat ca cei ca domnul inginer Andrei Vrabie sunt prea putini, pacat ca nu ne respectam si nu suntem respectati dar noroc ca avem acest forum unde sa ne spunem pasul si unde ne putem ajuta reciproc macar sa ne ferim de serviceurile care sunt neserioase! Si totusi suntem norocosi ca avem Debrecen si Miskolt(HU) aproape. Si iubim Toyota.

                    Comment


                    • Am facut azi revizia de 1 an (Corolla 2008-1,6 VVTI cu 7800km) la GTC Auto Popesti Leordeni. Initial am cerut informatii pe mail despre costuri pe care mi le-au trimis foarte prompt a doua zi . Am fost uimit sa vad ca valoarea era cu 200 Ron mai mica decat la Toyota Sud.M-am programat prin telefon. Am ajuns cu 1/2 ora mai devreme dar m-au preluat imediat si in 10 min masina era pe rampa. Au schimbat uleiul (Lexus 0W20), filtrul de ulei, au suflat filtrele de aer si polen si au verificat vizual toata masina. Total factura-520Ron. Concluzia: foarte multumit, ma voi duce din nou.

                      Comment


                      • Salutare tuturor,

                        Asa cum ati precizat si in postarile d-voastra cei de la Service Toyota ( cu cateva exceptii) inca nu stiu sa isi fidelizeze clentii sau sa aibe un comportament corect, logic si profesionit, in ciuda ,, amenzilor "carora le spun preturi.
                        Pana acum ceva timp imi procuram piesele de la reprezentanta dar serviciile le efectuam la un amic la service ( momentan este printre putinii care mi-au castigat increderea cand vine vorba de remediat ceva la masina sau de obtinut un disgnostic sincer) datorita costurilor corecte percepute pentru interventiile efectuate asupra masinii.
                        Din nefericire a plecat din bransa si am nevoie sa imi recomandati un service pentru Toyota, un service serios, corect si cu preturi cinstite.

                        Cu respect,

                        Comment


                        • Revin cu o alta intrebare:
                          - a mai folosit cineva placute de frana FERODO PREMIER ?
                          Ce parere aveti despre ele ? Sau recomandati alta marca ?
                          E vorba de placute frana fata, pentru Toyota Avensis, D4D, diesel 2.2.

                          Cu multumiri,

                          Comment


                          • Originally posted by avensis75 View Post
                            Revin cu o alta intrebare:
                            - a mai folosit cineva placute de frana FERODO PREMIER ?
                            Ce parere aveti despre ele ? Sau recomandati alta marca ?
                            E vorba de placute frana fata, pentru Toyota Avensis, D4D, diesel 2.2.

                            Cu multumiri,
                            am eu de aprox. 26500 Km. Pana acum le-am folosit din plin in 3 situatii "limita-extreme" si impreuna cu ABS-ul si-au facut treaba muuult peste asteptari. In rest, la franarile zilnice-obisnuite, se comporta mai bine decat cele stock: timp/distanta de oprire, zgomot redus, iar la spalatorie am observat ca se elimina mai putin material rezidual. Dar iti recomand sa incerci si GreenStuff de la ...
                            Last edited by MC_Maurice; 10-15-2010, 19:18 PM. Reason: completari

                            Comment


                            • Originally posted by MC_Maurice View Post
                              am eu de aprox. 26500 Km. Pana acum le-am folosit din plin in 3 situatii "limita-extreme" si impreuna cu ABS-ul si-au facut treaba muuult peste asteptari. In rest, la franarile zilnice-obisnuite, se comporta mai bine decat cele stock: timp/distanta de oprire, zgomot redus, iar la spalatorie am observat ca se elimina mai putin material rezidual. Dar iti recomand sa incerci si GreenStuff de la ...
                              Multumesc MC_Maurice,

                              Poti sa imi precizezi de unde le-ai cumparat si la ce pret ( placute frana fata, ptr. Avensis) ?

                              Cu respect,

                              Comment


                              • Pentru cei care sunt din Bucuresti,

                                Ce parere aveti despre cei de la GTC AUTO ?
                                Sunt seriosi ? Au preturi corecte, omensti ?
                                Vreau sa imi inlocuiesc antigelul la Avensis D4D,2.2 si vreau sa stiu care este pretul ( corect) pentru o astefel de interventie.

                                De asemenea vreau sa imi schimb si placutele de frana fata si am inteles ca cele de la FERODO mai exact FERODO PREMIUM sunt ok si la jumatate de pret fata de cele cumparate in reprezentanta Toyota.Ati mai folosit si alte marci ? Puteti sa recomandati si altceva ( ce ati mai folosit) ?
                                Aveti idee de unde pot sa le cumpar ?

                                Cu multumiri,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google