Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hai sa fim seriosi!Daca livrau masinile astea in SUA dadeau faliment demult!

    Comment


    • Sau or fi americanii mai putin pretentiosi,mai stii?

      Comment


      • Vino cu argumente, nu cu presupuneri.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • Bai frate majoritatea spun pe-aici de dispay-uri patate(lucru care ar trebui sa se vada la CTC),scartait de frane,greieri in bord(pe care-i am si eu dupa 1500km),antifonare proasta(se aude tot ce vrei sub podea),intrat greu in marche-arrier si lista continua si tu-mi spui mie ca japonezii habar n-au de toate astea???

          Comment


          • "Frate", ia aruncă un ochi pe forumurile Volkswagen, Opel, Ford, Renault etc. Fiecare firmă are bune şi rele, există cazuri cu probleme peste tot, în alte curţi chiar mult mai dese. După cum am zis şi mai sus, tu tragi linie şi le pui în balanţă ajunsurile şi neajunsurile. Sau te aşteptai să iei maşina perfectă la 16000 EUR ?
            Last edited by OvidiuH; 01-28-2008, 20:05 PM.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • Refuz sa mai intru in polemica cu tine.Raman la parerile mele si inchei aici orice fel de comentariu.Numai bine!

              Comment


              • ... si mai bag un (-) minus

                Originally posted by Corolla View Post
                Totusi ma tot incearca o intrebare:
                De ce trebuie sa inchidem ochii la toate neajunsurile constatate de noi la Noua Corolla tip:scartait de frane,greieri,zgomot tren rulare,cauciucuri naspa,antifonare slaba,etc.,etc.?Doar am dat o gramada de bani pe masina asta!De ce trebuie sa rezolvam totul romaneste:"dam muzica mai tare".Daca era o parlita de Dacie o puneam la zid(desi pretul este cel putin pe jumatate).Nu frate,acum suntem in Toyota si trebuie sa-i inghitim toate neajunsurile.Nu stiu...mi se pare ciudat,ca o camasa de firma care se scamoseaza dupa 2 zile,se decoloreaza dupa 1 saptamana,dar o purtam in continuare-cine mai e ca noi!
                - (minus)

                Cica ieri merg la drum si deodata gata cu stropitul pe parbriz bai ce dracu zic masina nou si nu mai merge stropitoarea .... sun la reprez pai veniti sa vedem ... (mi-e si rusine sa zic ....) bai fratilor nu mai era apa de spalat parbrizul, da cine se uita la nu stiu ce bat sa verific daca are apa, macar de se vedea rezervorul, dar asa ascuns pe undeva,
                bai da un led amarit acolo pe bord sa zica frate baga apa ....
                Asta ca la un cielo are acolo un martor, si nici nu mi-a trecut prin cap ca nu ar avea asa ceva ....
                Apoi volum cam mic aprox 2.5 L la un parbriz asa mare si la drumurile noastre "curate" trebuie bagat cam des .... opresti mai ridici capota ....

                Adevarul e ca atunci cind ne cumparam o masina noua nu prea stam sa vedem toate chestiile acestea ne asteptam ca aceste lucruri sa fie normale si sa le aiba, adica o masina de gen '80 are asa ceva si una de 2008 trebuie sa scoti batul .... e .... nici nu mai zic la nimeni ...

                mai umblam un pic si sa vedem ....

                Comment


                • stie cineva unde se asambleaza/fabrica toyota pentru europa respectiv tara noastra? corolla in primu rand

                  Comment


                  • Made in Japan pana acum, si de anul asta incepe productia in Africa de Sud si poate si in turcia daca au in continuare cereri asa mari.
                    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                    Comment


                    • citat:
                      "stie cineva unde se asambleaza/fabrica toyota pentru europa respectiv tara noastra? corolla in primu rand"

                      avensisul se fabrica in Anglia.Inainte de aderare la cumparare dealerul iti inmana pe linga factura, actele mnasinii si o Declaratie Vamala de Import unde intr-o casuta este trecuta originea produsului (nu mai stiu exact ce numar are casuta). Acum acele DVI-uri nu mai sunt necesare in UE dar pe factura este trecuta originea pentru ca vama sa stabileasca taxele ce trebuiesc platite.

                      Pentru zgomotul pe care-l face carburantul cind e plin rezervorul: azi de la service Iasi am rimit explicatia. Rezevorul are in partea unde vine "gatul" de alimentare o "cocoasa" caren u are placi pentru "valuri".De la aceasta cocoasa provine zgomotul.
                      Pentru cirlig de remorcare pretul ma blocat: 850eu fara TVA (desi nu am cerut si remorca!!)

                      Comment


                      • Originally posted by bogdanel88 View Post
                        stie cineva unde se asambleaza/fabrica toyota pentru europa respectiv tara noastra? corolla in primu rand
                        Stiu ca Yaris-ul pentru Ro, in Franta.
                        Yarisuca 1,3

                        Comment


                        • Originally posted by zorro View Post
                          Made in Japan pana acum, si de anul asta incepe productia in Africa de Sud si poate si in turcia daca au in continuare cereri asa mari.
                          Ma referem strict la corolla, sory ca nu am mentionat !
                          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                          Comment


                          • Originally posted by OvidiuH
                            Maşinile sunt făcute la aceleaşi fabrici (Anglia, Turcia, Japonia, Africa de Sud) şi la acelaşi standard pentru toată Europa, nu special pentru noi.
                            Nu prea. De exemplu, Yaris pt Germania are frane disc pe spate. Pt. Romania, doar tambur.
                            Last edited by cristitoyota; 01-30-2008, 09:29 AM.

                            Comment


                            • Originally posted by OvidiuH View Post
                              Sau te aşteptai să iei maşina perfectă la 16000 EUR ?
                              Masina perfecta nu "ezista", indiferent de pret. Parerea mea

                              Comment


                              • Eu cred ca producatorul configureaza modelul in functie de puterea de cumparare din tara unde va vinde. Aici nu intra in discutie calitatea componentelor care sunt folosite. Dar, e foarte adevarat, ca mi s-ar parea firesc ca , de exemplu, daca omul dispune de mai multi bani si vrea modelul care se vinde in alta tara, sa poata sa o faca fara sa astepte jumatate de an.
                                Yaris Hybrid Ist generation

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google