Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by alinlunganu View Post
    Bandouri?! unde? cat? cum? Eu am intrebat la reprezentanta din Pitesti si mi-au spus ca au numai pt corolla si costau INFERNAL de mult (parca vreo 2,5 mil. / buc)!!!
    Eu le-am primit cadou la Auris (mai bine zis le-am cerut). Bandouri, senzori, cotieră faţă, tăviţă portbagaj, covoraşe şi pachetul legislativ.
    Preţul bandourilor laterale faţă/spate e de 465 RON + TVA. Sunt scumpe, însă extrem de utile prin oraş.
    Last edited by OvidiuH; 01-15-2008, 16:11 PM.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #77
      Asta cu cd-ul nu o stiam .....chiar o sa fac probla sa vad daca asa este....
      chestia cu lichidul de spalare mi se pare curioasa treaba ca nu e mare inginerie...sincer nu am fost curios dar credeam ca are o gramada de gageturi
      Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

      Comment


      • #78
        Originally posted by acehigh2k View Post
        Am avut pe mana un manual de la Auris ieri (nu am masina inca) si am constatat urmatoarele:

        - portbagajul se deschide numai din telecomanda
        - torpedoul nu are refrigerare (doar RAV4 cica au - nu inteleg motivul, macar Avensis putea sa aiba)
        - nu exista pauza/mute la cd-player (s-a mai spus)
        - nu exista indicator la bord pentru nivelul scazut al lichidului de spalare (s-a mai spus)
        - daca 1 cd cu mp3/wma este scris in mai multe sesiuni, cd-playerul citeste doar prima sesiune (* nu stiu cati ar face asta, cred ca destul de rar)

        Nu am putut scana manualul pentru a-l face public pentru ca il jumuleam si trebuia dat mai departe
        Treaba cu sesiunile la cd player e chiar inutilă. Nu ştiu cine scrie un CD de 700 MB în mai multe sesiuni, mai ales acum când preţul unui blank e de vreo 4-5 RON.
        Deschiderea portbagajului din telecomandă sau torpedoul refrigerat însă ar fi fost extrem de utile.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #79
          Ovidiu daca nu sunt indiscret de unde cumperi tu blank-uri cu 4-5 ron ca iti vand eu cu 3 ron ....
          Da e adevarat nu sta nimeni sa scrie un blanck de 3 ori ....
          Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

          Comment


          • #80
            Or fi şi 3, cine mai ştie, ultima dată am cumpărat cduri în urmă cu mai bine de un an. Deh, suntem în epoca dvd-ului.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #81
              Printre nemultumiri la Auris se mai numara:

              - lipsa unei cotiere din dotare standard (desi mi se pare foarte comfortabila pozitia cu mana pe schimbator, cel putin in oras)
              - lipsa bandourilor din dotare standard
              - duzele pentru spalarea geamurilor nu sunt incalzite
              - imbinarea dintre aripa fata si stalpul lateral lasa un spatiu destul de larg, cam inestetic
              Auris Luna 1.6 VVTi

              Comment


              • #82
                Din păcate, bandourile văd că devin o raritate pe la multe mărci, nu doar la Toyota.
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #83
                  Care dintre voi ati schimbat becurile pe faza scurta (H7) la Corolla E12?
                  Am crezut ca inebunesc, am stat 1 ora. In viata mea n-am vazut o inghesuiala mai mare!
                  Pana la urma am reusit! Cam asta ar fi singura nemultumire de pana acum....

                  Comment


                  • #84
                    Eu la Avensis, am incercat, spre deosebire de tine m-am lasat pagubas.
                    Groaznic ce e acolo.
                    Notta benne pentru tine !!!
                    Honda Accord 2.0 Special Edition MT

                    Comment


                    • #85
                      Mersi fain, dar natura m-a lasat cu degete lungi si subtiri....
                      BTW, felicitari pentru ACCORD. Mult mai sport decat Avensis. Bafta multa!

                      Comment


                      • #86
                        In primul rand salutare tuturor!!!

                        Eu am o Corolla 2.0 D-4D Luna, cu toate ca o parte din nemultumirile mele s-au spus si ma repet fac si eu o scurta enumerare.
                        - butonul pentru computerul de bord - deranjant de inaccesibil (la Opelul de servici aveam butoane pe volan) ;
                        - faptul ca nu se sting farurile cand opresti motorul.
                        - deschiderea portbagajului din telecomanda
                        - lipsa unui ecran central mai mare pentru informatiile de la cd si care sa aduca si computerul de bord cu mai multe functii.
                        - butonul de avarii mi-ar fi placut sa fie langa schimbator (mai multumesc la unu altu in trafic care merita si trebuie sa imi ridic spatele din spatarul scaunului si sa ma intind la butonul de avarii (sau am eu maini prea scurte )
                        - mici chestii ar mai fi dar hai sa nu exageram insa una m-a nemultumit enorm si anume sistemul de franare. o clipa de neatentie la mersul in oras cam 25-30 la ora si mi s-a parut ca a trecut o infinitate pana sa se opreasca masina. poate o fi si de la cauciucuri ca sunt de vara dar asfaltul era uscat!!! Oricum cu siguranta masina de test-drive oprea de 5 ori mai repede ca am testat-o. Cu a mea inca nu fac teste ca nu are numai 450 de km dar sigur o sa rog o verificare la "inspectia" de o mie.

                        In ansamblu masina este deosebita si imi place mult designul, e altcev.a fata de tot ce circula pe strazi la noi (numai frantuze si nemtoaice) dar asta este suntem in tara lui TDI si HDI. Numai bine va doresc tuturor
                        Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
                        Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by Caraba View Post
                          In primul rand salutare tuturor!!!

                          Eu am o Corolla 2.0 D-4D Luna, cu toate ca o parte din nemultumirile mele s-au spus si ma repet fac si eu o scurta enumerare.
                          - butonul pentru computerul de bord - deranjant de inaccesibil (la Opelul de servici aveam butoane pe volan) ;
                          - faptul ca nu se sting farurile cand opresti motorul.
                          - deschiderea portbagajului din telecomanda
                          - lipsa unui ecran central mai mare pentru informatiile de la cd si care sa aduca si computerul de bord cu mai multe functii.
                          - butonul de avarii mi-ar fi placut sa fie langa schimbator (mai multumesc la unu altu in trafic care merita si trebuie sa imi ridic spatele din spatarul scaunului si sa ma intind la butonul de avarii (sau am eu maini prea scurte )
                          - mici chestii ar mai fi dar hai sa nu exageram insa una m-a nemultumit enorm si anume sistemul de franare. o clipa de neatentie la mersul in oras cam 25-30 la ora si mi s-a parut ca a trecut o infinitate pana sa se opreasca masina. poate o fi si de la cauciucuri ca sunt de vara dar asfaltul era uscat!!! Oricum cu siguranta masina de test-drive oprea de 5 ori mai repede ca am testat-o. Cu a mea inca nu fac teste ca nu are numai 450 de km dar sigur o sa rog o verificare la "inspectia" de o mie.

                          In ansamblu masina este deosebita si imi place mult designul, e altcev.a fata de tot ce circula pe strazi la noi (numai frantuze si nemtoaice) dar asta este suntem in tara lui TDI si HDI. Numai bine va doresc tuturor
                          - nu butona in timpul mersului, fi atent la drum
                          - farurile le stinge un sofer adevarat, doar femeile ramin fara baterie din aceasta cauza, (nu vrea sa fiu rau, si eu am patit-o , nevasta de mai multe ori ).
                          - in loc de butonul de avarii faci scurt o semnalizare dreapta-stanga-dreapta, la depasiri e mai hoata chestia
                          - la chestia de frine incearca un test apasa cu piciorul stang si atunci vezi adevarat valoare a franei. Se poate ca in timp piciorul drept (cel putin la mine este asa) se obisnuieste cu o anume apasare. Eu la cielo pe care inca il am (dar schimb f curind pe corrola ) am observat acesta lucru si am zis ca nu prinde frina, si cind am piscat frina cu piciorul stang era sa dau cu capul de parbriz asa ca am zis ca e OK.
                          De altfel interesant ca atunci cind am condus in drive test corrola efectiv la 120 nu am reusit sa incerc abs-ul (zice nenea calca frina, da' de unde .... nici un abs) pina la urma este vorba de un simt pe care si-l face piciorul in timp fata de apasare ... chiar nu am avut ocazia in 9 ani sa blochez rotile depinde de stilul de condus.

                          E si asta o chestie in oras vezi 2-3

                          Comment


                          • #88
                            Salut!

                            Mersi de sfaturi . Problema e in felul urmator inainte sa imi iau Toyota Corolla asta noua am avut ca masina de servici un Opel Astra H nivel de dotare cosmo (gen sol la Toyota) si ma asteptam ca Toyota sa fie in toate mai buna ca Opelul. Nu mi-am luat nivelul full pentru ca am zis ca sunt fite dar faza cu farurile e pentru ca intodeauna inchid farurile cand ies din masina insa inchid motorul si pana imi mai adun una alta din bord si mai asez una alta stau cu faruril aprinse, si stiu ca se poate si nu e mare lucru sa fi pus farurile sa se stinga automat sau sa treaca pe pozitii.
                            Faza cu picioru stang am patit-o si eu. Si am rezolvat si problema cu franarea, am cauciucurile cu care a venit masina echipata Dunlop Sport de vara si erau umflate la aproape 3 atm si le-am redus la 2.2 e cu totul alta treaba nici nu mai scutura si are si aderenta mai buna.
                            Mersi de faza cu semnalizarea o sa incerc sa ma obisnuiesc asa.
                            Mersi de sfat si vroiam sa te intreb pe cand iti vine masina?!?! Si a mea e tot neagra.
                            Bafta si asteptare usoara iti doresc!!
                            Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
                            Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Caraba View Post
                              Salut!

                              Mersi de sfaturi . Problema e in felul urmator inainte sa imi iau Toyota Corolla asta noua am avut ca masina de servici un Opel Astra H nivel de dotare cosmo (gen sol la Toyota) si ma asteptam ca Toyota sa fie in toate mai buna ca Opelul. Nu mi-am luat nivelul full pentru ca am zis ca sunt fite dar faza cu farurile e pentru ca intodeauna inchid farurile cand ies din masina insa inchid motorul si pana imi mai adun una alta din bord si mai asez una alta stau cu faruril aprinse, si stiu ca se poate si nu e mare lucru sa fi pus farurile sa se stinga automat sau sa treaca pe pozitii.
                              Faza cu picioru stang am patit-o si eu. Si am rezolvat si problema cu franarea, am cauciucurile cu care a venit masina echipata Dunlop Sport de vara si erau umflate la aproape 3 atm si le-am redus la 2.2 e cu totul alta treaba nici nu mai scutura si are si aderenta mai buna.
                              Mersi de faza cu semnalizarea o sa incerc sa ma obisnuiesc asa.
                              Mersi de sfat si vroiam sa te intreb pe cand iti vine masina?!?! Si a mea e tot neagra.
                              Bafta si asteptare usoara iti doresc!!
                              Salut!
                              Regula din care mi-am facut un reflex este ca atunci cind cobor (plec) sau ma urc in masina intotdeauna "o privesc" si imediat observ un far aprins sau daca e ceva ciudat. Adevarul este ca daca respectam ceva atunci trebuie sa acordam atentie acelui lucru la plecare si la sosire ...

                              Merci ... da ... am asteptat 20 de saptamini (parca nici nu mai poti sa te bucu') din 19 sept pina in 20 ian se pare ca s-au tinut de cuvint mai rar, azi am platit-o .... naspa cursul asta .

                              Comment


                              • #90
                                Asteptare usoara....crede-ma ca nu o sa iti mai pese cand vine daca ai asteptat atata!!!!!!! cel putin asa a fost la mine.....asteptam poze la Toyota masina mea....si o descriere sau dupa caz poveste ei cum ai ajuns sa o achizitionezi......Felicitari....
                                Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google