Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    salut si bine ai venit farurile se pot regla dute la orice service toyota si becurile se pot schimba uitate in acrtea tehnica ce becuri iti trebuie si te duci la magazin si le spui......

    Comment


    • #32
      se pot schimba cu ceva becuri de la PIAA

      pt f scurta H7

      PIAA Corporation - PIAA is the global leader in the design and manufacture of LED and Halogen lighting systems and Silicone Wiper Blades to enhance visibility and safety.
      Last edited by ovidiudinutm; 01-09-2008, 20:42 PM.
      Honda Accord 2.0 Special Edition MT

      Comment


      • #33
        Originally posted by ovidiudinutm View Post
        se pot schimba cu ceva becuri de la PIAA

        pt f scurta H7

        http://www.piaa.com/Bulbs/Bulbs-H7.html
        Nope! nu mere! Auris are becuri H11 pe faza scurta! Si eu am avut aceeasi problema, insa am reusit s-o remediez putin... M-am dus la service si mi-au reglat baietii farurile, care "bateau" TOTAL aiurea!!! Insa tot nu sunt multumit!... Am cautat becuri mai bune insa am gasit numai ceea ce este deja montat de fabricant pe masina. Cineva imi facea o trimitere la forumul vechi, referitor la aceasta problema,, fapt care m-a amuzat! Hehehe!!! ... Oricum, chestiunea ramane in studiu si, daca am noutati (sau daca cineva are noutati) - se vor posta pe forum.
        ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

        Comment


        • #34
          Originally posted by alinlunganu View Post
          Nope! nu mere! Auris are becuri H11 pe faza scurta! .
          Uite aici ultimele becuri de la OSRAM, unde gasesti si H11, mai ramane doar sa cauti in Romania de unde sa le cumperi :http://www.osram.com/osram_com/Consu...ily/index.html
          Sper sa te ajute

          Comment


          • #35
            MARE MEA NEMULTUMIRE LA TOYOTA: pretul urias (exagerat) pentru accesorii. am cumparat covorase originale si am platit in jur de 400 lei. acu vreau sa-mi pun bari transversale pe corolla si costa 1000 lei. sunt preturi exagerate.
            stiu ca exista si accesorii la preturi normale, dar nu sunt originale... dar totusi... barile transversale de care ma plang, le-am gasit in cluj la un magazin si sunt 450 lei (THULE 750)... de ce asa preturi exagerate ???
            TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

            Comment


            • #36
              Pentru ca traim intr-o societate de consum. Telul lor nu este ca tu sa iei masina si sa te tina 10 ani, ci sa iei masina ieftin si 10 ani sa cumperi alte chestii de la ei - scumpe, dupa cum ai sesizat. Se poate observa ca electrocasnicele nu tin mai mult de 1 an peste termenul de garantie fara sa aiba vre-o problema.
              In plus, marja la accesorii si piese de schimb este enorma (stiu de la cineva care lucreaza in domeniu).

              Comment


              • #37
                Multumesc pt raspunsuri! Am dus masina in service pt ca am 3 probleme (rezolvabile sper eu...): 1. faza scurta a faruruilor bate aiurea; 2. cand las masina cca 10 min la relanti apare (nu de fiecare data, e adevarat) pe computerul de bord "ceck engine"!!!!; 3. cand dau in marsarier de pe loc virand (spre dreapta cred ca pana acum) se aude un carait ciudat parca de planetare sau nu stiu ce. l-am sunat pe tipul de la service si mi-a zis: cititi in cartea tehnica faptul ca nu trebuie sa lasati masina in relanti mai mult de 20min (nu o las), e de vina o electrovalva de la motor (au niste coduri din computerul de bord) pe care o schimba (s-a intamplat de mai multe ori sa apara acel mesaj), celelalte se verifica.
                cat despre becuri astept sa vad ce spune si tipul (care e superok) si revin cu un post

                Comment


                • #38
                  Salut,

                  Mie nu mi-a venit inca masina dar deja am cateva nemultumiri la ea:

                  1. Nu se blocheaza automat portierele dupa 10 km/h (stiu, cica nu ar fi bine deoarece in caz de accident se poate intampla sa nu se mai deschida)
                  2. Pentru a schimba afisajul computerului de bord ( consum mediu, consum instantaneu etc) trebuie intinsa mana pana la "betisorul" acela. Cred ca un buton in capatul manetei de semnalizare sau pentru stergatoare ar fi fost solutia ideala.
                  3. Nu ai pauza/mute la CD-Player (cel putin din cate am apucat sa ma joc la test-drive cu ea si din ce mi-a zis dealerul - corectati-ma daca gresesc)
                  4. Lista de optionale foarte mica si lipsa unor dotari care se pretau la o toyota (xenon, piele, senzori de parcare, alarma etc).
                  5. Inchiderea si deschiderea portbagajului NUMAI din telecomanda (la Auris cica asa este - eu nu am descoperit vreun buton in interior la testdrive, corectati-ma daca gresesc).

                  Cam atat deocamdata. Sper sa fie singurele nemultumiri
                  Auris Luna 1.6 VVTi

                  Comment


                  • #39
                    1. Cred tine de obisnuinta. Daca vrei le blochezi tu. Se poate trai
                    2. Hm, ar fi o chestie dar cred ca s-au gandit la siguranta. Ce naiba, tu stai sa te joci cu afisajul cand conduci? Orice ai zice, iti ia un pic din atentie daca ar fi cum zici tu.
                    3. Asta nu o inteleg nici eu. Poate se da repede incet de pe volan, macar atat
                    4. Xenon da, piele nu as pune sunt prea multe dezavantaje si nici nu merge ca doar nu e Lexus, senzori de parcare pune dealerul, alarma idem (drept cadou).
                    5. Parca totusi era o clapeta dar nu sunt nici eu sigur.

                    PS. astept masinuta pe 29 ian.

                    Comment


                    • #40
                      2. tocmai pentru ca te distrage de la condus nu-mi place.
                      4. senzorii de parcare si alarma nu sunt originale Toyota
                      Auris Luna 1.6 VVTi

                      Comment


                      • #41
                        chestia asta cu senzori de parcare sau alarma originale, nu cred ca e la nici o masina! nu-mi prea vine sa cred ca VW sau chiar MERCEDES fac senzori de parcare sau alarme... sistemele de parcare s-ar mai putea, pentru ca sunt tehnologii diferite de la masina la masina (lexus are sistem care-ti parcheaza singur masina, mercedes nu) dar alarma nu cred... producatorii cred ca le iau de la alte firme si le monteaza...

                        si eu cand mi-am luat masina am zis ca-mi pun alarma si senzori, dar mi-am adus aminte ca le monteaza romanasii nostrii si atunci am renuntat...
                        TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

                        Comment


                        • #42
                          si eu cand mi-am luat masina am zis ca-mi pun alarma si senzori, dar mi-am adus aminte ca le monteaza romanasii nostrii si atunci am renuntat...
                          tocmai despre asta vorbeam cand spuneam "originale". alea ti le monteaza din fabrica . ca sunt facute de toyota sau nu, nu prea conteaza dar oricum cred ca sunt de calitate si nu sunt unele proaste.
                          Auris Luna 1.6 VVTi

                          Comment


                          • #43
                            Toyota, cel putin la noi, nu monteaza din fabrica alarma sau senzorii de parcare. Alarma o poti primi bonus (sau contra cost ) una dedicata toyota (th 3000 parca ) sau un MATT amarat ( cum am primit eu ), senzorii la fel, poti comanda ca accesoriu de la toyo ,dar la pret enorm ,sau montezi de la firmele romanesti ( daca nu ai negociat si primesti gratis ).
                            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                            Comment


                            • #44
                              Nici nu ai putea sa gasesti o masina de serie cu componente "in totalitate" fabricate de ac firma.
                              Stii f bine ca sunt producatori specializati pe ansamble, componente, repere care lucreaza dupa specificatiile unui anumit beneficiar.
                              Spui de alaram, ei bine TH 3000, cea pe care am avut-o la Avensis, nu este produsa de Toyota, aceasta avea in schimb pe ea inscriptia "TOYOTA", la fel si cu o serie de alte componente care le regasesti pe masina.
                              Intrebare:
                              - becurile, placutele de frana, bujiile, amortizoarele, uleiul, filtrele, etc., sunt Toyota?
                              Mai mult decat atat, vei gasi masini de serie, cu ansamblu motor, cutie de viteze, fabricate de alte firme.
                              Honda Accord 2.0 Special Edition MT

                              Comment


                              • #45
                                Per total ma nemultumeste faptul ca trebuie dezasamblata masina (iar finetea nu e punctul nostru forte) pentru a pune alte componente pe ea, cand ele ar putea fi puse direct din fabrica.
                                Auris Luna 1.6 VVTi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google