Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Alex View Post
    As vrea ca toti cei care vor sa incerce motorul (macar o data) sa fi vazut un accident pe autostrada, facut la 130 km/h. Va asigur eu pe toti ca va trece cheful de incercari. Mai ales pe autostrada romaneasca, unde sigur va ajunge prima masina de politie si cea de descarcerare la vreo ora (daca nu si mai bine) dupa accident.
    Imi cer scuze pentru ca sunt incisiv...dar am vazut multi. Si vii si mai putin!

    Mai tu ai dreptate in ceea ce spui, insa hai sa nici nu exageram ca devenim paranoici. Daca-ti vine "vremea", iti cade o caramida de pe o casa in cap in timp ce mergi "regulamentar" pe trotuar si tot mori.

    Mi-amintesti de bancul ala cu lectia pe care o primeau politistii: soferul cu centura vs. cel fara centura.
    Ia uitati-va cel care nu avea centura e imprastiat pe sosea, a iesit prin parbriz, etc etc... iar cel care purta centura ia uitati-va ce frumos e... parca e viu.

    Comment


    • Service-ul devine pe zi ce trece tot mai dezamagitor. Preturi tot mai mari, servicii mai proaste.
      Pentru mine e principalul impediment la aceasta marca in Romania.

      PS: Ora tehnologica la tinichigerie-vopsitorie a ajuns la 130 RON + TVA (aprox. 36 EUR) !
      Last edited by OvidiuH; 06-05-2008, 10:27 AM.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • Datorita serviciilor dezamagitoare oferite de service, chiar ieri discutam cu cei de aici de la noi avem varianta Szeghed, servicii verificate calitate mult superioara si preturile mai mici atat la manopera cat si la piese.
        parca citeam cu ceva timp in urma ca din Bucuresti un coleg a ales varianta bulgara si a ramas placut impresionat de cum a fost tratat.

        Imconstienta ne caracterizeaza in toate domenile, din pacate, noi batem pasul pe loc in materie de servicii, reprezentanti firmelor nu au nici un gand sa-si ridice nivelul de calitate, urmaresc doar profit, profit imediat. Si asta nu este doar la Toyo, la altii este si mai rau.
        Honda Accord 2.0 Special Edition MT

        Comment


        • Pentru Yaris, dupa 3500 km: "calitatea" deosebita a vopselei si a tot ce inseamna "geamuri".

          Comment


          • Dion ce ai patit la geamuri?!?!!? ca eu nu am nimica...si apropo nici la vopsea nu am nimica...si ma uit foarte atent ...
            Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

            Comment


            • Am detaliat la sectiunea: Yaris/Calitate...

              Comment


              • Originally posted by Mushu View Post
                Dion ce ai patit la geamuri?!?!!? ca eu nu am nimica...si apropo nici la vopsea nu am nimica...si ma uit foarte atent ...
                Iti raspund eu daca imi permiti:
                1. Geamurile sunt foarte bune numai ca sunt cu cca 2 mm mai subtirele decat la alte marci (ma refer la parbriz) si se sparg cam repede. Am faramat 2 pana acum, datorita camioanelor de pe autostrada si a pietricelelor de pe carosabil; pe geamul lateral dreapta fata a aparut o zgarietura destul de mare si vizibila (si nu cred ca aruncat cineva cu diamante dupa mine...)
                2. Vopseaua este extrem de sensibila. Pe capota, unde mai sar pietricelele de care povesteam mai sus, in locurile unde au lovit tabla a sarit si lacul si vopseaua de suprafata si se vede f. bine gruntul cu care este acoperita caroseria. Daca ai culoare inchisa - NO PROBLEM dar daca ai culaore deschisa...UPS!PROBLEM! Vopseaua folosita de Toyota este ecologica, pe baza de apa. Este in regula numai ca nu este asa de rezistenta la socuri mecanice decat vopseaua normala. Daca mai tii cont si de calitatea oamenilor care in parcarile publice deschid usile larg...ca sa aiba loc sa iasa din masini, fara sa tina cont ca usile lor se lovesc de celelalte masini parcate, ajungi la concluzia ca ecologia in Romania nu este de preferat. Mai ales cand platesti pentru ea!

                Comment


                • Din pacate nu mai ai cum sa alegi vopseaua la masina: ecologica sau clasica. Toate masinile noi fabricate in UE au vopsea ecologica.
                  Cred ca inclusiv noile Dacii (Sandero, Logan restilizat etc) au acest tip de vopsea

                  Comment


                  • Subscriu la "faza" cu vopseaua!!! Ea e frumoasa si bine aplicata insa... e subtire si nu rezista la lovituri/pietricele/zgariaturi etc... Daca te "chinui" putin, o poti zgaria si cu unghia!...
                    ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

                    Comment


                    • Da, e ceva comun, însă la Toyota parcă e necoaptă. La orice atingere se poate zgâria.
                      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                      Comment


                      • Rezulta ca Toyota are masini concepute pentru lumea civilizata, unde o fi aia si unde pe sosele nu exista gropi, praf, nisip, pietre.
                        Noi trebuie sa ne luam toti IMS.
                        Am sunat de doua ori la Bucuresti dar nici un raspuns. Citez: "va contactam in cel mai scurt timp".
                        O interpretez ca desconsiderare totala a clientului, nesimtire si ale epitete de genul...

                        Comment


                        • Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am o Toyota Avensis (in garantie), am facut revizia acum 1 luna in Pitesti si cred ca am o problema cu placutele de frana (care au fost schimbate la aceasta revizie). Reprezentanta de la Unirii mi-a raspuns ca daca vin la ei si se constanta defectiunea ca datorandu-se service-ului din Pitesti - atunci garantia nu acopera eventuala schimbare a placutelor de frana in Bucuresti.(???) Cu alte cuvinte, daca cei din Unirii trebuie sa imi schimbe placutele de frana - platesc. Daca nu vreau sa platesc - trebuie sa ma duc in Pitesti, acolo unde mi-am facut si revizia...Este posibil asa ceva?? Pentru ca mie mi se pare cel putin o flagranta incalcare a drepturilor consumatorluui.

                          Comment


                          • daca e garantie internationala ar trebui sa ti-o repare gratis si la reprezentanta Toyota din Honolulu sau cel putin din Barlad!
                            nu stiu sa-ti spun exact...
                            vezi ce ai semnat acolo la garantie!
                            vand moto: http://www.bikeshop.ro/motociclete/a...94-143143.html

                            Comment


                            • Nu chiar. Garantia din America de Nord nu e valabila in Europa. Insa la o masina luata din Europa, garantia e in toata Europa.
                              A-main, cel mai bine e sa dai un telefon celor de la Toyota Romania.
                              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                              Comment


                              • Va multumesc frumos pentru raspuns! Intr-adevar, dupa ce am sunat la Toyota Romania mi s-a confirmat ca in mod normal ei suporta potentialele costuri (fiind in garantie) indiferent de reprezentanta pe care o aleg. Sincer nu stiu cum poti emite cu atata lejeritate niste informatii incorecte..(ma refer la domnul de la reprezentanta din Unirii). Se contrazicea la nesfarsit cu mine!! Mai avea putin si imi dadea si o palma prin telefon! ) Sper sa nu intampin probleme saptamana viitoare cand am programarea..

                                Multumesc inca odata!
                                A.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google