Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fratilor, am mai constatat o problema, fir-ar sa fie. Nu e critic, dar ma streseaza enorm. Este vorba de tevaraia de evacuare. Nu stiu, nene, cata economie de material sunt dispusi sa faca japanii astia, dar sa ti se auda tevaraia pe dedesubt cum se contracta la racire, dupa un simplu mers prin oras, n-am mai auzit. Ping, poc, ding, dong! Cam astea-s sunetele de care am parte, dupa ce opresc, si sunt destul de stridente ca sa se faca remarcate, mai ales in garaj. Se aud insa foarte bine si afara. Poate ca sunt eu prea pretentios, dar e deranjant. N-am mai auzit la nici o masina pana acum, nici macar la Dacia din '76 a lui taica-meu! Audi pe care l-am avut inainte era diesel, incalzea de fierbea motorul daca-l forjam mai serios, dar sa mi se auda tevaraia cum se contracta - iok! Intrebarea ar fi daca cei cu noua Toyota Corolla au constatat si ei chestia asta si daca exista vreo posibilitate de a atenua sau chiar a face sa dispara sunetele astea de fierarie.

    Comment


    • eu am mai avut o problema dar s-a rezolvat pe garantie. scartaia pedala de ambreiaj intr-un mod isterizant. era ca usa de la dulapu' lu' bunicamea.
      am fost la toyo pipera si mi-au gresat pedala. ok. nu mai scartaie. INSA are o mare buba cu faptul ca agatza cand o bag in viteza. mi s-a spus bullshit-ul ala ca intra covorasul sub pedala... blah blah... si le-am zis ca nu tine. mi-au spus a daca persista problema imi vor schimba pe garantie pompa de ambreiaj.

      Comment


      • pt:SCHIRIAC Si la mine a pocnit la fel pana pe la 8000km ,acum am trecut de 10000km si nu se mai aude deloc indiferent cat o forjez trece de la sine .

        Comment


        • Multumesc, Dane. Sa dea Domnu' sa treaca odata, ca a inceput sa ma sece. Ce mama dracului!

          Comment


          • Apropo, pentru Corolla, trebuie sa "platesc" o datorie mai veche: in sfârsit, am fost iar la service si n-am mai uitat sa-i intreb care-i treaba cu BC-ul. Raspunsul lor, de fapt, raspunsurile, ca au cam bâjbâit pe ici pe colo (am intrebat si un mecanic, dar si pe loctiitorul sefului de service):
            - nu s-au mai confruntat cu problema asta, nu le-a mai fost semnalata de nimeni;
            - e vorba de aproximari, deci nu putem vorbi de ceva exact;
            - daca inexactitatea pare deranjanta la inceput, ea se va diminua pe masura ce masina mai "castiga" km;
            - pentru o exactitate mai mare, sa se reseteze consumul mediu inainte de fiecare drum pentru care vrem sa facem estimarea;
            - nu s-a evidentiat, la nivelul firmei constructoare, o astfel de problema si, deci, nu exista o solutie, deocamdata. Cu alte cuvinte, Toyota nu a sesizat problema si nu au incercat sa faca ceva pentru sporirea preciziei estimarilor facute de BC.

            Acum, trebuie sa recunosc ca, spre rusinea mea, nu am facut inca o apreciere a consumului prin metoda plinului, desi am facut mai multe plinuri. Pur si simplu din comoditate sau am uitat. Insa am aplicat metoda resetarii consumului mediu si pare sa se miste altfel, intr-adevar. In plus, masina are acum vreo 3200 km si motorul se misca altfel iar consumul a scazut simtitor. Sunt chiar uimit de diferenta! Tind sa cred ca intr-adevar, dupa un anumit numar de kilometri, se va putea scoate consum chiar sub ce scrie la manual, desi mi se pare SF ideea asta .

            Btw, nu prea te-am mai "vazut" pe forum, Corolla. Ar fi pacat sa renunti sa mai postezi. Nu trebuie sa te ofensezi ca unii nu sunt de acord cu opiniile tale. Asta e viata, nu poti sa-i multumesti pe toti. Eu, unul, am considerat foarte folositoare multe din post-urile tale. Chiar daca socot si eu, ca multi altii, ca te agiti cam prea tare . Keep in touch. All the best.
            Last edited by schiriac; 05-07-2008, 10:26 AM.

            Comment


            • Originally posted by schiriac View Post
              - daca inexactitatea pare deranjanta la inceput, ea se va diminua pe masura ce masina mai "castiga" km;
              - pentru o exactitate mai mare, sa se reseteze consumul mediu inainte de fiecare drum pentru care vrem sa facem estimarea.
              Pot sa iti confirm, dupa 4.000 km consuml s-a redus de la 12,5 - 13 l/100km, pana la 10,5-11, cu forja ... iar BC imi indica aproximativ la fel cu calc.exe . Pentru cine nu stie, calc.exe este calculatorul de window$ cu care impart litri la km (sau invers) sa imi zica consumul pe bune ...

              O sa ai surprize placute vis-a-vis de performantele motorului odata cu trecerea kilometrilor pe sub masina. Eu asa am avut. E adevarat, e prima mea masina noua.

              Faza cu racitul cu zgomot al esapamentului o patesc si eu si o pateam si pe vremea cand aveam Dacie 1310 cu 5 trepte de viteza (sic), in special la galeria de evacuare. Asta inseamna ca sunt doua materiale cu densitati diferite care sunt puse in contact si care, cand se racesc, se contracta diferit, generand zgomot. Eu unul nu asi baga in seama chestia asta, nu are de a face cu economia de materiale. Parerea mea.
              In alta ordine de idei, am trei ani garantie la ea (full) si al naibii sa fiu daca o sa imi fac probleme in intervalul asta de timp. Consum inutil de neuroni.

              In rest, 6.000 rpm si sanatate.
              New Corolla 1.6 VVTi Luna

              Comment


              • Atat timp cat scrie negru pe alb in manual ca zgomotele sunt normale nu ma agit. Nu stiu ce masini ati mai avut voi, dar in mod sigur nu e prima oara cand aud zgomote din astea la o masina care se raceste. Parerea mea: si daca face asa ce? O sa ne fie rusine cu ea sau cum? Cred ca daca s-ar face un top cu cele mai stupide motive de dat cu bata in masina de nervi, toyotistii ar fi in frunte

                Comment


                • La 10000km i-am resetat BC ,dar pana acolo l-am mai resetat de vreo cinci ori ,acum am 10900km si in cei 900km din care vreo 200 facuti in oras ,am constatat urmatoarele:extraurban m-am straduit sa nu sar de 100km/h decat in scurte depasiri cand i-am dat pana la 130,in oras am respectat indicatoarele de schimbare a vitezelor si am mers batraneste chiar daca i-am mai dat cate o forja mica pana la 4500rpm iar consumul mediu afisat dupa cei 900km este 6,8l/100km.De la 7500-10000km din care vreo 500 in oras ,cand i-am dat afara frecvent 150-160 consumul mediu afisat era 7,5l/100km.Nu am aplicat metoda plinului ,pentru ca nu i-am facut niciodata plinul nu am considerat necesar sa car dupa mine benzina aiurea si nici nu am facut drumuri foarte lungi ,dar folosesc doar MOL 95.

                  Comment


                  • Originally posted by codrellu View Post
                    Pot sa iti confirm, dupa 4.000 km consuml s-a redus de la 12,5 - 13 l/100km, pana la 10,5-11, cu forja ... iar BC imi indica aproximativ la fel cu calc.exe . Pentru cine nu stie, calc.exe este calculatorul de window$ cu care impart litri la km (sau invers) sa imi zica consumul pe bune ...

                    (...)

                    In alta ordine de idei, am trei ani garantie la ea (full) si al naibii sa fiu daca o sa imi fac probleme in intervalul asta de timp. Consum inutil de neuroni.

                    In rest, 6.000 rpm si sanatate.

                    Hahahahahah! Haios, Codrellu Fireste ca ai dreptate. La fel si Meios4us. Dar, cum sa spun... E prima mea masina noua si parca ma asteptam la altceva. Nah, am avut si eu ideea preconceputa ca, daca e noua, e perfecta si e exclus sa ma faca sa-mi pun orice semn de intrebare. Pe de alta parte, m-am temut sa nu fie vreun defect de fabricatie - s-au intalnit si la case mai mari - si sa nu se auda asa doar la mine. Altfel, sunt ultra multumit de ea, nu am cuvinte. La 1.4 e extraordinara ca performante si consum. Design-ul e, asa cum am mai spus, mortal! Confort si usurinta la condus - nota 10+. Zici ca se conduce singura! Stabilitate si siguranta: 20+ chiar. Exista, intr-adevar, unele mici dezavantaje. Asta e. Oricum, n-o sa ma apuc acum sa dau cu parul in ea, cum zice Meios4us . In nici un caz. I LOVEmy Toyota .

                    Comment


                    • Apropo de consumul indicat de BC.
                      Eu unul nu mai am deloc aceasta problema la Yaris. Diferenta dintre consumul BC vs Pompa e de maxim 0,1 litri. De obicei pica fix pe fix
                      Incercati sa faceti mereu plinul cand alimentati si totodata sa resetati datele din CB (consumul mediu, distanta parcursa viteza medie etc.) care se pot reseta. Dupa 2-3 astfel de cicluri, am ajuns sa ma pot baza fara probleme pe indicatiile din CB.
                      In primele 2-3 mii de km aveam si eu aceasta problema, dar am scapat de ea.

                      Comment


                      • Da, da, bine punctat Costin.
                        Si eu resetez la fiecare plin BCul, consum mediu, km, timp scurs, etc.
                        New Corolla 1.6 VVTi Luna

                        Comment


                        • la 180 km/h

                          la 180 km/h se aude un fluierat la oglinzi si daca le rabatez se aude la geam

                          Comment


                          • Originally posted by hotsics View Post
                            la 180 km/h se aude un fluierat la oglinzi si daca le rabatez se aude la geam
                            ... da - si la mine la 240 km/h se aude suieratul aerului in afara masinii si motorul un picut cam turat . Iar peste toate astea se mai adauga si un consum de ma sparii - 25%.
                            dar apoi m-am trezit si era adevarat - adormisem in fotoliu, la film
                            Si am realizat ca traiesc in romania, unde daca mergi pe sosea esti expus riscului datorita nebunilor care fac incercari de genul asta...incearca frate pe autostrada in germania viteza maxima si vezi acolo ce-ti mai vijiie, nu aici unde nu sunt sosele, indicatoare, soferi si masini pe strada.
                            Last edited by Alex; 06-02-2008, 13:42 PM.

                            Comment


                            • dragi prieteni,

                              hai sa nu fim sarcastici! fac foarte des drumul bucuresti-constanta si va asigur ca 180km/h nu e o viteza ireala. am mers cu 185 cu yarisul d4d si cu 200 cu passat-ul. cand e libera autostrada, poti sa-i dai.

                              e adevarat ca la ambele masini e safe sa mergi sub 160, insa ca sa testezi o data mushchii motorului, nu mi se pare nebunie.

                              la viteza de 180 e normal sa auzi tot felul de zgomote. don't worry.

                              Comment


                              • Originally posted by beni View Post
                                dragi prieteni,

                                cand e libera autostrada, poti sa-i dai.

                                e adevarat ca la ambele masini e safe sa mergi sub 160, insa ca sa testezi o data mushchii motorului, nu mi se pare nebunie.
                                As vrea ca toti cei care vor sa incerce motorul (macar o data) sa fi vazut un accident pe autostrada, facut la 130 km/h. Va asigur eu pe toti ca va trece cheful de incercari. Mai ales pe autostrada romaneasca, unde sigur va ajunge prima masina de politie si cea de descarcerare la vreo ora (daca nu si mai bine) dupa accident.
                                Imi cer scuze pentru ca sunt incisiv...dar am vazut multi. Si vii si mai putin!
                                Last edited by Alex; 06-02-2008, 14:53 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google