Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by batranu View Post
    eu am rav 4 d-cat si nu am probleme cu motorul, am 24000km, dar, nu am bagat motorina decat de la omw (premium - vara si alpin - iarna).

    ac in torpedou la rav nu este f. eficient. am si o honda civic cu aceasta dotare care acolo isi face f. bine treaba.

    de acord, si la mine la passat torpedoul mi se pare mult mai eficient la capitolul refrigerare.

    Comment


    • am sa va las pe voi sa comentati calitatea toyota (cel putin in romania) dupa ce o sa vedeti inaginile din link http://www.forumtoyota.ro/forum/show...4&postcount=40

      Comment


      • Ce ma nemultumeste la toyota mea .....

        Ce ma nemultumeste la masina pe care o am ar fi
        1. am un hilux care a venit din fabrica fara filtru polen (cartus filtrant) locasul pentru montarea lui exista cei de la service au spus ca in lista de consumabile ei nu le regasesc drept pentru care a trebuit sa caut pe site la toyota in italia am gasit codul de produs si asa au reusit sa-l monteze .
        2.Vine din fabrica fara radio-cd sau radio casetofon iar ca sa comanzi unul costa 750 euro aproximativ in RO., eu l-am comandat in italia pe site-ul toyota unde costa 380 euro cu tva si montaj inclus deci importindu-l nu am platit tva.
        3.Nu reusesc sa inteleg de ce nu au montat oglinzile laterale cu degivrare, deasemena la bancheta spate au un sistem nasol de prindere care o face sa se miste si sa zdrangane, in rest masina este super ok eu o am de 2 ani are 127.000 altceva nu m-a nemultumit pina acum.

        Comment


        • Originally posted by OvidiuH View Post
          "Frate", ia aruncă un ochi pe forumurile Volkswagen, Opel, Ford, Renault etc. Fiecare firmă are bune şi rele, există cazuri cu probleme peste tot, în alte curţi chiar mult mai dese. După cum am zis şi mai sus, tu tragi linie şi le pui în balanţă ajunsurile şi neajunsurile. Sau te aşteptai să iei maşina perfectă la 16000 EUR ?

          Sunt de acord ca la 16.000 nu poti avea masina perfecta dar am urmatoarea intrebare pentru tine: pentru ce am platit 17.000 euro?
          Vad Opel-uri care sunt mai ieftine cu 3-4 mii de euro si sunt de 10 ori mai silentioase decat Toyo, vad Renault-uri care au aceleasi probleme cu Toyo dar sunt mai ieftine cu 2-3-4 mii, vad WV-uri identice ca pret, care zornaie ca Toyo la 10.000 km, d-abia pe la 100 - 110 mii de KM.
          Scuza-ma dar asta este o idee pur romaneasca.
          Daca mergem pe ideea asta, ca atata dai atata face, nu vom progresa nici de acum in 100 de ani.
          Parerea mea...!!!

          Comment


          • Dacă altele sunt mai puţin problematice şi chiar mai ieftine, de ce ai luat atunci Toyota ? Pentru ce există test drive-uri ?
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • Originally posted by OvidiuH View Post
              Dacă altele sunt mai puţin problematice şi chiar mai ieftine, de ce ai luat atunci Toyota ? Pentru ce există test drive-uri ?
              Pentru ca toti am fost dusi de nas de "marele" brand Toyota!Am mizat ca dam banii pe un lucru de calitate care va dura in timp,dar s-a dovedit a fi exact contrariul!

              Comment


              • Si inca o data va spun!Daca inchidem ochii la toate mizeriile furnizate de Toyota,in curand o sa ne livreze si masina fara usi,geamuri,scaune,pentru ca in acceptiunea unora de pe-aici,daca are un motor si o cutie excelente restul nu mai conteaza!Eu unul nu sunt de acord cu asa ceva!!!

                Comment


                • Asta e problema ta ca ai luat o masina "pe NV". Inainte sa cumperi un produs de o asemenea valoare, il vezi, il testezi, te informezi si apoi il cumperi. Fiecare dintre noi are o personalitate si anumite pretentii, precum si fiecare masina are o anumita personalitate. Astfel pot exista incompatibilitati. Pentru asta exista test drive-uri. Eu unul sunt deja la a doua masina Toyota pe care o am in posesie. Cu mana pe suflet ma declar foarte multumit si acum de alegerea facuta, la 3 ani de cand am trecut de la Opel la Toyota. Sunt multumit de motor, de insonorizare, de materiale, iar probleme importante n-am avut de niciun fel.
                  BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                  Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                  Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                  Comment


                  • Originally posted by Corolla View Post
                    Si inca o data va spun!Daca inchidem ochii la toate mizeriile furnizate de Toyota,in curand o sa ne livreze si masina fara usi,geamuri,scaune,pentru ca in acceptiunea unora de pe-aici,daca are un motor si o cutie excelente restul nu mai conteaza!Eu unul nu sunt de acord cu asa ceva!!!
                    Corolla, man, nu vreau sa te stresez. Ai dreptate, fireste. Dar esti prea vehement si nu stiu cat de constructiva e o asemenea atitudine. Sunt convins, pe de alta parte, ca nu-ti face bine nici tie. Nu stiu, cred ca cel mai corect este sa te adresezi firmei constructoare, direct, daca cei din Romanica noastra nu te satisfac. Repet, nu vreau sa te enervez, dar ce masuri concrete ai luat, vizavi de toate nemultumirile tale? In afara de a remedia de unul singur defecte ascunse gen greierasi si alte ciudatenii. Caci daca te limitezi doar la a povesti tuturor, pe buna dreptate poate, nemultumirile tale, nu faci decat sa penalizezi la un mod teoretic, aproape abstract, niste cifre de afaceri ale unor distribuitori din Romania, insa nici macar de acest efect nu poti fi totalmente sigur. Pe de alta parte, cred ca ceilalti posesori ai acestui model nu se simt nici ei prea bine la gandul a ceea ce ar putea sa-i astepte.

                    Comment


                    • Originally posted by OvidiuH View Post
                      Dacă altele sunt mai puţin problematice şi chiar mai ieftine, de ce ai luat atunci Toyota ? Pentru ce există test drive-uri ?
                      Test drive-ul iti da o imagine relativa despre masina. Il faci pentru a trage o concluzie preliminara. La test drive nu se vad defectele care apar dupa 5000-10000 de KM. Poti sa-ti dai seama despre modul in care trage motorul, despre pozitia la volan, despre manevrabilitate, nivel zgomot motor...etc dar nu-ti poti da seama despre greierasi, despre zgomotul la viteza mare, scartait de placute si alte probleme care au fost enumerate pe acest forum.
                      Astea le vezi dupa ce exploatezi masina un anumit numar de km.
                      In alta ordine de idei, la intrebarea ta "Dacă altele sunt mai puţin problematice şi chiar mai ieftine, de ce ai luat atunci Toyota ?", nu pot sa-ti raspund decat asa: pentru ca am mers pe reclama din "gura in gura" cum ca Toyota ar fi o masina fiabila (si aici ma refer la TOATA masina - deocamdata despre motor nu am comentarii negative).
                      Sunt genul de om care ma "frig" o singura data in viata.
                      Este bine totusi sa scriem despre aceste probleme (evident, nu sunt de acord sa dramatizam sau sa exageram! ) pentru potentialii viitori clienti ai marcii. Intra intamplator sau nu pe acest forum si vad la ce se pot astepta dupa ce cumpara masina. Recunosc, eu nu am facut asta si acum regret dar altii poate sunt mai destepti decat mine si o fac.

                      Comment


                      • Originally posted by schiriac View Post
                        Corolla, man, nu vreau sa te stresez. Ai dreptate, fireste. Dar esti prea vehement si nu stiu cat de constructiva e o asemenea atitudine. Sunt convins, pe de alta parte, ca nu-ti face bine nici tie. Nu stiu, cred ca cel mai corect este sa te adresezi firmei constructoare, direct, daca cei din Romanica noastra nu te satisfac. Repet, nu vreau sa te enervez, dar ce masuri concrete ai luat, vizavi de toate nemultumirile tale? In afara de a remedia de unul singur defecte ascunse gen greierasi si alte ciudatenii. Caci daca te limitezi doar la a povesti tuturor, pe buna dreptate poate, nemultumirile tale, nu faci decat sa penalizezi la un mod teoretic, aproape abstract, niste cifre de afaceri ale unor distribuitori din Romania, insa nici macar de acest efect nu poti fi totalmente sigur. Pe de alta parte, cred ca ceilalti posesori ai acestui model nu se simt nici ei prea bine la gandul a ceea ce ar putea sa-i astepte.
                        Ce altceva mai mult pot face decat o adresa cu toate nemultumirile mele legate de masina atat catre Toyota Romania cat si Toyota Europe,de la care nu am primit nici un raspuns concret!Cei de la Toyota Europe au spus ca vor transmite mai departe nemultumirile mele unde credeti...?La Toyota Romania si cu asta am incheiat orice comentariu!

                        Comment


                        • Pentru Corolla:

                          1. Nasol, omule. Cred ca mai de efect ar fi o petitie comuna a mai multor posesori nemultumiti. Si nu numai la Toyota Europe, ci chiar si in Japonia de trimis. Dar, man, nu trimite si tu numai la cei cu relatiile publice. Baga mare peste tot: presedinte de firma, directorii societatii mama, directorii de la toate uzinele (sau, ma rog, de la cele a caror adresa o poti obtine), tot ce crezi tu ca ar merge si, in final, presa de peste tot, dar asta doar la urma si daca nu misca nimic. Pentru ca-ti faci dosar si arati ca te-ai adresat tuturor factorilor de decizie si nu s-a remediat nimic, ca sa ai ce le arata presarilor. Iar masura concreta cea mai tare: da-i in judecata. Stiu, suna SF, dar asta-i mersul.

                          2. Mi s-a confirmat si mie astazi: toate masinile vest sau Japan care merg in Europa de Est sunt facute pe calapodul pentru Europa de Est, adica la alte standarde, mai scazute. Cunoscatorii spun ca daca vrei o Toyota Rav 4, de exemplu, pe care sa te poti baza cu adevarat, te duci mai degraba si-ti iei una second hand din Germania, cu numar mic sau acceptabil de kilometri, decat s-o cumperi noua din Romania. Te tine de zece ori mai mult decat cea din RO. Asta lamureste multe. Sper sa nu fie chiar asa si in cazul masinilor noastre, dar mie mi-a picat fata cand m-am uitat pe carnetul de service astazi si am vazut ca scrie negru pe alb: "durata medie de viata a unei masini Toyota este de 8 ani"! Pai, la centrala pe gaz pe care am luat-o acum 5 ani am durata medie de viata, in prospect, de zece ani!!! Si nu e Toyota

                          Comment


                          • Originally posted by schiriac View Post
                            2. Mi s-a confirmat si mie astazi: toate masinile vest sau Japan care merg in Europa de Est sunt facute pe calapodul pentru Europa de Est, adica la alte standarde, mai scazute. Cunoscatorii spun ca daca vrei o Toyota Rav 4, de exemplu, pe care sa te poti baza cu adevarat, te duci mai degraba si-ti iei una second hand din Germania, cu numar mic sau acceptabil de kilometri, decat s-o cumperi noua din Romania. Te tine de zece ori mai mult decat cea din RO. Asta lamureste multe. Sper sa nu fie chiar asa si in cazul masinilor noastre, dar mie mi-a picat fata cand m-am uitat pe carnetul de service astazi si am vazut ca scrie negru pe alb: "durata medie de viata a unei masini Toyota este de 8 ani"! Pai, la centrala pe gaz pe care am luat-o acum 5 ani am durata medie de viata, in prospect, de zece ani!!! Si nu e Toyota
                            Cum ţi s-a confirmat, de către cine, care-s "cunoscătorii" ? Sau ne ţinem de poveşti la gura sobei.
                            S-a mai discutat şi aici şi în alte locuri, standardele de calitate sunt aceleaşi pentru Europa, diferă doar nivelurile de dotări în anumite ţări. Avensisul pentru toată Europa se fabrică doar în Anglia, Corolla încă în Japonia, iar Aurisul în Turcia. Astfel dacă îţi cumperi un Auris din Germania, tot unul Made in Turkey vei primi.

                            Să iei o carte de service de service de la o maşină Toyota pentru Germania, o să ai aceeasi surpriză cu 8 ani.
                            Last edited by OvidiuH; 03-24-2008, 19:32 PM.
                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • Ovidiu, nu-mi sari la beregata, ca n-am dat cu paru' si nici cu apa oparita . Un cunoscator nu trebuie sa fie neaparat acoperit de documente care sa-i certifice recunoasterea sistemului asupra faptului ca e calificat sa discute despre un lucru. Pot sa-ti dau nenumarate exemple, dar ma rezum doar la doua: 1. Viktor Suvorov, autorul unei carti intitulate "Ultima republica" (istoria neoficiala a celui de al doilea razboi mondial si a URSS post WW2), a fost linsat scriitoriceste de toti istoricii, pentru ca nu are patalama de istoric, insa este pasionat si, ca atare, foarte bun cunoscator al fenomenului istoric asupra caruia s-a aplecat. Si fost ofiter KGB, daca nu ma-nsel . Cartea sa a fost un hit (nu e singura cu acest statut) si e apreciat de o lume intreaga - mai putin istoricii - pentru claritatea cu care explica diferite evenimente; 2. Cel mai bun povestitor al istorioarelor legate de cladirile si personalitatile istorice si culturale din orasul meu, Iasi, nu este un istoric si nici un om de litere, ci un inginer care face asta din pasiune. Culmea, nici macar nu s-a nascut la Iasi. Se numeste Ion Mitican si a lucrat o viata in CFR. http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Mitican
                              Ador sa-l ascult pe acest om ori de cate ori prind o emisiune cu el si nu sunt singurul.

                              Revenind, ca sa-ti raspund la obiect, am discutat cu oameni care asta fac: sparg lemne pe masini toata ziua si sunt pasionati de asta. Mecanici auto, tipi care aduc masini de la nemti, colegi ai mei care au masini vest. Stii ce mi-a spus unul dintre acestia din urma? Cu un Peogeot 307 luat in leasing de la noi? S-a nimerit la service cu un tip care si-a adus o masina absolut identica din Belgia. Au deschis capotele la motor si le-a cazut fata: erau complet diferite! Alte masini, sub capota. Pana si vasul de expansiune era mai "aburit" si mai de cacao la versiunea pentru Romania. Asta mi-a spus, asta-ti spun.

                              Comment


                              • Nu ţi-am sărit la beregată, scuze dacă am fost prea "direct", însă mă lasă rece bârfele astea cu experienţe ale samsarilor şi cunoscători de prin ateliere. Apoi legătura dintre Peugeot şi Toyota nu o văd. Ţi-am zis mai sus, în cazul Toyota, maşinile pentru Europa sunt făcute toate în aceleaşi fabrici, la aceleaşi standarde, diferă nivelurile de dotări pentru anumite ţări. Pentru Japonia şi SUA e alta poveste. Ia o carte de service a unei Toyota din Germania, pentru a te lămuri cu durata medie de viaţă de 8 ani.
                                Last edited by OvidiuH; 03-24-2008, 20:08 PM.
                                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google