Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by hgflo View Post
    Si eu am ajuns la aceeasi concluzie ca Beni (by the way , nu cred ca a generalizat) si anume : multi posesori de Corolla care posteaza pe forumuri (acu' e bine facuta precizarea?) se plang de greierasi aparuti destul de timpuriu si multi din posesorii de Auris se plang ca le scartaie franele. Afecteaza cumva functionarea masinii per ansamblu? Pentru ca din ce am gasit eu asta inseamna fiabilitate, si anume:" capacitatea de functionare a unui aparat, sistem tehnic fara defectiuni o perioada indelungata de timp" la care unii mai adauga ( si zic eu ca bine fac) "in anumite conditii date".
    Daca greierii sau scartaitul sunt defectiuni atunci ... Toyota are probleme cu fiabilitatea. Dar din punctul meu de vedere ele nu sunt defectiuni, sunt deficiente, pentru unii minore pentru altii nu (depinde de pragul de sensibilitate al fiecaruia) care pot si trebuie sa fie remediate fara costuri deosebite (si aici aveti dreptate cu service-ul care nu se ridica la inaltimea numelui Toyota, cel putin la noi) mai ales cand ai dat bani mai multi pe Toyota cu certitudinea ca n-o sa ai probleme.
    Asa ca e foarte bine sa ne impartasim unii altora problemele pe care le avem la masini dar haideti sa nu exageram , sa o facem cat mai obiectiv posibil (desi e greu, stiu) si mai ales sa nu generalizam. Acuma daca noi astialati nu avem probleme (+/- inca) , de ce nu ne credeti pe cuvant? Nu suntem "oamenii de la Toyota" sub acoperire ! Pentru mine garantez!

    scartiitul de frana este un "bug" de compozitie este clar ca seria de placute de pe corolla nu este "nimerita" deci vreau sa spun ca cine nu intelege ce inseaman acest scirtiit nu stie ce vorbeste ... domnule iti iasa pe urechi si muzica data la maxim nu rezolva problema pentru ca este pe o "frecventa aparte" ca sa o distingi bine, este doar o observatie asta nu insemana insa ca o fac de "tocana". Pentru mine masina este super potrivita si-mi place foarte mult ... dar de ce sa nu fie "aproape perfecta" ?.

    M-au sunat de la toyota cu textele lor de sondaj si am dat pe linie 5 (adica maxim) nu am de ce sa ma pling in tot procesul de comanda achizitie etc am fost multumit
    ... dar la final ultima intrebare ce nota dati modelului ales ... si am dat 4 (nu e de 5 dar nici de 4 adica este undeva de 4.5 si asta doar pentru scirtiitul de frina) ... ce sa fac daca m-au intrebat asa repede ....

    Comment


    • Ar fi interesanta o cearta colorata ca aceasta si pe topicul de "fericiri" (multumiri).
      トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

      Comment


      • Si mie imi plac culorile
        Eu am spus ce am avut de spus si asta e ultima data ca mai postez la topicul de aici. Ii cred pe toti cei care nu au nici o problema cu Toyota lor (indiferent de model) si le doresc sa nici nu aiba. Chestiunea a plecat de la faptul ca unii au postat aici ca au probleme (nu conteaza ca sunt "mari" sau "mici"), iar altii tot incearca sa-i convinga ca nu se poate asa ceva pentru ca au cumparat o Toyota. Ba mai dau si sfaturi de cartier - sa-si ia alta masina... Si ca sa mai lasam microfoanele mai incet, ca stricam imaginea firmei. Pai parca ati fi dealeri de Toyote si ramaneti fara paine!!! Nu va fie frica, lumea o sa cumpere in continuare, chiar daca se asteapta 5-6 luni si baetzii au scumpit Corolla, ca sa mai taie elanul.
        Daca s-a facut topicul cu nemultumiri, atunci inteleg ca aici sa scrie cei care sunt nemultumiti. Cei "fericiti" se pot exprima la topicul respectiv, si va garantez ca nu am sa ma apuc sa-i conving ca nu au dreptate. Urez forumului cat mai multe postari acolo. Dar eu personal sunt deceptionat ca la o masina cu oarece pretentii constat niste probleme de doi bani, dar care ma zgaraie pe creier. That's all, folks!

        Comment


        • Am ajuns la aproximativ 1550 km cu Aurisul. Se pare că a dispărut în sfârşit scârţâitul frânelor.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • Originally posted by kataman View Post
            Si mie imi plac culorile
            Eu am spus ce am avut de spus si asta e ultima data ca mai postez la topicul de aici. Ii cred pe toti cei care nu au nici o problema cu Toyota lor (indiferent de model) si le doresc sa nici nu aiba. Chestiunea a plecat de la faptul ca unii au postat aici ca au probleme (nu conteaza ca sunt "mari" sau "mici"), iar altii tot incearca sa-i convinga ca nu se poate asa ceva pentru ca au cumparat o Toyota. Ba mai dau si sfaturi de cartier - sa-si ia alta masina... Si ca sa mai lasam microfoanele mai incet, ca stricam imaginea firmei. Pai parca ati fi dealeri de Toyote si ramaneti fara paine!!! Nu va fie frica, lumea o sa cumpere in continuare, chiar daca se asteapta 5-6 luni si baetzii au scumpit Corolla, ca sa mai taie elanul.
            Daca s-a facut topicul cu nemultumiri, atunci inteleg ca aici sa scrie cei care sunt nemultumiti. Cei "fericiti" se pot exprima la topicul respectiv, si va garantez ca nu am sa ma apuc sa-i conving ca nu au dreptate. Urez forumului cat mai multe postari acolo. Dar eu personal sunt deceptionat ca la o masina cu oarece pretentii constat niste probleme de doi bani, dar care ma zgaraie pe creier. That's all, folks!
            Bravo Kataman!Esti in asentimentul meu si mai scutit de a mai scrie exact ceea ce ai scris tu!Nu cred ca voi mai intra nici eu in polemica pe aceasta tema cu nimeni!Mi-am exprimat punctul meu de vedere:am crezut prea mult in perfectiunea japoneza-n-a fost sa fie asa-asta e!Sunt si alte lucruri mai importante in viata de care sa ne bucuram!Va doresc numai bine la toti!

            Comment


            • Originally posted by PalCo View Post
              Ar fi interesanta o cearta colorata ca aceasta si pe topicul de "fericiri" (multumiri).
              ... de aici rezulta ca nici nu suntem chiar atat de nemultumiti .... dar parca simti asa o enervare mica "bai' de ce nu poate fi fara nici o hiba ?"
              noi suntem asa de "nemultumiti" ca mai luam si un yaris ...

              Comment


              • @kataman: eu iti inteleg frustrarea, ai cumparat o toyota, care in acceptiunea ta era masina perfecta, si uite, tocmai la tine s-a intamplat sa apara greierasi. repet, ITI INTELEG FRUSTRAREA, dar nu ma biciui pe mine ca ai greieras in masina. nu-ti varsa pe mine nervii si amarul. nu ti-am sabotat eu corolla. pe cuvantul meu. eu iti doresc sa te ajute Dumnezeu sa-ti faci un upgrade la un avensis, si sa devii cel mai fericit user al acestui forum.
                cand am luat masina de la dealer, cand puneam frana facea un mic huruit pe spate. am sunat la toyota si mi-au spus ca acest zgomot va disparea curand. asa a fost. de atunci nu s-a mai auzit nici un zgomot. mi-au explicat si mie faza cu azbest-ul si au avut dreptate.

                Comment


                • Si mie imi zdrangane ceva prin portbagaj cand plec de pe loc. Si am aflat ce era: cutia cu tringhiul reflectorizant. Da' nu le-am dat telefon sa ma plang

                  Comment


                  • Originally posted by Herr View Post
                    Si mie imi zdrangane ceva prin portbagaj cand plec de pe loc. Si am aflat ce era: cutia cu tringhiul reflectorizant. Da' nu le-am dat telefon sa ma plang
                    si eu duminica seara am cumparat o sticla de f*n*a la 2 litri si am pus-o pe bancheta din spate. la primul semafor am pus o frana mai puternica si am auzit un zgomot in spate. dupa o ancheta amanuntita am constatat ca sticla cazuse de pe bancheta pe covorasele gratuite oferite de toyota.
                    voi face reclamatie la toyota pentru faptul ca s-a auzit acel zgomot datorat inertiei (normal, vina toyota, defect de fabricatie) si a covoraselor de cauciuc care trebuiau sa amortizeze 100% zgomotul. mama ei de fiabilitate... nu mai e toyota ce-a fost...

                    Comment


                    • Hai nu mai faceti bascalie ! Bietii oameni au belele la masinile lor si sunt suparati. Mai bine cautam niste solutii sa dispara beliciunile lor sau macar sa se estompeze !
                      Nici eu nu am probleme, dar nu ma bucur de belelele altora !
                      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                      Comment


                      • Originally posted by zorro View Post
                        Hai nu mai faceti bascalie ! Bietii oameni au belele la masinile lor si sunt suparati. Mai bine cautam niste solutii sa dispara beliciunile lor sau macar sa se estompeze !
                        Nici eu nu am probleme, dar nu ma bucur de belelele altora !
                        Pai cine se bucura de raul altuia? Eu cred ca nimeni de pe acest forum. Dar e bine sa mai facem si haz de necaz.

                        Comment


                        • uameni buni, vreau sa discutam constructiv .
                          cine a avut problema cu scartaitul franelor la corolla a reusit sa rezolve ceva?
                          s-au schimbat placutele? sau discurile ?
                          pentru ca se aud la franare din ce in ce mai tare, si am descoperit acum ca daca dau in spate si pun frana chiar haraie placutele daca merg foarte incet fara sa ating frana, iar haraie
                          maine sau poimaine ma duc la vizita de 1000 km, si vreau sa se rezolve, vreau sa stiu cum sa pun problema.

                          Comment


                          • Da si tu niste frane mai bruste si-i trece. Serios.

                            Comment


                            • domnilor fiti seriosi.
                              Si eu am enumerat citeva chestii care ma nemultumesc la avensisul meu si cum am spus sunt prea minore pentru prestanta masinii. Asta nu inseamna ca sunt nemultumit de marca. Ciudat este ca masina de la drive test nu are greieri, nu are acel zgomot la plecarea de pe loc (cupleaza esp-ul - explicatia serviceului) si nimeni nu ma atentionat ca mai sunt si alte lucruri nenormale (gen butoane neluminate ). Acest forum este pentru nemultumiri si cine nu are Toyota (cei care au cunosc problemele) se poate documenta si decide singur daca sunt grave sau nu. Eu personal cu banii ce am dat pe Avensis tot Avensis as cumpara.(nu inteleg de ce trebuie sa intrati in polemica)
                              All the best.

                              Comment


                              • Originally posted by cristian74 View Post
                                domnilor fiti seriosi.
                                Si eu am enumerat citeva chestii care ma nemultumesc la avensisul meu si cum am spus sunt prea minore pentru prestanta masinii. Asta nu inseamna ca sunt nemultumit de marca. Ciudat este ca masina de la drive test nu are greieri, nu are acel zgomot la plecarea de pe loc (cupleaza esp-ul - explicatia serviceului) si nimeni nu ma atentionat ca mai sunt si alte lucruri nenormale (gen butoane neluminate ). Acest forum este pentru nemultumiri si cine nu are Toyota (cei care au cunosc problemele) se poate documenta si decide singur daca sunt grave sau nu. Eu personal cu banii ce am dat pe Avensis tot Avensis as cumpara.(nu inteleg de ce trebuie sa intrati in polemica)
                                All the best.
                                Ce ma mira e ca am mai citit posturi cu chestia asta cu zgomotul VSC-ului la plecarea de pe loc, dar la mine nu se aude nici un zgomot. Chiar am oprit muzica sa aud mai bine si nimic. Iar VSC-ul functioneaza, l-am testat chiar vinerea trecuta pe ninsoare.
                                La fel din fericire si cu greierasii. Drumul de acasa pana la Sos. Fundeni (aproximativ 500 m) este "rupt" rau de tot, dar cu toate astea, nu mi-a aparut inca nici un greiere (Doamne feri de vreunul si pe viitor).
                                "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

                                Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google