Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • observ ca cei mai inversunati oameni sunt posesorii de corolla. hai sa facem diferentierea intre modele. eu am yaris si per total sunt multumit. nu are defecte de fabricatie, singurul lucru care nu corespunde cu datele din fisa masinii este consumul. mi-au promis 4.5/100km mediu (5.3 oras si 4.0 afara). cifrele reale sunt 7.6-8.0 oras si 6.0 afara.
    in rest, totu-i ok. totul merge perfect. daca mi-ar fi promis cei de la toyota lumini la butoanele care regleaza oglinzile si eu constatam ca lipsesc, atunci era ceva. faceam scandal.
    eu greierasi n-am, si am 3400km.
    cine voia multe beculete si luminite la bord trebuia sa-si cumpere peugeot. eu am facut test-drive cu 207... o frumusete. INSA... incantarea asta tine pana incep sa troncane si sa scartaie toate piesele pe ea; Doamne fereste sa te duci dupa un test drive cu yaris sa faci un test cu pgo 207... mare atentie la curbe!!! nu se compara stabilitatea toyotei cu cea a altor masini. si cred ca asta e mult mai importanta decat briz-briz-urile de la peugeot.

    Originally posted by Corolla View Post
    1.Masina care sa te duca din A in B in siguranta(poate in divizia B ai vrut sa spui)era si Volga,Moskviciul cu siguranta(aveau tabla de tanc);
    2.Confortabil?Sa te urci tu in Noua Corolla si sa nu poti fi atent la drum din cauza zgomotelor din masina;
    3.Sa mai dau alti bani in plus sa-mi pun masina la punct dupa 3 luni de la achizitie si 4000km parcursi?! in conditiile in care am dat o caruta de bani pe ea?

    Comment


    • Am avut si eu Yaris o saptamana pana a venit Corolla mea,intr-adevar bordul era mai bine inchegat(avea 30000km) si nu se auzea nimic, in schimb se auzeau zgomote in stalpul pe partea soferului in zona centurii de siguranta.Consumul era ca la orice motor de 1,4 intre 6-9%.

      Comment


      • Originally posted by beni View Post
        Doamne fereste sa te duci dupa un test drive cu yaris sa faci un test cu pgo 207... mare atentie la curbe!!! nu se compara stabilitatea toyotei cu cea a altor masini. si cred ca asta e mult mai importanta decat briz-briz-urile de la peugeot.
        Hai sa nu sarim calul! Intamplator, am mers cam 1000km cu un 207 si nu mi s-a parut deloc ca ar fi instabil in curbe. Nu a descoperit Toyota masina cea mai stabila in curbe, iar ceilalti nu, ca altfel ar fi plin ogorul de masini.
        Ai masina fara probleme - esti un fericit! Dar asta nu inseamna ca nu sunt altele care au si ca s-au inversunat pentru ca nu aveau ce face...
        Eu am vrut sa atraga atentia ca nu trebuie sa ne inchinam la zeul Toyota! Iar chestiile cu superioritatea Toyota fata de alte modele e usor exagerata. Oricand se gasesc alte modele mai tari ca o Toyota - cu diferenta de pret, desigur, dar nici Toyota nu e la acelasi scor cu un Peugeot sau Renault cu care facem comparatii.
        Pur si simplu, eu sunt (usor) deceptionat sa vad ca masina nu se ridica la nivelul la care ma asteptam sa fie. Cine e super incantat poate sa posteze la rubrica celor fericiti .

        Comment


        • Chestiunea cu stabilitatea in curbe este subiectiva. Dasa as putea cuantifica asta ti-as demonstra numeric ceea ce sustin. Eu am facut test-drive in aceeasi zi cu amandoua. Pentru mine diferenta de stabilitate m-a convins sa aleg Yaris-ul.
          Inca ceva... sa conduci 207-le ala dupa 30.000km si mai vorbim. Uite cate 206 sunt de vanzare pe piata sh(ca 207 abia a aparut) si cate yaris-uri sunt de vanzare la sh...
          Si in afara de stabilitate, si cele 9 airbag-uri, m-a atras si fiabilitatea de care a dat dovada toyota fatza de peugeot... intra pe forum la pgo sa vezi ACOLO probleme...
          Cat despre pret... la aproape aceleasi dotari, 207-le 90CP era aproape 16.000 eur, cu 2000 mai mult decat yaris-ul.

          Comment


          • Depinde cu ce erau încălţate maşinile. Au un impact semneficativ anvelopele.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • Test drive-ul a avut loc in luna octombrie, iar afara era frumos si perfect uscat. Conditiile de trafic au fost identice, altfel nu puteam face comparatia obiectiv.

              Originally posted by OvidiuH View Post
              Depinde cu ce erau încălţate maşinile. Au un impact semneficativ anvelopele.

              Comment


              • Originally posted by beni View Post
                Chestiunea cu stabilitatea in curbe este subiectiva. Dasa as putea cuantifica asta ti-as demonstra numeric ceea ce sustin. Eu am facut test-drive in aceeasi zi cu amandoua. Pentru mine diferenta de stabilitate m-a convins sa aleg Yaris-ul.
                Inca ceva... sa conduci 207-le ala dupa 30.000km si mai vorbim. Uite cate 206 sunt de vanzare pe piata sh(ca 207 abia a aparut) si cate yaris-uri sunt de vanzare la sh...
                Deci eu ar trebui sa-l conduc pe 207 vreo 30.000 km ca sa-mi dau seama ca nu e asa stabil, lucru pe care tu l-ai realizat dintr-un foc la drivetest... cool . Oricum, nu s-a plans nimeni de stabilitatea masinii pe aici, ci de chestii aparent minore, dar care sugereaza neglijenta celor de la Toyota si iti taie elanul cu care le-ai acordat increderea.

                Nu ma intereseaza ce probleme au la Peugeot, Renault, Opel etc. - si de fapt nici nu ma bucur ca au probleme. Oamenii aia au facut un efort sa-si ia masina. Nu ma intereseaza sa moara capra vecinului. Nu ma intereseaza nici ca sunt 100 milioane de Toyotisti care ridica in slavi masina asta. Ma deranjeaza faptul ca la masina pe care am luat-o eu nu si-au facut treaba cum scrie la carte in proportie de 100%. Statisticile nu ma incalzesc cu nimic - degeaba sunt 99,9% super incantati daca eu sunt in aia 0,1% care au ceva de obiectat.

                Comment


                • OK, eu cred ca am fost clar, dar repet: sa vezi DUPA 30.000km cum va troncani 207. Mentionez CU sau FARA tine la volan.

                  Sunt curios, ce masina ai condus inainte de toyota? Poate asta va explica nemultumirea ta...

                  Originally posted by kataman View Post
                  Deci eu ar trebui sa-l conduc pe 207 vreo 30.000 km ca sa-mi dau seama ca nu e asa stabil, lucru pe care tu l-ai realizat dintr-un foc la drivetest... cool . Oricum, nu s-a plans nimeni de stabilitatea masinii pe aici, ci de chestii aparent minore, dar care sugereaza neglijenta celor de la Toyota si iti taie elanul cu care le-ai acordat increderea.

                  Nu ma intereseaza ce probleme au la Peugeot, Renault, Opel etc. - si de fapt nici nu ma bucur ca au probleme. Oamenii aia au facut un efort sa-si ia masina. Nu ma intereseaza sa moara capra vecinului. Nu ma intereseaza nici ca sunt 100 milioane de Toyotisti care ridica in slavi masina asta. Ma deranjeaza faptul ca la masina pe care am luat-o eu nu si-au facut treaba cum scrie la carte in proportie de 100%. Statisticile nu ma incalzesc cu nimic - degeaba sunt 99,9% super incantati daca eu sunt in aia 0,1% care au ceva de obiectat.

                  Comment


                  • Ce tot vorbesti tu de troncaneli dupa 30000km,cand dupa numai 600km Corolla mea deja iti venea sa te dai jos din ea de sunetele dinauntru.Nici nu vreau sa-mi imaginez cum va fi "inside" cand voi ajunge la 30000.Deja am 4000 si 2 ore pe zi le rezerv masinii pentru "deratizarea" masinii de greieri cu diverse bucatele de cauciuc!

                    Comment


                    • E clar... corolla are o problema. Ma voi duce si eu la un test drive cu corolla ca m-ati facut tare curios. Cineva cu AVENSIS, RAV4 sau YARIS cu reclamatii? Se pare ca numai cei cu corolla au reclamatii...

                      Originally posted by Corolla View Post
                      Ce tot vorbesti tu de troncaneli dupa 30000km,cand dupa numai 600km Corolla mea deja iti venea sa te dai jos din ea de sunetele dinauntru.Nici nu vreau sa-mi imaginez cum va fi "inside" cand voi ajunge la 30000.Deja am 4000 si 2 ore pe zi le rezerv masinii pentru "deratizarea" masinii de greieri cu diverse bucatele de cauciuc!

                      Comment


                      • Ho nu te entuziasma nici tu prea mult de "soricelul"tau numit Yaris,are tot timpul sa se-apuce de rontait,ti-am spus ala de l-am avut eu de-mprumut avea zgomote pe partea soferului!

                        Comment


                        • Originally posted by Corolla View Post
                          Ho nu te entuziasma nici tu prea mult de "soricelul"tau numit Yaris,are tot timpul sa se-apuce de rontait,ti-am spus ala de l-am avut eu de-mprumut avea zgomote pe partea soferului!
                          Era un ţăcănit la volan?

                          Comment


                          • E buna gluma,da' e veche...

                            Comment


                            • Originally posted by Corolla View Post
                              Ho nu te entuziasma nici tu prea mult de "soricelul"tau numit Yaris,are tot timpul sa se-apuce de rontait,ti-am spus ala de l-am avut eu de-mprumut avea zgomote pe partea soferului!
                              Ţi-am mai zis eu, ai greşit maşina. Topicul ăsta cred că are scopul de a găsi problemele maşinilor noastre şi soluţii pentru ele, nu să huiduim în fiecare mesaj această marcă. Nu sunt de acord nici cu ceilalţi din cealaltă extremă, cu maşina "perfectă", însă tu eşti de partea diametral opusă, fiecare mesaj e o opinie negativă la adresa acesti mărci.
                              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                              Comment


                              • Cum sa nu fiu ofticat cand am stat 5 luni pe bara in asteptarea "minunii"(pierdut bani din cauza devalorizarii euro,dat bani pe taxiuri,autobuze si alte mijloace de transport pentru a ma deplasa) si cand colo ce conduc:"trenul galben(pardon-rosu) fara cai".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google