Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

ulei pentru D4-D ? coduri motor 1AD-FTV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salutare,

    Credeti ca daca completez uleiul original cu Mobil 1 5w 30 Esp Formula are ceva? Mentionez ca este vorba de un Avensis 2.0D, masina are 7500 km, mai aretot atat pana la revizia de 15000. Uleiul este aproximativ un sfert peste nivelul minim pe joja. O sa plec in vacanta, estimez cam 2000 km, si pe caldura si autostrada poate mai coboara nivelul. Stiu ca ar fi bine sa merg la service, dar poate imi zic ca uleiul este la nivelul normal si atunci am facut drumul degeaba. Momentan nu vreau sa completez, dar poate o sa am nevoie si nu vreau sa alerg in vacanta dupa ulei.

    Comment


    • #17
      Originally posted by cristib View Post
      Salutare,

      Credeti ca daca completez uleiul original cu Mobil 1 5w 30 Esp Formula are ceva? Mentionez ca este vorba de un Avensis 2.0D, masina are 7500 km, mai aretot atat pana la revizia de 15000. Uleiul este aproximativ un sfert peste nivelul minim pe joja. O sa plec in vacanta, estimez cam 2000 km, si pe caldura si autostrada poate mai coboara nivelul. Stiu ca ar fi bine sa merg la service, dar poate imi zic ca uleiul este la nivelul normal si atunci am facut drumul degeaba. Momentan nu vreau sa completez, dar poate o sa am nevoie si nu vreau sa alerg in vacanta dupa ulei.
      Pune 1 litru de ulei si mergi apoi fara grija in concediu ... ciudat cum de *mananca* asa de repede uleiul ... eu am in a mea 0 W 40 , Mobil 1 si am pus cam 0,5 litri in conditiile in care am 26500 km . Culmea este ca la revizia de 30000 km vreau sa pun Mobil 1, 5 W 30 ... e mai ieftin , deci credeam ca fac o economie ...

      Comment


      • #18
        A mancat ulei cand am mers pe autostrada, i-am dat putin mai tare. Probabil ca putin s-o dus si in perioada de rodaj. Am uitat sa intreb, stie cineva ce firma produce uleiul pe care ei il vand sub marca Toyota? CAci nu cred ca s-au pus ei sa produca ulei.

        Comment


        • #19
          Anul trecut , la Craiova , uleiul Toyota era de fapt Mobil 1 5 W 40 . Eu am mers cu uleiul cumparat de mine si m-au acceptat ... la fel am sa fac si la revizia de 30000 km . Daca nu ma vor accepta , merg la Pitesti .

          Comment


          • #20
            Sunt tare curios ce ulei am eu in motor, stie cineva cu ce ulei vina din fabrica? Vali, i-ai anuntat cand ai facut programarea ca vii cu uleiul de acasa? Ma gandesc sa fac reviziilel la 10.000 km, cel putin uleiul si filtrul de ulei. Filtrele de habitaclu si de aer le mai suflu eu. Am inteles din programul de revzii ca filtru de habitaclu se schimba la 15000 km si cel de aer la 30.000 km. Programul asta nu-i facut pt conditiile de trafic din Ro.

            Comment


            • #21
              Originally posted by cristib View Post
              Sunt tare curios ce ulei am eu in motor, stie cineva cu ce ulei vina din fabrica? Vali, i-ai anuntat cand ai facut programarea ca vii cu uleiul de acasa? Ma gandesc sa fac reviziilel la 10.000 km, cel putin uleiul si filtrul de ulei. Filtrele de habitaclu si de aer le mai suflu eu. Am inteles din programul de revzii ca filtru de habitaclu se schimba la 15000 km si cel de aer la 30.000 km. Programul asta nu-i facut pt conditiile de trafic din Ro.
              Cristi , nu este necesara schimbarea uleiului la 10000km . La masinile noastre sunt 6,7 litri de ulei in baie ceea ce face ca acesta sa reziste chiar si mai mult de 15000 km , culmea este ca filtrul de ulei nu rezista iar filtre long-life pentru Toyota nu se fabrica . Eu eram hotarat ca dupa garantie sa schimb uleiul la 25000 km , folosind long-life , dar cineva de pe un alt forum m-a convins ca nu uleiul este problema ci filtrul .
              Cand suni la reprezentanta pentru programare la revizie e bine sa-i anunti ca vii cu uleiul tau ... daca te refuza , incearca la altii , dar nu te vor refuza ... din asta mai traiesc , vanzari nu prea mai au ... e criza , deci TRAIM BINE !!!!

              Comment


              • #22
                in ungaria,la o reprezentanta toyota mi-au pus ceva shell..nu stiu ce tip..doar stiu ca era shell..acuma mi-am schimbat in romania si mi-au pus de ala cu eticheta toyota ...eu nu am(avut) probleme cu consumul de ulei...desi masina mea manca forja din cand in cand (in depasiri mai ales cand ma pun cu 320d si 520d ),iar cand is pe autostarda,ii dau si maxim (200 ca atat poate 2.0d4d cu 126 HP) si merg constant cu 200 si pe autostrazi scot medii si de 160-180 si nu am avut probleme cu consumul de ulei deloc..si am 51000 km.nu a trebuit niciodata sa completez ulei.
                Airbags save lifes..4WD save airbags

                Comment


                • #23
                  Cum am mai spus in celalat thread deschis uleiului, la Bacau mi s-a schimbat uleiul cu Castrol SLX Professional 5W30. Inainte avusesem de la Toyota Pipera ulei OEM Toyota 5W40.

                  Comment


                  • #24
                    si si ? cum e acum ci 30 in loc de 40? simti ceva schimbat?

                    Comment


                    • #25
                      Nu simt nici o diferenta. Voi vedea mai incolo daca intervin ceva schimbari - si ma gandesc in mod special la consum. Pana acum nu am avut nevoie sa completez niciodata, sa speram ca se mentine tot asa.

                      Comment


                      • #26
                        Saluari,

                        ma bag si eu in vorba,

                        Am Auris cu 2L D4D cu 10100 km la bord, facuti in 4 luni. 1AD-FTV 1ADE150(H) (asa scrie in talon)

                        Stil de mers, de toate felurile, si batraneste, dupa indicatiile bordului, si agresiv si forjata, schimbat din cand in cand si la 4000... Am exploatat-o cam in toate conditiile mai putin pe offroad.

                        Pe joja vad ca am uleiul la jumate. Ce m-a mirat este ca la rece este la jumate, iar la cald, la cateva minute de oprirea motorului este tot la jumate. poate f putin mai jos, uleiul fiind imprastiat in motor.

                        Avand in vedere, ca intre min si max intra 1.8L parca., cum vi se pare consumul?

                        Eu am luat-o din pipera, de la InchCape. Daca merg cu uleiul meu, sa ziem ca trec pe mobil1 sau castrol si gasesc un 5W40-50 ma accepta? As avea de unde sa iau filtrele OEM sau mai smechere, respectiv de la www.japanparts.ro le accepta? Aerul si habitaclul pot sa le schimb si eu, cu toate ca in astia 10000km le-am mai suflat eu cu aer comprimat.

                        totusi, daca cifra de dupa W e mai mare, lubrefierea este mai buna.


                        a, si daca tot sunt aici, am ramas de vreo doua ori fara motorina intentionat, sa vad consumul real, nu afisat de CB, si autonomia de cand afiseaza range 0km. maxim am avut 120km, preponderent in bucuresti. ultima oara, 80km. nu prea i-am dar la cheie in gol sa nu macin pompa de motorina. desi, dupa pompat manual, a trebuit sa-i dau vreo 2-3 chei in gol pana a tras in injectoare. sper sa nu facut prea mult rau.


                        Suma respectelor,

                        Comment


                        • #27
                          Salut sunt nou pe aici am un Avensis 2.0 D-4D

                          vreau sa va intreb cati litri de ulei intra in acest motor

                          ma apropii de 30.000 si vreau sa iau ceva bun fiinca si eu am probleme cu mancatul uleiului

                          Comment


                          • #28
                            Pai, daca e sa ne luam dupa specificatiile tehnice de la pag. 413: cu filtru 6.3l, fara filtru 5.9l

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by iulianD-4D View Post
                              Salut sunt nou pe aici am un Avensis 2.0 D-4D

                              vreau sa va intreb cati litri de ulei intra in acest motor

                              ma apropii de 30.000 si vreau sa iau ceva bun fiinca si eu am probleme cu mancatul uleiului
                              Mancatul uleiului este normal cand folosesti masina pe distante scurte si motorul nu ajunge la temperatura optima de functionare . De asemeni acest fel de exploatare se face remarcat prin consum mare de combustibil . Cat priveste marca de ulei , personal am optat pentru Mobil 1 5-w-30 , in Moldova reprezentantele Toyota folosesc ulei Castrol 5 w 30 . La intrebarea mea daca este ceva diferenta am primit raspunsul ca nu , e doar politica firmei care colaboreaza cu distribuitorul de ulei . In rest , nici un comentariu negativ la adresa masinii si a motorului 2.0 d-4d ...

                              Comment


                              • #30
                                Ma bag si eu in ulei deoarece mi se pare important subiectul si ne putem baga in masina ce fel de ulei vrem cu consecintele de rigoare.Cred ca uleiul sintetic tine mai multi km aprox.15000 iar daca se merge mult in oras si forjat e bine sa fie schimbat la 10000,celalat tip mineral trebuie schimbat mai devreme pe la 7500 sau chiar 5000.Cine merge mult poate sa puna vara 10w30 si iarna 5w30.Oricum daca e 5w30 sintetic merge in orice anotimp si tine chiar peste 15000km.In ce priveste marcile,daca nu sunt contrafacute si respecta caracteristicile ,cel putin teoretic trebuie sa fie foarte apropiate calitativ.Am inteles ca unele uleiuri sunt aduse in bidoane mari si apoi puse in bidoanele sigilate pe care le cumparam noi.Asta mi-au spus unii care lucreaza la RAR.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google