Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Evitarea subturarii d4d-urilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    oricum, uzura este mult mai mare la o turatie de 1500-1800 rpm decat la 3000, asa ca nu va faceti griji. Motoarele sunt limitate (ca turatie) mult sub posibilitati.

    Comment


    • #17
      atentie

      Originally posted by ursu View Post
      Eu unul nu prea recomand turatii mai mari de 4000 RPM la diesel. Probabil ca altii ma vor contrazice, dar, repet, este parerea mea.
      Sunt de acord sa nu se depaseasca turatia de 4000 RPM ,NU FACE BINE LA MOTOR.Serios,si mai ales sa nu se faca o obisnuinta din asta cum ca suna fain.Adica daca se-ntampla sa ai nevoie sa-l turezi ca esti intr-o stuatie in trafic e una dar nu sfatuiesc pe nimeni sa-l tureze asa ..... de placere

      Comment


      • #18
        am, deja 5500 km. am inceput sa ii dau 3300-3600 rpm as, mai rar
        in schimb am o problema , daca accelerez maitare in a II-a nu trage liniar, intra turbina si in zona de 3000 rpm parca nu mai are zvac, parca o tine ceva, apoi isi dai iar drumul spre 3300 incolo. a abervat ceineva asta la 2.0 d4d ?

        Comment


        • #19
          am observat eu la 2.2 d-4d. chiar foarte des. am 3000 km aproape...eu zic ca dupa 10.000 de km o sa-si dea drumul din cate am citit eu pe forum. Ma obsedeaza si pe mine chestia asta. Merg foarte mult in afara orasului si cateodata mi-e teama sa bag in depasiri. si in a 2-a si a 3-a si 4-a face asa... mai ales dupa ce stau in spatele unuia si apoi accelarez mai tare sa depasesc.
          Toyota Avensis 2.2 D-4D 150CP EXECUTIVE

          Comment


          • #20
            Eu nu ajung decat foarte rar peste 3000 ( decat in exterior unde depinde de talpa poate ajunge si la 3500). Cu toate acestea am inteles ca e indicat o data la 2-3000 km sa mergi cativa km cu ~4000 ture ca sa cureti turbina. Eu am mers cu 4-a si suna frumos , iar motorul parca mai vrea

            Comment


            • #21
              Originally posted by nitronos View Post
              am observat eu la 2.2 d-4d. chiar foarte des. am 3000 km aproape...eu zic ca dupa 10.000 de km o sa-si dea drumul din cate am citit eu pe forum. Ma obsedeaza si pe mine chestia asta. Merg foarte mult in afara orasului si cateodata mi-e teama sa bag in depasiri. si in a 2-a si a 3-a si 4-a face asa... mai ales dupa ce stau in spatele unuia si apoi accelarez mai tare sa depasesc.
              Aşa e. Până la 3000 rot/min, acceleraţia este creşte constant. Uşor după 3000 rot/min, zvâcneşte superb. Şi asta (zic eu) datorită supralimentării. Atunci se deschide ... vana. Şi - mai interesant - ajunge pe la 4000-4500 (până aici rupe tot din ceea ce e în faţă), unde (am rămas surprins de manifestare) turaţia moare brusc (acul "cade" de la 4500 pe la 1000) şi apoi, la o secundă, revine. O fi protecţie din soft.
              Oricum, nitronos, a mea are 44.000 km. Nu m-a dezamăgit deloc. Rupe, dacă-i cer. Consumă foarte puţin, pentru ce oferă. O benzinară care ar merge cu greutatea ei şi într-un regim de 140-170 km/h, în nici un caz nu ar consuma 7 litri pe sută.

              Teamă mi-e întradevăr de subturare. În oraş, pici inevitabil în situaţii dese de subturare, ceea ce e îngrijorător. Eu merg destul de mult (prea mult) prin oraş. Dar cred că am găsit soluţia.
              トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

              Comment


              • #22
                deci chiar nu sunt obsedat.... am crezut ca eu am avut nesansa sa am o mashina proasta din fabrica dar se pare ca asa e la toate. DECI TREBUIE TURATE FOARTE RAU ca sa poti face spectacol. am inteles!!!
                Toyota Avensis 2.2 D-4D 150CP EXECUTIVE

                Comment


                • #23
                  da trebuie sa foloseti auto la cuplul maxim tota ala este comsumul altfel se infunda cu funingine erg si nu mai trage

                  Comment


                  • #24
                    De ceva vreme observ cu groaza ca nu mai trage motorul, adica nu mai exista momentul acela cand, la o anumita turatie, simteam ca "raman" in urma. Si citind ce ati scris fiecare pe aici, trag concluzia ca e din cauza mea. De ce?
                    1. Schimb intotdeauna viteza la 2000 rpm (stau cu ochii pe turometru).
                    2. In ultima luna si jumatate n-am mai iesit din oras pe distante mari, deci n-am avut unde sa-i "dau mai tare". Mentionez ca in oras rulez cu 50, maxim 55 kh/h (cu ochii pe cadran).
                    Date fiind acesta lucruri credeti ca mi s-a infundat turbina sau catalizatorul? As vrea sa ma duc pe la service, dar nu prea am timp ziua.
                    Am omis ce era mai important: am un Auris, 1,4 D-4D.
                    Multumesc.

                    Comment


                    • #25
                      Am omis ceva: viteza de 50 km/h o am in trapta a 4-a, iar consumul mediu in oras de 5,9. Voi ceilalti, ce consum scoateti la turatia la care mergeti? Mentionez ca in oras nu schimb viteza dupa indicatorul din bord, ci la 2000 rpm.

                      Comment


                      • #26
                        Moritz,fii linistit,nu s-a infundat nimic la masina ta!Pur si simplu te-ai obisnuit tu cu cuplul ei,care la inceput te uimea...Nu inteleg cum pot sa spuna unii ca la turatii medii se infunda nu stiu ce...pai e centrala termica pe lemne si se infunda cosul de la lemnele ude?Pur si simplu sistemul tau vestibular s-a obisnuit cu acceleratia masinii tale.Mergi la service si daca nu am dreptate te caut si dau o lada cu bere!!!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by vali44 View Post
                          Moritz,fii linistit,nu s-a infundat nimic la masina ta!Pur si simplu te-ai obisnuit tu cu cuplul ei,care la inceput te uimea...Nu inteleg cum pot sa spuna unii ca la turatii medii se infunda nu stiu ce...pai e centrala termica pe lemne si se infunda cosul de la lemnele ude?Pur si simplu sistemul tau vestibular s-a obisnuit cu acceleratia masinii tale.Mergi la service si daca nu am dreptate te caut si dau o lada cu bere!!!
                          Sper. Oricum maine incerc sa ma programez la service. Azi am reusit sa ies afara din oras vreo 40 km (m-am dus aiurea pe sosea) si m-a dezamagit ffffff tare. Pur si simplu o "simt" ca nu mai trage de la 1800 - 2000 rpm, cum eram obisnuit. E cuplul constant, nu mai simt acel zvacnet cand vroiam sa depasesc, mai ales. Azi nici n-am prea mancat.
                          Daca nu reusesc sa ma programez macar sambata, o sa fie un week-end de rahat.
                          Mersi de rapuns.

                          Comment


                          • #28
                            Nu te necajii degeaba,pana la urma e doar o masina ce se poate repara pe garantie...Ai sa vezi ca am avut dreptate.Cat priveste lada cu bere,nu am spus-o de mantuiala.Urmeaza sa vin cu fostii colegi de la BOBOC la o partida de pescuit la Stancuta.Daca nu am dreptate,te sun si ma achit de datorie.Te rog sa ma tii la curent.Daca mergi la service,pune-i sa verifice toate furtunele de la turbina.Cineva din Craiova a avut o problema asemanatoare si i-au gasit un furtun de la turbina iesit din cuplaj.Bafta!

                            Comment


                            • #29
                              Nu stiu ce sa zic. Am fost la service, pana la urma mi-au zis ca un anume filtru de aer era un pic infundat. Infundat nu stiu de ce, ccaci nu merg pe drumuri forestiere. Dar dupa ce l-a suflat, zice tipu, debitul de aer care intra e cel corespunzator, conform masuratorii cu nu siu ce aparat. Si m-a intrebat unde alimentez; zic ca la OMV. O singura data am bagat de la Petrom V, dar nu mult, doar pentru completare pana la plin. Dupa aceea am plecat cu ea sa vad cum se comporta pe diul spre Galati. Dezamagire maxima: la fel de lenesa, ba inca si mai zgomotoasa. Ma intorc cu ea iarasi la Estima Motors, discut cu acelasi tip, si-mi recomanda iarasi sa schimb motorina, ca la aparate i-a iesit totul OK la parametri. Nu are ce sa-i faca.
                              Azi am facut un drum pana la manastirea Tudor Vladimirescu, in Galati, la vreo 50 km dus. Sa nu cobesc, parca, parca, mi s-a parut mai putin zgomotoasa, dar lenesa la demaraj: mi-a fost tema sa depasesc TIR-uri daca din fata vedeam vreo masina. Zic sa vad consumul si i0am data tot drumul pe instantaneu. Mi s-a parut la fel ca dinainte: si la 50 si la 120. Dar fara vlaga, cand saream de 1800 rpm.
                              Acum nu siu ce sa fac: sa astept sa termin motorina sau sa sun la reprezentanta in Bucuresti sa ma programez la ei? Motorin mai am o gramada, doar 3 pavele mi s-au eliberat de la indicator (vreo 15 l cred). Tipul de Estima mi-a recomandat sa pun de la Mol. Asta o sa si fac dar daca nu e de la motorina? Stii ce e cel mai nasol? Ca pe 4 august intru in concendiu si nu stiu daca ma pot baza pe masina. Avem de gand sa mergem pe la Moeciu si Cheie Bicazului, dar daca ma lasa masina? De aia as face un drum si pana la Bucuresti, numai sa-mi zica cineva ce este.

                              Comment


                              • #30
                                nu te panica

                                incearca sa mergi in a 3-a turat la 3600, unde este puterea maxima la motorul tau, cam 5 min. pentru asta iti trebuie un loc destul de liber.Poate se desfunda ceva, sau poate ti se va parea ca merge mai bine

                                Daca aia in service ti-o zis ca masina ii in parametrii, si tu nu esti convins, mai du-te la un alt service. Du-te in proba, sa conduca cineva de la toyota, si sa-ti zica si ala daca masina merge sau nu ok. Fa un testdrive la reprezentanta, cu siguranta au motorul pe care il ai si tu disponibil sau pe auris sau pe corolla. Daca dupa toate astea in continuare esti convins ca ii ceva nasol cu masina ta, si restul care au condus iti spun ca nu are nimic, obijnuieste-te cu ideea ca de acuma va fi mai lenesa.

                                Si oricum, zvacnitul de la 1800 ii o chestie tare relativa... sigur ca atunci incepe cuplul maxim la acest motor, dar depinde mult chestia cu zvacnitul daca esti pe drum drept sau in panta, de cum apesi tu pedala, si de alti factori.

                                Succes!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google