Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Prius - impresii, probleme, sugestii, detalii tehnice

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mursu View Post
    Livrarile hibridului japonez debuteaza pe piata din Japonia astazi. Pentru a putea concura cu Insight, care s-a vandut in 10.481 de exemplare numai in luna aprilie, Toyota a scazut pretul lui Prius considerabil.
    Da, si la noi: 25500 E!

    Comment


    • Vad ca la noi nu misca nimic Toyoa in privinta lui Prius 2010 , la noi tot modelul curent 2006 il au .

      Am vazut pe site-ul masini.ro , o reclama la VW Jetta TDI , pentru piata americana , unde ataca discret Prius-ul .

      Today, Tomorrow, Toyota ... Prius

      Comment


      • Noua generatie de Prius este intr-adevar ceva deosebit.
        Se lauda ca i-au scazut consumul fata de vechiul model, iar panoul solar face toti banii.

        Pai scuza-ma moritz dar anul trecut in toamna priusul se vindea la noi cu 23000 (23650 cu vopsea metalizata), acum pretul de lista e 33000 cu reducere la 25500... Nu reusesc sa inteleg cum sunt gandite la noi preturile astea... in conditiile in care la americani e 23000$ modelul vechi, dolari nu EUR.

        Am mai facut ceva km si pot spune ca la un mers decent (100-110km/h in afara oraselor) Priusache consuma 5.0l/100km.
        Ce ma deranjeaza in continuare e consumul la 130km/h pe cruise -> 6.5

        PS: drumul meu preferat cu priusul: Valcea-Pitesti, in afara de urcatul pe Dragan, tot drumul e numai coborare consumul mediu e 1.8-2 pe acea portiune (citit ochiometric pe graficul de bord, ca sa nu existe comentarii).
        '08 Yaris 1.4 D4D

        Comment


        • Inca un posesor de Prius!

          Comment


          • Bine ai venit!
            Sa te bucuri de km multi si curent in baterii
            '08 Yaris 1.4 D4D

            Comment


            • Comment


              • dar nu si in romanica unde nu prezinta nici un model hibrid...
                '08 Yaris 1.4 D4D

                Comment


                • Sa fim seriosi: romanii si masinile hibrid.....

                  Comment


                  • In sfarsit! VICTORIE!!! Am reusit sa obtin dvd-ul navi cu romania versiunea 08-09. Merge la orice model toyota cu MFD gen. 5. Merge 100%, inclusiv voce. Astept amatori - pret promotional - 20 ron

                    Comment


                    • Salutare, sunt foarte interesat de ce ai. Eu am un Lc120 din nov 2008 si am harta pe Romania detaliata doar ptr Bucuresti si Timisoara ( cred ) . Ce ai tu este mai precisa ? Daca da trimite-mi te rog nr de tel pentru a discuta detalii. Eu sunt din Constanta dar momentan sunt undeva langa Vatra Dornei, cand plec spre casa trec prin Bacau.
                      LC 120 3.0 D4D AT

                      Comment


                      • In curand voi fi un fericit proprietar de prius, masina o sa ajunga aproximativ intr-o saptamana. Am citit foarte multe lucruri bune legate de ea, in general proprietarii sunt foarte multumiti. Am vazut pe forumul priuschat familii care aveau doua priusuri sau am vazut posesori de prius care au atins 200 mii mile cu masina lor. Cand am fost cu ai mei la dealer la toyota alegerea a fost unanima (intre un avensis clasic, corolla si avensis nou cu putine dotari). Discountul a picat la fix, altfel nu imi permiteam masina asta.
                        Singura mea temere e sa nu am in viitor probleme cu masina pentru ca sunt putine masini in tara, probabil nu sunt multe piese pe stoc, service-urile au putina experienta in domeniul hibridelor si reparatiile ar dura probabil mult.
                        Mi-a placut cum s-au comportat cei de la reprezentanta, diferenta mare fata de alti dealeri de la alte firme. Sper ca cei de la service vor fi la fel de ok in caz ca o sa am nevoie de ei.

                        Comment


                        • Originally posted by zhope View Post
                          Discountul a picat la fix, altfel nu imi permiteam masina asta.
                          Banuiesc ca ai luat-o ce cea de 19,379 euro (tva inclus)

                          Comment


                          • Originally posted by cristi98 View Post
                            Banuiesc ca ai luat-o ce cea de 19,379 euro (tva inclus)
                            Da, asta e pretul. Discountul a fost destul de mare, de 6500 euro, probabil din cauza ca priusul nu e foarte cunoscut in tara la noi, e pe stoc si datorita concurentei cu noul prius si cu hibridul de la honda.

                            Comment


                            • BRAVO! Era pacat sa ratezi MEGA oferta asta! S-o stapanesti sanatos!

                              Comment


                              • Originally posted by protrix View Post
                                Si eu sunt posesorul unii Prius nou pe care l-am achizitionat acum 1 an si sunt din ce in ce mai multumit de masina asta.Are un consum decent, intre 4,5-7/100, in functie de stilul de condus si conditiile climaterice, a avut un comportament foarte bun in conditii de polei si temperaturi sub -10 grade, ...este o masina care isi merita toti banii si in fond e o masina care-mi indeplineste cerintele de confort, siguranta si ecologie.
                                Felicitari posesorilor de masini hybride si la cat mai multe masini verzi,..
                                Salut, ma gandesc si eu tot mai serios la un Prius. Inteleg ca pentru oras este perfect, am insa zilnic de facut aproximatov 60km in afara. Crezi ca merita in acest caz?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google