Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Deci.....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci.....

    am primit un mail.....
    Salut!

    Administratia Forumului Club Toyota isi cere scuze pentru oprirea
    neanuntata a serverului.
    Din pricina unor probleme de ordin tehnic acesta a trebuit inchis
    pentru o perioada nedeterminata.
    In speranta ca incidentul nu v-a facut sa renuntati la comunitatea
    noastra va asteptam in continuare la noua adresa:
    Motivul acestei schimbarii intra sub egida problemelor tehnice.






    Cum zicea cineva, nici bani dati si datele salvate.....
    YARIS 1,4 D4D
    COROLLA VERSO 1,8 vvt-i
    HIACE 2,5 D4D

  • #2
    Sper si cred ca o sa ne mutam toti (sau aproape toti) pe vechiul forum!
    Va asteptam!
    fostul user C_R_Y

    Comment


    • #3
      cum zicea cineva...
      Ce ordin tehnic?Deja acum se minte cu nerusinare ,fostul admin a renuntat la domeniu,a zis ca sterge baza de date dup`aia a cerut 10 mil pe ea,din cate am inteles a si primit ceva bani pentru ea,el va ramane sa administreze in continuare forumul,pana urmatoarea data cand se va enerva...si iar va sterge tot,sperand ca totul va fi uitat cu o replica de genul "Probleme de ordin tehnic" .

      Originally posted by C R isti B View Post
      Sper si cred ca o sa ne mutam toti (sau aproape toti) pe vechiul forum!
      Va asteptam!
      care ar fi motivul ? credeti ca lumea e asa usor pacalita cu niste replici de genul acesta... "probleme de ordin tehnic"?

      Comment


      • #4
        Originally posted by C R isti B View Post
        Sper si cred ca o sa ne mutam toti (sau aproape toti) pe vechiul forum!
        Va asteptam!
        Iar adresa este ?
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #5
          Adresa o scriu degeaba ca oricum o sterg adminii, era trecuta in primul post si nu mai e! O sa se afle oricum!
          fostul user C_R_Y

          Comment


          • #6
            pai din cate vad, e forumul vechi, pe un domeniu nou....application-date: 20071220
            YARIS 1,4 D4D
            COROLLA VERSO 1,8 vvt-i
            HIACE 2,5 D4D

            Comment


            • #7
              Originally posted by PicuTex View Post
              pai din cate vad, e forumul vechi, pe un domeniu nou....application-date: 20071220
              Corect, s-a recuperat baza de date si s-a pus pe un domeniu nou pentru ca cel vechi a fost luat de altcineva!
              fostul user C_R_Y

              Comment


              • #8
                Nu vad de ce ar trebui sa "ne mutam toti pe vechiul forum". De ce sa nu folosim si sa postam informatii si pareri pe ambele forumuri. De ce sa ne comportam romaneste (sa moara si capra vecinului) si sa nu recunoastem ambele forumuri. Pana la urma este o problema in care noi majoritatea am cazut la mijloc, de ce sa ne impartim in tabere intr-un conflict care nu este al nostru si nu prea ne priveste.
                Eu personal prefer sa postez in mod egal pe ambele forumuri, no heart feelings.
                Nu uitati ca timp de o luna, cat au fost "probleme tehnice" cu celalalt, ati folosit forumul de fata. Daca a fost un surogat pentru voi, totusi a fost un lucru bun. Eu sincer am fost cam dezamagit ca nu am stiut vreo doua saptamani ce s-a intamplat si nu il gaseam pe asta nou (e drept ca nu mi-am imaginat ca s-a schimbat denumirea sau ma rog a aparut altul sub alt nume).
                "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

                Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

                Comment


                • #9
                  100% de acord cu Jijiman.
                  Nu este razboiul nostru !
                  Acum sunt 3 forumuri cu toyotisti si putem posta acolo unde ne simtim bine primiti. Concurenta este benefica pentru noi, utilizatorii de rand.
                  Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                  Comment


                  • #10
                    Bine primiti suntem oriunde dar daca am avut un forum 1 an de zile unde s-au strans informatii destul de folositoare si numeroase de ce sa o luam de la inceput ? De ce sa ne impartim in 3 locuri ? Au fost niste probleme, nu mai discut de ele, s-au rezolvat si putem continua. Unii dintre noi avem acolo toata povestea masinii, de cand am cumparat-o pana in prezent, cu problemele aparute, cu laudele, experiente prin service, etc ...

                    Fiecare face ce vrea pana la urma ...

                    Numai bine!
                    fostul user C_R_Y

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by C R isti B View Post
                      Corect, s-a recuperat baza de date si s-a pus pe un domeniu nou pentru ca cel vechi a fost luat de altcineva!
                      recuperat de unde?cum a luat acel altcineva domeniu ?)
                      nu s-a recuperat nimic...adminul vechi a dat drumul din nou la forum..
                      Domeniul nu avea cum sa il piarda...doar ca a renuntat la el...de buna voie si nesilit de nimeni...
                      si va functiona pana se enerveaza iar si va inchide iar tot

                      Comment


                      • #12
                        Cine si ce are de castigat din toata aceasta tevatura???
                        O senzatie cu totul neplacuta de pe urma acestor asa zise "miscari tehnice".
                        Nu-mi place !!!!!!!
                        Honda Accord 2.0 Special Edition MT

                        Comment


                        • #13
                          tocmai ca nu castiga nimeni nimic,eventual s-a pierdut...
                          Tot am incercat sa ma abtin sa comentez,baza de date cea veche s-a vandut/dat la niste persoane de pe forumul vechi cand s-a vazut ca se continua din nou cu ideea de Forum Toyota,doar ca de condus forumul va fi condus din umbra tot de cel vechi admin.Oricum nu imi plac scuzele,penale as putea sa zic,dar daca el spera sa indrepte tot cu niste scuze de genul acesta...bravo lui.Eu si cu ceilalti 2 admini tot vom continua munca ce am inceput-o aici,mai ales ca 1 luna cat celalalt a fost mort si nu a vrut nimeni sa cumpere baza de date,noi ne-am ocupat de asta...oricum vom continua...

                          Comment


                          • #14
                            Haideti totusi sa ne vedem de treaba, ca sunt multe alte thread-uri mai interesante pe forumul asta. Ce rost are polemica? Mai ales in privinta subiectului asta... Ce-a fost a fost si mergem inainte (indiferent de forum).
                            "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

                            Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by C R isti B View Post
                              Au fost niste probleme, nu mai discut de ele, s-au rezolvat si putem continua.
                              Numai bine!
                              de ce sa nu discuti despre ele ?daca se enerveaza iar ,iar sterge tot ?)
                              s-au rezolvat?esti convins ? cum poti sa iti bagi picioarele asa dintr-o data in tot ce au realizat 1000 de oameni intr-un an doar pentru ca tu esti smecher si esti admin ?si apoi sa ceri bani,pentru munca lor LOL

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google