Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Orice motor consuma ulei. Important e cit.

    Comment


    • #32
      apropo de ulei am observat ieri ceva ulei prelins parca pe blocul motor in partea stanga langa cureaua aia neagra ce antreneaza diverse chestii; am verificat nivelul uleiului si este full la fel ca in prima zi numai ce e destul de negru(am 12000 de km)
      acum nu stiu ce sa fac sa ma duc la astia la service sau sa astept sa ma duc la revizie peste 1-2 luni; am mai fost la astia la genius bv cu huruitul rotilor bracate si chiar atunci nu a mai facut asa caci m-am enervat si am zis ca nu ma mai duc chiar daca crapa ceva!

      Comment


      • #33
        Poate cind ai verificat nivelul a cazut vreo picatura.
        Daca nu, teoretic se vede de unde curge.

        Comment


        • #34
          Imi scartaie si mie franele. Am observat ieri, cand mergeam cu geamul usor deschis, in cautarea unui loc de parcare, un scartait usor la apasarea franei. Nu era deloc umezeala afara, asa ca presupun ca este de la placutele de frana. Oricum, nu este ceva deranjant (din interior, cu geamurile inchise, nu se aude).
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • #35
            Poate ai prins vreo pietricica, nisip.....
            La mine la o apasare mai profunda a pedalei, huruie.

            Comment


            • #36
              Scartaitul era de la rotile din fata, huruitul (un pic mai pronuntat decat scartaitul) era de la rotile din spate, de la tamburi.
              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

              Comment


              • #37
                Pina sa cer o parere oficiala, mai studiez problema. La mine se muta citeodata huruitul (fata-spate) . Trebuie sa merg fara muzica sa-mi dau seama exact.

                Comment


                • #38
                  faza cu huruitul rotilor ce;l putin la mine a m ddeescoperit-o pe la 6000 de km absolut intamplator; este vorba despre urmatoarele: in momentul in care intru intr-o parcare si brachez rotile aproape de maxim la pasarea usoara a pedalei de frana se aude un huruit care este extrem de puternic mai ales daca am ceva viteza ; sunetul parca se propaga in toata masa caroseriei si este asemanator cu cel produs de autbuzele acelea vechi care franau inainte de a intra in statie sau nu numai! acest sunet il mai aud din cand in cand pe strada la masini foarte vechi;
                  la service au facut o tura cu ea si pur si simplu nu mai vroia sa faca; am urcat eu la volan si degeaba !! seful de acolo a zis ca daca zgomotul produs e permanent inseamna ca e ceva grav si tot el a concluzionat ca nefacand chiar in momentyul ala inseamna ca nu e ceva grav;problema e ca masina face asa absolut permanent la fiecare intrare in parcare; zi de zi , clipa de clipa daca brachez rotile huruie si... culmea ttocmai la service nu a mai vrit sa faca....; binainteles ca dupa ce am plecat de la service cand am ajuns in parcare iar a facut si face in continuare de atate luni de zile; am zis ca o sa le mai zic o data acum cand merg la revizie sa se uite la ea!!
                  si la mine se aude un mic scartait care apare si dispare si iar apare dar asta e cu totul altceva!!!

                  Comment


                  • #39
                    Nu am incercat sa brachez rotile si apoi sa frinez. Huruitul la mine apare la frinarea mai puternica in line dreapta. Dupa un drum mai lung s-a estompat huruitul.
                    La frinarea simpla, de exemplu la semafor apare?

                    Comment


                    • #40
                      la franarea in linie drreapta nu se aude nimic; tocmai asta mi se pare ciudat!!
                      stand acum si citind despre aceste probleme la franare nu pot sa concluzionez decat ca asa fac toyotele noastre si tre sa ne obisnuim cu ele asa cum sunt; altceva nu stiu ce sa mai zic....
                      MI-am adus aminte de un nene cu un auris care isi tine masina in aceeasi parcare cu mine si care care mergand cu spatele si franand usor masina a scos tot un fel de huruit;
                      concluziile le trageti si voi...

                      Comment


                      • #41
                        Concluzia:fiecare Toyota e "unica", iar huruitul e bonus!

                        Comment


                        • #42
                          dion@ absolut de acord

                          Comment


                          • #43
                            Oricum vreau sa aflu si parerea service-ului...

                            Comment


                            • #44
                              Maine dimineata o sa fiu mult mai atent cand franez!
                              2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                              2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                              Comment


                              • #45
                                Atentie maxima! Trebuie sa elucidam problema tehnica a saptaminii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google