Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ia sa vedem...
    1. schimbatorul - mi se mai intampla si mie sa agate, si asta din cauza mea, pentru ca nu apas cum trebuie ambreiajul. calci cu simt de raspundere, intra cu degetul mic. Am condus de curando masina de >40.000 euro(Audi A5 3.0 tdi quattro), iar "datele problemei" sunt aceleasi.
    2. greierii - sper ca glumesti as putea din nou sa invoc masini mult mai scumpe si mai bine inchegate care au greierasi(comparabil cu ai Corollei mai batrane, ca Yaris-ul, in 7300 km nu are). Nu e vina masinii, e vina drumurilor!
    3. franare cu rotile bracate - nu am sesizat asa ceva, insa stiu un lucru: evit pe cat posibil sa franez in curbe si, implicit, cu rotile bracate!
    4. pedala frana - aici cred ca tine de obisnuinta. Mie chiar imi place cu franeaza Yaris-ul, desi am fost pus in situatia de "a da in frane" cu adevarat, o singura data.
    5. pentru zgomotul motorului...incearca alta benzina. Eu foloseam Sprint Diesel de la OMV/PetromV, dar am trecut la Efix Diesel de la Rompetrol si a devenit mai silentioasa si raspunde mai repede la acceleratii. La fel si cu benzina, la Corolla imi oscila turatia la relanti, lucru care nu l-am mai sesizat dupa 1-2 plinuri cu o benzina mai buna decat CO95(Carrera 100, Alto 101 - mai nou, la Rompetrol, Mol 98/EVO)
    6. spatiu - ESTEEEE!
    2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
    2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

    Comment


    • #17
      Confirm si eu ideea ce greierii. Am avut unul care mi-a tot cantat de sub bord din cauza drumului denivelat si plin de gropi, iar a doua zi, tot pe un drum denivelat, nu l-am mai auzit. Sa speram ca nu este ceva constant in neregula acolo, sa fiu nevoit sa merg la service. Oricum, in mod clar sunetele se aud de la drumurile imputite pe care suntem nevoiti sa circulam.
      Cu frana, in schimb, sunt de acord cu costake. Pedala nu are un comportament constant. Inconstient, te obisnuiesti cu o anumita cursa a pedalei si stii cat trebuie sa apesi pentru a obtine efectul dorit. Uneori insa, masina are alte planuri si te trezesti ca nu reactioneaza cum te asteptai, fiind nevoit sa franezi brusc ca sa te opresti la timp. A doua zi, totul este din nou normal.
      Iar cu zgomotul motorului, sunt de acord cu Dion. Benzina de la Rompetrol face motorul sa sune mai bine, mai silentios. Eu de obicei pun de la Petrom (Petrom 95 isi face treaba destul de bine). La sugestia unui prieten, am facut un plin cu Efix 95. De cum am plecat din benzinarie am simtit diferenta in bine.
      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

      Comment


      • #18
        ce sa va zic ca in urma cu 2 ore am mers din nou cu masina si sspre deosebire de dimineata cand motorul era f zgomotos acum mergea iar lin.E u bag de la petrom benzina si nu vad de ce ar merge motorul atat de diferit de la o oara la alta.Pe de alta parte avand circa 12000 de km m-am uitat la ulei si e cam negru.In fine!!
        Totusi raman la parerea ca sunt chestii ciudate toata aceste probleme ca sa zic asa....dar daca masina merge 100.000 de km fara alte incidente eu ma declar f multumit.

        Comment


        • #19
          Am uitat sa va spun ca volanul are un zgomot la o jumatate de cursa stanga sau dreapta, mai ales cand o parchez (atunci sesizez zgomotul - o pocnitura de plastic, in dreptul coloanei de directie). Parca s-a mai precizat problema de catre cineva, dar cred ca e pe alt forum. La voi exista sunetul asta?
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • #20
            Originally posted by Methane View Post
            Am uitat sa va spun ca volanul are un zgomot la o jumatate de cursa stanga sau dreapta, mai ales cand o parchez (atunci sesizez zgomotul - o pocnitura de plastic, in dreptul coloanei de directie). Parca s-a mai precizat problema de catre cineva, dar cred ca e pe alt forum. La voi exista sunetul asta?
            A aparut si la mine acest zgomot. Am mers la service si au verificat .. nimic care sa puna in pericol viata celor din habitaclu. Cei de la Toyo au mai avut insa aceasta problema pe tapet (nu stiu insa daca la Yaris) ... mecanicul mi-a spus ca daca incepe sa se auda zgomotul tot timpul sau foarte des fac ei o constatare si o trimit la Toyo dupa care se schimba o piesa pe acolo ...
            In alta ordine de idei masinuta asta m-a uns la suflet pana acum si pe mine si soatza care de ceva vreme o conduce mult mai des ca mine.
            Sa zicem ca probleme (minore) au mai fost dar nimic de speriat, nimic diin ceea ce-ti poate face viata un calvar, respectiv foarte important ca nu m-a lasat in drum. Chestii gen greierasi sa fim seriosi, la ce drumuri avem in tara asta e si normal sa apara ... nu cred ca japii s-au gandit vreodata ca spre ex. o mica masinutza de oras o sa ajunga sa faca in medie 60-80 Km pe zi, mare parte din ei pe drumuri de tara asa cum face soatza.
            Eu la Yarisica al nostru (D-4D) am schimbat pana acum in garantie maciulia la schimbatorul de viteze ca se cojise .. in rest sa trec greierii ocazionali in categoria probleme imi e si rusine .... si asta spus de catre cineva care tocmai a trecut de 50.000 Km in 20 de luni
            E o super masina - parerea mea, care de-a lungul timpului n-a avut decat 2 sau 3 recall-uri de fabrica, incluzand aici pe cel mai nou cu izolatorul fonic la sist. de pretensionare centura de siguranta. Cred ca la capitolul asta principalii concurenti stau mult mai prost...
            Desigur ca se gasesc carcotasi sa zica altfel - eu unul prefer sa nu-i bag in seama .. cat despre 1-2 cazuri de oameni care chiar au avut probleme constante ce sa zic is exceptia care confirma regula, imi pare rau pt ei dar masina asta nici tanc nu e nici Lexus, nu putem avea de la ea pretentii mai mari decat clasa din care provine ... si eu vroiam spre ex sa se auda in habitaclu la 150 Km/h acelasi zgomot ca in Avensis (adeca multa liniste) dar nu se poate pt ca e o diferenta de bani considerabila intre masinile astea doua ...
            In rest numai bine va doresc tuturor posesorilor si daca sunt probleme cu "gadacii" vostri mergeti la service si insistati - sunt convins ca orice se poate rezolva .. cel putin eu unul la Focsani n-am avut probleme semnalate care sa nu se rezolve intr-un fel sau altul.
            La cat mai multi km fara belele !

            Comment


            • #21
              Originally posted by Methane View Post
              Am uitat sa va spun ca volanul are un zgomot la o jumatate de cursa stanga sau dreapta, mai ales cand o parchez (atunci sesizez zgomotul - o pocnitura de plastic, in dreptul coloanei de directie). Parca s-a mai precizat problema de catre cineva, dar cred ca e pe alt forum. La voi exista sunetul asta?
              Da, am si eu acest zgomot, care se aude la viteze mici si dinspre roti cumva...Probabil e ceva care la viteze de 15-20-30 km/h are balans, iar la viteze mari este fixat. Inca nu am ajuns la service! Cert e ca nu se aude mereu...
              @Cata: ce ti-au zis ca este?
              2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
              2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

              Comment


              • #22
                Nu avem probleme mari de care sa ne plangem, asa ca ne indreptam atentia asupra detaliilor. Sper sa se mentina starea de fapt actuala. Legat de zgomotul la rulare, pe la 120 km/h, motorul suna extrem de bine (un rontait calm la aprox. 4000 rpm, mult mai silentios decat la 3000 rpm), iar aerul nu face un zgomot atat de mare ca la alte modele din aceeasi clasa. Eu am sesizat doar in zona oglinzilor un vajait minor, in rest liniste si pace. Drumuri bune sa avem, ca in rest masina este mai mult decat OK.
                Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                Comment


                • #23
                  Da, asa e la benzinare, in principiu. La Corolla, dup 145-150 nu se mai aude decat vantul si eventualul zgomot al anvelopelor. Yaris-ul diesel e putin mai zgomotos la viteze mari, dar nu atat de zgomotos incat sa nu te intelegi cu cei din masina!
                  2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                  2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                  Comment


                  • #24
                    In cazul meu un rezumat al problemelor ar fi:
                    a) geamuri (parbriz) si vopsea de proasta calitate; cel putin pe drumurile noastre - dominate de praf, nisip de "categoria" pietris cu care se face dezapezirea - nu rezista. Apar ciupituri foarte usor.
                    b) e firesc ca intr-o tara cu citeva drumuri relativ bune, sa inceapa sa troncane toate prin masina.
                    c) CD-player-ul.
                    d) au inceput sa huruie discurile de frina (in cazul unor frinari mai puternice). Cauzele ar putea fi: rugina, Brasovul fiind un oras mai "umed" din fire sau patrunderea "agentilor" de dezapezire.
                    e) nivel crescut de ulei. Cauza se pare ca a fost benzina: bujii afumate, umezite. Au redevenit caramizii dupa migrarea catre Rompetrol.
                    f) preturi "extreme" de mentenanta, accesorii.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Dion View Post
                      In cazul meu un rezumat al problemelor ar fi:
                      a) geamuri (parbriz) si vopsea de proasta calitate; cel putin pe drumurile noastre - dominate de praf, nisip de "categoria" pietris cu care se face dezapezirea - nu rezista. Apar ciupituri foarte usor.
                      b) e firesc ca intr-o tara cu citeva drumuri relativ bune, sa inceapa sa troncane toate prin masina.
                      c) CD-player-ul.
                      d) au inceput sa huruie discurile de frina (in cazul unor frinari mai puternice). Cauzele ar putea fi: rugina, Brasovul fiind un oras mai "umed" din fire sau patrunderea "agentilor" de dezapezire.
                      e) nivel crescut de ulei. Cauza se pare ca a fost benzina: bujii afumate, umezite. Au redevenit caramizii dupa migrarea catre Rompetrol.
                      f) preturi "extreme" de mentenanta, accesorii.
                      De precizat ca cel putin o parte din problemele tale de fapt nu-s probleme legate de masina asta in special ci mai degraba probleme legate de traiul in Romanica ...
                      a) vopseaua de proasta calitate o gasesti la toate marcile - conform normelor UE vopseluri pe baza de apa care nu stau pe caroserie atunci cand sunt supuse unor forte din exterior .. despre geamuri nu stiu ce sa zic banui ca esti mai ghinionist si ai luat multe pietre din gumele altora care la marimi mari si aruncate cu forta normal ca-ti fac varza cel putin parbrizul
                      b) CORECT coane' .. aici traim ne multumim cu ce avem - sigur nu s-au gandit proiectantii ca masinile lor or sa "geama" pe drumurile noastre
                      c) ce-ai patit cu CD-playerul ? al meu n-a avut nici o buba pana acum chiar si pe drumuri denivelate nu mi-a sarit CD-ul ..
                      d) la mine n-am auzit zgomote dar posibil sa fie si umezeala daca e completata de un regim de mers prea rar, insa de multe ori e vb de calitatea placutelor "ecologice"
                      e) sa nu incepem sa discutam de carburanti ca-i jale .. ca la noi la nimeni
                      f) is printre altele si Solentzar si pe forumul Dacia am auzit de unul care si-a facut masina in service la Iasi cu 110 Ron/ora manopera .. ce pretentii sa mai avem la cele straine ? Nu stiu cine a dat tonul dar cert e ca la manopera cam toate marcile stau ..prost pt noi si bine pt ei
                      In concluzie sa-ti traiasca masina si sa te duca linistit inca 100k de-acum inainte ! Ai masina buna ..din pacate te-ai nascut in Romania (ca si mine ) si din cauza asta suferim .. si noi si rablele noastre ..

                      Comment


                      • #26
                        OK.....cazul sa intervin si eu
                        bun ....
                        Eu unul la 45.000 km am urmatoarele "probleme" cu masina:
                        a. Ca toti dealfel am probleme cu vopseaua si parbrizul ....deci e ceva general...apropo cam la toate marcile mai nou...
                        b. Am zgomotul acela la volan am fost la reprezentanta si baietii au desfacut volanul (partea de plastic din spatele volanului) si ...coloana de directie e pana jos deci nu are ce sa o incurce ...au repozitionat acel plastic a mers ceva zile apoi a reinceput sa reapara ....deci e o tampenie...nu va bateti capul...romanica mama ei
                        c. cd-mp3-ul meu ....se reseteaza automat daca folosesc foarte des random....incercati si voi....ca aia de la reprezentanta nu au gasit solutie..in rest impecabil nu sare, nu face fite, merge nene....
                        d.am observat ca si mie uneori imi huruie discurile la frane...din ce am vb cu baietii de la service cica mai intra pietricele si mai fac zgomote...asa ca nu va bateti capul...oricum imi face foarte -foarte rar
                        e. a zis cineva ca in momentul in care franeaza la viteze mici cu rotile barcate face cam urat si la mine face si mai faca si la mersul cu spatele...deci asa sunt ele ...iara intrebat la reprezentanta....nu au idee...raspuns ranjit "hai domne nu vrei sa scoata nici un zgomot..." tot de la frane dar la fel foarte - foarte -foarte rar
                        f.legat de pedala de frana eu stiu ca au Brake Assitent....si din ce stiu eu conteaza forta de apasare si viteza cu care apesi....si e adevarat primesti un raspuns mai intarziat si mai "fad"(slab...cum vreti sa-i ziceti) daca apesi incet si unul mai energic daca apesi mai brusc...incercati (mai intai mai brusc apoi unul mai slab ca sa nu ziceti ca ati facut "pedala")....sa stiti ca si la un peugeot e la fel.....asta apropo de asistenta aceea...
                        g. si la mine cutia agata din cauza mea.... idem la pedala aia...mama ei...
                        h. Zgomote interioare cand e rece ....cand incepe sa bage caldura dispar unu cate unul....raman doar cei "consacrati" din suportii centurilor ...dar avand in vedere drumurile....nu ma mai mir....e bine si asa
                        i. legat de capul la schimbator ....si eu trebuie sa-l schimb ca se curata...... la reprezentanta cand o sa-i fac revizia (zilele astea)

                        Ca sa fie clar nu ma astept sa fie limuzina si e super buna masina pentru ceea ce face si pentru ce am luat-o...eu ignor cele relatate mai sus pentru ca motorul e senzational...plus de asta am avut ocazia sa fac comparatie intre alte masini si acestea si credeti-ma ca nu se compara....

                        in rest apa ...paie si bataie ....merge masinuta foarte bine .....so
                        ViVE LE ROI!!!!
                        Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                        Comment


                        • #27
                          Mushule, ia zi-mi...tie ti-a mancat ulei? Eu pana acum n-am iertat-o deloc si nu a mancat deloc!
                          Mi-a venit asta-seara o idee...cand ajung acasa o sa pun pe schimbator, pe partea aia argintie, folie care imita carbonul Daca nu-mi place, o dau jos.

                          PS: problema mare rusinez golfuri de 105 cai la discretie. prima oara am crezut ca a fost o intamplare cu un amic, dar astazi, am "probat-o" cu un golf similar, dupa ce am facut dreapta de pe bd libertatii si pana sus la semafoarele de la marriott. a fost frumos, mai ales ca nu s-a apropiat mai mult de portiera spate a yarisului!
                          2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                          2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                          Comment


                          • #28
                            La prima revizie a papat 100-200 de gr......asa ca ...e super...toate dieselurile papa putin ulei...de la 1l in sus e buba mare la motor...eu unul nu ma uit la ulei....nu cred....ca am motive sa ma uit.
                            Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                            Comment


                            • #29
                              L-am verificat cam o data / luna ... deloc pana acum!
                              2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                              2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by StefanVVTi View Post
                                L-am verificat cam o data / luna ... deloc pana acum!
                                Teoretic nici n-ar trebui ca ai masina tinerica ... minora chiar :P
                                Nici mie pana la prima revizie de 15k nu mi-a papat ulei, de la 15k la 30k ceva s-a intamplat si era spre minim pe joja pe la vreo 25 mii km si am luat din service 1 L de ulei care a intrat aproape tot si s-a ridicat iara nivelul la max pe joja, ceea ce ma face sa cred ca asta ar cam fi cantitatea intre minim si max la joja la Yarisica diesel.
                                Acum avem cu ea aproape 50k si in cei 5 mii de la ultima verificare nu a scazut deloc ...
                                Oricum e diesel, cred ca si in functie de "talpa" se poate sa inceapa sa pape ulei ... or mai fi si alte cauze poate .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google