Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum la pompa pe 582,4 km: 6,13%. Benzina: Petrom 95. Parcurs: 318 km extraurban (unde am scos 4,7 pe CB), restul urban (7,2 pe CB inainte de alimentare)
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • Yaris de 1,0, cumpărată în decembrie 2004, 52.000 km la bord: pe autostradă 4,4 - 4,5 la o viteză medie de 100 - 105 km/h, repet viteză medie, adică constant pe 100 de km bătut pe ceas. În rest în oraş, în Braşov 5, 5 - 5,6 la sută.

      Comment


      • Consum la pompa pe 549 km (320 extraurban, restul urban): 6,87%. Benzina: Petrom 95. Regim de mers: pana la bara din fata. Se simte inceperea anului scolar si graba de a ajunge la destinatie printre carute, camioane, biciclisti, sosele proaste si soferi imbecili.
        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

        Comment


        • consum la pompa pe 730 de km 5,3;100 de km si ceva i-am facut urban.
          bv-buzau 4,7-braila4,9 -buzau4.9-bv 5.0

          Comment


          • Consum la pompa pe 550 km: 5,6%. Distante: 430 km extraurban si restul urban. Benzina: Petrom 95. Regim de mers: grabit.

            Acum am alimentat, de nevoie, de la Lukoil, cu Euroluk 95. Mama, ce surpriza placuta a fost benzina asta! Acus trebuie sa alimentez iar si voi face un consum la pompa, insa CB-ul indica, pe 630 de km (536 extraurban, restul urban), un consum mediu de 5%.

            Motorul suna superb in ture, este mult mai silentios in regim mai calm (2.500 - 3.000 rpm), acceleratia este mult mai buna decat restul benzinelor de 95 incercate pana acum iar vibratiile sunt si ele reduse. Eu as plasa benzina asta pe primul loc in topul preferintelor. Unde mai pui ca si costa mult mai putin decat Mol Tempo 95 sau Efix 95. Voi mai alimenta de la Lukoil sa vad poate pun lucrurile astea pe seama primelor impresii.
            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

            Comment


            • Revin cu consumul la pompa promis: 660 de km (536 extraurban, restul urban), cu Euroluk 95 => 5,5%. Am mers cu traficul si uneori mai repede decat el, am folosit AC-ul cam jumatate din timp. Atat indica si CB-ul inainte de alimentare (nefiind resetat de la alimentarea precedenta). Acum imi indica 6,9% pe vreo 8 km in oras. Tot Euroluk 95 am pus si de data asta.
              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

              Comment


              • care e stilul de mers???? turatii, viteze etc
                din ce am vazut multi se plang de lukoil dar daca esti multumit de cum merge masina atunci da-i bataie in continuare
                n-am inteles totusi daca ai consum mai mic cu lukoil

                Comment


                • Pai turatiile au variat de la 1800 la 4500 rpm (treapta a 4-a la 115 km/h) in functie de drum si trafic. Oricum, am mers ceva mai vioi decat pana acum, de aici si concluzia mea ca am un consum mai mic. Am facut depasiri mai multe si am mers ceva mai turat decat pana acum, inainte de a schimba vitezele.
                  Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                  Comment


                  • 20.000 km fara putin, in continuare fara probleme...nici macar consum de ulei, desi au trecut 6000 km de la revizie si am pastrat stilul de condus.
                    Ieri, Focsani-Bucuresti, 4.4 l/100 km si 80 km/h (fix)
                    2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                    2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                    Comment


                    • Brasov-Onesti-Marasesti-Soveja-dupa Focsani, ~ 25 km si retur 5.5; drumul spre Soveja este "anticonsum" , uimitor de bun, linii drepte lungi, curbe, citeva serpentine, adevarata speciala pentru "raliul Vrancei"! Il recomand celor aflati in zona.

                      Comment


                      • Daca tot mi-ai adus aminte, maine cred ca dau o fuga pana la Soveja
                        2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                        2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                        Comment


                        • 7,77% consum la pompa pe 152,4 km, exclusiv in oras, cu Euroluk 95. Se vad efectele ambuteiajelor si a lucrarilor din oras.
                          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                          Comment


                          • 8.5l/100km in oras..doar in oras.mers relaax.yaris TS.afara am scos si 5,2l/100 la mers constant 90-110km/h.datele sunt calculate plin la plin.nu ma iau dupa CB.
                            Airbags save lifes..4WD save airbags

                            Comment


                            • Consum la pompa, cu Euroluk 95: 6,3% pe 425 de km, aici intrand drumul Iasi - Bucuresti si mers un pic prin capitala. Regim de mers: grabit (90 - 140)
                              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                              Comment


                              • La ultimele 2 plinuri am facut consumul la pompa. In ambele situatii am mers cam la fel, si anume 350 km extern + 150 km intern. Mers alert, atat in afara(de la 100 km/h in sus + 80 in localitati), cat si in oras. O data a iesit 5.7% (5.6 pe calculator) si o data 5.6%(5.4 pe calculator).
                                Am ajuns al 21.000 km!
                                2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                                2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google