Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Methane View Post
    Consum la pompa pe 525 de km (425 in afara), 6.2l/100 km. De data asta a pus nenea de la benzinarie benzina si banuiesc ca mi-a pus pana sus (de obicei pun pana imi sare pompa, ca sa am acelasi reper de fiecare data). Am si mers cu multi pasageri in masina.
    Si daca tot am pomenit de distractie, camerele fixe din Brasov, Cluj si Mures sunt suspendate din 24 aprilie! Mai ca as mai face un drum pana la Brasov, sa ma pot bucura de prevederea asta...
    pai asa pun eu benzina pana da pe afara; sa inteleg ca eu consum de fapt sub 5l???;mai am putin si ii iau si pe cei cu diesel
    vino la bv sa facem raliu pe langa radare!!!

    Comment


    • Ideea este sa pui dupa acelasi reper tot timpul, ca sa fii sigur ca nu variaza cantitatea de combustibil de la o alimentare la alta. Daca mai alimentezi dupa ce iti sare prima data pompa, trebuie sa pui mereu aceeasi cantitate in plus (1 - 2 litri), ca sa poti calcula un consum cat mai exact. Daca nu, eu zic ca iti poate iesi un consum mai mare.

      De exemplu, daca nenea de la benzinarie mi-a pus pana sus benzina, in conditiile in care eu pun pana imi sare prima oara pompa, e posibil ca acest consum sa nu fie cel corect, eu avand cativa litri in plus fata de ultima alimentare, la acelasi numar de km. Stie cineva cati litri mai intra in rezervor de cand sare pompa pana sus?

      Costake, oi fi avand tu consum de diesel, dar ma tem ca as adormi la volan in locul tau. Si la ce sa vin la Brasov, daca tu faci raliu cu maxim 90? :P. Sa vezi ce fain merge masina la 130 si ce trage motorul la 4.000 - 5.000.

      Apropo de distractie in curbe, singura placere la gropile din asfalt de la finalul iernii era ocolirea lor. Ajunsesem sa imi placa sa crosetez cu masina pe asfalt la cat de manevrabila e si la cum sta in curbe stranse. Bine zice Dion ca poti sa mergi tare in curbe.
      Last edited by Methane; 05-05-2009, 13:50 PM.
      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

      Comment


      • [quote=Methane;10517]

        Costake, oi fi avand tu consum de diesel, dar ma tem ca as adormi la volan in locul tau. Si la ce sa vin la Brasov, daca tu faci raliu cu maxim 90? :P. Sa vezi ce fain merge masina la 130 si ce trage motorul la 4.000 - 5.000.

        daca ma supar bag si 140; da mi-e teama ca-mi sare chiulasa
        acum serios vb vit maxima cu care am mers a fost 140, da nu in curbe

        Comment


        • Depinde de curbe.... sunt unele in care poti merge cu 120 fara emotii. Viteza aia de 140 era la vale, cu chiulasa in mana?
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • Originally posted by Methane View Post
            Depinde de curbe.... sunt unele in care poti merge cu 120 fara emotii. Viteza aia de 140 era la vale, cu chiulasa in mana?

            drum drept DN1;mergeam pe banda 2 caci pe banda 1 era o coloana de tiruri ce goneau cu peste 100 de km\h; chiulasa era la locul ei

            Comment


            • Ca sa nu se mai desprinda chiulasa, recomand cu caldura scotch. Daca nici asta nu merge, da-i cu Superglue :P. Declar razboi celor care pun frana fara motiv in oras, ajutandu-ma in incercarea mea de a obtine consumuri rezonabile.
              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

              Comment


              • azi m-am uitat pe cb la consum;arata 7,3

                Comment


                • brasov-int buzaului cb 4,7
                  int buzaului -buzau 4,5; nicci acum nu-mi vine sa cred
                  buzau-bv 5l\100km
                  dupa revizie motorul parca merge mai bine

                  Comment


                  • Am resetat CB pentru a vedea cam cat e consumul exclusiv in oras: 8,5. Si nici nu merg tare... dar nici nu as putea scoate sub 8, in traficul asta de rahat. Si nici nu e cine stie ce oras (Tg. Mures) ca sa zici ca se circula frate (cum ar fi Bucuresti).
                    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                    Comment


                    • Originally posted by Methane View Post
                      Am resetat CB pentru a vedea cam cat e consumul exclusiv in oras: 8,5. Si nici nu merg tare... dar nici nu as putea scoate sub 8, in traficul asta de rahat. Si nici nu e cine stie ce oras (Tg. Mures) ca sa zici ca se circula frate (cum ar fi Bucuresti).

                      raman la ideea ca e inutila masina in oras cu mici exceptii

                      Comment


                      • Depinde la ce o folosesti. Daca mergi cu ea doar la serviciu si inapoi, mai bine o lasi acasa. Update: acum arata 8/100. Am un trend...
                        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                        Comment


                        • Brasov-Cheia si retur 5.2% - mers calm.
                          Brasov-Floresti (PH) si retur 5.1%.

                          Comment


                          • 7.6 la ultimul plin consumat exclusiv in Cluj, doar urban.
                            2008 Yaris 1.4 D-4D SOL

                            Comment


                            • Si eu ma plang de 8/100 la benzina...
                              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                              Comment


                              • 6 km in oras si 318 in afara => consum mediu de 4,8l/100km, conform CB. Viteza medie 58,5 km/h, schimbat treptele de viteza ceva mai repede decat pana acum (de exemplu schimbam intr-a 5-a pe la aproximativ 70 km/h, in functie de turatia motorului).
                                Last edited by Methane; 05-16-2009, 08:59 AM.
                                Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google