Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Viitori posesori de Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Buna tuturor! Vrem sa ne luam si noi un yaris sh cu motor 1.0 vvti si as vrea sa stiu cam la ce valoare se va ridica asigurarea Casco?! Sa zicem pentru o masina din 2004 cumparata cu 6500 euro.

    Multumesc anticipat si astept raspunsul vostru!

    Comment


    • #47
      Buna, uite aici un link, numai trebuie sa complectezi cu datele ce le ai:
      - pentru RCA:
      - pentru CASCO:
      O zi buna tururor.
      Last edited by Mushu; 07-15-2008, 17:19 PM. Reason: Reclama ...
      Corolla 1.4 D-4D DPF Luna M/T 2017

      Comment


      • #48
        In general firmele de asigurari te taxeaza cu 5% din valoarea masinii, daca esti client nou, pentru un casco complet ( ma rog, aproape complet, citeste excluziunile foarte atent)
        Sunt mici variatii de la o firma la alta, asta ar fi o medie. Daca faci cu franciza in functie de cat este valoarea ei, acest procent poate scadea. Daca nu vrei casco complet, iar poti avea o prima de asigurare mai mica.

        Insa se mai tine cont si de urmatoarele:
        - de faptul daca ai mai avut asigurare la firma respectiva si ai avut daune sau nu. Daca ai avut daune procentul creste, daca nu ai avut daune, procentul scade.

        -O alta variabila ar fi valoarea masinii. O poti asigura la valoarea din acte sau la valoare de catalog. Fiecare firma de asigurari are un astfel de catalog unde fiecare masina are valoare ei stabilita in functie de anul fabricatiei, dotari, nr de kilometrii parcursi si chiar de marca (am auzit, nu sunt sigur, ca sunt unele firme de asigurai care considera soferii de Toyote - si inca 2-3 marci- ca fiind mai de incredere ca nu produc daune si ii taxeaza mai putin).
        Daca valoarea de catalog a masinii este mai mare decat cea din actele de vanzare- cumparare poti alege la ce valoare sa o asiguri.
        Daca insa valoarea din acte este mai mare decat cea din catalogul firmei de asigurare nu o vei putea asigura decat maxim la valoarea de catalog.

        Comment


        • #49
          Am o rugaminte la posesorii de yaris 1.3 daca puteti sa-mi spuneti ,care sant vitezele pe care nu trebuie sa le depasesti corespunzatoare treptelor de viteza ,conform specificatiilor tehnice .In manual nu scrie la fel cum scrie in manualul pt. corolla ,momentan sant in rodaj am doar 300km normal ca o conduc ca in rodaj si nu trec de 3000rot.dar as vrea sa stiu ca imediat se fac 1000.

          Comment


          • #50
            Buna tuturor, mi-a venit masinuta si cuma am promis acum vreu sa o vedeti si voi:
            dar nu stiu cum sa atasez pozele, poate imi spunti va rog.
            O zi buna tuturor.
            Corolla 1.4 D-4D DPF Luna M/T 2017

            Comment


            • #51
              Originally posted by yaris01072008
              Buna, mi-a venit masinuta, as vrea sa atasez cateva poze dar nu stiu cum, poate ma ajutati voi, mersi mult.
              O zi buna tuturor.
              Cand scrii mesajul mergi in modul avansat, si acolo ai buton de Manage Attachments.
              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

              Comment


              • #52
                Mersi zorro.
                Acum pot sa va arat ce mi-am luat:
                O zi buna.
                Attached Files
                Corolla 1.4 D-4D DPF Luna M/T 2017

                Comment


                • #53
                  Sa o stapanesti sanatos 1 milion de km si sa te bucuri cat mai mult de ea.
                  Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                  Comment


                  • #54
                    Felicitari pentru achizitie.....ce frumos ....bv pentru poze...
                    Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                    Comment


                    • #55
                      Da, multumesc, si voua la fel si cum mi-au spus cei de la Toyota Sibiu:
                      "SA NE VEDEM NUMAI LA CAFEA SI REVIZII!"
                      O zi buna.
                      Corolla 1.4 D-4D DPF Luna M/T 2017

                      Comment


                      • #56
                        Multumesc de informatii

                        Comment


                        • #57
                          Salut, yaris 01072008! Sa folosesti masinutza muuuuulti km fara batai de cap! Spune si mie te rog... ce cod are culoarea masinii tale? Imi place albastrul asta inchis. Numai bine!

                          Comment


                          • #58
                            Mersi mult de urarii.
                            8P4
                            Corolla 1.4 D-4D DPF Luna M/T 2017

                            Comment


                            • #59
                              Eu si sotia suntem in asteptarea unui nou membru al familiei: Toyota Yaris "998", 1.0 VVTi 6U1 Peppermint Green, care sper sa vina pana la sfarsitul lunii.
                              Deocamdata dosarul e la firma de leasing sub analiza, iar masina vine in tara pe 22.08.

                              Modelul 998 e o echipare Terra cu ceva in plus:
                              - volan si schimbator in piele
                              - volan reglabil in adancime
                              - mp3
                              - comenzi audio pe volan
                              - kit accesorii 998 (insertii asortate culoare externa: fante ventilatie, manere usi, levier schimbator de viteze, praguri usi; covorase)

                              Pretul final e 12.655 E (DDP) si include bonusurile:
                              - senzori parcare
                              - alarma Viper (oare?)
                              - covorase cauciuc originale Toyota
                              - set legislativ

                              De zile bune caut poze reale cu Toyota in culoarea Peppermint Green si nu am gasit decat 2, iar la cele de pe site au cam exagerat culorile!
                              Attached Files
                              Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                              Comment


                              • #60
                                Dealer-ul spune ca sunt ceva probleme cu livrarile si termenul de amana pana in jurul datei de 15.09 Sper sa fie adevarat si sa nu fi uitat el sa faca rezervarea... Amicii si colegii sustin ca motorul de 1.0 ar fi prea slab (ei obisnuiti cu masini germane de 1.6, 1.9 etc). Eu ii contrazic si spun ca 69 CP pentru 998cc sunt ok, mai ales la greutatea masinii, iar premiul de Engine of the year in 2007 pentru clasa < 1.4 nu e degeaba! Imi poate confirma un posesor de Yaris 1.0 ?
                                Last edited by nei-k; 08-19-2008, 21:12 PM.
                                Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google