Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

masina oras maxim 10mii euro +

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • masina oras maxim 10mii euro +

    Salut ,
    Zilele astea m-am interesat de o masina exclusiv de oras.
    Masina trebuie sa nu depaseasca 10000 euro .. hai 10 mii +
    Nota. masina e pentru sotie ..

    Si asa m-am uitat prin promotii am fost pe la dealeri si am vazut :

    toyota aygo (sau c1,107) interior foarte spartan consum oras foarte bun si intretinere ieftina cica 10 mil intretinerea pana la 90 mii km la aygo. !!!
    Totusi masina nu ne place.. iar schimbatorul e foarte nasol.

    Bani de yaris nu sunt .. si nu ne incanta ideea de a avea bordul pe mijloc.

    - ford fiesta - 9990 Euro DDP (toate le pun ddp) cu motor de 1.25 cu 4 cilindri 16 valve si 75 de cai
    pro : - arata foarte bine la interior decent la exterior
    - destul de compacta.
    - pretul este foarte bun incluzand si vopseaua metalizata. Singura chestie care ii mai trebuie o alarma sau sa ii pui inchiderea centralizata pe cheie .. ca nu are.
    - garantie 4 ani la motor .. ceea ce nu e cine stie ce tinand cont la cat costa reviziile.
    contra : - consumul cam mare dat de producator, si din cate vad chestia asta e chiar persistenta pe forumul ford.
    - service-ul foarte foarte scump : adica ei zic ca primul service e in jur de 4-4.5 ... si din cate vad la posesorii lui poate ajunge si la 6 mil. iar la 30 ..(se face din 15 in 15) se ajunge si la 90 ... ceea ce mi se pare extraordinar de scump.(cu mult mai mult decat multe alte masini de 20mii)
    - service-ul foarte prost(nu stiu dar asa vad ca toti se plang).
    - nu se poate configura interiorul
    - 4 stele siguranta
    - model care asteapta un nou look

    - fiat grande punto - 10642 = 10312 Euro (promotie) + culoare metalizata (180) + 75 euro piele volan + schimbator viteze + 75 euro bancheta fractionala 2/3 = total 10642
    motor de 1.2 4 cilindiri 8 valve si 65 cai
    pro : - aspect exterior mult mai placut
    - comenzi pe volan
    - 4 cauciucuri de iarna pirelli ~ 350 euro mai putin de cheltuit iarna viitoare
    - volan reglabil si pe adancime fata de fiesta
    - computer bord
    - oglinzi electrice
    - posibilitatea sa isi alege interiorul intr-o culoare .. nu numai negru ca la fiesta.
    - consum mai scazut (cel putin 0.5 l/100 oras ma refer)
    - revizia se face din 20 in 20 si prima costa 1.5 mil cica si urmatoarele in jur de 3-3.5 mil
    - 5 stele siguranta
    contra : - pretul putin mai piperat .. dar sa zicem ca e ok
    - fiabilitatea indoielnica .. dar nici fiesta nu sta mai roz aici !!!!
    - motorasul cu 10 cai mai putin ... dar nu cred ca asta ar fi o problema
    - pretul de revanzare peste 3-4 ani mai mic decat la fiesta ... cred ..(ford mai bine vazut)

    - opel corsa - 10860 = 10.680 + culoare ~180 euro = total 10860
    motor de 1.2 4 cilindri 16 supape si 80 cai (Cel mai puternic motor)
    pro: - masina are cel mai puternic motor si consumul cel mai mic, cam cu ~0.2 mai mic decat la fiat
    - look-ul exterior foarte bun (intre fiesta si grande punto )
    - arata bine si in interior.
    - fiabilitatea cica ceva mai buna .. dar eu cred ca e doar cica
    - foloseste aceeasi platforma ca si grande punto .. cica. si tot 5 stele siguranta
    contra: - pretul cam ar sarii bugetul ... + ca la fiat mai dau si 4 cauciuce ..
    - cam saracacios in dotari.
    - nu se poate configura interiorul

    Ar mai fii si Skoda fabia . cu motor de 1.2 3 cilindri si 65 cai .... dar cica foarte puturos si cu un consum mare. Si costa cam mult ~ 11 euro.

    Mai ramane sa vad zilele astea mazda 2 ... cu un pret ~ 11 mii cu motor 1.3 de 75 cai cu consum foarte bun 6.8 si pe langa asta cu fiabilitate foarte buna si garantie integrala 3 ani.

    Ar mai fi hyundai getz (nu au avut pe stoc si cica plastice foarte proaste) ,

    c3 - oferta bunisoara dar fiabilitate foarte proasta .. si nu au reprezentata in iasi
    peugeot 206 cam invechit modelul si fara abs .. in 10 mii +
    Suzuki Swift 1.3 GS 92CP ~ 11300 foarte bine dotat ... dar nu exista in iasi reprezentanta
    Chevrolet Aveo 5 - fiabilitate proasta, consum mare, 1,5 stele
    Nu mai stiu ce imi putea scapa .. oricum cam astea ar fi toate.


    Pana nu vad mazda 2 nu ma pot pronunta .. dar dintre toate pana acum
    Eu tin sa aleg intre Ford si Fiat.
    Si cum zice nevasta .. fiat-ul trage parca mai mult in jos.
    Voi ce ziceti ?
    Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

  • #2
    Încearcă un test drive cu Mazda 2. Pare o maşină reuşită.
    Ca maşină de oraş, personal aş lua oricând un Aygo. Consum mic, foarte manevrabilă, fiabilitate Toyota, numai bună pentru o doamnă.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #3
      De acord cu tine OvidiuH, cu o mica observatie, la aceste masini siguranta este 0(zero), sa nu patesti ce am patit eu cu ave ca ai pus-o. Ar fi de preferat totusi o masina mai maricica.
      Honda Accord 2.0 Special Edition MT

      Comment


      • #4
        Am fost azi la mazda .. si se pare ca pe stoc au doar varianta a 3-a care costa 11900 .. deja mult prea mult .. adica la bani astia ma gandesc deja la diesel.
        Iar cealalta varianta e nu mai putin de 11200 (500 de euro culoare metalizata wow .. ce o fi avut .. ) si trebuie sa fac comanda si dureaza min 3-4 luni .. deci ..
        Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

        Comment


        • #5
          gata ..
          am ales si am gasit un vw golf 4 din 2002 (1.6 benzina 105 cai) sh din belgia.
          In acelasi timp am fost si intr-o excursie tot in belgia/olanda/franta.
          Masina a costat 5500 si ca dotari are tot ce am dorit ac, oglinzi electrice/incalzite, geamuri electrice etc.

          Comparativ cu avensis-ul (stiu ca e o comparatie putin deplasata) sunt si + dar si - uri.

          Incept sa inteleg ca nu regret ca mi-am luat avensis 1.8 benzina.
          Daca comparam motoarele ... cam relativ la greutate/putere sunt cam la fel.
          Motorul de la golf trage nu am ce zice .. am mers constan cu 150 km/h in germania cateva sute de km ... Dar adevarata diferenta am vazut-o in tara: la deal se stinge .. unde avensis-ul creste in ture. Aici ma refer la turatii de la 2000 pana la 3000.

          Cutia putin mai imprecisa dar poate si mai uzata.
          Volanul ceva mai greu de manevrat .. dar pe autostrada sau la viteze mari acesta este un +.

          Pozitia la volan mult mai joasa .. placuta de mine .. dar pentru uni este considerata de parca se sta intr-o covata (bine ca exista si scaun reglabil de innaltime.)

          La stabilitate .. chiar daca avensis-ul e mai mare .. dar parca e mai stabil, si mai elegant in curbe .. Golf-ul nu mi-a dat senzatia de imprecizie sau emotie dar a dat celorlati pasageri o tenta de discomfort.
          Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

          Comment


          • #6
            reprezentanta suzuki e vis-a-vis de spitalul de recuperare,inainte de policlinica sportiva

            Comment


            • #7
              IQ

              va aparea la toyota un model numit IQ...asteapta-l pe ala...in vara am inteles!

              Comment


              • #8
                Si costa.....http://www.toyota.de/cars/new_cars/iq/pricelist.aspx
                Iti iei masina cu banii aia... nu carucior pentru Carrefour !
                De exemplu: http://www.citroen.ro/c4-berlina/lista-preturi/

                Comment


                • #9
                  Exact in suituatia ta am fost si eu anul trecut. Avind deja Corolla, am cautat o masina pt sotie de oras, max 10 000 E. Dupa citeva luni de cautari, comparatii, drive-teste etc am optat pt Fiat. Dar nu Grande Punto, ci Punto Classic 1,2/65CP. 8500 Euro. Supermanevrabila, fisneata, dotari suficiente, intretinere relativ ieftina, 4 stele Ncap, consum superok (7,5 - 8l/100km strict in oras). Are 6 luni si nicio problema. Plus ca arata a masina si nu a jucarie precum tripletii C1/107/Aygo). Ar mai fi fost Suzuki Splash, dar era mai scumpa si la dotarile pe care le voiam nu aveau pe stoc.

                  Comment


                  • #10
                    Luati in calcul si chinezoiaca GEELY ... ca pret este ok comparativ cu dotarile pe care le ofera ... oricum , este mult peste *celebrul si laudatul LOGAN*....am un prieten care a sarit bine de 100000 km cu o asemenea masina si nu are decat cuvinte bune la adresa ei ... ar mai fi un mic detaliu ... sa va feriti de un impact violent ...oricum , cine are zile scapa , sau nu , si din marci celebre ...

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google