Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vopseaua ciupita la RAV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vopseaua ciupita la RAV

    O singura nemultumire am la RAV - vopseaua. Parca nici la Dacie nu sare asa. O fi o vopsea "prietenoasa cu mediul", din cate am inteles, insa la nici un an de la achizitie am cateva mici ciupituri pe capota in fata. Solutia oferita? Revopsire. Creioane corectoare mai exista pe undeva?...
    RAV4 2.2 D-4D
    Yaris 1.3 VVT-i

  • #2
    Nest,creioane corectoare care rezista cam la 6-8 spalari gasesti la Metro in Romania...cat despre vopseaua aceasta trebuie sa le multumim visatorilor care conduc Europa.Nu fi necajit,si pe forumurile marcilor germane vei gasi aceeasi problema.

    Comment


    • #3
      Fiind o nuanta deschisa, nu ma deranjeaza prea tare ca, deh, masina trece prin multe pe soselele patriei. Imi este suficient sa stiu ca nu voi avea probleme cu rugina, lucru confirmat de cei de la service. In mod normal, sub vopsea se afla un strat de grund care protejeaza tabla contra ruginii.
      Mai, asta sa fie singurul lucru de care sa ma plang!
      RAV4 2.2 D-4D
      Yaris 1.3 VVT-i

      Comment


      • #4
        Originally posted by nest View Post
        O singura nemultumire am la RAV - vopseaua. Parca nici la Dacie nu sare asa. O fi o vopsea "prietenoasa cu mediul", din cate am inteles, insa la nici un an de la achizitie am cateva mici ciupituri pe capota in fata. Solutia oferita? Revopsire. Creioane corectoare mai exista pe undeva?...
        Sunt seturi de vopsea corectoare la dealer de care te poţi folosi pentru a retuşa. Rezultatele nu sunt excepţionale, însă cu puţină atenţie şi răbdare iese ceva decent şi durabil. Oricum, îţi recomand să eviţi seturile din comerţ. Nu se potrivesc la nuanţă cam niciodată.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #5
          Originally posted by OvidiuH View Post
          Sunt seturi de vopsea corectoare la dealer de care te poţi folosi pentru a retuşa.
          Si pe mine ma intereseaza... ai un pret pentru set?
          HAuris 1.6, benzina, Luna, 1G3

          Comment


          • #6
            Eu am dat în jur de 50-60 RON acum câteva luni.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #7
              Originally posted by OvidiuH View Post
              Eu am dat în jur de 50-60 RON acum câteva luni.
              Si are si 1G3?
              HAuris 1.6, benzina, Luna, 1G3

              Comment


              • #8
                Păi nu avem aceeaşi culoare de maşină ?
                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #9
                  Mai bine le-ar vinde nevopsite. Tabla de Al.

                  Comment


                  • #10
                    Pai sunt si din tabla de Al dar costa cat o casa mare.....

                    Comment


                    • #11
                      Vorbim de RAV, care oricum costa...

                      Comment


                      • #12
                        De acord,asta este GLOBALIZAREA despre care tocmai vorbeam...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by OvidiuH View Post
                          Păi nu avem aceeaşi culoare de maşină ?
                          Tot ce e posibil Ovi. Se pare ca dau semne de batranete si nu mai tin minte tot ce trebuie si retin ceea ce ar trebui sa uit.
                          HAuris 1.6, benzina, Luna, 1G3

                          Comment


                          • #14
                            Iata un pdf interesant, a propos de protectia caroseriei in ceea ce priveste rezistenta la coroziune. Ar trebui sa ne mai linisteasca putin.
                            Attached Files
                            RAV4 2.2 D-4D
                            Yaris 1.3 VVT-i

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google