Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce tip de ulei merge pe rav4 D-4D diesel 2 litri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce tip de ulei merge pe rav4 D-4D diesel 2 litri

    CARE CE uleiuri foloseste?
    ca eu sunt in mare dilema in ceea ce priveste uleiu mai ales mobil1 ca nimenu nu stie nimik
    o zi buna si km cu toyota fara numar ... hahaha

  • #2
    daca ai 2.0 D4D inseamna ca ai urmatorul motor : 1AD–FTV
    modele ADE150L-AEFNYW şi ADE150R-AEFNYW*1
    ACEA B1, API CF-4 sau CF
    ulei 5W30
    deci important este sa fie 5W30 ACEA B1, eventual full sintetic.
    personal as recomanda sa fie ori Castrol ori Mobil. sunt cele mai bune de pe piata.

    Comment


    • #3
      5 w 40 am bagat ieri ca aia am bagat si anu trecut si sincer asta mi au recomandat mecanicii o sa vad data viitoare
      auzi poti fi ceva mai explicit in marca mobil care ar fi cel mai potrivit repet
      am bagat 5w 40 syst S si la urmatorul schimb sa vad din ce mai9 aud de pe aici de pe colo
      orcum nu merg peste 10k
      mersi de inetrventie

      Comment


      • #4
        Mobil 1 5w-40 este uleiul folosit de mai multe reprezentante Toyota din tara.Este full-syntetic,personal l-am folosit pe masinile precedente si nu au fost probleme.Este recomandat si motoarelor pe benzina cat si celor diesel.La cei 10000km pe an nu cred ca se merita altceva.

        Comment


        • #5
          sa inteleg ca Mobil 1 este in spatele uleiuluii Toyota full-syntetic pe care il tot pun astia in service ? mie de exemplu in carte imi spune ce treb sa bag 5w30, iar cand am fost la ei la sediu sa cumpar un litru de ulei sa am de completat dc. ar consuma mi-au dat 5w40, spunandu-mi ca 5w30 scrie in carte, eu d-asta sa pun ca e mai bun. acum naiba stie, bidonul inca il am sigilat toyota

          Comment


          • #6
            Fii linistit.Mobi1 5w-40 este foarte bun .Daca vrei un sfat,cumpara acest ulei de la Metro(la oferta este 118lei bidonul de 4 litri),dai de o bere mare mecanicului la revizie si iti raman bani destui....tot secretul este sa te faci frate cu dracu....

            Comment


            • #7
              hehe valica io am luat 4 litri cu 130 lei de la reprezentanta mobil din baia mare, reprezentanti care dau uleiul si la serviceul toyota din oras
              drept urmare consider ca in ceea ce priveste uleiul .. sunt pe maini bune... acuma sa vad, in viitor o sa incerc sa cobor la 5 w 30 desi nu stiu mai cercetez inca 1 an sincer ... ca mna poina una alta io maine ma insor si pe urma o tai pentru vreo 5 mii de km prin europa sa vad ce o fi
              va urez km grupa si sa nu aveti treaba prin service
              papa

              Comment


              • #8
                Abia maine te insori???Mai ai timp sa te gandesti....noaptea e un sfetnic bun daca o petreci cu cine trebuie!
                Oricum,bun venit in randul celor care,daca vad si vor, se tem sa nu fie prinsi de EA!!!!!
                Cat despre uleiul pentru masina,vorbim cu tine, sau cu cel ce va avea ceva de spus in noua familie, dupa luna de miere......

                Comment


                • #9
                  Si inca ceva-CASA DE PIATRA si cat mai pe deal,sa nu vina apa mare!

                  Comment


                  • #10
                    hehe da mersi mersi ... adevaru ca deja trebuia sa "vreu" si io 1 data ca ramineam cu descktopu n brate de nu
                    ei bine astea fiind spuse ma duc sa mi iau strunele n mana apropo ce sa aleg sa ma plimb Q7 ?... sau Freelander? :P cam nasol cel din urma tinind cont de faptul ca ma duc la insuratoare ) ca io sincer as fi vrut sa ma duc cu ravu meu da mna cica datina zica ca tre sa i imbat pe toti nuntasii da de unde ... frate atitia "cai putere"??? ca nu ma tine nici cu 1 sau 2
                    va tzuc ma duc sa mi pudrez nasu vb peste vreo 2 3 saptamani sa vad pe unde ajung )

                    salutari si km fara numar in toyote fara service!!!
                    numai bine

                    Comment


                    • #11
                      salut salut dinnou pe aici acum dupa aproape un an ... unde am si colindat destul de mult si da tot insurat dar cu pareri de rau va anunt ca vreau sa vind Ravu... vreau sa iau ceva mai noutz... poate modelul nou dezi... nu ma atrage e parca mai mare si mai butucanos... paote merg pe la concurenta honda, mazda, si sa cobor din suv in berlina nu stiu inca poate mai da ti si voi cu parerea!

                      Comment


                      • #12
                        Fratilor ,unde se gaseste ulei Mobile 1 5w40 pt motoare diesel , se pare ca nu se mai fabrica , ce merge in loc Mobile 5w40 Super 3000 ?

                        Comment


                        • #13
                          Ce ulei sa pun la un RAV4 d4d 2.0 ?

                          Fratilor,nu mai inteleg nimic . Se pare ca nu se mai fabrica Mobile1 5w40 .Ramin variantele Mobile1 5w30 sau Mobile Super 3000 ? Care e mai bun si indicat pentru masinuta mea .

                          Comment


                          • #14
                            eu am pus ulei MOBIL 1 FULLY SINTETIC , 3000 . INTRA APROXIMATIV 6 LITRII . APROXIMATIV 35 LEI/LITRU . IERI AM SCHIMBAT SI FLTRU DE ULEI . MANOPERA 35 LEI , LA UN SERVICE SERIOS DIN PITESTI . CE PROBLEME A-TI MAI INTAMPINAT LA RAV 4 . EU AM AVUT MAI MULTE DAR IN PERIOADA DE GARANTIE : CASETA DE DIRECTIE , SUPAPA EGR , BATERIA M-A LASAT IN DRUM , AM SCHIMBAT SI CAPACUL DE LA CHIULOASA , ERA PLIN DE ULEI . LA CE PRETURI SUNT LA PIESE , TINAND CONT CA MASINA A IESIT DIN GARANTIE ESTE O MARE PROBLEMA . DACA MAI AI CEVA INFORMATII UTILE : dijmarescu_dan@yahoo.com . MULTUMESC .

                            Comment


                            • #15
                              Referitor la ulei am vorbit cu un mecanic de la toyota si mi-a recomandat acest ulei . Este uleiul pe care il foloseste si reprezentanta toyota din pitesti . Mobil 1 , 5w - 30 .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google