Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

FOLIERE sau SCHIMARE PARBRIZ? Asta-i intrebarea...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FOLIERE sau SCHIMARE PARBRIZ? Asta-i intrebarea...

    salutare RAV-istilor
    am si eu un RAV4 nou nout si as vrea sa inchid cumva geamurile din cauza copiilor carora le cam bate soarele in cap la un drum lung...cum se face? sa imi foliez geamurile laterale?

    Astept orice sugestie pentru ca vine concediul si nush ce sa fac...

    Si poate si o sugestie pentru un portbagaj superior ceva mai ieftin ca la 20 milioane te cam ustura...unde tii banii

  • #2
    Salutare si bine ai venit!
    Felicitari pentru masina!
    Aceasta intrebare ma macina si pe mine. Sa pun folie?...Dar daca se zgarie -mai ales fiind piticii in spate? Garantie intre 5-7 ani. OK, si dupa aceea?
    Daca ma incomodeaza cand merg noaptea, ori pur si simplu nu mai vreau folia?...Si tot asa...
    Pana la urma am ales solutia cea mai ieftina, si cu cele mai putine batai de cap. Doua seturi de parasolare cu ventuze, puse una langa alta (un set are doua parasolare). Se incadreaza perfect ca si dimensiune. Daca piticul vrea sa vada ce-i afara, le da jos si gata. Daca il bate soarele, le punem la loc.

    Acum, daca vrei neaparat sa "inchizi" geamurile, cea mai buna solutie este cu ionizarea geamurilor. Dezavantajul - daca nu-ti mai plac asa, trebuie sa schimbi geamurile!
    RAV4 2.2 D-4D
    Yaris 1.3 VVT-i

    Comment


    • #3
      buna ...mersi de sfaturi....
      ideea cu parasolarele e cam prea ieftina dupa cat costa masina....arata super kici si mie personal e ca si cum ai avea costum Armani si te incalti de la 38 de mii cu vreo chinezarie facuta pe vapor.....
      a doua varianta ... nu am o parere pentru ca nu am mai vazut de mult masini cu geamuri "ionizate"| si iar nu cred ca s-ar preta pentru un RAV4 negrui...
      Astept opinii despre foliere de la cei care au asa ceva si cum se comporta ea in timp..mai ales ca e garantata 5-6 ani..ca doar n-or sa zica ca de la copii s-a stricat folia...

      Comment


      • #4
        Folia e foarte rezistenta. Ca sa nu te incomodeze, alegi un grad de transparenta pe placul tau. Daca la un moment dat te razgandesti, o poti da jos. Foliile Llumar au 5 ani garantie, iar cele 3M 10 ani. Eu spun ca e arhisuficient, ma indoiesc ca cineva va tine masina 10 ani. Atentie insa ca garantia foliei nu acopera si zgarierea acesteia
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #5
          eu mi-am pus folie, cu 50% transparenta, e super si ziua si noaptea. 1250 RON fata-spate (fata mai transparenta si neomologata)

          Comment


          • #6
            @lupusebastian
            Stii cum am pus problema? Avand oglinda retrovizoare electrocromatica, era inutila folierea lunetei.OK, ar fi ramas geamurile laterale - si ar fi aratat ca naiba.
            Faptul ca parasolarele sunt ieftine nu m-a influentat in alegerea lor ca o solutie - de alfel utila. Foarte bine poti sa iti pui folie si daca ai Dacia 1310, nu?
            Ionizarea geamurilor este inca alegerea multora, si din cate stiu, numai la Pitesti se face. Se poate sa ma insel, nu am aprofundat prea mult ideea...
            RAV4 2.2 D-4D
            Yaris 1.3 VVT-i

            Comment


            • #7
              salutare...azi am fost dimineata si am lasat masina la foliat .."Nici o problema..pe la 3 PM poti sa vii si sa o iei ca e gata"
              Ok zic bucuros..ajung mai pe la 7PM (deh..fiecare are serviciu din care papa o bucata de piine) si merg la receptie,zice Ok platiti si mergem sa va luati masina.Ma supun si merf sa imi iau masina. Numai ca folierea arata rau de tot ..cu bule pe gemurile laterale si zgarieturi pe cele mici...de ziceai ca ar trebui sa aiba perna de aer intre geam si folie
              Intreb: Asta ce-i? ..pai folierea ...daca nu va place lasati mai veniti luni si vorbiti de cei de la receptie sa schimbe ca e rau facuta....adica iar trebuie sa pierd o zi sa ma plimb cu taxi prin oras de dragul nu stiu cui si sa merg luni sa incerc sa rezolv treaba ...altora.
              Plec suparat .. insa acasa...surpriza mare...nu mai pot cobori din masina pentru ca portiera nu se mai deshide dinauntru...strabat iar orasul si intrerup baietii de la treaba sa imi monteze si mie cablu pentru deschiderea portierei...
              ce sa zic......dragutza faza...asteptam cotinuarea luni de dimineata

              Comment


              • #8
                Originally posted by d3str0y3r View Post
                eu mi-am pus folie, cu 50% transparenta, e super si ziua si noaptea. 1250 RON fata-spate (fata mai transparenta si neomologata)
                sal....eu mi-am pus cu 5% transparenta si mai deschisa pe fata si m-a costat 8 mil cu tot cu TVA....cam piperata diferenta...sau o fi pus folie si pe jenti

                Comment


                • #9
                  Man, ai nimerit Vineri, 13!Ameninta cu OPC-ul! Cat a fost pretul? Spune-ne si un nume ca sa stim de ce sa ne ferim!
                  In legatura cu folierea geamurilor, Maxu avea parca la un moment dat niste poze. Nu stiu daca sunt si in acest forum.
                  RAV4 2.2 D-4D
                  Yaris 1.3 VVT-i

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by nest View Post
                    @lupusebastian
                    Stii cum am pus problema? Avand oglinda retrovizoare electrocromatica, era inutila folierea lunetei.OK, ar fi ramas geamurile laterale - si ar fi aratat ca naiba.
                    Faptul ca parasolarele sunt ieftine nu m-a influentat in alegerea lor ca o solutie - de alfel utila. Foarte bine poti sa iti pui folie si daca ai Dacia 1310, nu?
                    Ionizarea geamurilor este inca alegerea multora, si din cate stiu, numai la Pitesti se face. Se poate sa ma insel, nu am aprofundat prea mult ideea...

                    E un punct de vedere foarte bun.. dar ce faci daca ai soarele in spate...pui si acolo parasolare?
                    Acuma intreb nu se poate monta si oglinzi laterale electrocromatice pentru mie personal noaptea mi se pare o diferenta destul de mare intre cea de interior electrocromatica si cele normale din exterior..nu ati intampinat noaptea aceasta problema?

                    Comment


                    • #11
                      de fapt nu se pot monta oglinzi

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by lupusebastian View Post
                        Acuma intreb nu se poate monta si oglinzi laterale electrocromatice pentru mie personal noaptea mi se pare o diferenta destul de mare intre cea de interior electrocromatica si cele normale din exterior
                        Hm, nu stiu daca se justifica pretul! "Urechile" fiind destul de mari, deci mai expuse la a face buba, iti dai seama cat ar costa sa iti schimbi o astfel de oglinda...Bine, se rezolva pe CASCO...Cele din exterior parca sunt heliomate, nu?
                        RAV4 2.2 D-4D
                        Yaris 1.3 VVT-i

                        Comment


                        • #13
                          la cele heliomate trebuie sa te bata in fata mult timp faza lunga a celui din spate pina se modifica de culoare si timpul e cu ata mai scurt cu cat intensitatea luminaosa este mai mare....ca la ochelari

                          Comment


                          • #14
                            Re: lupusebastian

                            Unde ai fost pentru montaj ? Par sa fi facut o lucrare de toata jena.
                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by OvidiuH View Post
                              Re: lupusebastian

                              Unde ai fost pentru montaj ? Par sa fi facut o lucrare de toata jena.

                              din cate am inteles nu fac ei la service-ul lor ci au contract cu o tertza firma cu care se ocupa...nu ma deranjeaza aspectul acesta ci doar nepasarea reprezentantului Toyota care "face" receptia unei lucrari platita integral cash... macar cand o ia de la contractanti sa zica "ba frate eu nu mai pot duce la client cu jegul asta de lucrare si pune mina si o refa" iar tie ca si client sa gaseasca o scuza usor penibila ca nu e gata treaba...

                              Caci daca stau bine sa ma gandesc a fost ceva de genul "platiti aici si mergem sa va dau masina din parcare"... "prietenii" stiu de ce

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google