Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitionare Rav 4 2013

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitionare Rav 4 2013

    Vreau sa imi achizitionez o Toyota RAV 4 cu motor de 176 CP, echiparea cea mai de varf dar din pacate xenonul nu il gasesc nici macar pe lista de optionale. Navigatia este foarte ok, sistemul audio imi place, restul de gadget-uri pe care le mai are masina dar... fara senzor de ploaie (nici astia nu figureaza ca optional) si xenon parca nu ma lasa inima sa iau o masina...

  • #2
    cred ca xenon daca vrei ii poti pune dupa.
    mai important este sa-ti placa cum se conduce, ce tinuta de drum are, etc
    cel putin asa vad eu lucrurile

    Comment


    • #3
      Am facut deja test drive cu vreo doua, dintre care una era AWD... ma duc maine sa semnez hartiile, ma costa vreo $29,982.00 cu taxe cu tot, modelul cel mai bine echipat. Pacat ca nu are senzor de ploaie, de asemenea nu are nici xenon... aia e... motor de 2.5 litri cu 176 CP, sper sa ne intelegem bine si sa nu incep sa o injur din prima zi. O voi avea zilele viitoare dupa ce rezolv hartogaraia, ea va ajunge la dealer maine sau poimaine, dupa care intra la un detailing complet din partea casei + un plin de benzina, macar atat.

      Ce naiba sa imi placa la ea... e doar un mijloc de transport de la A la B, aveam deja lease-ul aprobat la BMW pentru un M3 care venea pe 30 luna asta, soarta, ii voi spune pas, aleg cu portofelul de data asta, las placerea pe alta data. Momentan abia m-am mutat deci mai am de carat una alta cu ea, am mai testat azi si un Lexus IS250, in ala nu am spatiu in portbagaj nici sa imi car 2 geamantane macar si ar fi pacat de el sa il folosesc la carat de cutii de mobila, TV, si ce mai am eu de cumparat pe aici.
      Last edited by RedCap; 04-23-2013, 01:56 AM.

      Comment


      • #4
        Esti sigur ca este RAV4 ? Modelul de varf te gadila si la talpi,are senzori de toate neamurile si xenon.Motor de 2,5 benzina in Romania ?Eu stiu ca singurul benzinar la RAV4 este cel de 2,0.

        Comment


        • #5
          2,5 litri cu 176CP este modelul care se vinde in State. Banuiesc ca despre asta e vb. Iar acolo sunt alte niveluri de echipare

          Comment


          • #6
            Exact, e vorba de modelul de State. Din pacate insa nu ofera cine stie ce discount-uri la ele ca le vand ca painea calda, am reusit sa obtin maxim un $2,500.00 la o echipare Limited de ma costa vreo $29,982.00 cu taxa de inscriere cu tot. Alti dealeri vindeau chiar la pretul de catalog... oricum, m-am razgandit si am dat pas ofertei, nu e Rav 4 de mine.

            Comment


            • #7
              Acum am inteles,o cumperi in state .Asa este, acolo nu pun mare accent pe dotari,exemplu Corolla care se vinde 90% fara aer conditionat automat si cu alte motorizari fata de Europa.

              Comment


              • #8
                Lexus de exemplu cat sunt ei de Lexus nu au senzori de ploaie pe IS250, tocmai am facut ieri un test drive cu unul... in State se pune accent pe cutia de viteze sa fie automata in primul rand, am eu o Corolla inchiriata, care nu are aer conditionat automat, insa are cutie de viteze automata.

                Comment


                • #9
                  No offense, sunt asa importanti senzorii de ploaie? Manetica e chiar langa volan
                  Recunosc ca nu am avut pe nici o masina personala senzorii de ploaie si probabil de asta nu le simt lipsa.
                  O singura data de cand conduc mi-am spus ca ar fi fost utili: circulam dupa o ploaie bunisoara pe un drum aparent fara balti mari, si la un moment dat dupa coborarea unui pod, m-am trezit cu o cantitate i m e n s a de apa pe parbriz de la un TIR de pe sens opus, de nu am mai vazut nimic 3 secunde. Din fericire eram cu mainile pe volan si totul a fost ok. De atunci sunt extrem de atent si la aspectul asta si nu am mai avut nevoie de ei.

                  Comment


                  • #10
                    Pana la urma mi-am luat la vremea respectiva un Camry XLE cu motor de 3.5 V6... 268 CP. Nu stiu daca va face 2 ani si nu l-oi da pana atunci, sa vad... intre timp e posibil sa mai cumpar si un Rav 4... a fost de nerefuzat oferta la Camry la vremea respectiva, in rate pe 5 ani cu dobanda 0%... deci pot sa il achit cand vreau eu ca dobanda nu platesc la el, ba mai imi face si credit score pe deasupra.

                    Comment


                    • #11
                      Am achizitionat-o din Franta, echipare de top, 37.000 euro, are si xenon si senzor ploaie .... ma mir ca tu nu gasesti echiparea dorita!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google