Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Notificari Toyota, probleme corolla si auris descoperite de producator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Notificari Toyota, probleme corolla si auris descoperite de producator

    Posesorii de corolla si auris, fabricate intre 24 octombrie 2006 si 25 iulie 2007 (corolla) si intre 3 octombrie 2006 - 24 august 2007 si 7 februarie 2007-
    14 septembrie 2007, ar putea avea probleme la directie.

    Verificati-va VIN -ul , in documentul acesta:

    Last edited by dorus; 11-14-2008, 13:43 PM.

  • #2
    La Auris e vorba de aproape toate modelele fabricate in 2007 (vezi indicativul fabricii, NMT - Turcia), zice ceva de genul 7 februarie - 15 noiembrie . La o prima verificare in talon se pare ca posed o masina in acest "range"
    Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

    Comment


    • #3
      Originally posted by DanCld View Post
      La Auris e vorba de aproape toate modelele fabricate in 2007 (vezi indicativul fabricii, NMT - Turcia), zice ceva de genul 7 februarie - 15 noiembrie . La o prima verificare in talon se pare ca posed o masina in acest "range"
      Da, suna la service pentru o programare... am un prieten care are auris, miercuri are programare la service sa-l verifice...

      Comment


      • #4
        S-ar parea ca si eu sunt in aceasta situatie, desi acolo era specificat ca nu toate masinile fabricate in acea perioada au problema respectiva, si ca cei afectati vor fi anuntati peintr-un e-mail. Din pacate am o perioada foarte incarcata si nu am timp sa verific VIN-ul la Toyota. Daca cineva o face, sa ne tina si pe noi la curent.
        BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

        Comment


        • #5
          VIN-ul il verifici acasa uitandu-te in cartea de identitate si nu cred ca dureaza mai mult de 15 secunde . Iar pt confirmare poate ajunge si un telefon la reprezentanta
          Last edited by XofinB; 11-17-2008, 10:12 AM.

          Comment


          • #6
            Originally posted by XofinB View Post
            VIN-ul il verifici acasa uitandu-te in cartea de identitate si nu cred ca dureaza mai mult de 15 secunde
            Sau in talon la pozitia 3

            Comment


            • #7
              telefonul la reprezentanta

              Iar pt confirmare poate ajunge si un telefon la reprezentanta

              Poi normal ca si-o verificat omu VIN ul in talon... se incadreaza. Normal ca o dat tel la reprezentanta... Si reprezentanta ce crezi ca o facut... I-o facut o programare, ca doar ce credeati ca cineva are chef sa se holbeze in computer la vin - u tau...

              Doara clientii au timp berechet de pierdut pe drumuri... Asa ca iti zic eu, un simplu telefon la reprezentanta nu rezolva mare branza

              Comment


              • #8
                Dupa cateva telefoane azi am realizat ca nici Inchape si nici Toyo nu au idee de problema discutata aici. Poate o sa sun si la Ruse sa ii intreb si pe aia
                Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

                Comment


                • #9
                  Dupa cateva telefoane azi am realizat ca nici Inchape si nici Toyo nu au idee de problema discutata aici. Poate o sa sun si la Ruse sa ii intreb si pe aia
                  deaia ii mai bine sa mergi la ei, cu pdf ul listat in mana...

                  Comment


                  • #10
                    Fratilor, va faceti griji degeaba... fiind vorba despre o campanie inseamna ca veti fi sunati de catre reprezentanta de la care ati cumparat masina si veti fi programati pentru verificare... este vorba despre niste shaibe care ar putea avea joc, nu este deloc vorba despre ceva ce ar putea afecta buna functionare a directiei!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by eolian View Post
                      Fratilor, va faceti griji degeaba... fiind vorba despre o campanie inseamna ca veti fi sunati de catre reprezentanta de la care ati cumparat masina si veti fi programati pentru verificare... este vorba despre niste shaibe care ar putea avea joc, nu este deloc vorba despre ceva ce ar putea afecta buna functionare a directiei!
                      Frateeee! sunt singur la parinti!!! Nu m-as baza pe constiinciozitatea romanilor, asteptand telefonu de la reprezentanta... Dar fiecare face cum crede...

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by XofinB View Post
                        VIN-ul il verifici acasa uitandu-te in cartea de identitate si nu cred ca dureaza mai mult de 15 secunde . Iar pt confirmare poate ajunge si un telefon la reprezentanta
                        Pai evident ca am verificat in talon, si ma incadrez in intervalul specificat de ei. Eu spuneam ca nu am timp sa merg la reprezentanta sa verific daca VIN-ul meu este pe lista celor cu probleme. Asta se spunea acolo, daca ai avut rabdare sa citesti: reprezentantele au lista exacta a VIN-urilor cu probleme, deoarece nu toate masinile produse in aceea perioada sunt afectate de aceasta problema. Un simplu telefon nu rezolva problema, fi sigur.
                        BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by DanCld View Post
                          Dupa cateva telefoane azi am realizat ca nici Inchape si nici Toyo nu au idee de problema discutata aici. Poate o sa sun si la Ruse sa ii intreb si pe aia
                          Asa cum spuneam si mai devreme, daca reusesti sa afli ceva concret, anunta-ne si pe noi!
                          BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

                          Comment


                          • #14
                            La mine asa au facut si cu suportii de etrieri pe spate, la care se stia ca exista probleme, dar pe care nu i-au schimbat decat cand m-am dus eu la ei, si atunci dupa multe discutii. Asa ca daca asteptam telefon de la ei, o sa stam mult si bine.
                            Scuze pentru post-urile multiple, dar sunt la job si apuc sa scriu printre picaturi.
                            BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

                            Comment


                            • #15
                              Tocmai s-a intors din service prietenul meu cu Auris, masina lui are problema semnalata, i s-a spus in service, doar ca inca nu au inceput campania de rechemare. Va fi rechemat cand vor avea piesele
                              Last edited by dorus; 11-18-2008, 13:18 PM. Reason: error

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google