Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Notificari Toyota, probleme corolla si auris descoperite de producator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Romanii nu sunt doar constiinciosi ci sunt obisnuiti sa se aseze la coada chiar daca nu-i vizeaza problema respectiva...si merg singuri la service!)Si mai au o calitate romanii: le stiu pe toate!)Am un prieten la braila cu o Corolla care a fost chemat de acum o saptamana si ceva...deci campania a inceput! a fost chemat de catre reprezentanta si a vazut si despre ce este vorba... cum am spus mai devreme: niste shaibe.

    Comment


    • #17
      eolian, poate n-ai citit bine! Omul meu are problema respectiva. Ce i s-a spus oficial de catre WestMotors Timisoara a fost ca aceasta campanie nu a inceput. Foarte bine ca a inceput la Braila. Aici inca nu a inceput.

      Si ce sa-ti povestesc, mare greseala a facut omu ca s-a dus in service sa intrebe! Doar nu era sa se streseze pentru "nishte shaibe". Stii tu ce poa sa cauzeze "nishte shaibe" la directie ? Normal, o sa zici ca nimic nu se poate intampla... Sa lasam balta chestia asta... Este doar vorba de a fi responsabil man, n-are legatura cu romanii,
      care le stiu pe toate, care merg singuri la service
      .

      Comment


      • #18
        uff, nu sunt printre cei din lista
        Last edited by David; 11-19-2008, 21:42 PM.

        Comment


        • #19
          Astazi m-au sunat si pe mine. M-am programat maine la 14.00. Toata ziua m-am gandit daca sa ma duc si sa-i las pe "meseriasi" sa-mi umble prin masina, am asa o mare indoiala in privinta profesionalismului lor ... Mai degraba as face un drum pana in Japonia decat sa merg 250 m pana la Estima.
          Sper sa nu plang maine pe aici ...

          Comment


          • #20
            [QUOTE=moritz;7615] te-au reparat?

            Originally posted by moritz View Post
            Astazi m-au sunat si pe mine. M-am programat maine la 14.00. Toata ziua m-am gandit daca sa ma duc si sa-i las pe "meseriasi" sa-mi umble prin masina, am asa o mare indoiala in privinta profesionalismului lor ... Mai degraba as face un drum pana in Japonia decat sa merg 250 m pana la Estima.
            Sper sa nu plang maine pe aici ...
            Ti-o rezolvat problema, sau nu ai fost?

            Comment


            • #21
              moritz, te-au reparat?

              Originally posted by moritz View Post
              Astazi m-au sunat si pe mine. M-am programat maine la 14.00. Toata ziua m-am gandit daca sa ma duc si sa-i las pe "meseriasi" sa-mi umble prin masina, am asa o mare indoiala in privinta profesionalismului lor ... Mai degraba as face un drum pana in Japonia decat sa merg 250 m pana la Estima.
              Sper sa nu plang maine pe aici ...
              Ti-o rezolvat problema, sau nu ai fost?

              Comment


              • #22
                Salut, vreau sa postez si eu experienta mea.

                Am dat un telefon inainte sa merg la service si spunandu-le seria masinii au introdus-o in calculator. Nu a aparut nimic legat de coloana de directie, dar a aparut ca trebuie sa verifice planetara din fata stanga (la care un burduf ar putea fi responsabil pentru un joc sau un zgomot la trecerea peste denivelari - nu mai tin minte exact care).

                Am fost, au verificat planetara dar nefiind vizibila seria s-au decis s-o inlocuiasca oricum. Am fost programat pentru inlocuire in alta zi, am fost, au inlocuit-o si pana acum merge bine.

                Deci va sfatuiesc sa va uitati aici: http://www.toyota-tech.eu/toms_cabs/EN/8K3E-002.pdf ca sa vedeti daca trebuie sa intrebati si de planetara.

                Comment


                • #23
                  Salut.
                  Experienta mea cu notificarile Toyota:
                  Pentru problema cu planetara de la Corolla am primit o scrisoare de la Toyota Romania, parca anul trecut, apoi au telefonat, am sunat apoi la service (Westmotors Timisoara), ei au zis ca inca nu a inceput campania, au revenit dupa ceva vreme, am facut programare, seria de pe planetara nu se mai vedea, au inlocuit planetara.
                  Pentru problema la coloana de directie - nici scrisoare, nici telefon. Am tiparit frumos PDF si i-am intrebat pe cei din service despre notificare - ei au verificat VIN-ul si apoi au inlocuit bucsele acelea.
                  Toyota Corolla 1.6 Dual VVT-i MM

                  Comment


                  • #24
                    M-au sunat cei de la Pipera... initial sa-mi reaminteasca de revizia de 2 ani. Cum era deja facuta, am folosit prilejul sa intreb de cele 2 probleme postate la Customer Satisfaction Campaign de pe siteul Toyota Europe care afecteaza Auris-ul meu: 8K3E-480 (capsule & collar on the steering column bracket) si 8K3E-002 (front left drive shaft).
                    Cand m-a intrebat daca revizia a fost facuta la ei (n.e. nope!), eram sigur ca n-o sa mai stea la discutie cu mine, dar se pare ca m-am inselat. A revenit sa imi spuna ca ar fi 2 lucrari ce se aplica pt masina mea, "bureteii pentru centura" si "capacelul pentru directie". M-am programat peste o saptamana, cica ar dura o ora. vreau cu ocazia asta sa imi regleze pozitia farurilor pentru faza scurta, problema cunoscuta de la Auris-uri.
                    Daca "capacelul pentru directie" inteleg ca ar fi 8K3E-480, de "bureteii pentru centura"
                    nu stiu nimic. Stiti cumva despre ce e vorba, in ce consta operatiunea si daca merita facuta? Am inteles ca s-ar face pt toate centurile de siguranta...

                    Comment


                    • #25
                      pai 8K3E-002 (front left drive shaft) inseamna ca iti schimba planetara din stanga ...restu sunt mai mici interventziile si se merita sa le faci oricum pe toate

                      Comment


                      • #26
                        de "bureteii pentru centura"
                        nu stiu nimic. Stiti cumva despre ce e vorba, in ce consta operatiunea si daca merita facuta? Am inteles ca s-ar face pt toate centurile de siguranta...[/QUOTE]


                        Ieri am vazut operatiunea de extragere a buretilor pentru centura la un Yaris . Pe stalpii centrali , in partea de jos sub capacul de plastic au fost introdusi doi bureti cu dimensiunea de aprox 15 X 30 cm cu scopul de insonorizare . Ulterior constructorul a ajuns la concluzia ca la declansarea dispozitivului pirotehnic de strangere al centurilor de siguranta-fata , ar putea aprinde acesti bureti . Operatiunea dureaza doar 5 minute si nu presupune nici o demontare . Personal credeam ca dispozitivul de strangere al centurilor este pneumatic dar se pare ca nu este asa ... recomand tuturor sa-si regleze cu mare atentie pe talie inaltimea centurii deoarece o strangere pirotehnica sigur va provoca ranirea grava a celui ce o poarta daca aceasta va strange gatul in locul umarului !!!
                        Last edited by vali44; 10-16-2009, 16:20 PM.

                        Comment


                        • #27
                          Pentru planetara am fost mai demult, n-am mai zis.
                          Ma duc azi sa rezolv cu celelalte 2. Marturisesc ca mi-e un pic teama ca dupa ce umbla la coloana directie sa nu imi apara zgomote sau alte probleme.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by jordy View Post
                            Marturisesc ca mi-e un pic teama ca dupa ce umbla la coloana directie sa nu imi apara zgomote sau alte probleme.
                            Nu-ti fie teama, pt. ca de ce ti-e teama...

                            Comment


                            • #29
                              Back from service

                              Asa... M-au chemat e la 14:45, mi-a intrat masina in service pe la 16:15. Cred ca ar trebui sa invete sa aproximeze un pic mai bine timpul de lucrari. In sfarsit...

                              Operatiuni:

                              1. Mi-au scos buretii de la centuri, dar nu au mai pus nimic in loc. Weekendul asta la munte, pe un drum forestier si cu buretii lipsa acum, se aude un ecou infundat in habitaclu. Aveau si buretii aia un scop acolo. Nu zic, Doamne fereste sa se fi aprins in cazul vreunui accident, dar mi se pare normal sa ii inlocuiasca, nu doar sa ii scoata. Din pacate nu am gasit ID-ul campaniei cu buretii pe site-ul Toyota Europe

                              2. Campania pt coloana de directie - saiba, capacel, ce-au schimbat acolo nu stiu, nu observ nici o diferenta la condus. As fi vrut sa stiu, dar nici mecanicul, nici asistentul de relatii cu clientii nu m-au lamurit.

                              3. Mi-au reglat farurile faza scurta mai sus. Mi-au zis ca bateau jos clar (asa erau din fabrica, aviz si pentru altii), dar surpriza, cica aveam si unul din becuri arse - venise mecanicul cu el in mana. Foarte ciudat zic, avand in vedere ca efectuasem ITP-ul si nu mi s-a zis nimic. In sfarsit... poate in decursul ultimei saptamanii si-o fi dat sfarsitul. Il inlocuim? Da. 130 RON. Bine... ca dup-aia sa vad pe factura ca becul e 95 si manopera 35 Omul cat traieste invata... sa isi schimbe singur becurile cand se ard. Oricum, acum nu mai am probleme cu faza scurta. Insa tare mi-e ca domnu' mecanic si-a scos arderea unui bec pe parleala mea. Dar am cum sa dovedesc ca era bun cand a intrat in service?

                              4. Am reclamat vibratii la motor intre 2200 si 2400 turatii. Problema e ca trebuie sa fie bagata in viteza, pe loc nu se intampla. I-am aratat si mecanicului de la GTC cand mi-am facut revizia de 30k in sept (am dat cateva ture), a auzit si-a reprodus-o si el in mers, insa nu a reusit sa o repare. Pe loc nu se aude, dupa cum am mai spus. Acum la Pipera, am mai dat o tura cu un mecanic, am turat-o si eu, si el, dar a naiba sa fie daca s-a mai reprodus. Oricum, la Pipera nici nu prea ai pe unde sa dai ture la 17 dup-amiaza
                              Cert e ca vibratia nu a disparut si imi apare la diferite drumuri, mereu intre 2200 si 2400 de turatii, ca un bazait de viespe undeva in stanga (zona filtrului de aer) suprapus peste turatia motorului. Mai e cineva care aude un astfel de sunet? Si mai ales, a reusit sa scape de el?
                              Se produce in general cand turez motorul pt a schimba in treapta superioara, daca turez peste 2400 dispare, ramane doar sunetul motorului.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by vali44 View Post
                                am vazut operatiunea de extragere a buretilor pentru centura la un Yaris . Operatiunea dureaza doar 5 minute si nu presupune nici o demontare .
                                Vali, ai vazut cumva sa si puna altceva in locul buretilor?

                                Stie cineva daca ar trebui pus ceva in loc sau daca campania asta se desfasoara si in alte tari? Tare sunt curios daca prin alte parti ii lasa cu troncanitul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google