Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Sunt pe cale sa comand o corolla 1.4 d4d dar cand aud ceea ce spuneti despre tablarie si despre vopsea ma cam puneti pe ganduri!
    Chiar asa de grava si de generala este problema?
    Multumesc

    Comment


    • #32
      Problema e generala la cam toate masinile de generarie noua, de vina este vopseaua ecologica folosita in ultima vreme de mai toate firmele.
      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

      Comment


      • #33
        Am un amic care pot spune ca abuzeaza o corolla 1.4 d4d si dupa 1 an de zile nu are nicio problema cu masina in general si cu atat mai putin cu vopseaua!

        Comment


        • #34
          Depinde fiecare cât e de pretenţios.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #35
            Asa este, si eu am un prieten cu corolla 1.4 VVT-i, o freaca toata ziua, e super multumit, dar ciobiturile si zgarieturile nici nu le baga in seama. Le lasa sa se adune ,de un an jumate ,ca sa le faca pe casco. Plus urmele de la cativa caini accidentati.
            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

            Comment


            • #36
              Corect Zorro.Bine face prietenul tau.Shi eu procedez la fel.Inclusiv cu asigurarea.Pina acum la capitolul vopsea singura concluzie : vopseaua a avut probleme cu mine shi nu invers.Shi pe urma de unde atata patima pentru un fier ????.Ce naiba nimic din ce-i de gen feminin n-are sfarshit.

              Comment


              • #37
                Ce pot sa zic: si eu am probleme cu vopseaua, cu tabla care s-a infundat putin pe aripa spate in trei locuri si cateodata cu marsarierul care din cand in cand caraie la cuplare cu ambreiajul la podea daca motorul e putin turat. La acestea insa mai adaug si o ciobitura mica in parbriz, care, din fericire vad ca cel putin momentan nu se mareste.

                Nu ma mai enervez ca la inceput, si avand in vedere frecventa cu care descopar noi probleme cu vopseaua si tabla o sa astept o vreme si apoi o sa rezolv totul pe casco si eventual sa tratez toata vopseaua cu un lac mai rezistent.

                Comment


                • #38
                  Salut, Am primit si eu ieri Corolla d4d de 2l, masina arata si se comporta impecabil, deocamdata nu am ce sa ii reprosez, ba dimpotriva sunt exaltat de ceea ce poate masinuta!
                  Toate cele bune!

                  Comment


                  • #39
                    Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult.!
                    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by XenoRad View Post
                      Ce pot sa zic: si eu am probleme cu marsarierul care din cand in cand caraie la cuplare cu ambreiajul la podea daca motorul e putin turat.
                      Si Aurisul meu face la fel. Si nici nu intra "din prima" intotdeauna.
                      Last edited by cristitoyota; 09-28-2008, 18:43 PM.

                      Comment


                      • #41
                        ok.....tin sa precizez ca si eu am inceput sa am probleme cu vopseaua ...dar abia la 1 an de zile ....intradevar este o problema .....dar eu unul trec peste acest aspect ...si ma bucur tare ca masina merge beton...
                        Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by XenoRad View Post
                          cateodata cu marsarierul care din cand in cand caraie la cuplare cu ambreiajul la podea daca motorul e putin turat.
                          Mersul inapoi nu-i sincronizat si mai ciriie...

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Suiram View Post
                            Cam putine probleme totusi!!!
                            Am mai postat si in alta parte cu speranata ca voi obtine un raspuns pertinent.
                            Sunt posesor de Corolla 1,4 D4D si la ridicarea piciorului de pe ambreiaj se aude un zgomot care nu il pot descrie decat ca pe un zgomot combinat si anume combinatia dintre un zgomot usor metalic si un zgomot de vidare a unui recipient. Zgomotul este continuu la ridicarea piciorului de pe ambreiaj, am incercat sa il ignor dar este imposibil la cat costa masina.
                            Ciudat este ca masina de testdrive are cam acelasi zgomot. Refuz sa cred ca este un zgomot normal caci ar fi prima masina care o am cu un astfel de ambreiaj. Zgomotul l-am sesizat de la inceput de cand am ridicat masina dar din pacate nu l-am sesizat cand am facut drive test-ul cu ea.
                            Asa ca rog un posesor de acelasi motor sa i-mi spuna daca are aceeasi problema.
                            In rest in cei 6500 Km:
                            1. vopseaua este de foarte proasta calitate
                            2.zgomote la sistemul de prindere al centurii de siguranta
                            Multumesc anticipat!!
                            Si eu am o Corolla la fel, nu am cu ea decat 1400 km, nu se aude nimic.
                            In schimb,
                            1. - la plinul facut, se aude cum se baltacaie motorina in rezervor la plecarea de pe loc, oprire sau mers incet.
                            2. - difuzoarele din spate ies in portbagaj, nu sunt protejate cu nimic, iar suruburile de fixare ies vreo 15 mm tot in interior, asa ca atentie la bagaje, nu bagati geamantane de piele ca ramaneti fara ele! Am postat pe acest forum pe la probleme tehnice niste fotografii!

                            Comment


                            • #44
                              Pentru toti cei carora li se aude carburantul in rezervor cand acesta este plin:
                              - M-am zbatut un pic si dupa ce am scris la Toyota Europe, m-au sunat cei de la Toyota Romania care au fost f draguti si m-au anuntat ca in urma sesizarilor acestor probleme s-a lansat in fabricatie un nu stiu ce izolator fonic pentru rezervor care dupa ce va fi adus si in Romania va fi distribuit dealer-ilor in teritoriu pentru a se monta pe masinile cu aceste probleme. Asa ca, parerea mea este sa sesizati aceasta problema toti cei care o aveti, sa nu o treceti cu vederea. Doar e Toyota, a costat ceva bani si trebuie sa avem si pretentii de la ea! In plus, de la anul, se va trece la dotarea cu un alt tip de rezervor care sa nu aiba aceste probleme!

                              Comment


                              • #45
                                Da' pentru zgomotele produse la imbinarea bordului cu parbrizul nu se gaseste nici o solutie?Presupun ca nu sunt singurul!Am sesizat acestea la 2 centre Toyota-dar pentru ei acest lucru este normal!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google