Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

incompatibilitate jante tabla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • incompatibilitate jante tabla

    Salut tuturor, in primul rand vreau sa mentionez faptul ca am o corolla sedan, din 2009, motor 1998 cmc, diesel, am achizitionat-o cu jante de tabla de 16" (205 55 R16) si am vrut ca sa-i pun cauciucuri de iarna pe jante de 15" (195 65 R15). In Iasi nu am gasit nimic sub 300 ron janta, asa ca am comandat pe net 2 perechi de jante de 15". Am dat toate detaliile 15", 6j, 5 X 114,3, marca, an... Azi am primit jantele, am mers f incantat la vulcanizare si cd colo, surpriza, dupa ce mi-a montat toate cauciucurile pe cele 4 jante, janta nu se potrivea, intra in toate cele 5 prezoane fara probleme, dar la rotile din fata atingea in etrier. Le-am pus din nou pe cele de vara si am platit 80 ron manopera . Nu stiu care este problema, am sunat la site-ul care mi le-a trimis si mi-a spus ca mi le schimba, dar nici ei nu inteleg care este problema. Rog pe cei care s-au mai intalnit cu astfel de situatii, sau care sunt cunoscatori in domeniu sa-mi raspunda si sa-mi spuna daca exista vreun cod anume pt jante de 15" la modelul de masina mai sus mentionat, sau macar cu un sfat! Va multumesc anticipat, drum bun!

  • #2
    din pacate nu poti sa pui de 15" si va trebui sa-ti iei de 16"
    de 15" poti pune pe motorizare mai mica de 2000
    la fel este si la avensis
    Ave 1.8 Luna '08

    Comment


    • #3
      Uitate pe jantele noi ce off-set au,trebuie sa scrie ceva de genul ET urmat de 2 cifre.Daca au un ET prea mare,janta este aruncata catre interior si automat atinge in etrier.Poti pune si jante pe 15'' dar cu un ET mai mic.

      Comment


      • #4
        la motoarele diesel nu poti pune jante de 15 , discurile sunt o idee mai mari si de aici inconvenientul . aceiashi prb e si la avensis .

        Comment


        • #5
          Va multumesc frumos pentru interes si sfaturi, din pacate...aveti dreptate, am fost azi la Toyota Iasi si am intrebat de jante de 15" pt. corolla, mi-au spus ca au, in jur de 550 ron/buc, dar cd le-am spus seria de sasiu a masinii, mi-au spus ca merg numai jante de 16" si doar atat in ciuda faptului ca manualul utilizatorului imi prevede si jante de 15".

          Comment


          • #6
            Originally posted by ionutzlucian View Post
            Va multumesc frumos pentru interes si sfaturi, din pacate...aveti dreptate, am fost azi la Toyota Iasi si am intrebat de jante de 15" pt. corolla, mi-au spus ca au, in jur de 550 ron/buc, dar cd le-am spus seria de sasiu a masinii, mi-au spus ca merg numai jante de 16" si doar atat in ciuda faptului ca manualul utilizatorului imi prevede si jante de 15".
            ar fi trebuit sa te uiti si in talon
            Ave 1.8 Luna '08

            Comment


            • #7
              Vezi ca gasesti solutii mai ieftine.....pe forum....gasesti jante tabla mai ieftin
              Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

              Comment


              • #8
                Talonul este din acela nou si nu specifica marimea anvelopelor si jantelor, oricum am trimis jantele prin curierat inapoi si mi-am cumparat 2 anvelope de iarna doar pt fata (205 55 16)

                Comment


                • #9
                  Ai putea incerca sa te interesezi de jante de aliaj pe 15 care sa se potriveasca pe corolla ta cu motorul de 2.0 D; pt motorul de 1.4 D se gasesc si de aliaj si otel pe 15. Ar fi investitia mai mare pt aliaj dar s-ar amortiza prin cauciucurile pe 15 care sunt mai ieftine. Sau cauti in sectiunea anunturi daca mai sunt jante pe 16 de otel/aliaj de vanzare. Toate cele bune!
                  2008 Corolla 1.4 D4D 5MT

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ionutzlucian View Post
                    Talonul este din acela nou si nu specifica marimea anvelopelor si jantelor, oricum am trimis jantele prin curierat inapoi si mi-am cumparat 2 anvelope de iarna doar pt fata (205 55 16)
                    In cartea masinii sunt mentionate dimensiunile acceptate la anvelope.
                    Toyota Auris.D4D-2.0.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ionutzlucian View Post
                      Salut tuturor, in primul rand vreau sa mentionez faptul ca am o corolla sedan, din 2009, motor 1998 cmc, diesel, am achizitionat-o cu jante de tabla de 16" (205 55 R16) si am vrut ca sa-i pun cauciucuri de iarna pe jante de 15" (195 65 R15).
                      Am exact ce-ti trebuie: 6,5 x 16", 5/114,3. 1.100 lei setul


                      Cristi, 0731 292 587

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by alexc View Post
                        Ai putea incerca sa te interesezi de jante de aliaj pe 15 care sa se potriveasca pe corolla ta cu motorul de 2.0 D; pt motorul de 1.4 D se gasesc si de aliaj si otel pe 15. Ar fi investitia mai mare pt aliaj dar s-ar amortiza prin cauciucurile pe 15 care sunt mai ieftine. Sau cauti in sectiunea anunturi daca mai sunt jante pe 16 de otel/aliaj de vanzare. Toate cele bune!
                        alexc, nu ai citit tot threadul
                        exact despre asta era vorba, ca nu merg cele de 15" la motorizarea lui
                        Ave 1.8 Luna '08

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by br83lau View Post
                          In cartea masinii sunt mentionate dimensiunile acceptate la anvelope.
                          In cartea masinii sunt specificate ambele dimensiuni, pt corolla si de 15" si de 16", tocmai de asta m-am si luat de cei de la Toyota, dar ei mi-au spus ca manualul este facut pt corolla in general, cu toate variantele de motorizare si ca varianta asta de 2000 cmc are etrierele mai mari si de aici problema! Pe viitor, cd imi mai revin cu banii, imi voi cumpara 4 jante de aliaj pt vara, iar pe actualele de tabla, voi pune anvelope de iarna!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cristi98 View Post
                            Am exact ce-ti trebuie: 6,5 x 16", 5/114,3. 1.100 lei setul


                            Cristi, 0731 292 587
                            Multumesc frumos Cristi pt oferta, jante de 16 am si eu, chiar pe masina, dar acum intentionez sa pun cauciucuri de iarna, pe astea de tabla si sa-mi cumpar unele de aliaj, tot 16 dar pt vara! Iti notez numarul de tel. si poate gasesc ceva interesant la tine! Multam fain!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ionutzlucian View Post
                              In cartea masinii sunt specificate ambele dimensiuni, pt corolla si de 15" si de 16", tocmai de asta m-am si luat de cei de la Toyota, dar ei mi-au spus ca manualul este facut pt corolla in general, cu toate variantele de motorizare si ca varianta asta de 2000 cmc are etrierele mai mari si de aici problema! Pe viitor, cd imi mai revin cu banii, imi voi cumpara 4 jante de aliaj pt vara, iar pe actualele de tabla, voi pune anvelope de iarna!
                              Ma refeream la cartea de identitatea a vehiculului,cand am zis cartea masinii ...acolo sunt specificate chestiile astea...
                              Toyota Auris.D4D-2.0.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google