Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

jante AYGO. Ce dimensiuni sunt OK fara a afecta comportamentul masinii si garantia?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    16 mi se pare deja mult şi inutil pentru Aygo. Păcat de jante la drumurile noastre.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #17
      Cel care a inceput topicul mai activeaza?
      Ma gandesc ca s-a raspuns la intrebare...
      Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

      Comment


      • #18
        Originally posted by Venom View Post
        Cel care a inceput topicul mai activeaza?
        Ma gandesc ca s-a raspuns la intrebare...
        Nu am reusit sa culeg informatii foarte clare. Oricum multumesc pentru sfaturi.
        Vreau neaparat sa-i pun jante de 14" ca in talon. Am gasit unele care imi plac, dar au offset de 35. E OK sa le montez cu acest offset?
        Astea sunt jantele: http://www.janta.ro/home/branduri/DEZENT/dezent-v.aspx

        Multam!

        Comment


        • #19
          Nu exista 'jante in talon'. Exista dimensiunea de cauciucuri care trebuie folosita. Care e 155/65 R14.
          Si da, merge si cu offset 35. Cum idealul e offset 37, o sa fie mai in interior cu 2 mm (daca pastrezi aceleasi dimensiuni de gume). Ceea ce e ok, nu o sa atinga nimic acolo, si o sa se murdareasca si ceva mai greu pe lateral

          Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

          Comment


          • #20
            Originally posted by Venom View Post
            Nu exista 'jante in talon'. Exista dimensiunea de cauciucuri care trebuie folosita. Care e 155/65 R14.
            Si da, merge si cu offset 35. Cum idealul e offset 37, o sa fie mai in interior cu 2 mm (daca pastrezi aceleasi dimensiuni de gume). Ceea ce e ok, nu o sa atinga nimic acolo, si o sa se murdareasca si ceva mai greu pe lateral

            http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html
            Multumesc frumos pentru sfaturi.
            Vreau sa te mai intreb ceva. Imi plac mult si jantele astea: http://www.tuning100.ro/products.php?id=1360
            Doar ca sunt mai late, adica de 6. Celelalte erau de 5,5. Nu reusesc sa gasesc pe undeva un offset la ele. Ai idee daca sunt OK pentru AYGO?

            Comment


            • #21
              De mers merg, din cate stiu, Wolfrace are offset 38. Dar din cauza ca sunt mai late, va trebui sa pui cauciucuri mai late. Si asta inseamna ca oricum nu o sa mai fie cauciucuri 155/65 R14 montate, ci altceva.

              In plus, daca tot dai banii pe jante si pana la urma schimbi dimensiunea anvelopelor, de ce nu treci pe 15". Arata mai bine, oricum sunt din aliaj deci greutatea o sa fie la fel (14 tabla+15 aliaj) si poti sa iti pui mai late.

              Da, stiu ca te gandesti ca o sa fie talonul la cauciuc mai mic => fac varza jantele in prima groapa, dar nu e chiar asa. Daca ii pui jante, masina merita si cauciucuri bune, Toyo, Goodyear sau altele, dar cu protectie janta. La mine functioneaza

              Si ca sa iti raspund la intrebarea initiala, dimensiunile care sunt ok fara sa afecteze comportamentul masinii si garantia, e dimensiunea jantelor de tabla care sunt deja montate. Adica 14", 155/65 R14. Daca vrei sa schimbi jantele cu altele DIFERITE fata de stock, automat trebuie sa schimbi dimensiunea cauciucurilor. Poti calcula valorile echivalente dupa link-ul de mai sus.

              Un exemplu clar: de la stock 155/65 R14 5.5J (parca) offset 37 -> am trecut la 195/45 R15 6.5J offset 38. Poti introduce valorile undeva pe pagina aia de mai sus si o sa vezi ca eroarea de kilometraj este de aprox 0.1% Si ca sa iti faci o idee, latimea cauciucurilor este cam cu 4 cm mai mare fata de stock si nu atinge nici cand iau la maxim de volan.
              Last edited by Venom; 08-27-2008, 10:12 AM.
              Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

              Comment


              • #22
                Originally posted by Venom View Post
                Nu, nu am cum sa le am in talon, si legal nici nu prea pot. Dar cui ii pasa
                Dimensiunile nonstandard se pot trece in talon. Acest lucru se face in urma unei certificari emisa de RAR. Acum un an o asemenea certificare, pentru o singura dimensiune, costa 400lei.
                Avensis 1,8 VVTi

                Comment


                • #23
                  mama, ca acuma is eu incurcat rau cu offset-u. din cate am inteles din car bibles, la aygo trecand de la janta stock tabla (ET 39) la una de aliaj de... sa zicem 38 sau 35 inseamna ca janta ii mai in exterior (ca vorbim de inset cica at cand vorbim de offsetu asta) spuneti-mi si mie unu, dc am dreptate sau nu, ca m-am incurcat rau

                  deci dc trec de la janta stock (tabla) ET 39 la aliaj ET 35 inseamna ca cele de aliaj sunt mai in exterior, nu? cu 4 mm, nu?
                  rossifumi

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by 46Wiggly View Post
                    deci daca trec de la janta stock (tabla) ET 39 la aliaj ET 35 inseamna ca cele de aliaj sunt mai in exterior, nu? cu 4 mm, nu?
                    Ies cu 4 mm doar daca pui o janta de aliaj care are aceeasi latime ca cea de tabla. Pt ca ET-ul (offset in engleza) este distanta intre centrul jantei si suprafata de prindere pe butuc.
                    Vezi mai multe aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Offset_(wheel)

                    Comment


                    • #25
                      Wiggly, mi-ai vazut masina. Tie ti s-a parut ca ies in exterior?
                      Offset 38, si sunt mai late cu 4 cm fata de stock. Nici nu se cunoaste, se incadreaza perfect. Incearca sa gasesti cu offset cat mai apropiat de stock, 38 e un offset comun la producatorii de jante.
                      Acum nu le mai am montate pe masina, le-am dat jos in perioada asta. O sa vina inapoi pe masina in februarie daca se incalzeste (sau daca mai tin caldurile astea, poate le mai montez pentru o luna... ma mai gandesc )

                      L.E. Daca am offset 38, si sunt cu 4 cm mai late, asta inseamna 21 mm in afara si 19 in interior? Nu iti mai face probleme de 4 mm
                      Last edited by Venom; 09-30-2008, 10:19 AM.
                      Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                      Comment


                      • #26
                        nu nu nu, stai ca ori n-ai inteles tu ori iar is yo in ceata, offset-u tau (ET 38) inseamna ca is mai in exterior cu 1 mm, adica ai puntea mai lata cu 2 mm per total, vezi la car bibles, ca ii un chenar acolo din ala ce calculeaza (adica zice diferenta) si yo la jantele ce mi-or luat ochii, au ET 35 (dezent-uri) deci mai in afara cu 4 mm (cred) pana acuma is cam 95% ca alea de tabla is cu ET 39. si la 4 mm yo asa am inv la scoala au de suferit lagaruirile (rulmentii) chiar dc is numa 4 mm, tolerantele la rulmenti is in microni deci ma mai gandesc

                        mama da zice-ti careva ce in inseamna ET, in cuvinte, adik ET= emblema tare, ce inseamna k aia ma enerveaza mai mult ca nu stiu

                        P.S. jantele tale is mai in interior ca-s mai late, ca ai trecut de la cauciucuri de 155 la 195
                        rossifumi

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by 46Wiggly View Post

                          mama da zice-ti careva ce in inseamna ET, in cuvinte, adik ET= emblema tare, ce inseamna k aia ma enerveaza mai mult ca nu stiu
                          ET-ul (offset in engleza) este distanta intre centrul jantei si suprafata de prindere pe butuc.

                          Comment


                          • #28
                            1: link catre modelul de jante
                            2: de unde stii ca stock e offset 39
                            3: ce cauciucuri vrei sa pui pe jante
                            4: tot dezent sunt si ale mele

                            De la 155 offset 39 pana la 195 offset 38 -> The edge of the new tire will be 19mm closer to the inside of the wheel well and suspension components, and 21mm further out from the edge of the bodywork.

                            Parerea mea: daca latimea cauciucului e mai mare si in interior si in exterior cu acelasi procent, inseamna ca greutatea masinii apasa in acelasi loc. Deci nu conteaza atat de mult cat de late sunt, atata timp cat offsetul e identic sau aproape identic. Deci, IMHO, daca offsetul stock e 39, cumpara jante cu offset 39 sau cat mai apropiat de 39.

                            Stii ce? Spune-mi cand vrei sa ne intalnim pe acolo pe la tine prin zona, ca eu vin la prietena-mea zilnic. Si o sa vezi clar diferenta.
                            Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                            Comment


                            • #29
                              jantele is ca a tale numa alea simple si de 14 si inca nu vreau sa schimb cauciucurile,ca oricum p table vreau sa-mi pun de iarna, stiu k sunt 39 ca m-am uitat pe ele si da deci am avut dreptate iti sunt cu 1 mm mai in exterior si latimea de jantei/cauciucului compenseaza spre interior, da ii mai interior la tine da dc nu schimbai latimea acuma erau cu 1 mm mai in exterior

                              la dezent V-uri simple ET ii 35 si nu-mi convine pt ca cu 4mm distrugi lagarele in drumurile aste si chestia asta tine mai mult de pozitia jantei montate prea in extremitate nu de echilibru jantei (stanga dreapta)

                              nu stiu cu intalnitu ca am 2 sapt cam incarcate de abia apuc sa mai dau p acas
                              rossifumi

                              Comment


                              • #30
                                P.S. am aflat!!!...ET=Einpresstiefe.....pfuuuu in sfarsit un cuvant la 2 litere
                                rossifumi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google