Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme VSC/TRC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme VSC/TRC

    Salut,

    la sf lui dec. mi s-au aprins in bord VSC/TRC si martorul de la motor. Am fost la service si concluzia a fost ca masina nu are nimic; au resetat computerul si martorii s-au stins. Azi s-au aprins iar..... aveti idee despre ce poate fi vorba ?

    merci

  • #2
    du-te din nou la service, este o problema. le spui ca resetatul computerului a tinut loc de aghiasma, nici rau nu ti-o facut, nici nu te-o ajutat. sa mai citeasca in manual sa vada ce trebuie facut la error codurile ce le primesc. bafta

    Comment


    • #3
      salutare tuturor acele VSC/TRC sunt din cauza senzorului de aer de la filtrul de aer va spun din experienta salutare

      Comment


      • #4
        Originally posted by adi adi View Post
        salutare tuturor acele VSC/TRC sunt din cauza senzorului de aer de la filtrul de aer va spun din experienta salutare
        despre ce experienta este vorba...doar despre masina ta sau si alte masini?
        este o posibila cauza acest "senzor de aer" pe care eu l-as numi debitmetru dar tot posibile cauze pot fi la benzina orice problema pe partea de management al motorului: senzori axa cu came, arbore motor, sonde "lambda", catalizator, injectie... sau la diesel: EGR-ul, injectia (injectoare sau pompa), turbina, senzorii de la axa cu came sau arbore.etc! Aaaaa...am uitat ceva foarte important ce ar putea aprinde vsc/trc :vestita pedala de acceleratie!) Toate astea ar aprinde vsc/trc impreuna cu check engine!
        Mai poate aprinde VSC/TRC orice problema la sistemul ABS!
        si mai nou, pe modelele prevazute cu CAN comunication, orice problema aparuta pe CAN!
        de unde stii ca in cazul tuturor este debitmetrul??? sau macar stii ca debitmetrul este o problema repetata la toyota?

        Comment


        • #5
          dragul meu COMENTATOR am incercat doar sa ajut imi pare rau daca am deranjat,cand am spus experienta m-am referit la ce am patit eu.Desigur pot fi zeci de cauze cand apare VSC/TRC(D4D).Cat despre problemele repetate la toyota te asigur ca am mai multa experienta decat tine.Te pup si incearca sa nu mai fii asa de acid.

          Comment


          • #6
            martori TRC si VSC

            Am si eu o problema cu acesti martori. Cam dupa parcurgerea a 8-10 km, se aprind. In cazul in care plec cu TRC-ul dezactivat (adica cu martorul aprins), dupa aceiasi distanta se aprinde VSC-ul. Cineva mi-a spus ca ar putea fi din cauza ca s-au schimbat jantele de tabla cu cele de aliaj si ca n-ar fi nicio problema, ca sistemele functioneaza corespunzator. Va rog, daca stie cineva ceva...

            Comment


            • #7
              buna! se pare ca mai multi posesori avem probleme cu TRC,VSC & check engine.. am observat azi ca am si eu problema aceasta si oarecum ma ingrijoreaza...ce sfaturi imi dati? masina e pe leasing si are full casco pana in martie...multumesc

              Comment


              • #8
                La mine a fost fara check engine. A fost o problema de reinitializare a unui senzor. S-a vazut la testare si s-a remediat pe loc la Toyota Focsani

                Comment


                • #9
                  De ceva timp (cam 2 zile) mi s-a aprins VSC si TRF, plus indicatorul de pompa (o chestie galbena), aveti vreo idee?
                  Am mers cativa km, nu multi, s-a stins si apoi s-a reaprins iar
                  Am o toyota din 2007 Avensis, 1.8 benzina
                  Va multumesc fff mult si va doresc sa nu aveti probleme cu masinile voastre, ci numai bucurii

                  Comment


                  • #10
                    Am fost prin vara la Toyota Iasi (fie vorba, mi se par niste smecheri in privinta pretului, revizii, etc) si mi-au spus ca este o problema la sonda lambda sau ceva de genul asta (nu ma pricep f. bine, sunt medic), si ca ar trebui schimbata pt ca se poate strica ceva la motor (ceva de 60-70 mil)
                    Aveti vreun sfat sau altceva?
                    email: doctor_munteanu@yahoo.com
                    Raman dator
                    Va doresc sanatate, ca e cea mai buna din toate

                    Comment


                    • #11
                      Exista o procedura pentru a deduce daca intradevar este sonda lambda defecta sau alta e cauza care a dat cod de eroare la sonda lambda. Cam minutioasa astfel incat majoritatea mecanicilor dau ca rezolvare unica schimbarea sondei lambda.
                      Daca intradevar este sonda lambda defecta si nu o schimbi se poate defecta catalizatorul(piesa de 60-70 mil =)))
                      http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                      Comment


                      • #12
                        Salutari! Poate cineva sa-mi spuna cum as putea verifica care e cauza aprinderii martorilor de la VSC, TRC OFF si CHECK ENGINE fara a mai trece pe la Toyota Iasi?( randul trecut cand am fost pe la ei au spus ca trebuie schimbata o jumatate de masina, insa in Oradea au spus ca are doar un defect) Sonda lambda poate fi verificata la un service "de cartier"?
                        Astea au aparut dupa ce la un service au facut ceva diagnosticare si ei au gasit o defectiune la clepeta de acceleratie (sau pt ce o fi), au incercar sa o repare dar nu au stiut cum. Consumul este si era si inainte enorm.
                        Merci!
                        Last edited by iustin2009; 05-16-2012, 11:26 AM.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by iustin2009 View Post
                          insa in Oradea au spus ca are doar un defect)
                          In ultima instanta, daca nu-ti recomanda altcineva o solutie mai ieftina, iti recomand un drum la Toyota Focsani. Dar ia in prealabil legastura cu ing. Vrabie Andrei.
                          Daca ai ajuns la Oradea, drumul pana la Focsani ti se va parea un semi-mizilic.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by iustin2009 View Post
                            Salutari! Poate cineva sa-mi spuna cum as putea verifica care e cauza aprinderii martorilor de la VSC, TRC OFF si CHECK ENGINE fara a mai trece pe la Toyota Iasi?( randul trecut cand am fost pe la ei au spus ca trebuie schimbata o jumatate de masina, insa in Oradea au spus ca are doar un defect) Sonda lambda poate fi verificata la un service "de cartier"?
                            Astea au aparut dupa ce la un service au facut ceva diagnosticare si ei au gasit o defectiune la clepeta de acceleratie (sau pt ce o fi), au incercar sa o repare dar nu au stiut cum. Consumul este si era si inainte enorm.
                            Merci!
                            Dute la un tester si dupa cod o sa vezi exact ce problema ai. trebuie doar sa aiba program de toyota sau un tester universal dupa care cauti codul pe net. Eu am avut aceiasi problema ....la mine a fost senzorul yaw situat sub scaunul soferului (banuiesc ca la o spalatorie a fost bruscat)... in reprezentanta era undeva la 1000 E pe la piese auto pe la 500 E iar unul de la o masina dezmembrata l-am luat cu 500 de lei.( avind in vedere ca este o piese capsulata singura stricaciune poate fii un scurt sau ceva de genu)

                            Comment


                            • #15
                              Acum am lasat masina la reprezentanta Suceava, is la primul test a iesit acea clapita de la alimentarea cu aer, de sub EGR. Acum sper ca pana diseara ii va da de capat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google