Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am vazut la masinile prietenilor mei placute care tineau o viata.s-a dus discul si placutele nu.nu am sa dau nume de firma ca nu doresc sa se interpreteze,dar pot spune ca au costat ceva bani si oe o firma cu renume.au fost montate pe un A6.prin asta vreau sa spun ca nu intotdeauna o firma cu renume produce calitate.oricum ce e destinat pentru romania este net inferior fata de restul europei.

    Comment


    • Originally posted by jus View Post
      la noi in romania inca exista service-uri care pun ca original alte piese.tocmai de asta nu esti lasat sa stai in service langa masina.eu cred ca asa este corect din punct de vedere sigurantei clientului,ca de se poate intampla ceva cat esti in hala,dar ce din romania merg numai pe profit.referitor la placute sunt bune pagid.chiar au fost recomandate de un inginer de la toyota focsani si in baietii de acolo chiar am incredere.nu mai stiu cum mai e acolo dar eu am sa incerc la urmatoarea distributie sa merg pe la iasi la depozite sa vad daca in cutiile de la ruville sunt tot nsk sau s-a schimbat ceva.atunci chiar neasteptat am avut noroc sa fie role originale.
      Cumva inginerul de care vorbesti este dl. Vrabie ?

      Comment


      • Originally posted by jus View Post
        eu cred ca asa este corect din punct de vedere sigurantei clientului,ca de se poate intampla ceva cat esti in hala,dar ce din romania merg numai pe profit.referitor la placute sunt bune pagid.
        Pai normal ca placutele Pagid sunt bune, astea sunt in echipamentul OEM pe fata.

        Comment


        • Originally posted by avensis75 View Post
          E bine de stiut Jus.
          Si eu cand am schimbat placutele de frana care erau cumparate de la reprezentanta era imprimat pe ele Bosch dar pe cele din fata erta stantat Pagid iar pe cele din spate Textar.

          Tind sa cred ca piesele originale Toyota din reprezentanta nu sunt chiar atat de originale.
          Toyota nu face placute de frana, nu cu astea se ocupa, este normal sa nu fie ei fabricantul placutelor de frana.
          Scrie pe ele Bosch pentru ca sistemul de franare pe masina asta este Bosch.
          Placutele de pe fata sunt facute de Pagid iar cele de pe spate de Textar, asa vine masina din fabrica.
          OEM = Original Equipment Manufacturer. In traducere libera inseamna "producator ce se regaseste in echiparea originala", ceea ce este adevarat. In consecinta, afirmatia "Tind sa cred ca piesele originale Toyota din reprezentanta nu sunt chiar atat de originale" nu are nici o noima.
          Last edited by closchkutza; 03-11-2013, 13:32 PM.

          Comment


          • Originally posted by closchkutza View Post
            Toyota nu face placute de frana, nu cu astea se ocupa, este normal sa nu fie ei fabricantul placutelor de frana.
            Scrie pe ele Bosch pentru ca sistemul de franare pe masina asta este Bosch.
            Placutele de pe fata sunt facute de Pagid iar cele de pe spate de Textar, asa vine masina din fabrica.
            OEM = Original Equipment Manufacturer. In traducere libera inseamna "producator ce se regaseste in echiparea originala", ceea ce este adevarat. In consecinta, afirmatia "Tind sa cred ca piesele originale Toyota din reprezentanta nu sunt chiar atat de originale" nu are nici o noima.
            Multumesc closchkutza,

            Avand in vedere explicatia ta afirmatia ca ,,piesele originale din reprezentanta nu sunt chiar atat de originale" intradevar nu mai are sustinere si se leaga cu ce am vazut eu cand am schimbat placutele ( cele cumparate din reprezentanta erau stantate Pagid si Textar).

            Totusi ai idee de ce merg pe doua marci: Fata -Pagid si spate-Textar si nu merg pe aceiasi maraca si pe fata si pe spate ?
            Este vreo diferenta intre fata si spate ?

            Cu respect,

            Comment


            • Haideti sa lamurim lucrurile.
              Luam in discutie placutele de frana ca piese de schimb:
              - placute de la reprezentanta in cutie Toyota, sunt placute facute de Bosch
              - placute aftermarket Bosch
              Diferenta intre ele este ca cele fabricate de Bosch pt Toyota respecta standarde mai ridicate decat cele aftermarket.
              Eu am constatat acest lucru la stergatoare. Cele cumparate de la Toyota sunt Valeo. Nu am gasit stergatoare aftermarket Valeo care sa fie la fel de bune ca cele de la Toyota.
              Acum nu spun ca exista o diferenta foarte mare intre cele 2 categorii dar totusi exista.
              http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

              Comment


              • eu cand m-am referit la piesele din reprezentanta n u au fost la placute de frana.de ex.la filtre unele reprezentante,nu dau nume de orase,ca filtre pe original mergeu cu mann pur si simplu in aceeasi cutie si iti era prezentat ca original ca asa vine din echipare.poate nici nu m-am interesat.normal ca toyota nu produce toate piesele cu care este echipata o masina.o fac producatorii,dar mi se pare corect ca o piesa prezentata OEM(TOYOTA) sa scrie si de cine e produsa si pt cine e produsa.daca pe parbriz scrie toyota si mai jos e trecut producatorul(pilkington)e foarte bine.eu stiu ca pe placutele mele primele avea stantat si toyota,acu nu m-am uitat si de cine erau facute.iar acum daca te duci in reprezentanta iti pune bosch fara sa mai scrie si toyota.chiar credeti ca reprezentantele merg numai cu piese originale?eu cred ca nu(doar la pret originale).de ce toyota nu facea schimbul de ulei cu cel de origine(ambalat in bidon-toyota)?unii mergeau cu mobil altii cu castrol si altii cu toyota.depinde in ce service mergeai sa faci revizia.eu unul am schimbat 3 buc pana am dat de profesionisti cu adevarat.oricum parerile sunt impartite in tot ceea ce inseamna piesa OEM sau after.credeti-ma ca am avut ocazia sa merg cam prin toate reprezentantele(ex:vw,bmw,mertz,opel,skoda si am vazut cam ce se intampla mai ales la revizii).sa va spun ca am asistat live la o revizie la care s-a efectuat doar ridacrea de capota si gata?banii.masina dumneavoastra este gata de drum.imi pare rau sa spun asta,dar asa s-a intamplat.cel putin in partea asta de tara e grav daca nu ai o combinatie prin service sa stai langa masina.eu unul am facut acord cu cei de la care am cumparat masina ca pe toata periodata de garantie sa stau langa ea si au fost deacord,multumesc lui Dumnezeu.

                Comment


                • da a fost domnul Vrabie de la focsani.pacat ca i-au fost scoase toate posturile de pe forum.la focsani este singurul loc unde am intalnit oameni care intradevar respecta marca TOYOTA si mai ales pe ei.

                  Comment


                  • apropo.stiti cat costa un parbriz pilkington stantat toyota in reprezentanta?Parbriz: 1555 lei fara tva
                    Cheder exterior: 260 lei fara tva
                    Chedere interioare: 90 lei fara tva.

                    un pret misto.sa nu mai vb si de manopera.
                    stiti cat costa unul pilkinton fara stanta toyota?
                    500 ron cu tva si montaj plus cherder 100 ron cu tva.
                    650 ron cel cu incalzire daca masina ta este precablata pt asa ceva.

                    Comment


                    • si ca sa nu mi-o ia nimeni in nume de rau la ce am scris eu mai devreme,imi cer scuze la cei care poate vor fi deranjati de postul meu.eu am scris doar ce am vazut cu ochii mei si ce mi s-a intamplat pana acum mie si celor cu care am mai fost prin reprezentante.asta nu inseamna ca este o rregula si ca toate procedeaza la fel.
                      va doresc numai bine si multi km fara evenimente si probleme

                      Comment


                      • Originally posted by jus View Post
                        apropo.stiti cat costa un parbriz pilkington stantat toyota in reprezentanta?Parbriz: 1555 lei fara tva
                        Cheder exterior: 260 lei fara tva
                        Chedere interioare: 90 lei fara tva.

                        un pret misto.sa nu mai vb si de manopera.
                        stiti cat costa unul pilkinton fara stanta toyota?
                        500 ron cu tva si montaj plus cherder 100 ron cu tva.
                        650 ron cel cu incalzire daca masina ta este precablata pt asa ceva.
                        Stii ce frumos s-au spalat pe maini baietii de la Pilkington de responsabilitate cand unui coleg i-a crapat parbrizul, dintr-o parte in alta(stanga-dreapta), parbriz montat de ei cu 1-2 zile in urma?
                        Stii cat de frumos s-a dus la reprezentanta si l-a mai schimbat inca o data? Al dracului parbriz, a doua oara nu a mai crapat deloc.

                        Comment


                        • Te contrazic nu cei de la pilkington cei care l-au montat am avut un prietem care a pus un parbriz plikington si dupa ce l-au.montat 3 au avut efect de lupa si doua greseala.de montaj toate pe garantia montatorului si a producatorului s-a montat in galati fara nume ca nu fac reclama nu am vazut sau auzit cat atinut un parbriz montat la toyota de origine pana acum ci doar la grupul vag am vazut ca au tinut la fel de putin ca cele after prima pietrica prina dunga.nu contest piesele de origine dar totusi.suntem comparati cu cei din restul europei la bani si.poate in unele cazuri chiar mai mari.egret sa spun asta dar este adevart chiar daca ne place sau nu.

                          Comment


                          • Nu stiu exact ce ai vrut sa spui acolo, mesajul tau este foarte greu de citit/inteles.
                            Baietii de la Pilkington = http://www.parbrize.ro/produse/parbrize-auto.html care sunt reprezentati Pilkington in Bucuresti, cel putin (desi vad ca au ateliere si prin tara, deci s-ar putea sa fie pe tara).
                            Si nu prea ai cum sa ma contrazici pentru ca eu stiu mai bine decat tine unde l-a montat si ce s-a intamplat apoi. Da, clar, a fost problema cauzata de montaj defectuos, de care ei s-au spalat repejor pe maini cum ca ei nu ofera garantie la manopera, doar la parbriz.

                            Comment


                            • ai dreptate la mesajul de mai sus l-am scris de pe telefon si este incomplet.parbrizul colegului a fost montat intr-unul din centrele lor,mai exact la galati si au dat garantie la manopera.prima oara cand s-a spart era din cauza unui mic ciob ramas acolo(nu au curat bine locul)iar a doua oara s-a pus nitel "stramb" nu stiu cum exact,dar s-a spart acolo in curte la ei.

                              Comment


                              • oricum la ora actuala e destul de greu sa dai aproape 3000 ron pe un parbriz care-l poti pune si cu 4-500.se poate ca cel din urma sa te tina mult mai putin,depinde si cat de norocos esti.daca nu ai casco sa dai 3000 ron pe un parbriz si cine stie ce piatra iti sare si gata banii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google